Znaki czasów ostatecznych

Jak się to wszystko skończy ....
Awatar użytkownika
nehalion
Posty: 30
Rejestracja: 27 sty 2013, 13:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nehalion » 02 lut 2013, 12:01

a kontekst NT pokazuje, że to wszczepianie odbędzie się kiedy powróci Pan Jezus.


nie twierdzę że zazdrość będzie po przyjściu Pana, po przyjściu to już za późno, to czas całej historii Kościoła i wielkiego ucisku, kompletnie nie rozumiesz o czym piszę.


Poczytaj co piszesz, przeczysz sam sobie.

Oczywiście to ty nie zrozumiałes tekstu jest tam następująca konkluzja:

19 Dlatego sądzę, że nie należy czynić trudności tam spośród pogan, którzy nawracają się do Boga,

Rozumiesz o co poszło? Sprawy nie gorszenia Żydów to sprawa poboczna.


Podałeś wyrwany z kontekstu werset 19 i twierdzisz, że sprawa rozwiązana.

"Mężowie bracia! wy wiecie, że od dawnych dni Bóg mię obrał między wami, aby przez usta moje poganie słuchali słowa Ewangielii i uwierzyli. 8 A Bóg, który zna serca, wydał im świadectwo, dawszy im Ducha Świętego, jako i nam. 9 I nie uczynił żadnej różnicy między nami a nimi, wiarą oczyściwszy serca ich."

Bóg dał im Ducha nie czyniąc żadnej różnicy między nimi a nami. A Ty piszesz

w kontekście Dz Ap 15 gdzie była debata czy należy poganom pozwolić na wejście do Kościoła
.

Coś się w takim razie nie zgadza.

"Przetoż teraz, przecz kusicie Boga, kładąc jarzmo na szyję uczniów, którego ani ojcowie nasi, ani myśmy znosić nie mogli? 11 Ale przez łaskę Pana Jezusa Chrystusa wierzymy, iż będziemy zbawieni tym sposobem, jako i oni."

Nie nakładać na pogan jarzma którego ojcowie znosić nie mogli. Nie czynić trudności wśród pogan lub nie trwożyć ich "Ale raczej pisać do nich, aby się wstrzymywali od splugawienia bałwanów i od wszeteczeństwa, i od rzeczy dławionych, i ode krwi."

Na pogan zostały nałożone 4 rzeczy, które Żydzi co tydzień powtarzali podczas liturgii w synagogach. Wstrzymywanie się od bałwochwalstwa, wszeteczeństwa, rzeczy dławionych i krwi.

Po czym napisali list do kościołów pogańskich

"Albowiem zdało się Duchowi Świętemu i nam, abyśmy więcej nie kładli na was żadnego ciężaru, oprócz tych rzeczy potrzebnych; 29 Abyście się wstrzymywali od rzeczy bałwanom ofiarowanych, i od krwi, i od rzeczy dławionych, i od wszeteczeństwa, których rzeczy jeźli się strzec będziecie, dobrze uczynicie"

Konkluzją całego zebrania jest zdjęcie Prawa z pogan i przestrzeganie przez nich rzeczy wymienionych w liście do kościołów pogańskich. Czy napisali do nich, że zgadzają się aby byli w kościele ? Nie, bo mówili podczas soboru że znaki i cuda się dzieją wśród pogan i nie ma różnicy między nimi a nami ( Żydami )

Ja takze stwierdzam niedorzeczność w twoich wywodach, jak ktoś się odklei od Biblii tak jak twoja denominacja to wychodzi teoria substytucji i dwa przyjścia Pańskie

'
Nie wiem ile razy można nie załapać przejścia w chwale a przyjścia ponownego, ale nic na to nie poradzę.

No i luteranie maja problem, bo zatrzymali się razem z Lutrem w zmianie myślenia i rozumienia Biblii zostawiając wiele z katolickiego rytuału i organizacji. To nie rózni wiele się od katolickiej hierarchii calkowicie przeciwnej nauczaniu Biblii. To wyjaśnia dlaczego luteranie tak wiele ostatnio bratają się z katolikami, mają swoje podstawy


Bo może tego zmieniać nie można ? Bo może ludzie którzy badają Pismo doskonale wiedzą, że sukcesja jest rzeczą utrzymywaną od początku i musi być obecna w każdym kościele ? Pokaż mi miejsca w Biblii które wskazują ba brak hierarchii w kościele, umieram z ciekawości.

Po pierwsze to byli apostolowie, a nie jacyś księżulkowie, po drugie był to okres formowania się Koscioła i pewne rzeczy działy się tylko w NT a dzisiaj nie. Inne fragmenty Slowa Bożego wskazują że autorytet bycia biskupem, lub starszym, nadzorcą wynika wyłącznie z obdarowania Bożego a nie ludzkiego Listy do Tymoteusza i Tytusa pokazują kim ma byc mąż Boży.


Ciekawe które fragmenty ? Nie wiem czy zauważyłeś, ale apostołowie powołują się na autorytet dany od Chrystusa. Ich słowo=nakaz Pański jak napisał Paweł.

Jeśli tak rozumiesz protestantyzm, to współczuję i potwierdzasz dlaczego luteranizm upadł tak nisko.
Jak wiele razy pisałem na forum nie jestem protestantem, choć wiele idei protestantyzmu jest mi bliskich, ja nie identyfikuję się z Lutrem, ani Kalwinem ale z Kościołem który trwa od dnia pięćdziesiątnicy, i który stanowią wszyscy zbawieni w całej historii aż do dzisiaj.


Jeśli z tym kościołem się identyfikujesz to zapewne macie biskupów i prezbiterów ? Przecież to są nakazy apostolskie a to oni byli pierwszymi mającymi udział w dniu pięćdziesiątnicy ?

Niczego to nie jest przekazaniem, to jest pokazanie cech jakimi powinien cechować się nadzorca lokalnej społeczności Kościoła.


"Zobaczywszy zaś Szymon że przez nałożenie rąk apostołów jest dawany Duch Święty przyniósł im pieniądze"

"przypominam ci (by) rozpalić ogień dar łaski Boga który jest w tobie przez nałożenie rąk moich "

"Nie zaniedbuj (tego) w tobie daru łaski który został dany ci przez prorokowanie z nałożeniem rąk starszyzny(presbuteriou)"

"Upatrzcież tedy, bracia! między sobą siedm mężów, dobre świadectwo mających, pełnych Ducha Świętego i mądrości, których byśmy postanowili nad tą sprawą (...)Tych stawili przed Apostołów, którzy pomodliwszy się, kładli na nich ręce."

Polikarp uczeń apostoła Jana "ustanowiony jako biskup smyrneński przez tych którzy Pana widzieli i Mu służyli"

" I poszedł Ananijasz, i wszedł do onego domu, a włożywszy na niego ręce, rzekł: Saulu, bracie! Pan mię posłał, Jezus on, któryć się ukazał w drodze, którąś jechał, abyś przejrzał, a był napełniony Duchem Świętym."

Kładzenie rąk przez apostołów albo dawało Ducha Świętego co zauważył Szymon Mag, albo było powołaniem np diakonów jak w jednym z fragmentów powyżej. Niczego nie jest przekazaniem ? Nie przez człowieka ? No tak, wy pewnie twierdzicie że to się w magiczny sposób dzieje i spada z nieba. Też byłem w takiej wspólnocie kiedyś, tam prawie każdy był namaszczony bo tak twierdził, to był bajzel dopiero. Pawła powołał sam Chrystus i Ananiasz włożył na niego ręce w celu powołania do służby apostolskiej i namaszczenia Duchem Świętym. Ananiasz nie był apostołem a biskupem Damaszku a jednak powoływał i udzielał Ducha Świętego ! Czyli wbrew Twojemu przekonaniu nie tylko apostołowie to robili ale ludzie przez nich wyznaczeni(Ananiasz) też. Niesłychane.

Po pierwsze to byli apostolowie, a nie jacyś księżulkowie, po drugie był to okres formowania się Koscioła i pewne rzeczy działy się tylko w NT a dzisiaj nie.


"Nie zaniedbuj (tego) w tobie daru łaski który został dany ci przez prorokowanie z nałożeniem rąk starszyzny(presbuteriou)prezbiterów"

Prezbiter to ksiądz jakbyś nie wiedział, tylko nazwą się różni. A więc księża też namaszczali i ustanawiali przywódcami. Coś się nie klei ta Twoja wizja kościoła. Apostołowie udzielali Ducha Świętego przez nałożenie rąk i to jest to namaszczenie o którym Jan pisze. Ale nie jest ono namaszczeniem na biskupa czy prezbitera a jest przekazaniem Ducha Świętego. Inaczej nie musieli by wkładać rąk na mężów pełnych Ducha Świętego bo ci już Go mieli a jednak byli powoływani do danej funkcji i wymagało to ponownego nałożenia rąk.


Ruch ewangelikalny powstał jako protest przeciwko skostnieniu i upadkowi klasycznego protestantyzmu, to jest protestantyzm do kwadratu protestuje przeciwko temu co w protestantyzmie jest złe, rujnujące dla wiary i powodujące upadek wielu.


Ruch ewangelikalny powstał wśród farmerów którzy wzięli Biblię do rąk i zaczęli ją po swojemu interpretować. Odrzuciwszy całą strukturę kościelną jaka istniała i wszelkie jej aspekty. Nie mieli dostępu do takiej wiedzy i pism do jakich mieli księża i zakonnicy. Siedzieli na wsi z Biblią i gadali co im na język przyszło. Jest to wynik zatwardziałości i pychy która nie pozwoliła im zaakceptować tego z czym nie koniecznie się zgadzali. Kościół nigdy tak nie wyglądał, i wyglądać tak nie miał anabaptyści powstali w renesansie są pierwszym przykładem ewangelicznych wspólnot. Tak się obrazili na kościół i świat, że ich "przywódcy" kazali sprzedawać cały dobytek i wyprowadzać się z miast. Oddzielali się od ludzi do których chrześcijanie zostali posłani, tworząc własne gminy. Najśmieszniejsze jest, że spory wokół interpretacji Pisma bardzo ich zawsze dzieliły bo każdy się do Pisma pchał - typowo ewangeliczne brak jakiejkolwiek jedności kościelnej. Była to zwyczajna sekta, której większa część wzięła udział w powstaniu munsterskim które było przedstawieniem fanatyzmu. I od tego się zaczęło, potem jedni zrobili z tego mennonitów, drudzy innych i tak aż do dziś, zbierając po kawałku ze wszystkiego powstał nurt niczym nie podparty który uważa się za autentyczny. Śmiech na sali.

Można odrzucić tradycyjną ideę kościoła przez swobodne interpretowanie Biblii bez dostępu do pomocniczych źródeł historycznych i własną niechęć. Ale to nie usprawiedliwia człowieka. Bo nawet reformacja wiedziała, gdzie są granice, po których przekroczeniu, kościół po prostu przestaje nim być.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 02 lut 2013, 17:53

Lash pisze:Zachariasz ukazuje że 2/3 Izraela ma umrzeć a ocaleje 1/3
Obecnie zatwardzona jest część czyli ta 2/3 która umiera - 1/3 dołaczy się do kościoła i to bedzie pełnia Izraela zbawionego.
Jak to wyliczyłeś? :) to nie dotyczy obecnych czasów.
KAAN pisze:
Pomijam jus tu dziwactwo że nowe przymierze ..... Ma miejsce ale nie ma miejsca ....
??? A o czym tu piszesz?
Napisz mi jak rozumiesz Nowe Przymierze.
czy jest ono tym samym przymierzem co na krzyżu?
czy jest ta samą obietnicą o której mówi Hebr 8?
Dokładnie to samo.
KAAN pisze:
Izrael wchodzi obecnie do kośicoła a czesć jest zatwardzona. Do czasu wejścia pełni Izraela :)
Nie wchodzi, bo nie da się wejść "administracyjnie" wejść mozna tylko na podstawie wiary, wtedy :[/quote]
I co żydzi nie wchodzą do kościła z łaski przez wiarę :O ...
Wchodzą, wyłącznie przez wiarę, w wielkim ucisku też będą wyłącznie przez wiarę. Tylko że dzisiaj nie ma wydarzeń wielkiego ucisku, i nikt nie zapieczętował resztki Izraela. A Pan Jezus jeszcze nie pojawił się na Górze Oliwnej, ani na Syjonie.
KAAN pisze: "...nie masz Żyda ani Greka..." nie da się w czasie Koscioła być zbawionym i jednocześnie być w obietnicach dla Izraela, to dwie różne sprawy, albo jesteś w Kościele albo tkwisz w w starym przymierzu.

:O własnie i tu masz pytanie czy Autor Hebr 8 mówił coś o tym że nowe przymierze się stało i wypełnia?
Nie rozumiesz w dalszym ciągu o czym piszę, dyskutujesz sam ze sobą. Nowe przymierze działa od krzyża, o tym wie każdy chrześcijanin, nie wiem o co ci chodzi, ja nie piszę o przymierzach, ale o obietnicach :)
KAAN pisze: Dopiero przyjście Pańskie jest końcem czasu Kościoła, a na powrót jest czas Izraela i panowania świętych jego.
Nie ma tego napisanego w pismie ... wskaż mi taki tekst!
Zach 14, Mat 24, 1 i 2 Tes, Ap od r.4.
KAAN pisze: W milenium będzie tak:
Zach 8:22 I przyjdzie wiele ludów i potężnych narodów, aby szukać Pana Zastępów w Jeruzalemie i przebłagać oblicze Pana.
23 Tak mówi Pan Zastępów: Stanie się w owych dniach, że dziesięciu mężów ze wszystkich języków narodów odważy się i uchwyci się rąbka szaty jednego Judejczyka, mówiąc: Pójdziemy z wami, bo słyszeliśmy, że z wami jest Bóg.

I tak mamy opisane w dziejach ap 2!
Akurat, nie było takiego wydarzenia w historii. Chciejstwo :)
KAAN pisze:
Rozumiem też że My nie jesteśmy w tym przymierzu Bowiem ono nie mówi nic o poganach :/
Dokładnie tak, my nie jesteśmy w przymierzu opartym o obietnice dane praojcom (Rz11:28) ale o przymierze krzyża, krwi Pańskiej, to całkiem inne przymierze.
:O
Niestety Obietnica dana Praojcom to obietnica przymierza Krzyża czyli NOWEGO PRZYMIERZA.
Nie, mylisz się, obietnice to nie nowe przymierze i związane były bezpośrednio z królestwem Dawida, przywrócenia królestwa i bezpiecznego życia w Izraelu.
chcesz powiedzieć ze Hebr 8 nie mówi o TYM nowym przymierzu w Chrysusie na Krzyżu?
Nie wiem czy umyślnie, czy w niewiedzy mieszasz tematy aby udowodnić swoje racje, tak nie da się rozmawiać erystykę tego rodzaj odłóż na bok jeśłi rzeczywiście zależy ci na poznaniu prawdy.

Poprostu to co mówisz jest dla mnie jest wysoce nielogiczne!
nie potrafie tego zrozumiec na bazie tekstów Pisma :/
Usiłujesz wmówić mi coś czego nie twierdziłem, dyskutujesz z przez siebie wymyślonymi tezami. Postaraj się dyskutować inaczej :)
KAAN pisze: Jeszcze raz zacytuję ci fragment który dotyczy Izraela i który mówi o praojcach i obietnicach:

25 A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą,
26 I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba. 27 A to będzie przymierze moje z nimi, Gdy zgładzę grzechy ich.


DOKŁADNIE TO SAMO oddaje Heb8
8) Albowiem ganiąc ich, zapowiada: Oto nadchodzą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe. (9) Nie takie jednak przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami, w dniu, gdym ich wziął za rękę, by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej. Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan. (10) Takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela w owych dniach, mówi Pan. Dam prawo moje w ich myśli, a na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą Mi ludem. (11) I nikt nie będzie uczył swojego rodaka ani nikt swego brata, mówiąc: Poznaj Pana! Bo wszyscy Mnie poznają, od małego aż do wielkiego. (12) Ponieważ ulituję się nad ich nieprawością i nie wspomnę więcej na ich grzechy. (13) Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia. (List do Hebrajczyków 8:1-13, Biblia Tysiąclecia)
Tak, to samo tylko w innym kontekście; pierwszy kontekst to poganie, którzy mają sobie uświadomić że nie są lepsi od Żydów, bo przyjdzie czas wybawienia dla nich kiedy dopełni się liczba zbawionych z pogan. Drugi kontekst to Żydzi, oni myśleli ze mogą tkwić w starym przymierzu i jednocześnie w nowym, taki grzech galacki w innym ujęciu. Nie da się być jednocześnie starozakonnym i chrześcijaninem. Właśnie Hebr 8 pokazuje Żydom, stan w jakim żyją, to stan który nie spełniają, przypomina im co zrobili z Panem Jezusem.
Przeczytaj co napisał Jan na początku ewangelii:

Ewangelia św. Jana 1:11 Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli

Rozumiesz co to znaczy? To znaczy, że nie doszło do wypełnienia obietnicy zapisanej w Ew. Jana (które była pisana gdzieś pod koniec Iw), jak i nie było spełnione ok r. 63-65 kiedy Paweł pisał swój list.(Rz11) . Do dzisiaj nie spełniła się obietnica przywrócenia Izraelowi królestwa Dawida i ustanowienia pokoju. Mozliwe to będzie jedynie wtedy gdy Żydzi przyjmą Mesjasza, a kiedy przyjmą? wtedy gdy powróci.
KAAN pisze: 28 Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.
29 Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże.

I dlatego nie mamy blokować im wejscia do KOSĆIOŁA.
Nie ma tu nic o jakims okresie PO KOSCIELE
kościol to nie tylko poganie albo tylko zydzi - to jest Główny punkt rzym 9-11
On własnie o tym mówi - jesteście jedno!
Eeee, nie o tym, kontekst mówi o przyszłym odwróceniu bezbożności od Jakuba dla CAŁEGO Izraela.
KAAN pisze: Rozumiesz te słowa? Paweł pisze o pewnym czasie w przyszlości, kiedy cały Izrael będzie zbawiony,

I dokładnie o tym samym mówię.

Paweł wie że do końca świata KOSCIÓŁ będzie istniał!
i w tym CZASIE Izrael wejdzie w pełni! do Zbwienia PRZEZ KOSCIÓŁ.
czy 100% izraela będzie zbawiuonego?
TAK bowiem nie ten jest irzelem co jest wg ciała ale wg obietnicy!
Nie o tym samym, wymyślasz alegorie :) Nie ma całego izraela wierzącego, przeciwnie, minimalna liczba Izraela jest zbawiona. Kościół to nie Izrael, już wiesz dlaczego wymyśłono ideę substytucji, bo nijak nie można skombinować obrazu dni ostatecznych nie znając proroctw i historii. To efekt niewiedzy. Używając alegorii można "udowodnić" każdą teorię.
KAAN pisze: do dzisiaj nie był takiego czasu żeby cały Izrael był zbawiony,

Bo nie ma powrotu Chrystusa!
Gdy on Wróci Izrael w pełni juz bedzie zbawiony z KOSCIOŁEM I W KOSCIELE.
Nie, nie zgadza się to z proroctwami w Biblii, to tylko aplikacja teorii substytucji.
KAAN pisze: mieszanie przymierzy nie jest właściwe, innym jest przymierze praojców, a inne przymierze krzyża Paweł to rozróżnia.. hebr 8 nie jest proroctwem, ale polemiką i przypomnieniem Żydom czym było stare przymierze Mojżeszowe i związane z tym obietnice. Stare przymierze przeminęło, bo przyszło nowe, ale obietnice pozostały bo są nie odwołalne.

Nie to jest napisane w Hebr 8
Tam jest mowa
(13) Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia. (List do Hebrajczyków 8:1-13, Biblia Tysiąclecia)
Stare przymierze UZNANE JEST ZA PRZESTARZAŁE. i musi ulec zniszczeniu...
A ten swoje, piszę o obietnicach a ty o przymierzu, obudź się i przeczytaj jeszcze raz poprzedni post.
KAAN pisze: ??? nie wiem co kombinujesz, ale to bez sensu co piszesz.

Ale to jest konsekwencja dwóch przymierzy :/
Ja nie piszę o przymierzach ale o obietnicach.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 02 lut 2013, 18:30

nehalion pisze:Poczytaj co piszesz, przeczysz sam sobie.
Nie ja sobie przeczę , to ty nie chcesz zrozumieć o czym piszę.
Oczywiście to ty nie zrozumiałes tekstu jest tam następująca konkluzja:
19 Dlatego sądzę, że nie należy czynić trudności tam spośród pogan, którzy nawracają się do Boga,
Rozumiesz o co poszło? Sprawy nie gorszenia Żydów to sprawa poboczna.

Podałeś wyrwany z kontekstu werset 19 i twierdzisz, że sprawa rozwiązana.
"Mężowie bracia! wy wiecie, że od dawnych dni Bóg mię obrał między wami, aby przez usta moje poganie słuchali słowa Ewangielii i uwierzyli. 8 A Bóg, który zna serca, wydał im świadectwo, dawszy im Ducha Świętego, jako i nam. 9 I nie uczynił żadnej różnicy między nami a nimi, wiarą oczyściwszy serca ich."
Bóg dał im Ducha nie czyniąc żadnej różnicy między nimi a nami. A Ty piszesz
w kontekście Dz Ap 15 gdzie była debata czy należy poganom pozwolić na wejście do Kościoła
.
Coś się w takim razie nie zgadza.
Zgadza się z tym co piszę, że rozmowa apostołów dotyczyła pogan, rozumiesz? Przeczytaj kilka razy to co cytowałeś całą debatę apostołów i odpowiedz sobie na pytanie czy werset 19 jest kwintesencją debaty, czy nie.
Na pogan zostały nałożone 4 rzeczy, które Żydzi co tydzień powtarzali podczas liturgii w synagogach. Wstrzymywanie się od bałwochwalstwa, wszeteczeństwa, rzeczy dławionych i krwi.
Skądś ty to wziął ? :O jakiej liturgii Przeczytaj jeszcze 5 razy i staraj się zrozumieć o co chodzi jaka kwestia kazała apostołom naradzić się.

Po czym napisali list do kościołów pogańskich

"Albowiem zdało się Duchowi Świętemu i nam, abyśmy więcej nie kładli na was żadnego ciężaru, oprócz tych rzeczy potrzebnych; 29 Abyście się wstrzymywali od rzeczy bałwanom ofiarowanych, i od krwi, i od rzeczy dławionych, i od wszeteczeństwa, których rzeczy jeźli się strzec będziecie, dobrze uczynicie"
Uwaga, postudiujemy razem :)
Dz 15:5 Lecz niektórzy ze stronnictwa faryzeuszów, którzy uwierzyli, powstali, mówiąc: Trzeba ich obrzezać i nakazać im, żeby przestrzegali zakonu Mojżeszowego.
6 Zgromadzili się więc apostołowie i starsi, aby tę sprawę rozważyć.
7 A gdy to już długo rozpatrywano, wstał Piotr i rzekł do nich: Mężowie bracia, wy wiecie, że Bóg już dawno spośród was mnie wybrał, aby poganie przez usta moje usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli.
8 Bóg też, który zna serca, przyznał się do nich, dając im Ducha Świętego jak i nam,
9 I nie uczynił żadnej różnicy między nami a nimi, oczyściwszy przez wiarę ich serca.
10 Przeto teraz, dlaczego wyzywacie Boga, wkładając na kark uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my nie mogliśmy unieść?

Czy załapałeś o co tu chodzi? Początkowo właściwie cały Kościół był z Żydów, dopiero później byli włączani do Kościoła poganie. Mesjasz był Żydowski! Z pokolenia Judy z domu Dawida. I niektórzy Żydzi myśleli ze tak pozostanie jak za starego przymierza zbawienie jest tylko u nich. Trochę tak jak dzisiaj twierdzą "jedynozbawcze" kościoły. I był problem bo niektórzy nie chcieli pogodzić się z myślą że poganin może być zbawiony bez przestrzegania zakonu i zwyczajów Żydowskich. Pomyśl dalej...


Ja takze stwierdzam niedorzeczność w twoich wywodach, jak ktoś się odklei od Biblii tak jak twoja denominacja to wychodzi teoria substytucji i dwa przyjścia Pańskie
Nie wiem ile razy można nie załapać przejścia w chwale a przyjścia ponownego, ale nic na to nie poradzę.
Nie poradzę, że nie było przyjścia po wniebowstąpieniu Kościoła. Wymyślasz.
No i luteranie maja problem, bo zatrzymali się razem z Lutrem w zmianie myślenia i rozumienia Biblii zostawiając wiele z katolickiego rytuału i organizacji. To nie rózni wiele się od katolickiej hierarchii calkowicie przeciwnej nauczaniu Biblii. To wyjaśnia dlaczego luteranie tak wiele ostatnio bratają się z katolikami, mają swoje podstawy

Bo może tego zmieniać nie można ? Bo może ludzie którzy badają Pismo doskonale wiedzą, że sukcesja jest rzeczą utrzymywaną od początku i musi być obecna w każdym kościele ? Pokaż mi miejsca w Biblii które wskazują ba brak hierarchii w kościele, umieram z ciekawości.
Ludzie którzy badają pismo wiedzą, że nie ma sukcesji w Biblii, to katolicki wymysł :)

Po pierwsze to byli apostolowie, a nie jacyś księżulkowie, po drugie był to okres formowania się Koscioła i pewne rzeczy działy się tylko w NT a dzisiaj nie. Inne fragmenty Slowa Bożego wskazują że autorytet bycia biskupem, lub starszym, nadzorcą wynika wyłącznie z obdarowania Bożego a nie ludzkiego Listy do Tymoteusza i Tytusa pokazują kim ma byc mąż Boży.
Ciekawe które fragmenty ? Nie wiem czy zauważyłeś, ale apostołowie powołują się na autorytet dany od Chrystusa. Ich słowo=nakaz Pański jak napisał Paweł.
No i co z tego ze się powołują? Sukcesji tam nie ma w tych powoływaniach.
Jeśli tak rozumiesz protestantyzm, to współczuję i potwierdzasz dlaczego luteranizm upadł tak nisko.
Jak wiele razy pisałem na forum nie jestem protestantem, choć wiele idei protestantyzmu jest mi bliskich, ja nie identyfikuję się z Lutrem, ani Kalwinem ale z Kościołem który trwa od dnia pięćdziesiątnicy, i który stanowią wszyscy zbawieni w całej historii aż do dzisiaj.
Jeśli z tym kościołem się identyfikujesz to zapewne macie biskupów i prezbiterów ? Przecież to są nakazy apostolskie a to oni byli pierwszymi mającymi udział w dniu pięćdziesiątnicy ?
Nie biskupów, ale jeśli już to nadzorców (episkopos) i pomocników (presbyteros). Biskup to tytuł wzięty z katolicyzmu. A my wszyscy jesteśmy braćmi i tak się tytułujemy wołamy do siebie "bracie!". :)

Niczego to nie jest przekazaniem, to jest pokazanie cech jakimi powinien cechować się nadzorca lokalnej społeczności Kościoła.
"Zobaczywszy zaś Szymon że przez nałożenie rąk apostołów jest dawany Duch Święty przyniósł im pieniądze"
To całkiem inny fragment, czego innego dotyczy i dotyczy apostoła a nie księżulka :)

Po pierwsze to byli apostolowie, a nie jacyś księżulkowie, po drugie był to okres formowania się Koscioła i pewne rzeczy działy się tylko w NT a dzisiaj nie.

"Nie zaniedbuj (tego) w tobie daru łaski który został dany ci przez prorokowanie z nałożeniem rąk starszyzny(presbuteriou)prezbiterów"
To były czasy NT kiedy było prorokowanie i działy się znaki i cuda, dzisiaj cudów nie zrobisz :) , podstawowy błąd egzegetyczny, coś jest w Biblii to ja będę robił to samo, najlepiej zacznij od stworzenia nowego świata :D

Ruch ewangelikalny powstał jako protest przeciwko skostnieniu i upadkowi klasycznego protestantyzmu, to jest protestantyzm do kwadratu protestuje przeciwko temu co w protestantyzmie jest złe, rujnujące dla wiary i powodujące upadek wielu.
Ruch ewangelikalny powstał wśród farmerów którzy wzięli Biblię do rąk i zaczęli ją po swojemu interpretować....
Gdyby nawet (choć to nie prawda) powstał wśród faremerów, to twoja pogarda do ludzi którzy nie mają teologicznego wykształcenia w twoich uniwersytetach świadczy o tym że nie należy się przejmować twoją teologią. Pan Jezus swoją Ewangelię dał rybakom i prostym ludziom, a wykształceni faryzeusze próbowali zniszczyć Ewangelię uczonymi wywodami, używali dokladnie takiego napuszonego jezyka jaki ty stosujesz i katolicy, powołujesz się na swoich mędrców, którzy nie rozumieją Słowa i nie potrafią wyjaśnić najprostrzych biblinych tekstów (p. sobór jerozolimski).

Kończę z tobą dyskusję, ponieważ nie masz nic do zaoferowania w temacie prócz obrony za wszelką cenę sukcesji.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
nehalion
Posty: 30
Rejestracja: 27 sty 2013, 13:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nehalion » 02 lut 2013, 19:57

Zgadza się z tym co piszę, że rozmowa apostołów dotyczyła pogan, rozumiesz? Przeczytaj kilka razy to co cytowałeś całą debatę apostołów i odpowiedz sobie na pytanie czy werset 19 jest kwintesencją debaty, czy nie.


Nie nie jest, kwintesencją i podsumowaniem całej debaty jest list wysyłany do kościołów pogańskich w którym napisane jest co ustalili na soborze. I nie ma w nim słowa o wstąpieniu pogan do kościoła.

Skądś ty to wziął ? jakiej liturgii Przeczytaj jeszcze 5 razy i staraj się zrozumieć o co chodzi jaka kwestia kazała apostołom naradzić się.


O jaką ? Bo co ustalili to : Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach".

A następnie w liście do kościołów : Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu.

Tak trudno przeczytać ?

Czy załapałeś o co tu chodzi? Początkowo właściwie cały Kościół był z Żydów, dopiero później byli włączani do Kościoła poganie. Mesjasz był Żydowski! Z pokolenia Judy z domu Dawida. I niektórzy Żydzi myśleli ze tak pozostanie jak za starego przymierza zbawienie jest tylko u nich.


"Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli."

Odkryłeś amerykę z tym, że kościół z początku był judeochrześcijański. Tylko co to zmienia kiedy próbujesz zmienić postanowienia zjazdu w Jerozolimie ? Po prostu byli wśród nich ludzie którzy twierdzili, że Prawo trzeba narzucić na pogan a nie tacy co twierdzili że poganie nie są w kościele bo to że są zostało stwierdzone przez Piotra i jeszcze wcześniej doszło do innych gdy usłyszeli co się stało w domu Korneliusza.

Ludzie którzy badają pismo wiedzą, że nie ma sukcesji w Biblii, to katolicki wymysł


Więc podaj tych uczonych. Którzy to byli ? Kiedy i w którym wieku żyli ? Jakie pisma wyszły spod ich ręki ? Gdybyś choć trochę porzucił ten zaślepiony antykatolicyzm to zauważyłbyś że sukcesja nie jest katolickim wymysłem a jest obecna we wszystkich kościołach świata, nawet wśród chrześcijan koptyjskich czy greckich.

No i co z tego ze się powołują? Sukcesji tam nie ma w tych powoływaniach.


A co jest Twoim zdaniem ? Sukcesja to właśnie nieprzerwana ciągłość powołań i tego co z sobą niosły nic więcej. Sukcesja to właśnie nałożenie rąk i nadanie autorytetu z racji tego który Chrystus dał apostołom. Na zjeździe w Jerozolimie nie są sami apostołowie a mimo to zdanie każdego jest równie ważne. A Ty zaczynasz stopniować namaszczenie, że apostołowie to byli ważniejsi od prezbiterów. Oj katolicki nawyk, katolicki.

Nie biskupów, ale jeśli już to nadzorców (episkopos) i pomocników (presbyteros). Biskup to tytuł wzięty z katolicyzmu. A my wszyscy jesteśmy braćmi i tak się tytułujemy wołamy do siebie "bracie!"


Krótki wykład ze struktury wczesnego kościoła

ἐπίσκοπος - episkopos - episkop/biskup w naszym języku

znaczenia : nadzorca, władca. Używane w życiu codziennym przez greków jako określenie funkcji cywilnej, zaadoptowane przez Kościół. W Starym Testamencie to słowo odpowiada פָּקִיד(paquid) przywódca, oficer, porucznik.
Funkcja wynikająca z nazwy : człowiek powołany przez Boga aby strzec Jego stada. Stąd gdy apostołowie wyznaczali kogoś na biskupa diakona czy prezbitera najpierw się modlili a potem kładli ręce.

πρεσβύτερος - presbuteros - prezbiter
znaczenia : starszy, członek Sanhedrynu, członek rady chrześcijańskiej.
funkcja wynikająca z nazwy : człowiek starszy posiadający doświadczenie i umiejętność właściwego osądu sytuacji.

Do nauki a nie śpiewaj mi tu "katolicki wymysł" bo sam wymyślasz i to tak że głowa boli.

To całkiem inny fragment, czego innego dotyczy i dotyczy apostoła a nie księżulka


Dotyczy tego, ze "księżulek" jakim był Ananiasz namaścił i powołał na apostoła, w dodatku z rozkazu samego Chrystusa który przyszedł do niego w wizji. Więc nie, nie tyko apostołowie powoływali jak twierdzisz i nie "było tylko w Nowym Testamencie" a trwa nadal.

To były czasy NT kiedy było prorokowanie i działy się znaki i cuda, dzisiaj cudów nie zrobisz , podstawowy błąd egzegetyczny, coś jest w Biblii to ja będę robił to samo, najlepiej zacznij od stworzenia nowego świata


Jeśli twierdzisz, że cudów nie ma to naprawdę współczuję, ale trudno o cuda tam gdzie Boga nie ma. Dziś proroków już nie ma, ale gdybyś znał chociaż trochę nowotestamentowe znaczenie słowa "proroctwo" to wiedziałbyś, że chodziło z reguły o głoszenie Słowa a nie przepowiadanie czy wieszczenie. Dlatego jest napisane, żeby co mądrzejsi w kościele osądzali co mówi prorok. W ST to prorok osądzał i jego mowa była przyjmowana za bezbłędną.

Gdyby nawet (choć to nie prawda) powstał wśród faremerów, to twoja pogarda do ludzi którzy nie mają teologicznego wykształcenia w twoich uniwersytetach świadczy o tym że nie należy się przejmować twoją teologią.


Proponuję choć raz wziąć do ręki historię kościoła albo Euzebiusza z cezarei albo Sokratesa i porównać jak rozwijała się już od wieku w którym żyli apostołowie. Ten jeden raz zrobi Ci lepiej niż wpatrywanie się w Biblię. Sam gardzisz duchowieństwem katolickim a zarzucasz mi to samo tylko w drugą stronę. Jedyne co budzi we mnie sprzeciw i niechęć to herezja i szarlatani bo głoszą innego Chrystusa i zwodzą ludzi prostych przez swój upór i pychę. A za św Pawłem mówię "Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą od nas otrzymaliście - niech będzie przeklęty! "

Faryzeusze byli tylko jedną grupą spośród wszystkich - po prostu mieli najgorszą reputację i tak są pokazani z resztą nie tylko przez Biblię ale też przez Józefa Flawiusza. Apostołowie jako rybacy otrzymali naukę pierwszorzędną która trwała kilka lat przy boku samego Chrystusa. Ta prostota nie przeczy wykształceniu o którym sam apostoł Piotr pisał, że jest potrzebne do Pisma. Prostota była we wszystkim co Bóg wcielony robił, nawet w Jego narodzinach i była swego rodzaju przeciwieństwem oblicza Boga w ST. Z prostoty odbudował przybytek Dawidowy a nie ze złotych świątyń i w stajni się urodził Syn cieśli a nie w pałacu książę na którego Żydzi wciąż czekają. W listach większości z apostołów widać wykształcenie, w sposobie pisania i używania środków stylistycznych. To że ktoś był kiedyś rybakiem nie oznacza, że nie może się przemienić w nauczyciela i człowieka świętego który posiadł moc Bożą. To ma ta prostota pokazywać.

Widzisz w Biblii to w co wierzysz i w to zawijasz każdy argument, zamiast widzieć tego co jest przekazane, też tak miałem. Odrobina historii a dowiesz się kiedy te wszystkie bajki powstały i zdziwisz się, że nie mają nawet korzeni w Biblii a wśród ludzi niewykształconych i butnych. Brak sukcesji, pochwycenie kościoła, tysiącletnie królestwo i cała masa innych wymysłów są tym przed czym przestrzegał św. Piotr mówiąc o pismach : " są w nich pewne rzeczy niezrozumiałe, które, podobnie jak i inne pisma, ludzie niewykształceni i niezbyt umocnieni przekręcają ku swej własnej zgubie. "
Jakże prawdziwe i adekwatne do takiej indoktrynacji te słowa są.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 03 lut 2013, 13:48

nehalion pisze:
Zgadza się z tym co piszę, że rozmowa apostołów dotyczyła pogan, rozumiesz? Przeczytaj kilka razy to co cytowałeś całą debatę apostołów i odpowiedz sobie na pytanie czy werset 19 jest kwintesencją debaty, czy nie.


Nie nie jest, kwintesencją i podsumowaniem całej debaty jest list wysyłany do kościołów pogańskich w którym napisane jest co ustalili na soborze. I nie ma w nim słowa o wstąpieniu pogan do kościoła.
To jeszcze raz przeczytaj wiersz 19.
Skądś ty to wziął ? jakiej liturgii Przeczytaj jeszcze 5 razy i staraj się zrozumieć o co chodzi jaka kwestia kazała apostołom naradzić się.

O jaką ? Bo co ustalili to : Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach".

A następnie w liście do kościołów : Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu.

Tak trudno przeczytać ?
Widocznie dla ciebie trudno skoro nie rozumiesz co czytasz, to co podkreślasz nie jest istotą dyskusji apostołów, poczytaj jeszcze z 10 razy może zrozumiesz.

Czy załapałeś o co tu chodzi? Początkowo właściwie cały Kościół był z Żydów, dopiero później byli włączani do Kościoła poganie. Mesjasz był Żydowski! Z pokolenia Judy z domu Dawida. I niektórzy Żydzi myśleli ze tak pozostanie jak za starego przymierza zbawienie jest tylko u nich.

"Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli."

Odkryłeś amerykę z tym, że kościół z początku był judeochrześcijański. Tylko co to zmienia kiedy próbujesz zmienić postanowienia zjazdu w Jerozolimie ? Po prostu byli wśród nich ludzie którzy twierdzili, że Prawo trzeba narzucić na pogan a nie tacy co twierdzili że poganie nie są w kościele bo to że są zostało stwierdzone przez Piotra i jeszcze wcześniej doszło do innych gdy usłyszeli co się stało w domu Korneliusza.
Jednak nie załapałeś o co chodzi i nie odkryłeś nic.
Ludzie którzy badają pismo wiedzą, że nie ma sukcesji w Biblii, to katolicki wymysł

Więc podaj tych uczonych.
Wszyscy, którzy nauczają w ewangelikalnych zborach :) .
No i co z tego ze się powołują? Sukcesji tam nie ma w tych powoływaniach.

A co jest Twoim zdaniem ? Sukcesja to właśnie nieprzerwana ciągłość powołań i tego co z sobą niosły nic więcej.
Nie, sukcesja to przekazywanie władzy, nie zmieniaj znaczenia terminów. Powołanie idzie od Boga i nie ma żadnej sukcesji w powołaniu.

. Oj katolicki nawyk, katolicki.
No właśnie :)

Nie biskupów, ale jeśli już to nadzorców (episkopos) i pomocników (presbyteros). Biskup to tytuł wzięty z katolicyzmu. A my wszyscy jesteśmy braćmi i tak się tytułujemy wołamy do siebie "bracie!"

Krótki wykład ze struktury wczesnego kościoła
ἐπίσκοπος - episkopos - episkop/biskup w naszym języku
Nie musisz mi nic wykładać, raczej ty doucz się że Słowa, że episkopos to nadzorca, doglądający a nie biskup. Biskup to stanowisko kościelne, to wymyślony urząd, którego w Biblii nie ma. W Biblii jest służba, a nie rządzenie.
To całkiem inny fragment, czego innego dotyczy i dotyczy apostoła a nie księżulka

Dotyczy tego, ze "księżulek" jakim był Ananiasz namaścił i powołał na apostoła, w dodatku z rozkazu samego Chrystusa który przyszedł do niego w wizji. Więc nie, nie tyko apostołowie powoływali jak twierdzisz i nie "było tylko w Nowym Testamencie" a trwa nadal.
Kombinujesz waść, piszesz nieprawdę, Ananiasz nie powoływał Pawła, ale powołał go sam Pan Jezus na drodze do Damaszku, wypisujesz bzdury.

To były czasy NT kiedy było prorokowanie i działy się znaki i cuda, dzisiaj cudów nie zrobisz , podstawowy błąd egzegetyczny, coś jest w Biblii to ja będę robił to samo, najlepiej zacznij od stworzenia nowego świata
Jeśli twierdzisz, że cudów nie ma to naprawdę współczuję, ale trudno o cuda tam gdzie Boga nie ma. Dziś proroków już nie ma, ale gdybyś znał chociaż trochę nowotestamentowe znaczenie słowa "proroctwo" to wiedziałbyś, że chodziło z reguły o głoszenie Słowa a nie przepowiadanie czy wieszczenie. Dlatego jest napisane, żeby co mądrzejsi w kościele osądzali co mówi prorok. W ST to prorok osądzał i jego mowa była przyjmowana za bezbłędną.
Musisz sobie współczuć, i zająć się studium "O Słowie Bożym", masz robotę na najbliższy miesiąc :) , prorok to ten co objawia prawdę nie znaną wcześniej pochodzącą od Boga, to usta Boże na tym świecie. Prorok był zawsze tam gdzie nie było jeszcze Słowa pisanego w danym czasie.

Gdyby nawet (choć to nie prawda) powstał wśród faremerów, to twoja pogarda do ludzi którzy nie mają teologicznego wykształcenia w twoich uniwersytetach świadczy o tym że nie należy się przejmować twoją teologią.
Proponuję choć raz wziąć do ręki historię kościoła albo Euzebiusza z cezarei albo Sokratesa i porównać jak rozwijała się już od wieku w którym żyli apostołowie. Ten jeden raz zrobi Ci lepiej niż wpatrywanie się w Biblię.
Doskonalsze dzieło jest w Biblii, która jest Słowem Bożym, różen historie kościoła pisali ludzie dla własnych interesów, jeśłibys studiował historię to wiedziałbyś, że nie ma żadnych obiektywnych przekazów prócz Biblii, każdy przekaz jest subiektywny i nie oddaje w pełni sytuacji, dlatego Bóg zatroszczył się o to aby w Biblii było wszsytko to co potzrebne do poznania natury Kościoła.
A za św Pawłem mówię "Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą od nas otrzymaliście - niech będzie przeklęty! "
Wygłaszasz sąd o sobie? Często się to zdarza w historii.
Widzisz w Biblii to w co wierzysz i w to zawijasz każdy argument, zamiast widzieć tego co jest przekazane, też tak miałem.
Odpadłeś od właściwej wiary. W Biblii jest przekazane to co Bóg chce a nie to co ty chcesz i hierarchia kościelna, ja widzę szczególnie to co jest przekazane nie dodaję katechizmów do Biblii, ty robisz ten błąd.
Odrobina historii a dowiesz się kiedy te wszystkie bajki powstały
Wiem kiedy twoje bajki powstały, wtedy, kiedy zaczął się tworzyć kościół instytucjonalny tj III-IVw, kiedy biskupi zaczęli się wyrzynać w walkach o władzę.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
nehalion
Posty: 30
Rejestracja: 27 sty 2013, 13:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nehalion » 03 lut 2013, 15:05

Widocznie dla ciebie trudno skoro nie rozumiesz co czytasz, to co podkreślasz nie jest istotą dyskusji apostołów, poczytaj jeszcze z 10 razy może zrozumiesz.


Istotą dyskusji jest list. W którym apostołowie piszą : "Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. "

Popatrz już drugi raz cytuję Ci co postanowili a jedyne co potrafisz powiedzieć to " nieprawda" ale " źle czytasz ". To nie są argumenty, to jest kręcenie się wokół własnego ogona.

Wszyscy, którzy nauczają w ewangelikalnych zborach


Masz na myśli gości który raz na tydzień wychodzą w garniturze na scenę i mówią wszystkim co wyczytali w Biblii ? Według jakiej nauki ? Swojej. Że nie wspomnę jak chaotyczne i zmienne są ich twierdzenia a każdy nowy twierdzi co innego. No faktycznie, uczeni w piśmie.

Nie musisz mi nic wykładać, raczej ty doucz się że Słowa, że episkopos to nadzorca, doglądający a nie biskup. Biskup to stanowisko kościelne, to wymyślony urząd, którego w Biblii nie ma. W Biblii jest służba, a nie rządzenie.


Jesteś kolejnym przykładem osoby której można podać oryginalne znaczenie słowa, oraz w jak było w tym znaczeniu używane i która to osoba i tak będzie powtarzać w kółko mantrę którą jej wlali do głowy. Dzisiaj nie ma episkopów bo są biskupi. Biskup to właśnie episkop tylko nowsza nazwa, a że Ci się nie podoba i źle kojarzy - nie usprawiedliwia Cie to w niczym.

Kombinujesz waść, piszesz nieprawdę, Ananiasz nie powoływał Pawła, ale powołał go sam Pan Jezus na drodze do Damaszku, wypisujesz bzdury.


A czy Jezus nałożył na Niego ręce ? Czy Jezus go uzdrowił ? I czy Jezus go ochrzcił ? Nie. Posłał w tym celu Ananiasza który nałożył ręce, i rzekł : " Dlaczego teraz zwlekasz? Ochrzcij się i obmyj z twoich grzechów, wzywając Jego imienia! "

Powołania działy się i dzieją przez moc Bożą w taki sam sposób jak w Biblii. Paweł był jednym z niewielu ludzi którzy doświadczyli Chrystofanii i wcale nie oznacza to, że Jezus powołuje każdego w takim sam sposób. Wręcz przeciwnie, w innych fragmentach z Pisma wynika że powołania bywały pobudzane różnymi czynnikami ale zawsze wyglądały tak samo czyli przez nałożenie rąk.

Musisz sobie współczuć, i zająć się studium "O Słowie Bożym", masz robotę na najbliższy miesiąc , prorok to ten co objawia prawdę nie znaną wcześniej pochodzącą od Boga, to usta Boże na tym świecie. Prorok był zawsze tam gdzie nie było jeszcze Słowa pisanego w danym czasie.


Wow, właśnie powtórzyłeś to co napisałem wcześniej. Nie udawaj mądrzejszego niż Jesteś. W dodatku sam stwierdziłeś, że cuda się już nie zdarzają co jest jawną herezją. Bóg biedny nie ma już mocy i nie działa :(


Doskonalsze dzieło jest w Biblii, która jest Słowem Bożym, różen historie kościoła pisali ludzie dla własnych interesów, jeśłibys studiował historię to wiedziałbyś, że nie ma żadnych obiektywnych przekazów prócz Biblii, każdy przekaz jest subiektywny i nie oddaje w pełni sytuacji, dlatego Bóg zatroszczył się o to aby w Biblii było wszsytko to co potzrebne do poznania natury Kościoła.


I tu kolejny przykład indoktrynacji. Czyli każde źródło które nie zgadza się z naszym było pisane przez złych ludzi którzy pragnęli to wykorzystać. Nie wiem czy wiesz ale wiele pism wczesnochrześcijańskch było w Biblii. Listy Klemensa Rzymskiego na początku były zwykłą częścią Nowego Testamentu. To samo Pasterz Hermasa. A Ty mi tu mówisz o studiowaniu historii :D Sam czasem skaczę na wykłady z chrześcijaństwa na UJ więc studiowanie historii nie jest mi tak obce żeby zmyślać według własnego punktu widzenia.

Wiem kiedy twoje bajki powstały, wtedy, kiedy zaczął się tworzyć kościół instytucjonalny tj III-IVw, kiedy biskupi zaczęli się wyrzynać w walkach o władzę.


Doskonalsze dzieło jest w Biblii, która jest Słowem Bożym, różen historie kościoła pisali ludzie dla własnych interesów, jeśłibys studiował historię to wiedziałbyś, że nie ma żadnych obiektywnych przekazów prócz Biblii


Jak to ? Skąd wiesz kiedy zaczęli się ci okrutni biskupi zabijać o władzę ? Przecież historia jest nagięta przez sługusów kościoła katolickiego ? Więc skąd możesz wiedzieć takie rzeczy ?

Tak sie składa że w 3 i 4 wieku biskupi chrześcijańscy byli wyżynani przez cesarza a kościoły sprzedawane, z racji na kolejny dekret antychrześcijański. Był to czas ucisku i próby a ludzie których osądzasz według własnego zaślepienia ginęli dzielnie za Chrystusa i Słowo Boże nad którym pieczę trzymali.

Wstydziłbyś się osądzać i wypowiadać w ten sposób o świętych i bogobojnych ludziach o których nawet nie chciało Ci się przeczytać bo z góry wiesz lepiej. Hipokryzja i obłuda, belka w oku jak stąd do Warszawy. Ale idź, powytykaj kilka źdźbeł, przecież niewykształceni, i nie umocnieni wiedzą najlepiej.


Wygłaszasz sąd o sobie? Często się to zdarza w historii.


Nie nad sobą, mój kościół jest apostolski i ma solidne korzenie w nauce apostolskiej. A to że grupa "wolnych" powstała niecałe sto lat temu się z tym nie zgadza, cóż jakoś mnie nie przekonuje. :mrgreen: Natomiast jest to sąd nad samozwańczymi kaznodziejami którzy w 19 wieku wyskoczyli ze swoimi dziwacznymi poglądami.

Odpadłeś od właściwej wiary. W Biblii jest przekazane to co Bóg chce a nie to co ty chcesz i hierarchia kościelna, ja widzę szczególnie to co jest przekazane nie dodaję katechizmów do Biblii, ty robisz ten błąd.


Coraz lepiej, brzmisz jak Jehowy, właściwa wiara. Ty widzisz to, a Antek widzi tamto a pastor z chrzanowa widzi zupełnie co innego. Tak się kończy " ja widzę " i przed tym apostoł Piotr przestrzegał, że po prostu ludzie głupi i pochopni przekręcają Pismo.

A wiesz co mówili apostołowie o tym co kto w Piśmie "widzi" ?

"Przeto, bracia, stójcie niewzruszenie i trzymajcie się Tradycji, o których zostaliście pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu."

Tyle w kwestii tego co kto widzi w Biblii. Mamy się trzymać tradycji apostolskiej i nie kombinować bo wyjdzie co wyszło wśród ewangelicznych - bajzel.

Amen.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 04 lut 2013, 12:47

nehalion pisze: I znowu, nie tekst biblijny nie zgadza się z tym co wlali Ci do głowy, .....


Prosze cię pilnuj klawiatury :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 04 lut 2013, 13:16

KAAN pisze:
Lash pisze:Zachariasz ukazuje że 2/3 Izraela ma umrzeć a ocaleje 1/3
Obecnie zatwardzona jest część czyli ta 2/3 która umiera - 1/3 dołaczy się do kościoła i to bedzie pełnia Izraela zbawionego.
Jak to wyliczyłeś? :) to nie dotyczy obecnych czasów.


Bowiem Zachariasz wypełnił sie w 1 przyjściu Pana
(7) Mieczu, podnieś się na mego Pasterza, na Męża, który jest Mi bliski - wyrocznia Pana Zastępów. Uderz Pasterza, aby się rozproszyły owce, bo prawicę moją zwrócę przeciwko słabym. (8) W całym kraju - wyrocznia Pana - dwie części zginą i śmierć poniosą, trzecia część tylko ocaleje. (9) I tę trzecią część poprowadzę przez ogień, oczyszczę ją, jak oczyszcza się srebro, i wypróbuję tak, jak złoto próbują. I wzywać będzie mego imienia - a Ja wysłucham, i będę mówił: Oto mój lud, a on powie: Pan moim Bogiem.
(Ks. Zachariasza 13:1-9, Biblia Tysiąclecia)

(7) Przez to wartość waszej wiary okaże się o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota, które przecież próbuje się w ogniu, na sławę, chwałę i cześć przy objawieniu Jezusa Chrystusa. (1 List Piotra 1:7, Biblia Tysiąclecia)

(15) Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? (16) Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami? Bo my jesteśmy świątynią Boga żywego - według tego, co mówi Bóg: Zamieszkam z nimi i będę chodził wśród nich, i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. (17) Przeto wyjdźcie spośród nich i odłączcie się od nich, mówi Pan, i nie tykajcie tego, co nieczyste, a Ja was przyjmę (18) i będę wam Ojcem, a wy będziecie moimi synami i córkami - mówi Pan wszechmogący. (2 list do Koryntian 6:1-18, Biblia Tysiąclecia)

KAAN pisze:
KAAN pisze:
Pomijam jus tu dziwactwo że nowe przymierze ..... Ma miejsce ale nie ma miejsca ....
??? A o czym tu piszesz?
Napisz mi jak rozumiesz Nowe Przymierze.
czy jest ono tym samym przymierzem co na krzyżu?
czy jest ta samą obietnicą o której mówi Hebr 8?
Dokładnie to samo.


Więc napisz mi jak rozumiesz NOWE Przymierze z Izraelem i Jakubem.

KAAN pisze:
KAAN pisze:
Izrael wchodzi obecnie do kośicoła a czesć jest zatwardzona. Do czasu wejścia pełni Izraela :)
Nie wchodzi, bo nie da się wejść "administracyjnie" wejść mozna tylko na podstawie wiary, wtedy :[/quote]
I co żydzi nie wchodzą do kościła z łaski przez wiarę :O ...
Wchodzą, wyłącznie przez wiarę, w wielkim ucisku też będą wyłącznie przez wiarę. Tylko że dzisiaj nie ma wydarzeń wielkiego ucisku, i nikt nie zapieczętował resztki Izraela. A Pan Jezus jeszcze nie pojawił się na Górze Oliwnej, ani na Syjonie.


Nie chodził tam :O
jak to nie.
Pojawił się!
ST Zapowiadał to i się pojawił.

KAAN pisze:
KAAN pisze: "...nie masz Żyda ani Greka..." nie da się w czasie Koscioła być zbawionym i jednocześnie być w obietnicach dla Izraela, to dwie różne sprawy, albo jesteś w Kościele albo tkwisz w w starym przymierzu.

:O własnie i tu masz pytanie czy Autor Hebr 8 mówił coś o tym że nowe przymierze się stało i wypełnia?
Nie rozumiesz w dalszym ciągu o czym piszę, dyskutujesz sam ze sobą. Nowe przymierze działa od krzyża, o tym wie każdy chrześcijanin, nie wiem o co ci chodzi, ja nie piszę o przymierzach, ale o obietnicach :)


Dlatego ci mówię żebyś wyjaśnił.
Nowe przymierze Jest zawarte z JAKUBEM I IZRAELEM a stare jest bliskie zniszczenia.
Słowem nie ma aktualności starego przymierza Bowiem Bóg zawrł z Jakubem i Izraelem NOWE PRZYMIERZE.

KAAN pisze:
KAAN pisze: Dopiero przyjście Pańskie jest końcem czasu Kościoła, a na powrót jest czas Izraela i panowania świętych jego.
Nie ma tego napisanego w pismie ... wskaż mi taki tekst!
Zach 14, Mat 24, 1 i 2 Tes, Ap od r.4.



Tam nie jest napisane że po kosciele bedzie panował Izrael!

KAAN pisze:
KAAN pisze: W milenium będzie tak:
Zach 8:22 I przyjdzie wiele ludów i potężnych narodów, aby szukać Pana Zastępów w Jeruzalemie i przebłagać oblicze Pana.
23 Tak mówi Pan Zastępów: Stanie się w owych dniach, że dziesięciu mężów ze wszystkich języków narodów odważy się i uchwyci się rąbka szaty jednego Judejczyka, mówiąc: Pójdziemy z wami, bo słyszeliśmy, że z wami jest Bóg.

I tak mamy opisane w dziejach ap 2!
Akurat, nie było takiego wydarzenia w historii. Chciejstwo :)


Czyżby.
W dziejach mamy opis dokładnie tego że 3000 ludzi z kazdego narodu przyszła.
(5) Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem.
stało się to w Jerozolimie i co się stało wiemy ....
...
(37) Gdy to usłyszeli, przejęli się do głębi serca: Cóż mamy czynić, bracia? - zapytali Piotra i pozostałych Apostołów. (38) Nawróćcie się - powiedział do nich Piotr - i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego. (39) Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których powoła Pan Bóg nasz. (40) W wielu też innych słowach dawał świadectwo i napominał: Ratujcie się spośród tego przewrotnego pokolenia! (41) Ci więc, którzy przyjęli jego naukę, zostali ochrzczeni. I przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz.

3000 na 120 ... wychodzi po 25 ludzi na jednego zbawionego!

KAAN pisze:
KAAN pisze:
Rozumiem też że My nie jesteśmy w tym przymierzu Bowiem ono nie mówi nic o poganach :/
Dokładnie tak, my nie jesteśmy w przymierzu opartym o obietnice dane praojcom (Rz11:28) ale o przymierze krzyża, krwi Pańskiej, to całkiem inne przymierze.
:O
Niestety Obietnica dana Praojcom to obietnica przymierza Krzyża czyli NOWEGO PRZYMIERZA.
Nie, mylisz się, obietnice to nie nowe przymierze i związane były bezpośrednio z królestwem Dawida, przywrócenia królestwa i bezpiecznego życia w Izraelu.


A które obietnice masz poza przymierzem :O

KAAN pisze:
chcesz powiedzieć ze Hebr 8 nie mówi o TYM nowym przymierzu w Chrysusie na Krzyżu?
Nie wiem czy umyślnie, czy w niewiedzy mieszasz tematy aby udowodnić swoje racje, tak nie da się rozmawiać erystykę tego rodzaj odłóż na bok jeśłi rzeczywiście zależy ci na poznaniu prawdy.

Poprostu to co mówisz jest dla mnie jest wysoce nielogiczne!
nie potrafie tego zrozumiec na bazie tekstów Pisma :/
Usiłujesz wmówić mi coś czego nie twierdziłem, dyskutujesz z przez siebie wymyślonymi tezami. Postaraj się dyskutować inaczej :)


Bo ty nie wyjsniasz
Zbywasz coz półzdaniami albo usmiechami ... i nadal nic nie wiadomo :)
Mówię ze nie rozumiem a ty nic... nie wyjąsniasz ale mówisz o On nie rouzmie mnie ... :( :O


KAAN pisze:
KAAN pisze: Jeszcze raz zacytuję ci fragment który dotyczy Izraela i który mówi o praojcach i obietnicach:

25 A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą,
26 I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba. 27 A to będzie przymierze moje z nimi, Gdy zgładzę grzechy ich.


DOKŁADNIE TO SAMO oddaje Heb8
8) Albowiem ganiąc ich, zapowiada: Oto nadchodzą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe. (9) Nie takie jednak przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami, w dniu, gdym ich wziął za rękę, by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej. Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan. (10) Takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela w owych dniach, mówi Pan. Dam prawo moje w ich myśli, a na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą Mi ludem. (11) I nikt nie będzie uczył swojego rodaka ani nikt swego brata, mówiąc: Poznaj Pana! Bo wszyscy Mnie poznają, od małego aż do wielkiego. (12) Ponieważ ulituję się nad ich nieprawością i nie wspomnę więcej na ich grzechy. (13) Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia. (List do Hebrajczyków 8:1-13, Biblia Tysiąclecia)
Tak, to samo tylko w innym kontekście; pierwszy kontekst to poganie, którzy mają sobie uświadomić że nie są lepsi od Żydów, bo przyjdzie czas wybawienia dla nich kiedy dopełni się liczba zbawionych z pogan.


Gdzie tu jest o poganach :O

KAAN pisze: Drugi kontekst to Żydzi, oni myśleli ze mogą tkwić w starym przymierzu i jednocześnie w nowym, taki grzech galacki w innym ujęciu. Nie da się być jednocześnie starozakonnym i chrześcijaninem.


No ale ty twierdzisz że Stare przymierze bedzie ich obowiazywać .... w jakiś sposób... czy juz nie ...

KAAN pisze: Właśnie Hebr 8 pokazuje Żydom, stan w jakim żyją, to stan który nie spełniają, przypomina im co zrobili z Panem Jezusem.
Przeczytaj co napisał Jan na początku ewangelii:

Ewangelia św. Jana 1:11 Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli

Rozumiesz co to znaczy? To znaczy, że nie doszło do wypełnienia obietnicy zapisanej w Ew. Jana (które była pisana gdzieś pod koniec Iw), jak i nie było spełnione ok r. 63-65 kiedy Paweł pisał swój list.(Rz11) . Do dzisiaj nie spełniła się obietnica przywrócenia Izraelowi królestwa Dawida i ustanowienia pokoju. Mozliwe to będzie jedynie wtedy gdy Żydzi przyjmą Mesjasza, a kiedy przyjmą? wtedy gdy powróci.


:O
Nie ma tu nic o niespłenionej obietnicy.
Jest o tym ze grzeznicy odrzucili Pana.

KAAN pisze:
KAAN pisze: 28 Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.
29 Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże.

I dlatego nie mamy blokować im wejscia do KOSĆIOŁA.
Nie ma tu nic o jakims okresie PO KOSCIELE
kościol to nie tylko poganie albo tylko zydzi - to jest Główny punkt rzym 9-11
On własnie o tym mówi - jesteście jedno!
Eeee, nie o tym, kontekst mówi o przyszłym odwróceniu bezbożności od Jakuba dla CAŁEGO Izraela.


Przecież sam twierdzisz ze nie cały ale 1/3
Cały w sensie 1/3 Jako pełnia a nie WSZYSCY Żyjący :) czy na raz czy w czasie kościoła...

KAAN pisze:
KAAN pisze: Rozumiesz te słowa? Paweł pisze o pewnym czasie w przyszlości, kiedy cały Izrael będzie zbawiony,

I dokładnie o tym samym mówię.
Paweł wie że do końca świata KOSCIÓŁ będzie istniał!
i w tym CZASIE Izrael wejdzie w pełni! do Zbwienia PRZEZ KOSCIÓŁ.
czy 100% izraela będzie zbawiuonego?
TAK bowiem nie ten jest irzelem co jest wg ciała ale wg obietnicy!
Nie o tym samym, wymyślasz alegorie :)


Gdzie wskza alegorię :)

KAAN pisze: Nie ma całego izraela wierzącego, przeciwnie, minimalna liczba Izraela jest zbawiona.


Cała która ma byc zbawiona
Paweł ukazuje jednoznacznie że nie cały Izrael wg ciała jest Izraelem:

Rzym 9
6) Nie znaczy to jednak wcale, że słowo Boże zawiodło. Nie wszyscy bowiem, którzy pochodzą od Izraela, są Izraelem, (7) i nie wszyscy, przez to, że są potomstwem Abrahama, stają się jego dziećmi, lecz w Izaaku uznane będzie twoje potomstwo,

Rzym 11
(1) Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? żadną miarą! I ja przecież jestem Izraelitą, potomkiem Abrahama, z pokolenia Beniamina. (2) Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami. Czyż nie wiecie, co mówi Pismo o Eliaszu, jak uskarża się on przed Bogiem na Izraela? (3) Panie, proroków Twoich pozabijali, ołtarze Twoje powywracali. Ja sam tylko pozostałem, a oni na życie moje czyhają. (4) Lecz co mu głosi odpowiedź Boża? Pozostawiłem sobie siedem tysięcy mężów, którzy nie zgięli kolan przed Baalem. (5) Tak przeto i w obecnym czasie ostała się tylko Reszta wybrana przez łaskę. (6) Jeżeli zaś dzięki łasce, to już nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską. (7) Cóż zatem? Izrael nie osiągnął tego, czego skwapliwie szukał; osiągnęli jednak wybrani. Inni zaś pogrążyli się w zatwardziałości,


(25) Nie chcę jednak, bracia, pozostawiać was w nieświadomości co do tej tajemnicy - byście o sobie nie mieli zbyt wysokiego mniemania - że zatwardziałość dotknęła tylko część Izraela aż do czasu, gdy wejdzie [do Kościoła] pełnia pogan. (26) I tak cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel, odwróci nieprawości od Jakuba. (27) I to będzie moje z nimi przymierze, gdy zgładzę ich grzechy.

Nie cały Izrael jest Izraelam . Ale cały wybawiony jest tym którego dotyczy obietnica realizowana w kosciele.


KAAN pisze: Kościół to nie Izrael, już wiesz dlaczego wymyśłono ideę substytucji, bo nijak nie można skombinować obrazu dni ostatecznych nie znając proroctw i historii. To efekt niewiedzy. Używając alegorii można "udowodnić" każdą teorię.


Nie uprawiam polityki.
To co napisałeś jest obok mojej tezy. I nie ma nic wspólnego z moim twierdzeniem.

KAAN pisze:
KAAN pisze: do dzisiaj nie był takiego czasu żeby cały Izrael był zbawiony,

Bo nie ma powrotu Chrystusa!
Gdy on Wróci Izrael w pełni juz bedzie zbawiony z KOSCIOŁEM I W KOSCIELE.
Nie, nie zgadza się to z proroctwami w Biblii, to tylko aplikacja teorii substytucji.


Z czym się nie zgadza? Zacyuj.

KAAN pisze:
KAAN pisze: mieszanie przymierzy nie jest właściwe, innym jest przymierze praojców, a inne przymierze krzyża Paweł to rozróżnia.. hebr 8 nie jest proroctwem, ale polemiką i przypomnieniem Żydom czym było stare przymierze Mojżeszowe i związane z tym obietnice. Stare przymierze przeminęło, bo przyszło nowe, ale obietnice pozostały bo są nie odwołalne.

Nie to jest napisane w Hebr 8
Tam jest mowa
(13) Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia. (List do Hebrajczyków 8:1-13, Biblia Tysiąclecia)
Stare przymierze UZNANE JEST ZA PRZESTARZAŁE. i musi ulec zniszczeniu...
A ten swoje, piszę o obietnicach a ty o przymierzu, obudź się i przeczytaj jeszcze raz poprzedni post.
KAAN pisze: ??? nie wiem co kombinujesz, ale to bez sensu co piszesz.

Ale to jest konsekwencja dwóch przymierzy :/
Ja nie piszę o przymierzach ale o obietnicach.


A nowe przymierze nie jest obietnicą? :O
Wszkże rzekł
(6) Teraz zaś otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach. (List do Hebrajczyków 8:6, Biblia Tysiąclecia)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
nehalion
Posty: 30
Rejestracja: 27 sty 2013, 13:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nehalion » 04 lut 2013, 13:30

Prosze cię pilnuj klawiatury


Wybacz, nie znalazłem innego określenia. Będę chyba musiał się pogodzić, że czasami poglądy biorą górę nad argumentami.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 04 lut 2013, 14:14

nehalion pisze:
Prosze cię pilnuj klawiatury

Wybacz, nie znalazłem innego określenia. Będę chyba musiał się pogodzić, że czasami poglądy biorą górę nad argumentami.


To jest dobra postawa. Pogodzenie się z tym że nie każdy widzi te same rzeczy jako argument.

Nie rozumiem poglądów Kaana ale godzę sie z tym, że tak wierzy.

Dla mnie to co mówi jest mmniej spójne od innego pogladu ale ... cóż nie będę się niezbyt przyzwoicie wyrażał.

Nie jestem peretrystą ale nie jestem też dyspenacjonalistą.
W sumie nie okreslam się ... widzę więcej argumentów na niedyspensacjonalizm ... niż za dyspensacjonalizmem i widze, że wiele tekstów które apostołowie ukazywali w odniesieniu do 1go przyjścia Jezusa są "dosłownie" rozumiana w kontekscie drugiego przez dyspenasacjonalistów ...

Najbliżej mi chyba do amilenializmu progresywnego albo Teologii Królestwa Obecnego Jako Kośicoł.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 04 lut 2013, 16:36

nehalion pisze:
Widocznie dla ciebie trudno skoro nie rozumiesz co czytasz, to co podkreślasz nie jest istotą dyskusji apostołów, poczytaj jeszcze z 10 razy może zrozumiesz.

Istotą dyskusji jest list. W którym apostołowie piszą : "Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. "
Popatrz już drugi raz cytuję Ci co postanowili a jedyne co potrafisz powiedzieć to " nieprawda" ale " źle czytasz ". To nie są argumenty, to jest kręcenie się wokół własnego ogona.
Ale nie rozumiesz jaki był powód spotkania się apostołów, studiuj dalej :)
Wszyscy, którzy nauczają w ewangelikalnych zborach

Masz na myśli gości który raz na tydzień wychodzą w garniturze na scenę i mówią wszystkim co wyczytali w Biblii ? Według jakiej nauki ? Swojej. Że nie wspomnę jak chaotyczne i zmienne są ich twierdzenia a każdy nowy twierdzi co innego. No faktycznie, uczeni w piśmie.
Mają o niebo lepsze poznanie Słowa niż twoi mentorzy :) to stresujące dla ciebie.
Nie musisz mi nic wykładać, raczej ty doucz się że Słowa, że episkopos to nadzorca, doglądający a nie biskup. Biskup to stanowisko kościelne, to wymyślony urząd, którego w Biblii nie ma. W Biblii jest służba, a nie rządzenie.
Jesteś kolejnym przykładem osoby której można podać oryginalne znaczenie słowa, oraz w jak było w tym znaczeniu używane i która to osoba i tak będzie powtarzać w kółko mantrę którą jej wlali do głowy. Dzisiaj nie ma episkopów bo są biskupi. Biskup to właśnie episkop tylko nowsza nazwa, a że Ci się nie podoba i źle kojarzy - nie usprawiedliwia Cie to w niczym.
Mantrę to ty powtarzasz, ja tylko cytuję oryginalne znaczenie słowa, trzeba było nie słuchać tych co wymyślają nowe znaczenia dla terminów, jak mają w zwyczaju papiści, oni doszli do perfekcji w tej dziedzinie.
Kombinujesz waść, piszesz nieprawdę, Ananiasz nie powoływał Pawła, ale powołał go sam Pan Jezus na drodze do Damaszku, wypisujesz bzdury.
A czy Jezus nałożył na Niego ręce ? Czy Jezus go uzdrowił ? I czy Jezus go ochrzcił ? Nie. Posłał w tym celu Ananiasza który nałożył ręce, i rzekł : " Dlaczego teraz zwlekasz? Ochrzcij się i obmyj z twoich grzechów, wzywając Jego imienia! "
Powołanie nie polega na nakładaniu rąk człowieka, ale na działaniu Bożym, masz przekręcony do góry nogami sposób

3 O Synu swoim, potomku Dawida według ciała,
4 Który według ducha uświęcenia został ustanowiony Synem Bożym w mocy przez zmartwychwstanie, o Jezusie Chrystusie, Panu naszym,
5 Przez którego otrzymaliśmy łaskę i apostolstwo, abyśmy dla imienia jego przywiedli do posłuszeństwa wiary wszystkie narody,
6 Wśród których jesteście i wy, powołani przez Jezusa Chrystusa;
7 Wszystkim, którzy jesteście w Rzymie
, umiłowanym Boga, powołanym świętym: Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa.

To jeden z większej ilości tekstów o powołaniu przez Pana Jezusa, zastanów się kto powołuje.

Musisz sobie współczuć, i zająć się studium "O Słowie Bożym", masz robotę na najbliższy miesiąc , prorok to ten co objawia prawdę nie znaną wcześniej pochodzącą od Boga, to usta Boże na tym świecie. Prorok był zawsze tam gdzie nie było jeszcze Słowa pisanego w danym czasie.
Wow, właśnie powtórzyłeś to co napisałem wcześniej. Nie udawaj mądrzejszego niż Jesteś. W dodatku sam stwierdziłeś, że cuda się już nie zdarzają co jest jawną herezją. Bóg biedny nie ma już mocy i nie działa :(
Nie powtórzyłem, nie udawaj mądrzejszego niż jesteś :) lepiej poczytaj co napisałeś i co ja napisałem.
I tu kolejny przykład indoktrynacji. Czyli każde źródło które nie zgadza się z naszym było pisane przez złych ludzi którzy pragnęli to wykorzystać.
Każde, które stoi w sprzeczności z doktryną Słowa Bożego oddaje fałszywy obraz tego czym powinien być Kościół.
Nie wiem czy wiesz ale wiele pism wczesnochrześcijańskch było w Biblii. Listy Klemensa Rzymskiego na początku były zwykłą częścią Nowego Testamentu.
Nigdy nie były częścią NT, to niektórzy sobie uznawali ze były, Duch Święty zatroszczył się o to żeby nic co nieświęte nie znalazło się w Biblii.
To samo Pasterz Hermasa. A Ty mi tu mówisz o studiowaniu historii :D Sam czasem skaczę na wykłady z chrześcijaństwa na UJ więc studiowanie historii nie jest mi tak obce żeby zmyślać według własnego punktu widzenia.
UJ nie jest uczelnią chrześcijańską i nie może ze swojej natury pokazywać prawdziwego obrazu Kościoła. Przeciwnie, uniwersytety były i są główną przyczyną upadku chrześcijaństwa, tak został zniszczony Luteranizm w Skandynawii, w Niemczech, protestantyzm ogólnie a świecie. Największym rozsadnikiem herezji i odstępstwa były uniersytety niemieckie np. w Tybindze, Haidelbergu itd.

Wiem kiedy twoje bajki powstały, wtedy, kiedy zaczął się tworzyć kościół instytucjonalny tj III-IVw, kiedy biskupi zaczęli się wyrzynać w walkach o władzę.
Jak to ? Skąd wiesz kiedy zaczęli się ci okrutni biskupi zabijać o władzę ? Przecież historia jest nagięta przez sługusów kościoła katolickiego ? Więc skąd możesz wiedzieć takie rzeczy ?
Nie pasują ci takie informacje ;) , ja je podaję wyłącznie dlatego, że ty się powołujesz na historię, to ci piszę jaka była ta historia i w jaki sposób powstawała i nie buduję teologii na historii, a ty tak.

Tak sie składa że w 3 i 4 wieku biskupi chrześcijańscy byli wyżynani przez cesarza a kościoły sprzedawane, z racji na kolejny dekret antychrześcijański.
Akurat, sami się nawzajem wyrzynali bo od początku IVw byli państwową religią, zrobili sobie taki malutki "konkordat".

Był to czas ucisku i próby a ludzie których osądzasz według własnego zaślepienia ginęli dzielnie za Chrystusa i Słowo Boże nad którym pieczę trzymali.
Ucisk to mieli Boży ludzie, którzy w tych gierkach widzieli szatańska rękę, prawdziwy Kościół.
Wstydziłbyś się osądzać i wypowiadać w ten sposób o świętych i bogobojnych ludziach o których nawet nie chciało Ci się przeczytać bo z góry wiesz lepiej. Hipokryzja i obłuda, belka w oku jak stąd do Warszawy. Ale idź, powytykaj kilka źdźbeł, przecież niewykształceni, i nie umocnieni wiedzą najlepiej.
Wstydziłbyś się oskarżać braci, którzy pilnują Słowa Bożego i Ewangelii raz na zawsze podawanej świętym i wciskać nauki wymyślone przez katolicki kler. Obłudę powinieneś dostrzec w swojej hierarchii, popatrzeć z kim się układają, jak babrzą się w ekumenii, dla swoich spraw rozmieniaja Słowo Boże na drobne.

Wygłaszasz sąd o sobie? Często się to zdarza w historii.
Nie nad sobą, mój kościół jest apostolski
Twój na pewno nie jest apostolski, bo jest tylko jeden Kościół Pański, a nie twój.
Odpadłeś od właściwej wiary. W Biblii jest przekazane to co Bóg chce a nie to co ty chcesz i hierarchia kościelna, ja widzę szczególnie to co jest przekazane nie dodaję katechizmów do Biblii, ty robisz ten błąd.

Coraz lepiej, brzmisz jak Jehowy, właściwa wiara.
Ty pierwszy zacząłeś posługiwać się paszkwilami, raczej do siebie zastosuj swoje słowa o SJ, zwykle tak bywa ze jak ktoś nie ma argumentów to cię przyrówna do ŚJ albo faszystów. Jesteś typowym przypadkiem. Jeśli taki jest protestantyzm jak ty na tym forum to bardzo współczuję protestantyzmowi. Mam nadzieję, że nie jesteś reprezentatywny.

Mamy się trzymać tradycji apostolskiej i nie kombinować bo wyjdzie co wyszło wśród ewangelicznych - bajzel.
Amen.
Na twoje bezsensowne pokrzykiwanie nie mogę powiedzieć amen, mogę tylko pożałować twojego protestantyzmu, jak bardzo odszedł od idei bycia w zgodzie ze Słowem Bożym i kontynuuje rzymskie odstępstwo w wielu dziedzinach wiary. Lepiej opamiętaj się w swoich sądach bo skończysz tak jak katolicy.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
nehalion
Posty: 30
Rejestracja: 27 sty 2013, 13:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nehalion » 04 lut 2013, 21:37

Nie pasują ci takie informacje , ja je podaję wyłącznie dlatego, że ty się powołujesz na historię, to ci piszę jaka była ta historia i w jaki sposób powstawała i nie buduję teologii na historii, a ty tak.


"Ostatni akt prześladowań nastąpił za cesarza Dioklecjana (284-305), który próbując uratować upadające imperium rzymskie poprzez kult władzy cesarskiej połączył motywy polityczne z filozoficznymi. Wykorzystał mianowicie niechęć do chrześcijan neoplatońskiej szkoły filozoficznej sprzymierzonej z pogańskimi kapłanami. Edyktem z 299 nakazano wszystkim żołnierzom i urzędnikom złożyć bóstwom ofiarę pod groźbą usunięcia z stanowisk. Odmowa złożenia ofiary pociągać miała za sobą utratę przywilejów stanowych albo obrócenie w niewolnictwo; wszystkich chrześcijan uznano za niezdolnych do spełnienia aktów prawnych. Edykt z 303 nakazał zniszczenie świątyń chrześcijańskich, konfiskatę i spalenie ksiąg świętych; surowo zabraniał też gromadzenia się chrześcijan. Początkowo nie przewidywano karania śmiercią, ale od 304, kiedy nakazano wszystkim chrześcijanom złożenie ofiar pogańskich wielu chrześcijan wystąpiło aktywnie przeciw władzy ponosząc męczeńską śmierć."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%9B ... 284-305.29


Nigdy nie były częścią NT, to niektórzy sobie uznawali ze były, Duch Święty zatroszczył się o to żeby nic co nieświęte nie znalazło się w Biblii.


"Trzon kanonu (Ewangelie, Dzieje Apostolskie, 13 listów Pawła, 1 list Jana) Nowego Testamentu uformował się już w II wieku, jednak niektóre księgi, których kanoniczność kwestionowano i dyskutowano, musiały czekać dłużej na ich włączenie do kanonu (np. wątpliwości dotyczyły Janowego autorstwa Apokalipsy). Niektóre księgi posiadały lokalnie status natchnionych, mimo iż nie znalazły się w ostatecznym kanonie, m.in. Pasterz Hermasa, Apokalipsa Piotra, 1 List Klemensa."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Testament


Zróbmy bardzo prostą rzecz : poczytaj sobie te rzeczy które Ci podałem, a potem jeśli tak dobrze znasz historię Kościoła podaj mi historyczne argumenty popierające Twoje zdanie. Czyli, że :

1. w IV wieku biskupi chrześcijańscy walczyli o władzę kościelną i uciskali biednych "prawdziwych" chrześcijan oraz kim byli ci prawdziwi chrześcijanie ( nazwa lub odłam ).

2. Księgi które historycy uznają za będące niegdyś częścią kanonu nie były kanonem Nowego Testamentu, oraz że istniała grupa chrześcijan którzy od początku wiedzieli co powinno się w NT znajdować.


Jeśli to zrobisz, będziemy dyskutować dalej, jeśli nie - będzie to oznaczało, że nie potrafisz podeprzeć swoich przekonań ani tekstem, ani historią.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 05 lut 2013, 01:11

nehalion pisze:
Nigdy nie były częścią NT, to niektórzy sobie uznawali ze były, Duch Święty zatroszczył się o to żeby nic co nieświęte nie znalazło się w Biblii.
.... Niektóre księgi posiadały lokalnie status natchnionych...,
A kto je natchnął chyba nie Duch Świety? Trochę natchnął trochę nie... kompromitacja teologów którzy takie bzdury pisali.
Kięgi które historycy uznają za będące niegdyś częścią kanonu...
Historycy to se mogą uznawać... weksel od Jaśka, a nie Słowo Boże.
Kompletnie nie rozumiesz czym jest Słowo Boże i chrześcijaństwo. Jak poznasz te sprawy ze Słowa Bożego to pogadamy, teraz nie ma o czym.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
nehalion
Posty: 30
Rejestracja: 27 sty 2013, 13:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nehalion » 05 lut 2013, 15:33

Myślisz, że Biblia spadła z nieba gotowa i napisana ? Poczytaj sobie trochę o ewangelii Marka to się dowiesz jak powstała. Już Mojżesz musiał spisać i zredagować pięć Ksiąg które były do tamtej pory tylko przekazywane ustnie.

Ci ludzie uznawali natchnienie NT dokładnie tak jak my dzisiaj. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że Biblia którą czytasz i masz w domu to właśnie kanon wyznaczony przez kościół katolicki.

Prosiłem o argumenty historyczne które podpierałyby Twoje poglądy. Nie byłeś w stanie ich podać a jednak tworzysz własną wersję historii która nie istnieje w żadnych obiektach historycznych. Nie rozumiesz istoty odkryć historycznych i archeologicznych ani sposobu w jaki bada się przeszłość.

Czyli generalnie historia przeczy temu w co wierzysz, Pismo i Jego rozumienie przez chrześcijan ( co również jest opisane w dziełach pozabiblijnych ) też temu przeczy a jedyne co to popiera to Twoje zdanie to negowanie faktów które są jasne jak słońce i wystarczy o nich poczytać i je zaakceptować.

Niniejszym kończymy dyskusję, bo jej istotą są argumenty a Ty nie podajesz żadnych poza "nieprawda" i "fałszywe" które to jest według Twojego tylko uznania, niepodparte kompletnie niczym.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 06 lut 2013, 09:52

nehalion pisze:Myślisz, że Biblia spadła z nieba gotowa i napisana ?.
Biblia została spisana przez proroków NT, od samego początku, od pierwszego dotknięcie piórem pergaminu czy papirusu, do ostatniego. Natchnienie nie zależy w najmniejszym stopniu od uznania człowieka, Kościół z mocy Ducha jedynie rozpoznał i przyjął to co napisano.
Poczytaj sobie trochę o ewangelii Marka to się dowiesz jak powstała.
Czytałem wiele wypocin na temat tego jak powstawały księgi, z całym kolorytem naukowych fantazji, to ma takie znaczenie jak zeszłoroczny śnieg, to co ma wartość to Słowo które mamy.
Tak na marginesie; znasz znaczenie czterech Ewangelii? Wiesz że są kolory Ewangelii,liczby, sztandary, oblicza Pana Jezusa w Ewangeliach itd?

Już Mojżesz musiał spisać i zredagować pięć Ksiąg które były do tamtej pory tylko przekazywane ustnie.
Kolejny mit wymyślony na uniwersytetach. Tak a propos czy wiesz jaka jest odległość pokoleniowa od Adama do Noego, a potem do Abrahama i później do Mojżesza? Ja kiedyś robiłem taką analizę a ty?

Ci ludzie uznawali natchnienie NT dokładnie tak jak my dzisiaj. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że Biblia którą czytasz i masz w domu to właśnie kanon wyznaczony przez kościół katolicki.
Bzdury prawisz, mam wrazenie że jestes ukrytym katolikiem i piszesz nieprawdę w swojej deklaracji wyznania, trzeba to wyjaśnić, bo robisz złą reklamę protestantom.

Prosiłem o argumenty historyczne które podpierałyby Twoje poglądy.
Ale ja nie zgodziłem się udzielać ci historycznych dowodów, nie uważam żeby były istotne. Ja popieram swoje poglądy Biblią, i uważam je za wystarczające.

Nie byłeś w stanie ich podać a jednak tworzysz własną wersję historii która nie istnieje w żadnych obiektach historycznych. Nie rozumiesz istoty odkryć historycznych i archeologicznych ani sposobu w jaki bada się przeszłość.
Odkrycia historyczne jeśłi są sprzeczne ze Słowem to znaczy że sa fałszywie interpretowane, albo pokazują grzech człowieka odstępującego od zasad Ewangelii.

Czyli generalnie historia przeczy temu w co wierzysz,
Czyli tym gorzej dla tej historii, bo jest sprzeczna ze Słowem Bożym.

Niniejszym kończymy dyskusję...
I słusznie, bo wiele namieszałeś i zmęczony już jestem korygowaniem twoich błędów.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości