Wydarzenia z Apokalipsy - czy już miały miejsce?

Jak się to wszystko skończy ....

Czy według Ciebie wydarzenia przedstawione w Apokalipsie św. Jana miały już miejsce?

Tak.
4
21%
Jeszcze nie.
13
68%
Nie wiem...
2
11%
 
Liczba głosów: 19
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Wydarzenia z Apokalipsy - czy już miały miejsce?

Postautor: Dragonar » 21 sty 2012, 02:28

Wśród katolików spotykamy się z interpretacją Apokalipsy św. Jana, która zakłada, że wydarzenia z ostatniej księgi Biblii miały już miejsce w pierwszych wiekach istnienia chrześcijaństwa. Antychryst utożsamiany jest z cesarzem Neronem, Wielka Nierządnica z Cesarstwem Rzymskim, a prześladowanie Kościoła - z prześladowaniem chrześcijan przez rzymian. Taką narzuconą interpretację można spotkać już w przekładzie Biblii Tysiąclecia z przypisami katolickimi.

Natomiast wśród protestantów mamy zupełnie inną interpretację - wydarzenia z Apokalipsy nie miały jeszcze miejsca, lecz czasy ostateczne są bliskie. Czeka się na pojawienie się Antychrysta, upadek Wielkiej Nierządnicy, na plagi głodu, zarazy, wojny i śmierci oraz oczywiście na Porwanie Kościoła (nieważne, czy przed/w trakcie/po ucisku, nie o tym temat).

Która interpretacja jest słuszna? Jakie argumenty mogą przedstawić obie strony?

Mam nadzieję, że prawosławni nie mają trzeciej interpretacji... :lol:


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 21 sty 2012, 11:44

Dragonar pisze: Mam nadzieję, że prawosławni nie mają trzeciej interpretacji... :lol:


A to by bylo ciekawe dowiedziec sie jak patrza na to inni chrzescijanie, spoza kregu protestanci-katolicy.

Moj poglad:
Obrazek

Dragonar pisze:Natomiast wśród protestantów mamy zupełnie inną interpretację - wydarzenia z Apokalipsy nie miały jeszcze miejsca, lecz czasy ostateczne są bliskie. Czeka się na pojawienie się Antychrysta, upadek Wielkiej Nierządnicy, na plagi głodu, zarazy, wojny i śmierci oraz oczywiście na Porwanie Kościoła (nieważne, czy przed/w trakcie/po ucisku, nie o tym temat).


To o czym piszesz ilustruja obrazki ponizej:

Futurist (Historical Premillennialism)
Obrazek

Futurist (Dispensational Premillennialism)
Obrazek

Classical Premillennialism
Obrazek

Pretribulational Premillennialism
Obrazek

Postmillennialism
Obrazek


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wydarzenia z Apokalipsy - czy już miały miejsce?

Postautor: fantomik » 21 sty 2012, 12:53

Dragonar pisze:Wśród katolików spotykamy się z interpretacją Apokalipsy św. Jana, która zakłada, że wydarzenia z ostatniej księgi Biblii miały już miejsce w pierwszych wiekach istnienia chrześcijaństwa

Preteryzm. Tak się ten pogląd nazywa. Wyróżniany jest w szczególności pełny preteryzm (full preterism) i częściowy preteryzm (partial preterism). Częściowy umiejscawia większość wydarzeń opisanych w Ks. Objawienia Jana jako już dokonane (wyłączając powtórne przyjście i sąd).

Osobiście podobne jak Imperator jestem Amilenijny.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 21 sty 2012, 13:10

Zagłosowałem na tak, ale dokładnie wierzę, że nie wypełniło się jeszcze powtórne przyjście, sąd i Nowe Stworzenie. I chyba podpadam też pod amillennializm. Ale generalnie wierzę w Już/Jeszcze Nie - Królestwo zostało zainaugurowane i jest obecne na ziemi, ale nie w skończonej formie.
Dragonar pisze:Mam nadzieję, że prawosławni nie mają trzeciej interpretacji...

Zasadniczo wierzą, że różne antychrysty i prześladowania są przed Kościołem plus oczywiście przyjście Pańskie, ale nie wierzą w dosłowne millennium. Wierzą również, że Królestwo jest jednocześnie obecne w Kościele (cała ich liturgia o tym mówi), ale też jest sprawą przyszłą, więc również Już/Jeszcze Nie.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 21 sty 2012, 13:19

Kamil M. pisze:Wierzą również, że Królestwo jest jednocześnie obecne w Kościele (cała ich liturgia o tym mówi), ale też jest sprawą przyszłą, więc również Już/Jeszcze Nie.


Mam o tym dobre materialy, i planuje artykul o tym zrobic w koncu. Already and not yet. Jak zaczyn chleba ktory rosnie, czy kielkujace ziarno.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 21 sty 2012, 14:18

Imperator pisze:Mam o tym dobre materialy, i planuje artykul o tym zrobic w koncu. Already and not yet. Jak zaczyn chleba ktory rosnie, czy kielkujace ziarno.

Skąd/czyje? Ja już nie pamiętam, co czytałem na ten temat. Chyba jakiegoś Petera Leitharta, którego nota bene trzy książki są dostępne całe w Google books online za darmo (The Body Baptism, Against Christianity i The promise of His appearance).


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 21 sty 2012, 14:30

Kamil M. pisze:w Już/Jeszcze Nie - Królestwo zostało zainaugurowane i jest obecne na ziemi, ale nie w skończonej formie.

Jak to rozumieć? Możesz przybliżyć?


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 21 sty 2012, 14:43

kontousunięte1 pisze:Jak to rozumieć? Możesz przybliżyć?

Kiedy czytamy Ewangelie, widzimy, że i Jan i Jezus głosili nadejście Królestwa (Królowania) Bożego. Królestwo to przyszło w osobie Chrystusa przez Jego śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. W Ewangelii Łukasza Jezus mówi Apostołom: Ja przekazuję wam Królestwo, jak i mnie Ojciec mój przekazał [Łk 22:29]. Stało się to prawdą w tym, że Jezus został wywyższony jako Król i Pan nie tylko nad Izraelem, ale nad wszystkimi narodami (Dana mi jest wszelka władza...). Królowanie Boże przejawia się, tym że wszystkie narody mogą teraz nawrócić się do prawdziwego Boga od swojego pogaństwa i służyć Mu. Duch Święty jest wylany na wszelkie ciało i w Duchu Świętym jest Królestwo obecne jak w niebie tak i na ziemi. Jednak nie jest to co widzimy stanem ostatecznym. Oczekujemy jeszcze aż Chrystusa położy wszystkich wrogów pod swoje stopy, a ostatnia pokonana zostanie śmierć, gdy On powróci sądzić ludzi i swoje sługi wskrzesić do życia wiecznego w odkupionych ciałach (1Kor 15). Nastanie nowe niebo i ziemia, a Bóg będzie wszystkim we wszystkim - to będzie Królestwo w całej pełni, które już dzisiaj jest obecne poprzez Kościół, który jest Ciałem Chrystusa. Jak Królestwo było obecne w Izraelu w osobie Jezusa, tak jest obecne dzisiaj na świecie w Ciele Chrystusa, a obejmie całe stworzenie, gdy sam Chrystus powróci.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 21 sty 2012, 14:48

Kamil M. pisze:Skąd/czyje? Ja już nie pamiętam, co czytałem na ten temat.


"The God Who is There" D.A. Carson, p. 82-83.
tu mozna obejrzec i posluchac: http://thegospelcoalition.org/resources ... who_reigns


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 21 sty 2012, 15:41

Dziękuję, Kamil. Już wiem, co miałeś na myśli.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 21 sty 2012, 21:56

Futurist (Historical Premillennialism)
Obrazek

Futurist (Dispensational Premillennialism)
Obrazek


Widzę, że prawda też została uwzględniona :)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 22 sty 2012, 00:31

Alkhilion pisze:
Futurist (Historical Premillennialism)
Obrazek

Futurist (Dispensational Premillennialism)
Obrazek


Widzę, że prawda też została uwzględniona :)


tak - w grafie Amillenialism :P


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 22 sty 2012, 00:33

fantomik pisze:
Alkhilion pisze:
Futurist (Historical Premillennialism)
Obrazek

Futurist (Dispensational Premillennialism)
Obrazek


Widzę, że prawda też została uwzględniona :)


tak - w grafie Amillenialism :P


Źle patrzysz :)


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 22 sty 2012, 16:25

Jak dla mnie brakuje czwartej odpowiedzi – prawie już się wypełniły. Uważam że większość z opisywanych wydarzeń w Objawieniu już miało swoje miejsce w historii. Upadek Wielkiego Babilonu np. z 17 i 18 rozdz. Objawienia opisuje upadek opisuje upadek Cesarstwa Rzymskiego z V w. Piąta trąba może przedstawiać wojny kolonizacyjne na przełomie XVI i XVII w. Szósta trąba – wydarzenia z I i II wojny światowej.
Teraz powinien być czas Armagedonu i po tym czasie ostateczna trąba siódmego anioła która wszystko zakończy.

Tysiącletnie królestwo natomiast ma swoje miejsce w historii kościoła.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 22 sty 2012, 17:48

Chcę wierzyć pisze:Jak dla mnie brakuje czwartej odpowiedzi – prawie już się wypełniły.

Podałem taką powyżej -- niepełny (partial) preteryzm .

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości