Amilianilizm

Jak się to wszystko skończy ....
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 10 paź 2011, 22:29

Kamil M. pisze:
fantomik pisze:No właśnie nie zawsze.

Z zasady. A nawet jeśli nie LXX (taką jaką posiadamy), to jakiś MT bardzo zbliżony do LXX (np. taki jak znaleziono nad Morzem Martwym). Ale mniejsza o to :)

Chodzi o to, że w kilku miejscach wyraźnie odchodzi od ogólnie przyjętego tłumaczenia LXX.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 27 mar 2013, 10:01

W sobotę byłam na wykładzie właśnie o amillenializmie.

Muszę przyznać, że to bardzo ciekawa interpretacja. Oczywiście tylko musnęłam wiedzy z tego zakresu, ale i tak interesujące. A najbardziej pierwsze zmartwychwstanie - utożsamione z nowym narodzeniem w Chrystusie, odrodzeniem duchowym.


makabi
Posty: 824
Rejestracja: 10 cze 2010, 12:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: makabi » 01 kwie 2013, 03:58

jesli pojawi sie nagranie mp3 z wykladu to daj znac :-)


"Dlaczego się dręczysz? Zrób
to, co jest w twojej mocy, a Ja uzupełnię to, czego ci braknie. Ponieważ nie żądam w tym
sakramencie niczego więcej, jak serca skruszonego i uniżonego" Jezus do Małgorzaty Alacoque
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 02 kwie 2013, 12:42

Amillenializm jest też ciekawy ale postmillenializm nie jest już dla wszystkich ciekawy a chyba jest jednak bardziej prawdopodobny patrząc nawet na ks. Daniela gdzie jest wyraźnie ukazany okres prześladowania ludu bożego i dopiero po tym okresie następuje sąd nad małym rogiem który może utożsamiać władzę religijną.

Objawienie podobnie ukazuje tysiącletnie królestwo w którym sędziami są ci którzy giną dla ewangelii i ją głoszą. Właśnie po przez głoszenie Ewangelii odbywa się jakby sąd nad tym światem. Czym większe odejście społeczeństw od Ewangelii tym większa zepsucie, zło i nieszczęścia i klęski. Dlatego rządy powinny o tym pamiętać.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 02 kwie 2013, 12:53

Chcę wierzyć pisze:Amillenializm jest też ciekawy ale postmillenializm nie jest już dla wszystkich ciekawy a chyba jest jednak bardziej prawdopodobny .....
O postmillenializmie posłucham w tą sobotę.

Dowiem się też, czy wykłady są nagrywane.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 02 kwie 2013, 13:18

Kitka pisze:
Chcę wierzyć pisze:Amillenializm jest też ciekawy ale postmillenializm nie jest już dla wszystkich ciekawy a chyba jest jednak bardziej prawdopodobny .....
O postmillenializmie posłucham w tą sobotę.

Dowiem się też, czy wykłady są nagrywane.


Daj znać jak będą gdzieś dostępne.

O postmillenialiźmie pisał Eliasz w tym wątku http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=7639
Trochę jednak byłbym ostrożny z konkretnym wyznaczaniem czasów albo ustawianiem Bożego królestwa w widzialnej formie. Królestwo Boże nie jest z tego świata i na pewno nadejdzie taki czas kiedy ono usunie wszystkie inne królestwa ale nie porównywałbym rządów kościoła do Królestwa Bożego. Kościół bowiem rządzi po przez Ewangelię.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 02 kwie 2013, 14:24

Chcę wierzyć pisze:Objawienie podobnie ukazuje tysiącletnie królestwo w którym sędziami są ci którzy giną dla ewangelii i ją głoszą.
I tak jest teraz cały czas, zobacz tekst Św. Pawła o tym, że głosimy albo woń ku życiu albo ku śmierci głosząc Ewangelię. Więc okres 1000 letniego królestwa bardziej pasuje do czasu pomiędzy adwentami, a nie czasów przyszłych. Niemniej postmilenializm i tak jest dużo zdrowszy (w kwestii hermeneutyki) niż dyspensacjonalizm więc... ;-)

Tam gdzie podawałem link do dematy nt. eschatologii moderowanej przez Johna Pipera również można posłuchać o postmilenialiźmie, gdzyż jednym z uczestników był postmilenialista.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 03 kwie 2013, 20:43

fantomik pisze:
Chcę wierzyć pisze:Objawienie podobnie ukazuje tysiącletnie królestwo w którym sędziami są ci którzy giną dla ewangelii i ją głoszą.
I tak jest teraz cały czas, zobacz tekst Św. Pawła o tym, że głosimy albo woń ku życiu albo ku śmierci głosząc Ewangelię. Więc okres 1000 letniego królestwa bardziej pasuje do czasu pomiędzy adwentami, a nie czasów przyszłych. Niemniej postmilenializm i tak jest dużo zdrowszy (w kwestii hermeneutyki) niż dyspensacjonalizm więc... ;-)

Tam gdzie podawałem link do dematy nt. eschatologii moderowanej przez Johna Pipera również można posłuchać o postmilenialiźmie, gdzyż jednym z uczestników był postmilenialista.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


Oczywiście jest postmillenializm taki który preferuje widzialne królestwo na ziemi wraz z wypełnieniem np. proroctw o Świątyni w Ez.. Dla mnie natomiast takim królestwem widzialnym w którym króluje Jezus Chrystus jest kościół który panuje przed drugim przyjściem Chrystusa. Takim okresem można powiedzieć że jest protestantyzm czyli chrześcijaństwo od czasu kiedy ludzie zaczęli sami czytać Biblię oddając się pod władzę Chrystusowi.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 06 kwie 2013, 19:29

Kitka pisze:Muszę przyznać, że to bardzo ciekawa interpretacja. Oczywiście tylko musnęłam wiedzy z tego zakresu, ale i tak interesujące. A najbardziej pierwsze zmartwychwstanie - utożsamione z nowym narodzeniem w Chrystusie, odrodzeniem duchowym.

Interpretacja może być ciekawa i interesująca, ale to nie daje przyzwolenia na tworzenie zmyślnych wyjaśnień, które pokazują jedynie jak bogatą wyobraźnię miał jej autor. Czy czytanie Biblii ma służyć bajkopisarstwu? Czy takie zabawy literackie przystoją chrześcijaninowi?

Dusze prześladowanych świadków Jezusa biorące udział w pierwszym zmartwychwstaniu to są ludzie, którzy zostali ścięci (Obj 20:4), a więc zabici, a potem ożyli, czyli fizycznie powrócili do życia. "Inni umarli nie ożyli" (Obj 20:5), mówi tekst, co w tym może być niezrozumiałego? Doprawdy trudno dopatrzeć się na jakiej podstawie pierwsze zmartwychwstanie utożsamiono z nowym narodzeniem w Chrystusie.

Każdy tekst można zinterpretować w instrumentalny sposób, aby otrzymać dowolne mistyczne lub gnostyczne wyjaśnienie.

Przepis na rybę smażoną na woku i placki krewetkowe.

filet z lucjana, pokrojony na duże kawałki
3 łyżeczki posiekanej szalotki
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
szczypta pieprzu cayenne
2 łyżeczki świeżego posiekanego imbiru
8 krewetek, obranych, wypatroszonych i pokrojonych na duże kawałki
1 łyżeczka wyciśniętego czosnku,
...


Filet z lucjana to oczywiście każdy człowiek z osobna. Jest pokrojony na duże kawałki, co oznacza, że nasza sytuacja musi być rozpatrywana we wszystkich trzech wymiarach ciała, umysłu i ducha.

Trzy łyżeczki posiekanej szalotki, raczą nas symetrią sześcienną, sugerując, że to, czego potrzebujemy, aby wzbogacić każdy poziom naszego istnienia jako antidotum, zjawia się także w równych proporcjach. Przekaz tego ustępu jest oczywisty: o potrzeby ciała, umysłu i ducha musimy dbać z jednakową pieczą.

Sól i świeżo zmielony czarny pieprz, tutaj mamy odwieczną inwokację przeciwieństw - białe i czarne aspekty naszej natury. Tak dobro, jak i zło muszą być zrozumiane, jeśli chcielibyśmy wypełnić przepis na życie duchowe. Co więcej, sól i pieprz przybywają do nas w formie drobin, co oznacza, że nasze dobre i złe cechy rodzą się z najmniejszych nawet czynów. Nie jesteśmy zatem dobrzy ani źli z zasady, lecz tylko ze względu na niezliczone momenty, które barwią strumień naszego jestestwa mocą powtórzeń.

Szczypta pieprzu cayenne, przewodnik duchowy i oświecony nauczyciel Interpretacji sam będzie wiedział dokładnie, czego potrzebujemy, aby w niewidzialny sposób królować.

Osiem krewetek, każdy otwarty na prawdę Symboli duchowy pretendent musi potępić: sławę i wstyd, stratę i zysk, przyjemność i ból, chwałe i potępienie. Każda krewetka musi być wypatroszona, obrana, i pokrojona na duże kawałki - czyli oczyszczona ze swej mocy urzekania nas i wcielona na drodze ćwieczeń.

****

To, że taką metaforyczną ekwilibrystykę można wykonać na każdym niemal tekście - i że jest ona z tego powodu pozbawiona znaczenia - powinno być oczywiste.

Widzisz Kitko, nie wszystko co jest ciekawe jest od razu dobre. Autora przykładu nie będę podawał, żeby nie robić wstydu zwolennikom amilenializmu. Niech lepiej przemyślą swoje podejście do słów Biblii.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 08 kwie 2013, 08:35

okidoki pisze:Widzisz Kitko, nie wszystko co jest ciekawe jest od razu dobre. Autora przykładu nie będę podawał, żeby nie robić wstydu zwolennikom amilenializmu. Niech lepiej przemyślą swoje podejście do słów Biblii.

Okidoki, nie uznałam tego poglądu za dobry, ale za ciekawy. To spora różnica. Właśnie uczestniczę w serii takich wykładów pokazujących różne interpretacje millenium. I to jest ciekawe. Każdy pogląd ma swoich zwolenników, którzy w pewien sposób doszli do takiej a nie innej interpretacji.
W sobotę poznałam z grubsza postmillenaryzm (wykłady nie są nagrywane, niestety). Też ciekawe spojrzenie, choć można dyskutować nad słusznością.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 08 kwie 2013, 12:11

okidoki pisze:Dusze prześladowanych świadków Jezusa biorące udział w pierwszym zmartwychwstaniu to są ludzie, którzy zostali ścięci (Obj 20:4), a więc zabici, a potem ożyli, czyli fizycznie powrócili do życia. "Inni umarli nie ożyli" (Obj 20:5), mówi tekst, co w tym może być niezrozumiałego? Doprawdy trudno dopatrzeć się na jakiej podstawie pierwsze zmartwychwstanie utożsamiono z nowym narodzeniem w Chrystusie.
Ot tak normalnie, na podstawie Nowego Testamentu gdzie czytamy, że i nas umarłych w grzechach naszych Chrystus przywrócił do życia. No tak ale to już symbolizm, a tutaj nie powiesz. Tylko nie za bardzo można owe dwa użycia tylko ze względu na tekst rozróżnić.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 08 kwie 2013, 20:51

okidoki pisze:Przepis na rybę smażoną na woku

Dobre, ja na WOK-u zawsze odrabiałem matmę:
Obrazek


Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 08 kwie 2013, 21:17

Teraz już wiem co znaczy taki dziwny przedmiot WOK na świadectwie siostrzenicy :nerd:

fantomik pisze:Tylko nie za bardzo można owe dwa użycia tylko ze względu na tekst rozróżnić.

Można w bardzo łatwy sposób, głowa do góry, nie jesteśmy skazani na domysły.

I to nas, którzy byliśmy umarli w upadkach, ożywił wraz z Chrystusem.

Gdy byliśmy umarli w upadkach (Ef 2:5a Kol 2:13a) to byliśmy umarli duchowo, a więc również duchowe jest życie do którego przywrócił nas Chrystus (Ef 2:5b Kol 2:13b). Kontekst jest siłą napędową dobrego zrozumienia tekstu. Odmiennej natury jest fragment z Objawienia Jana.

I widziałem trony, i usiedli na nich ci, którym dano prawo sądu; widziałem też dusze tych, którzy zostali ścięci za to, że składali świadectwo o Jezusie i głosili Słowo Boże, oraz tych, którzy nie oddali pokłonu zwierzęciu ani posągowi jego i nie przyjęli znamienia na czoło i na rękę swoją. Ci ożyli i panowali z Chrystusem przez tysiąc lat. Inni umarli nie ożyli, aż się dopełniło tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie.

Na tronach zasiądą ci, którym dano władzę sądzenia. Widzimy dusze ścięte z powodu świadectwa Jezusa oraz z powodu Słowa Boga, należące do tych którzy nie pokłonili się zwierzęciu i nie przyjęli znamienia na czoło i rękę swoją [Obj 20:4]. Mamy więc do czynienia z duszami męczenników, a jeśli fizyczna była ich smierć to i fizyczne jest ożywienie. Jest to pierwsze powstanie z martwych, gdy święci świat sądzić będą i panować z Chrystusem. Święci nie sądzą świata w teraźniejszości, lecz będą sądzić świat w przyszłości [1Kor 6:2], gdy Apostołowie zasiądą na dwunastu tronach, aby sądzić dwanaście plemion Izraela w Królestwie Chrystusa - "Zapewniam was, że wy, którzy poszliście za Mną, przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na tronie swojej chwały, zasiądziecie i wy na dwunastu tronach, aby sądzić dwanaście pokoleń Izraela" [Łk 22:30]. Apostołowie zasiądą na tronach przy odrodzeniu fizycznym i to jest ten moment pierwszego zmartwychwstania opisany w 20. rozdziale Objawienia Jana. Każdy kto twierdzi, że trony i sąd świętych nad światem odbywa się współcześnie dodaje do księgi Apokalipsy, czego zakazał apostoł Jan [Obj 22:18] i dodaje do objawienia Nowego Testamentu przed czym przestrzegał apostoł Paweł [1Kor 4:6]. Po 1000 letnim panowaniu Chrystusa zostanie wypuszczony z więzienia na wolność Zwodziciel, aby ponownie mógł zwodzić narody [Obj 20:7]. Zwiedzenie narodów obserwujemy na co dzień, miliony ludzi idzie na zatracenie, miłując bardziej rozkosz niż Boga. Twierdzenie, że Diabeł jest w więzieniu od 2000 lub 450 lat wymaga niezwykłej gimnastyki teologicznej.

Tekst z dwudziestego rozdziału księgi Objawienia Jana jest niesłychanie prosty i zrozumiały. Amilenializm musi zastosować metodologię metaforyzacji przepisu na placki krewetkowe - i jest on z tego powodu pozbawiony znaczenia - by otrzymać to co z góry chce otrzymać. Czy tekst Biblii powinien służyć do tego by go ugniatać?


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 09 kwie 2013, 19:23

okidoki pisze:Każdy kto twierdzi, że trony i sąd świętych nad światem odbywa się współcześnie dodaje do księgi Apokalipsy, czego zakazał apostoł Jan [Obj 22:18] i dodaje do objawienia Nowego Testamentu przed czym przestrzegał apostoł Paweł [1Kor 4:6].

Właśnie doskonale podchodzisz pod tą definicję. Więc nie martw się. Ks. Objawienia została przetłumaczona przez tłumaczy którzy właśnie powinni się starać aby nic z niej nie zmieniać. Co do proroctw to mamy je badać więc nie używaj tu tonu [gromu z nieba] aby wyszło tylko na twoje.
W ST wiele proroctw dotyczyło rzeczy zewnętrznych bo i Izrael był królestwem cielesnym ale teraz mamy królestwo Duchowe a duchowe rzeczy są duchowo rozumiane. Jeak więc to jest według Ciebie że ten niesłychanie prosty i zrozumiały tekst jest rozumiany na tyle różnych sposobów. A niektórzy może nawet nieświadomie prubóją go zaciemnić. 8-)


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 09 kwie 2013, 21:37

Nie jest moją winą, że argumentacja wywołuje u ciebie emocje, więc gromy z nieba możesz sobie darować. Komentuj argumenty i rób tak bez osobistych prztyczków.

Czy nie wiecie, że święci będą sędziami tego świata? (1Kor 6:2)

Czasy przyszły złożony z czasownikiem aspektu niedokonanego. Święci będą sądzić świat w przyszłości. Jeżeli uważasz, że świat jest sądzony w teraźniejszości, a apostołowie zasiadają już na tronach, proszę o fragmenty biblijne z których czerpiesz przekonanie.

Jeak więc to jest według Ciebie że ten niesłychanie prosty i zrozumiały tekst jest rozumiany na tyle różnych sposobów.

Zezwolenie na metaforyzację bez uzasadnienia prowadzi do chaosu interpretacyjnego. Przeczytanie tekstu bez założeń wstępnych prowadzi do jednego rozwiązania, przy zastosowaniu tej samej hermeneutyki, którą stosujesz, gdy sięgasz po każde inne dzieło literackie.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.

Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości