Amilianilizm

Jak się to wszystko skończy ....
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 12 sie 2011, 16:56

Kamil M. pisze:Otóż dlatego widzą, że tekst to sugeruje nawet jeśli potraktujemy tekst symbolicznie, to symbol wygląda tak, że szatan fizycznie jest usunięty z ziemi, związany, wrzucony w otchłań, zamknięty i opieczętowany.

A jak potraktujesz związanie, o którym mówił Chrystus gdy uzdrawiał chorych i wyrzucał demony? Szczególnie, że później Chrystusa ukrzyżowano.

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 12 sie 2011, 20:15

KAAN pisze:Jak trudno niektórym uwierzyć że Słowo Boże mówi prawdę. Jak napisano 1000 lat to tysiąc lat, a ci kombinują jak koń pod górę żeby tylko udowodnić własne fantazje.

KAAN jak na razie to ty i jj najbardziej tutaj fantazjujecie... ;)

A jak slowo Boze mowi, ze chleb to cialo Jezusa, to ty podobnie jak katolicy pewnie wierzysz w przeistoczenie, bo jak cialo to cialo ;) A moze wybiorczo do tego podchodzisz i bierzesz doslownie tylko to ci ci pasuje... :?: 8-)

ps. poczytaj troche biblistow i historykow a sie zdziwisz i zobaczysz ze "1000 lat" to zwrot typu jak "zaplacic z gory", no chyba ze ty jak komus mowisz ze zaplacisz z gory to masz na mysli isc na gore i na niej placic... ;) posluchaj troche nauczycieli z poza KWCh bo tam slabiutko oj slabiutko z dobrym nauczycielami, a nawet twierdze, ze nie ma...


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 sie 2011, 14:24

Hardi pisze:posluchaj troche nauczycieli z poza KWCh bo tam slabiutko oj slabiutko z dobrym nauczycielami, a nawet twierdze, ze nie ma...

Nie mogę się z Tobą zgodzić Bracie, uważam że jeśli chodzi przynajmniej o Polskie "podwórko" to w KWCh jest więcej dobrych nauczycieli niż w KZ :P oczywiście to moja subiektywna opinia. W KWCh jest z definicji (czy raczej wyznania wiary) więcej dyspensacjonalnie skierowanych kaznodziei ale wyraziłeś opinię nie tylko ograniczoną do kwestii eschatologicznych.

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 13 sie 2011, 15:04

fantomik pisze:
Kamil M. pisze:Otóż dlatego widzą, że tekst to sugeruje nawet jeśli potraktujemy tekst symbolicznie, to symbol wygląda tak, że szatan fizycznie jest usunięty z ziemi, związany, wrzucony w otchłań, zamknięty i opieczętowany.

A jak potraktujesz związanie, o którym mówił Chrystus gdy uzdrawiał chorych i wyrzucał demony? Szczególnie, że później Chrystusa ukrzyżowano.

Pozdrawiam,
f.


Łuk 10:18 - Rzekł więc do nich: Widziałem, jak szatan, niby błyskawica, spadł z nieba.
10:19 - Oto dałem wam moc, abyście deptali po wężach i skorpionach i po wszelkiej potędze nieprzyjacielskiej, a nic wam nie zaszkodzi.

Większość apostołów zginęło śmiercią męczeńską, byli przepędzani, drwiono z nich i byli torturowani.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 13 sie 2011, 15:13

fantomik pisze:
Hardi pisze:posluchaj troche nauczycieli z poza KWCh bo tam slabiutko oj slabiutko z dobrym nauczycielami, a nawet twierdze, ze nie ma...

Nie mogę się z Tobą zgodzić Bracie, uważam że jeśli chodzi przynajmniej o Polskie "podwórko" to w KWCh jest więcej dobrych nauczycieli niż w KZ :P oczywiście to moja subiektywna opinia. W KWCh jest z definicji (czy raczej wyznania wiary) więcej dyspensacjonalnie skierowanych kaznodziei ale wyraziłeś opinię nie tylko ograniczoną do kwestii eschatologicznych.

Pozdrawiam,
f.


Nie kłóćcie się bo okaże się , że najlepiej wykształceni kaznodzieje są w K Rzymskim ;)

1 Korynt 1:26 - Przypatrzcie się zatem sobie, bracia, kim jesteście według powołania waszego, że niewielu jest między wami mądrych według ciała, niewielu możnych, niewielu wysokiego rodu,


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 13 sie 2011, 16:44

Hardi pisze:
KAAN pisze:Jak trudno niektórym uwierzyć że Słowo Boże mówi prawdę. Jak napisano 1000 lat to tysiąc lat, a ci kombinują jak koń pod górę żeby tylko udowodnić własne fantazje.

KAAN jak na razie to ty i jj najbardziej tutaj fantazjujecie... ;)

A jak slowo Boze mowi, ze chleb to cialo Jezusa, to ty podobnie jak katolicy pewnie wierzysz w przeistoczenie, bo jak cialo to cialo ;) A moze wybiorczo do tego podchodzisz i bierzesz doslownie tylko to ci ci pasuje... :?: 8-)

ps. poczytaj troche biblistow i historykow a sie zdziwisz i zobaczysz ze "1000 lat" to zwrot typu jak "zaplacic z gory", no chyba ze ty jak komus mowisz ze zaplacisz z gory to masz na mysli isc na gore i na niej placic... ;) posluchaj troche nauczycieli z poza KWCh bo tam slabiutko oj slabiutko z dobrym nauczycielami, a nawet twierdze, ze nie ma...
Oczywiście fantazjujesz nie tylko na temat KWCh ale i płacenia z góry, naciągany argument przedstawiasz.
W proroctwie Ap nie da się rozumieć inaczej 1000 lat jak tysiąca lat, nie ma takiego idiomu greckiego, powiedzenia, porównania, które pozwalałoby zastosować rozumienie jako przenośni. Wszystko się bierze z tradycji eschatologicznej protestantów. Najlepsi nauczyciele od eschatologii pochodzą ze zborów braterskich.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 sie 2011, 17:09

KAAN pisze:W proroctwie Ap nie da się rozumieć inaczej 1000 lat jak tysiąca lat

Da się Bracie ;) Podobnie jak i inne symboliczne liczby takie jak 7, 12, 144tyś, 666 itd...

Psalms 90:4: Albowiem tysiąc lat w oczach twoich Jest jak dzień wczorajszy, który przeminął, I jak straż nocna.
Ecclesiastes 6:6: A choćby żył dwakroć po tysiąc lat, lecz szczęścia nie zaznał innego, to czy nie idzie wszystko na jedno miejsce?
II Peter 3:8: Niech to jedno, umiłowani, nie uchodzi uwagi waszej, że u Pana jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień.

każdy z tych cytatów traci na swojej sile jeśli nie założymy, że tysiąc lat oznacza niewspółmiernie ogromną ilość czasu, niewyobrażalną dla człowieka wręcz.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 13 sie 2011, 20:24

fantomik pisze:
KAAN pisze:W proroctwie Ap nie da się rozumieć inaczej 1000 lat jak tysiąca lat

Da się Bracie ;) Podobnie jak i inne symboliczne liczby takie jak 7, 12, 144tyś, 666 itd..
Psalms 90:4: Albowiem tysiąc lat w oczach twoich Jest jak dzień wczorajszy, który przeminął, I jak straż nocna.
Ecclesiastes 6:6: A choćby żył dwakroć po tysiąc lat, lecz szczęścia nie zaznał innego, to czy nie idzie wszystko na jedno miejsce?
II Peter 3:8: Niech to jedno, umiłowani, nie uchodzi uwagi waszej, że u Pana jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień..
Nie da się, trzeba stosować karkołomne zabiegi jak ten który zastosowałeś cytując psalm, mówi on o Bogu, a proroctwo o ziemi.
każdy z tych cytatów traci na swojej sile jeśli nie założymy, że tysiąc lat oznacza niewspółmiernie ogromną ilość czasu, niewyobrażalną dla człowieka wręcz.
Oczywiście że każdy z tych fragmentów mówi o czymś innym i w innym zanczeniu jest użyty, w dwóch przypadkach dotyczy Pana Boga, a w drugim jest hiperbola obrazująca ułudę szczęścia związanego z ziemią. proroctwo drogi Fantomiku ma inną wymowę, czasami mówi wprost np 193 proroctwa mesjaniczne, proroctwo o Cyrusie, proroctwo o milenium, a czasami mówi symbolami, np o niewieście i dwunastu gwiazdach. Jednak Biblia została tak doskonale ułożona przez Ducha Świętego, że da się rozróżnić, alegorię od narracji. W przypadku milenium jest czysta narracja, bez owijania w bawełnę.
Ci do liczb, mają swoje syboliczne znaczenie pomimo tego że mają też znaczenie literalne i nie można odrzucać jednego i drugiego, bo zgubimy połowę tego znaczenia, będziemy uboźsi w poznaniu woli Bożej.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 sie 2011, 22:16

KAAN pisze:Nie da się, trzeba stosować karkołomne zabiegi jak ten który zastosowałeś cytując psalm, mówi on o Bogu, a proroctwo o ziemi.

To nie ma znaczenia, ukazuje po prostu że taka nie-dosłowna konstrukcja zdaniowa występowała i była używana aby podkreślić siłę wypowiadanego sądu.
KAAN pisze:Jednak Biblia została tak doskonale ułożona przez Ducha Świętego, że da się rozróżnić, alegorię od narracji.

No widać nie da się bo cały czas je mylisz Bracie ;)
KAAN pisze:W przypadku milenium jest czysta narracja, bez owijania w bawełnę.
Ci do liczb, mają swoje syboliczne znaczenie pomimo tego że mają też znaczenie literalne i nie można odrzucać jednego i drugiego, bo zgubimy połowę tego znaczenia, będziemy uboźsi w poznaniu woli Bożej.

No właśnie odrzucając symboliczne znaczenie 1000 lat gubisz połowę wymowy tego fragmentu ;) Nie bawią mnie przepychanki słowne Bracie, przekonywać Cię nie będę.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 15 sie 2011, 17:29

fantomik pisze:
KAAN pisze:Nie da się, trzeba stosować karkołomne zabiegi jak ten który zastosowałeś cytując psalm, mówi on o Bogu, a proroctwo o ziemi.

To nie ma znaczenia, ukazuje po prostu że taka nie-dosłowna konstrukcja zdaniowa występowała i była używana aby podkreślić siłę wypowiadanego sądu.
Występowanie jakiegoś porównania, albo alegorii nie implikuje że każde użycie w Biblii elementów tej alegorii należy rozumieć alegorycznie. Jeśli Jeremiasz opowiedział bajkę w celu przekazania pewnego morału, to nie znaczy że wszystkie miejsca gdzie wspominane są drzewa są bajką. :)
KAAN pisze:Jednak Biblia została tak doskonale ułożona przez Ducha Świętego, że da się rozróżnić, alegorię od narracji.
No widać nie da się bo cały czas je mylisz Bracie ;)
No da się, bo umiem to zrobić ja i wielu braci i nie mylę się w tym :)
KAAN pisze:W przypadku milenium jest czysta narracja, bez owijania w bawełnę.
Ci do liczb, mają swoje syboliczne znaczenie pomimo tego że mają też znaczenie literalne i nie można odrzucać jednego i drugiego, bo zgubimy połowę tego znaczenia, będziemy uboźsi w poznaniu woli Bożej.

No właśnie odrzucając symboliczne znaczenie 1000 lat gubisz połowę wymowy tego fragmentu ;) Nie bawią mnie przepychanki słowne Bracie, przekonywać Cię nie będę.
Jak można gubić połowę której nie ma? Te akurat liczby nie są symboliczne, ale określają długość trwania królestwa na ziemi, tak jak dosłownie rozumiane 70 tygodni Daniela wyznaczało dokładną datę śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Pokaż mi we fragmencie Ap 20:1-6. symbole i co oznaczają, może takie studium uświadomi ci trochę z wymowy tekstów prorockich :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 15 sie 2011, 21:20

Wymień KAAN może wszystkie wydarzenia opisane w Objawieniu które twoim zdaniem nie zostały ukazane przy pomocy symboli.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 16 sie 2011, 10:29

Chcę wierzyć pisze:Wymień KAAN może wszystkie wydarzenia opisane w Objawieniu które twoim zdaniem nie zostały ukazane przy pomocy symboli.
Ale mie zadałeś pracę domową... nie mam tyle czasu żeby wszystko opisywać, lepiej poczytać opracowania już zrobione, po co mam pisać książki na forum. :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 10 paź 2011, 19:40

W innym wątku napisałem:
Jam pisze:Ciekawe jest to, że Paweł w Rz relacjonuje obietnicę daną Abrahamowi w ten sposób:
Rz 4:13 Albowiem nie na podstawie zakonu była dana obietnica Abrahamowi bądź jego potomstwu, że ma być dziedzicem świata, lecz na podstawie usprawiedliwienia z wiary.

Czy pamiętasz, żeby gdzieś Bóg obiecał Abrahamowi odziedziczenie świata? Obiecał mu - formalnie rzecz biorąc - skrawek lądu na Bliskim Wschodzie, a tymczasem Paweł ma już w tym momencie inne rozumienie tej obietnicy. W Mesjaszu już wie, że nie chodzi o jakiś jeden lud i jego kraik, ale o cały świat i wszystkie narody.

Chciałbym się podzielić ciekawą możliwością, którą odkryłem. Jak wiadomo Paweł cytuje Septuagintę, gdy przytacza ST. Wczoraj czytałem Izajasza w LXX i trafiłem na ciekawy fragment mianowicie w Iz 62 - rozdział mówi o zbawieniu i odnowieniu Jerozolimy. Werset w tekście masoreckim brzmi tak, jak przekładają go w BW:
Iz 62:4 Już nie będą mówić o tobie: opuszczona, a o twojej ziemi nie będą mówić: pustkowie, lecz będą cię nazywali: Moja Rozkosz a twoją ziemię: Poślubiona, gdyż Pan ma w tobie upodobanie, a twoja ziemia zostanie poślubiona.

Ale LXX brzmi troszkę inaczej:
καὶ οὐκέτι κληθήσῃ Καταλελειμμένη, καὶ ἡ γῆ σου οὐ κληθήσεται ῎Ερημος· σοὶ γὰρ κληθήσεται Θέλημα ἐμόν, καὶ τῇ γῇ σου Οἰκουμένη
i już nie będziesz nazwana Porzucona i ziemia twoje nie będzie nazwana Pustkowie (lub: Samotna), ciebie bowiem będzie nazywać się Wolą Moją i ziemię twoją Zamieszkałą

Tyle że "Zamieszkała" to po grecku tutaj oikoumene, co w I wieku n.e. było określeniem na zamieszkały, cywilizowany świat, a ściślej na tereny Cesarstwa. Możliwe, że Paweł interpretował ten werset proroczo tzn. gdy Pan wybawi Jeruzalem i swój lud, to jego ziemią nie będzie już sam Izrael, ale cały zamieszkały świat. To tylko możliwe źródło stwierdzenia Pawła w Rz 4:13.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 10 paź 2011, 22:17

Kamil M. pisze:Chciałbym się podzielić ciekawą możliwością, którą odkryłem. Jak wiadomo Paweł cytuje Septuagintę, gdy przytacza ST.

No właśnie nie zawsze. Co do reszty spostrzeżenia to rzeczywiście ciekawe :) Dzięki za podzielenie się :)

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 10 paź 2011, 22:20

fantomik pisze:No właśnie nie zawsze.

Z zasady. A nawet jeśli nie LXX (taką jaką posiadamy), to jakiś MT bardzo zbliżony do LXX (np. taki jak znaleziono nad Morzem Martwym). Ale mniejsza o to :)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości