Dyspensacjonalizm

Jak się to wszystko skończy ....
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 06 lip 2009, 00:43

KAAN pisze:Musi? Po prostu jest siedem. Możliwe ze Bóg tak to ustanowił żeby było siedem, jak sześć dzni stworzenia i 1 odpoczynku = 7, jak 70x7 tygodni w Danielu... Wbrew opinii wielu to nie numerologia
ale niezaleznie od tego anglojezycznych zachecam do przeczytania "Numerical Bible" autorstwa F.W. Granta, fragmenty sa na books.google
czyli tu:
http://books.google.com/books?id=9-QmBw ... t&resnum=8


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 06 lip 2009, 10:48

Dzięki za link :)

Oczywiste jest że Biblia zawiera wiele symboli pokazanych przez liczby, to jest jeden z elementów przez który Bóg pokazuje doskonałość swojego planu i działania. To pardzo piękny temat przewijający się przez całe objawienie w Biblii... ale to byłby temat na osobny wątek z powodu swej objetości.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 16 lis 2010, 22:49

W kwestii poruszonej w ShoutBoxie ;
Nie napisałem że ktoś inny nie kocha... ale chcę podkreślić dużą wartość tematu wśród nas, w zborach braterskiech. To jest tak jak pisał Paweł

II List do Tymoteusza 4:8 A teraz oczekuje mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu da Pan, sędzia sprawiedliwy, a nie tylko mnie, lecz i wszystkim, którzy umiłowali przyjście jego.

W kwestii wycięcia tego co linkował Zbyszek.
1. pisał nie w swoim dziale.
2. wtrącił się do dyskusji z paszkwilem, nie żadną rzetelną informacją. Wbrew temu co sądzi Ann zlinkowana strona to zwykła manipulacja, nie mająca nic wspólnego z rzeczową dyskusją na temat milenaryzmu. Używa się tam argumentu: ponieważ A wierzy w pewien szczegól tak samo jak B to A jest inspiratorem wierzenia B a już na pewno B wierzy tak samo jak znany heretyk i fałszywy prorok C.

Przepraszam ale to zagranie poniżej wszelkiej godności. Jeli ktoś widzi w tym czymś jakąś wartość to szczerze współczuję.

Wyciąłem to świadomie i z premedytacją, jeśli uważacie że to źle... trudno.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 17 lis 2010, 00:07

W kwestii wycięcia tego co linkował Zbyszek.
1. pisał nie w swoim dziale.

regulamin:
Uwaga: Posty i tematy założone przez użytkowników którzy nie wskazują na wiarę w powyższe a znajdujące sie - w sekcji przeznaczonej dla kościołów ewangelickich i ewangelicznych - będą przenoszone do odpowiednich działów forum lub kasowane.

I wszystko. Nie ma po co się dalej nawet tłumaczyć.
Boli mnie jak czytam posądzenia o "niemoralność" podczas, gdy zachowanie "winowajcy" jest należyte.
Zamiast pochwalić moderatora, który coś robi (w odróżnieniu od innych, którzy są stanowczo zbyt pobłażliwi ) to jeszcze się mu udziela nagany...


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 17 lis 2010, 22:20

KAAN pisze:[...]1. pisał nie w swoim dziale.

Wszystko więc jasne, dobra robota :) Link może wszak wylądować w przeznaczonym dla polemik dziale.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 18 lis 2010, 12:19

Nie wydaje Ci się, że Dyspensacjonalizm to tylko jakaś nauka ludzka, niby nie groźna bo mówi o przeszłości jednak rzutuje też na wydarzenia w przyszłości. Jest siedem bo siedem to liczba klucz, tak jak siedem ramion świecznika w świątyni z tym, że ja odnoszę to do tych którzy przyjęli Mesjasza.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 18 lis 2010, 12:32

Chcę wierzyć pisze:Nie wydaje Ci się, że Dyspensacjonalizm to tylko jakaś nauka ludzka, niby nie groźna bo mówi o przeszłości jednak rzutuje też na wydarzenia w przyszłości.


Oczywiscie ze to jest nauka ludzka, nie byla znana przed pojawieniem sie pism Johna Nelsona Darby.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 15 mar 2013, 12:43

Ok odświerzam temat.

1. Czym jest DYSPENSACJA.

proszę o definicję o dktórem będziemy się odbijać.

2. Na poczatku Puritan podał 7 dyspenasacji. Przyjrzyjmy się ich "faktyczności" i istnieniu...


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 15 mar 2013, 12:59

Lash pisze:Ok odświerzam temat.
1. Czym jest DYSPENSACJA.
proszę o definicję o dktórem będziemy się odbijać.
2. Na poczatku Puritan podał 7 dyspenasacji. Przyjrzyjmy się ich "faktyczności" i istnieniu...
To spolszczony termin z angielskiego, który trudno przełożyć w jednym wyrazie, a oznacza sposób "zarządzania" zbawieniem przez Pana Boga i róznym traktowaniem człowieka, Izraela, pogan w różnych okresach czasu.
Te siedem okresów (dyspensacji) to nie jest jakiś podział szczególnie zaznaczony w Biblii, to raczej wniosek z objawienia biblijnego, z historii biblijnej, który mógł być dostrzeżony w końcu czasów z prostej przyczyny; wcześniej było zbyt mało informacji, żeby to zauważyć. Dyspensacjonalizm to nie jest doktryna sama w sobie, to jest raczej termin podobny do terminu "trójca" zamykający w sobie pewien opis rzeczywistości.
Badając Pismo i historię dochodzimy do wniosku że działanie Boże i ludzka odpowiedzialność przed Bogiem miały swoje pewne okresy które zostały sformułowane jako siedem dyspensacji.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 27 mar 2013, 14:01

KAAN pisze:
Lash pisze:Ok odświerzam temat.
1. Czym jest DYSPENSACJA.
proszę o definicję o dktórem będziemy się odbijać.
2. Na poczatku Puritan podał 7 dyspenasacji. Przyjrzyjmy się ich "faktyczności" i istnieniu...
To spolszczony termin z angielskiego, który trudno przełożyć w jednym wyrazie, a oznacza sposób "zarządzania" zbawieniem przez Pana Boga i róznym traktowaniem człowieka, Izraela, pogan w różnych okresach czasu.


Ok.
Poszperałem trochę i dyspensacja to tłuamczenie z GRECKIEGO SŁOWA - οἰκονομία
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 3622&t=KJV

Od tego słowa pochodzi EKONOMIA
Czyi dyspensacjonalizm to rózne ekonomie zbawienia.

Oikonomia to - styl zarządznia domem / administracja etc

Samo słowo występuje tu:
Luk 16:2 Przywołał go do siebie i rzekł mu: Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą.
Luk 16:3 Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę.
Luk 16:4 Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu.
1Cr 9:17 Gdybym to czynił z własnej woli, miałbym zapłatę, lecz jeśli działam nie z własnej woli, to tylko spełniam obowiązki szafarza.
Eph 1:10 Aby w rozrządzeniu zupełności czasów w jedno zgromadził wszystkie rzeczy w Chrystusie, i te, które są na niebiesiech, i te, które są na ziemi; Gdańska
Eph 3:2 bo przecież słyszeliście o udzieleniu przez Boga łaski danej mi dla was
Col 1:25 Jego sługą stałem się według zleconego mi wobec was Bożego włodarstwa: mam wypełnić /posłannictwo głoszenia/ słowa Bożego.


KAAN pisze: Te siedem okresów (dyspensacji) to nie jest jakiś podział szczególnie zaznaczony w Biblii, to raczej wniosek z objawienia biblijnego, z historii biblijnej, który mógł być dostrzeżony w końcu czasów z prostej przyczyny; wcześniej było zbyt mało informacji, żeby to zauważyć.


Słowem jest to "elastyczna" i niekoniecznie biblijna nauka.
Skoro pismo nie używa takiego podziału ale uzywa na pewno TRZY podziały ( bez prawa / Prawo / Łaska )
To znaczy ze dyspensacjonalizm jest to taka nakładka interpretacyjna na Pismo.
Filtr który potem ukazuje zrozumienia, jakaś forma tradycji?
Czyz nie?

KAAN pisze:
Dyspensacjonalizm to nie jest doktryna sama w sobie, to jest raczej termin podobny do terminu "trójca" zamykający w sobie pewien opis rzeczywistości.


Ok. Z tym że słowo Trójca to pochodna od frazy Bóg Jest JEDEN - Bóg Ojciec, Bóg Syn, Bóg Duch Św, ( mamy na to jasne wersety Biblijne)

Czy masz TAK samo jasne wersety na Dyspensacjonalizm?
Przedstaw je proszę.

KAAN pisze: Badając Pismo i historię dochodzimy do wniosku że działanie Boże i ludzka odpowiedzialność przed Bogiem miały swoje pewne okresy które zostały sformułowane jako siedem dyspensacji.


Ja znam trzy ( Bezprawie / Prawo / Łaska ) ....

Przedstaw 7dem z UZASADNIENIEM ( powyzej przedstawiłes 7dem bez uzasadnień )


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 28 mar 2013, 11:11

Lash pisze:Słowem jest to "elastyczna" i niekoniecznie biblijna nauka.
To twoje zdanie i nie wynika z tego co napisałem, a na pewno nie wynika z Biblii.
Skoro pismo nie używa takiego podziału ale uzywa na pewno TRZY podziały ( bez prawa / Prawo / Łaska )
Używa, poprzez opis, tak samo jak nie używa słowa Trójca, a jednak z przekazu biblijnego wiemy jak ten termin rozumieć.
To znaczy ze dyspensacjonalizm jest to taka nakładka interpretacyjna na Pismo.
W takim samym sensie jak Trójca jest nakładką na Pismo.
Filtr który potem ukazuje zrozumienia, jakaś forma tradycji?
Czyz nie?
Tradycji jakiej? Może jednak zrozumienia tego, co wcześniej było niezrozumiałe? Na jakiej zasadzie istnieje New Frontiers? Czy nie na zasadzie, ze ktoś coś zrozumiał i poszedł w kierunku doktryny którą ty wyznajesz? Może jednak jesteś w niebiblijnym czymś? Rozumiesz swoją niekonsekwencję w argumentowaniu?

KAAN pisze: Dyspensacjonalizm to nie jest doktryna sama w sobie, to jest raczej termin podobny do terminu "trójca" zamykający w sobie pewien opis rzeczywistości.

Ok. Z tym że słowo Trójca to pochodna od frazy Bóg Jest JEDEN - Bóg Ojciec, Bóg Syn, Bóg Duch Św, ( mamy na to jasne wersety Biblijne)
Trójca wcale nie pochodzi z tej frazy, tworzysz mit Lashu :) , to pełniejsza nauka Biblii, ta fraza poza tym nie jest Biblią, ale kompilacją biblijnych objawień, tak samo jak dyspensacje.
Czy masz TAK samo jasne wersety na Dyspensacjonalizm?
Przedstaw je proszę.
Nie wersety, ale nauka większej części Biblii.

Może ci wyjaśnię żebyś mógł zrozumieć o co chodzi i nie błąkał się w domysłach na przykłądzie jednej dyspensacji.

Czas niewinności, albo dyspensacja niewinności jest opisana na samym początku Biblii. Człowiek w Edenie był w stanie doskonałości, bez grzechu, pod całkowitą opieką Bożą, wolny w swoim działaniu, nie możemy mówić nawet o zbawieniu, bo takiego Adam i Ewa nie potrzebowali, byli w społeczności z Bogiem.

Odpowiedz sobie na pytania:

1. Czy ten okres wyróżnia się od innych sposobem traktowania człowieka i rodzajem społeczności z Bogiem?
2. Czy Adam miał szczególny sposób odpowiedzialności inny niż w pozostałych okresach czasu?
3. Jak traktowany był grzech? (którego nie było :) )
4. Czy patrząc na okres do popełnienia grzechu widzisz pewną odrębność tego okresu historii od pozostałego czasu?

KAAN pisze: Badając Pismo i historię dochodzimy do wniosku że działanie Boże i ludzka odpowiedzialność przed Bogiem miały swoje pewne okresy które zostały sformułowane jako siedem dyspensacji.

Ja znam trzy ( Bezprawie / Prawo / Łaska ) ....
To przyjrzyj się dokładniej, bo ja nie widzę czegoś takiego jak bezprawie :) , a jeszcze nie uwzględniasz czasu sądu i milenium :) pogrzeb trochę w Biblii.

Przedstaw 7dem z UZASADNIENIEM ( powyzej przedstawiłes 7dem bez uzasadnień )
Oj, nie egzaminuj mnie, temat dyspensacji jest tak bogato opisany w internecie szczególnie w angielskojęzycznych wydaniach, które ty łykasz z marszu, że nie ma potrzeby przepisywania w tym miejscu książek :) , tutaj dyskutujemy o samej idei,


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 28 mar 2013, 13:26

KAAN pisze:
Lash pisze:Słowem jest to "elastyczna" i niekoniecznie biblijna nauka.
To twoje zdanie i nie wynika z tego co napisałem, a na pewno nie wynika z Biblii.


Nie znajduję w Biblii uzasadnienia do tego że słowo DYSPENCACJA opisuje poszczególne formy rządów. Wskaz mi biblijnie gdzie okresy prawa czy tysiącletniego królestwa są tak okreslone.

Możesz to zrobić ale ze świadomnościa, że wykraczasz jednoznacznie poza objawienie.

KAAN pisze:
Skoro pismo nie używa takiego podziału ale uzywa na pewno TRZY podziały ( bez prawa / Prawo / Łaska )
Używa, poprzez opis, tak samo jak nie używa słowa Trójca, a jednak z przekazu biblijnego wiemy jak ten termin rozumieć.


To pokaż to JEDNOZNACZNIE.
Trójpodział Jest JEDNOZNACZNY
Np
(13) Bo i przed Prawem grzech był na świecie, grzechu się jednak nie poczytuje, gdy nie ma Prawa. Rzym 5

(17) Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Jan 1

Widać to powyżej
Teraz proszę o podobne okręlenia odnosnie DYSPENCACJI....

KAAN pisze:
To znaczy ze dyspensacjonalizm jest to taka nakładka interpretacyjna na Pismo.
W takim samym sensie jak Trójca jest nakładką na Pismo.


Nie, nie prawda.
Teksty na Trójcę sa znane.

(18) Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, /o Nim/ pouczył. Jan 1 - Dwie osoby

(3) Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? (4) Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu.

(19) Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Mat 28
proszę o podobne podstawy Biblijne na DYSPENSACJONALIZM


Powinno to być dla ciebie kilka minut :)

KAAN pisze:
Filtr który potem ukazuje zrozumienia, jakaś forma tradycji?
Czyz nie?
Tradycji jakiej?


Darbystycznej?

KAAN pisze: Może jednak zrozumienia tego, co wcześniej było niezrozumiałe?


hmmm. czyli nie wynikało z pisma ?

KAAN pisze: Na jakiej zasadzie istnieje New Frontiers?


Niema to ŻADNEGO ZNACZENIA odnośnie dyspensacjonalizmu ale jest próba zmiany tematu na moje wyznanie :roll:

KAAN pisze:
Czy nie na zasadzie, ze ktoś coś zrozumiał i poszedł w kierunku doktryny którą ty wyznajesz?


Nie. u nas nie ma nauk typu dyspensacjonalizm czy mariologia ( nakładki interpretacyjne na biblię )

KAAN pisze: Może jednak jesteś w niebiblijnym czymś? Rozumiesz swoją niekonsekwencję w argumentowaniu?


Nie bowiem jej nie ma.
Nie zarzucam nic do twojego wyznania ale SZUKAM biblijnego poparcia do twierdzeń dyspensacjonalizmu.

KAAN pisze:
KAAN pisze: Dyspensacjonalizm to nie jest doktryna sama w sobie, to jest raczej termin podobny do terminu "trójca" zamykający w sobie pewien opis rzeczywistości.

Ok. Z tym że słowo Trójca to pochodna od frazy Bóg Jest JEDEN - Bóg Ojciec, Bóg Syn, Bóg Duch Św, ( mamy na to jasne wersety Biblijne)
Trójca wcale nie pochodzi z tej frazy, tworzysz mit Lashu :) , to pełniejsza nauka Biblii, ta fraza poza tym nie jest Biblią, ale kompilacją biblijnych objawień, tak samo jak dyspensacje.


jw.
Jest to FRAZY opartej na kilku prostych tekstach PISMA.
Kompilacja Dyspensacjonalna jakoś nie wydaje się prosta bo jakoś jej nie prezentujesz....
nie wiem dlaczego uniakasz przedstwienia KONKRETNYCH dowodów na dyspensacje!


KAAN pisze:
Czy masz TAK samo jasne wersety na Dyspensacjonalizm?
Przedstaw je proszę.
Nie wersety, ale nauka większej części Biblii.


Wybacz ale takie mówienie to ZADEN DOWÓD.
przedstaw te cześci :)

KAAN pisze: Może ci wyjaśnię żebyś mógł zrozumieć o co chodzi i nie błąkał się w domysłach na przykłądzie jednej dyspensacji.


Wszakże chce wiedzieć z pierwszej ręki aby nie bylo że coś przekręcam :roll:

KAAN pisze:
Czas niewinności, albo dyspensacja niewinności jest opisana na samym początku Biblii. Człowiek w Edenie był w stanie doskonałości, bez grzechu, pod całkowitą opieką Bożą, wolny w swoim działaniu, nie możemy mówić nawet o zbawieniu, bo takiego Adam i Ewa nie potrzebowali, byli w społeczności z Bogiem.

Odpowiedz sobie na pytania:

1. Czy ten okres wyróżnia się od innych sposobem traktowania człowieka i rodzajem społeczności z Bogiem?
2. Czy Adam miał szczególny sposób odpowiedzialności inny niż w pozostałych okresach czasu?
3. Jak traktowany był grzech? (którego nie było :) )
4. Czy patrząc na okres do popełnienia grzechu widzisz pewną odrębność tego okresu historii od pozostałego czasu?


No i?
Napisałeś
Tradycji jakiej? Może jednak zrozumienia tego, co wcześniej było niezrozumiałe?


Chcesz powiedzeić ze TO BYŁO nie zrozumiałe dla pokoleń od Apostołów do czasów poreformacyjnych :O ?
Ad.1. Nie, nie wyróznia się - człowiek był traktowany przez łaskę
Ad 2. Nie miał innej odpowiedzialności
Ad 3. Grzech traktowany był tak samo. ( nie mamy prawa twierdzić że jest inaczej )
Ad 4. Tak jest pewna odrębność - jest to bezgrzeszność i przebywanie w raju ... no i czego tu nie widzieli inni bibliści :O


KAAN pisze:
KAAN pisze: Badając Pismo i historię dochodzimy do wniosku że działanie Boże i ludzka odpowiedzialność przed Bogiem miały swoje pewne okresy które zostały sformułowane jako siedem dyspensacji.

Ja znam trzy ( Bezprawie / Prawo / Łaska ) ....
To przyjrzyj się dokładniej, bo ja nie widzę czegoś takiego jak bezprawie :) , a jeszcze nie uwzględniasz czasu sądu i milenium :) pogrzeb trochę w Biblii.


1. Przyjrzałem się dokładniej i widzę to co podałem w powyższych wersetach.
2. skoro nie widzisz bezprawai to masz problem Paweł widział Rzym 5 :12-13
3. Sąd i miellenium to BARDZO dyskusynne okresy :roll:
4. to ty masz mnie przkonać do Dyspensacjonalizmu i go bronic a nie mówic mi "pogrzeb w Biblii"

Biblia nie jest od grzebania :roll:

Czytając i rozumieja Biblię pokolenia teologów nie widziały DYSPENSACJI w niej ...


KAAN pisze:
Przedstaw 7dem z UZASADNIENIEM ( powyzej przedstawiłes 7dem bez uzasadnień )
Oj, nie egzaminuj mnie, temat dyspensacji jest tak bogato opisany w internecie szczególnie w angielskojęzycznych wydaniach, które ty łykasz z marszu, że nie ma potrzeby przepisywania w tym miejscu książek :) , tutaj dyskutujemy o samej idei,


Nie tu dyskutujemy o DYSPENSACJONALIZMIE
czemu nie chcesz przedstwić Biblinie tej nauki?
A może tak jak z Królestwem 1000 letnim w ST nie ma tam nic coby dosłwonie wskazywło na to królestwo? tak i tu nie ma nic co wskazuje na dyspensacjonalizm?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 29 mar 2013, 14:44

Lash pisze:
KAAN pisze:
Lash pisze:Słowem jest to "elastyczna" i niekoniecznie biblijna nauka.
To twoje zdanie i nie wynika z tego co napisałem, a na pewno nie wynika z Biblii.

Nie znajduję w Biblii uzasadnienia do tego że słowo DYSPENCACJA opisuje poszczególne formy rządów. Wskaz mi biblijnie gdzie okresy prawa czy tysiącletniego królestwa są tak okreslone.
Możesz to zrobić ale ze świadomnościa, że wykraczasz jednoznacznie poza objawienie.
Jak nie znajdujesz to TWÓJ problem, zrozum, że ja nie chcę ci udowadniać czegoś co tobie nie leży, masz wskazówki w moich postach i wielu artykułach i studiuj może coś załapiesz. Jak chcesz krytykować, to odnieś się do konkretnych stwierdzeń, a nie piszesz ciągle że nie widzisz, cimno i ocy cie bolom. Jak nie widzisz to co ja ci poradzę.
KAAN pisze:
Skoro pismo nie używa takiego podziału ale uzywa na pewno TRZY podziały ( bez prawa / Prawo / Łaska )
Używa, poprzez opis, tak samo jak nie używa słowa Trójca, a jednak z przekazu biblijnego wiemy jak ten termin rozumieć.

To pokaż to JEDNOZNACZNIE.
Trójpodział Jest JEDNOZNACZNY
Np
(13) Bo i przed Prawem grzech był na świecie, grzechu się jednak nie poczytuje, gdy nie ma Prawa. Rzym 5
(17) Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Jan 1
Widać to powyżej
Teraz proszę o podobne okręlenia odnosnie DYSPENCACJI....
??? nie ta metoda, chcesz mnie wciągnąć w przepychankę wersetami jak ci jasnozieloni, ja nie przyjmuję twoich kryteriów istnienia czegoś albo nie, i nie uznaję twoich zarzutów, nie ma takich zasad, które odpowiadałyby twoim wymaganiom, tak postępują ci z pod znaku strażnicy. Jeszcze raz ci piszę; dyspensacje to wniosek z CAŁEJ Biblii a nie z jakichś wersetów. Rozumiesz ideę trójcy? Jełśi tak to powinieneś zrozumieć ideę dyspensacji.

KAAN pisze:
To znaczy ze dyspensacjonalizm jest to taka nakładka interpretacyjna na Pismo.
W takim samym sensie jak Trójca jest nakładką na Pismo.

Nie, nie prawda.
Teksty na Trójcę sa znane.
To prawda i teksty o trójcy nie są znane, trójca to wniosek z przekazu biblijnego.
(18) Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, /o Nim/ pouczył. Jan 1 - Dwie osoby
Tu nie ma trójcy.
(3) Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? (4) Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu.
(19) Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Mat 28
proszę o podobne podstawy Biblijne na DYSPENSACJONALIZM
Powinno to być dla ciebie kilka minut :)
Nie podałeś nic co określałoby trójcę w jakimś bezpośrednim opisie. Nie podałeś dowodu jakiego żądasz ode mnie.
KAAN pisze:
Filtr który potem ukazuje zrozumienia, jakaś forma tradycji?
Czyz nie?
Tradycji jakiej?
Darbystycznej?
Myślę że jesteś złośliwy. Dążysz do tego żebyśmy zaczęli przerzucać się kto bardziej trzyma się tradycji, ja niby darbystycznej , czy ty jakiegoś... Hagina... może być?

KAAN pisze: Może jednak zrozumienia tego, co wcześniej było niezrozumiałe?

hmmm. czyli nie wynikało z pisma ?
Logika się kłania Lashu, pomyśl nad swoja odpowiedzia :)

KAAN pisze: Na jakiej zasadzie istnieje New Frontiers?
Niema to ŻADNEGO ZNACZENIA odnośnie dyspensacjonalizmu ale jest próba zmiany tematu na moje wyznanie :roll:
Oooo dostrzegłeś to, świetnie, to zacznij dyskutować poważnie :)

KAAN pisze: Czy nie na zasadzie, ze ktoś coś zrozumiał i poszedł w kierunku doktryny którą ty wyznajesz?
Nie. u nas nie ma nauk typu dyspensacjonalizm czy mariologia ( nakładki interpretacyjne na biblię )
No ale jest, Haginologia, albo, BenyHinologia"
KAAN pisze: Może jednak jesteś w niebiblijnym czymś? Rozumiesz swoją niekonsekwencję w argumentowaniu?
Nie bowiem jej nie ma.
Nie zarzucam nic do twojego wyznania ale SZUKAM biblijnego poparcia do twierdzeń dyspensacjonalizmu.
Nie szukasz niczego, ty próbujesz wszelkimi sposobami zniszczyć ideę której nawet nie znasz i nie próbowałeś zrozumieć, posługujesz się nieładnym atakiem na moją wiarę. Nie wiem czy czujesz to, może robisz to w nieświadomości, dlatego jeszcze z tobą dyskutuję :)
KAAN pisze:
KAAN pisze: Dyspensacjonalizm to nie jest doktryna sama w sobie, to jest raczej termin podobny do terminu "trójca" zamykający w sobie pewien opis rzeczywistości.
Ok. Z tym że słowo Trójca to pochodna od frazy Bóg Jest JEDEN - Bóg Ojciec, Bóg Syn, Bóg Duch Św, ( mamy na to jasne wersety Biblijne)
Trójca wcale nie pochodzi z tej frazy, tworzysz mit Lashu :) , to pełniejsza nauka Biblii, ta fraza poza tym nie jest Biblią, ale kompilacją biblijnych objawień, tak samo jak dyspensacje.

jw.
Jest to FRAZY opartej na kilku prostych tekstach PISMA.
Kompilacja Dyspensacjonalna jakoś nie wydaje się prosta bo jakoś jej nie prezentujesz....
nie wiem dlaczego uniakasz przedstwienia KONKRETNYCH dowodów na dyspensacje!
Myśłę ze szkoda czasu na dyskusję z tobą, ty nie chcesz nic się dowiedzieć, twoim celem jest walka z nieznanym, nawet jeśłi to jest prawdą płynąca ze Słowa Bożego.
Chcesz powiedzeić ze TO BYŁO nie zrozumiałe dla pokoleń od Apostołów do czasów poreformacyjnych :O ?
Tak, jak i ty nie rozumiesz tego dzisiaj.
Ad.1. Nie, nie wyróznia się - człowiek był traktowany przez łaskę
Wyróżnia się, czego ty nie chcesz rozumieć, ale to twój problem :)
Ad 2. Nie miał innej odpowiedzialności
Miał.
Ad 3. Grzech traktowany był tak samo. ( nie mamy prawa twierdzić że jest inaczej )
Nie był tak samo, z prostej przyczyny, nie było grzechu. Mamy prawo tak twierdzić.
Ad 4. Tak jest pewna odrębność - jest to bezgrzeszność i przebywanie w raju ... no i czego tu nie widzieli inni bibliści :O
Tego co i ty, że jest to pierwszy odrębny okres w historii świata.
KAAN pisze:
KAAN pisze: Badając Pismo i historię dochodzimy do wniosku że działanie Boże i ludzka odpowiedzialność przed Bogiem miały swoje pewne okresy które zostały sformułowane jako siedem dyspensacji.
Ja znam trzy ( Bezprawie / Prawo / Łaska ) ....
To przyjrzyj się dokładniej, bo ja nie widzę czegoś takiego jak bezprawie :) , a jeszcze nie uwzględniasz czasu sądu i milenium :) pogrzeb trochę w Biblii.

1. Przyjrzałem się dokładniej i widzę to co podałem w powyższych wersetach.
Znaczy że nie widzisz tak samo jak ci do okresu poreformacyjnego. Widocznie opierasz się o tradycję reformacyjną.
2. skoro nie widzisz bezprawai to masz problem Paweł widział Rzym 5 :12-13
Ten werset odnosi się do grzechów, przeciwko zakonowi, tam nie ma bezprawia, poczytaj sobie jakie prawa dał Noemu kiedy zawierał z nim przymierze.
3. Sąd i miellenium to BARDZO dyskusynne okresy :roll:
Jakie dyskusyjne skoro są opisane w Biblii?
4. to ty masz mnie przkonać do Dyspensacjonalizmu i go bronic a nie mówic mi "pogrzeb w Biblii"
Odniosłem się do sądu i milenium, których ty nie widzisz, jeśłi nie widzisz to poczytaj Biblię, odpowiednie wersety podawałem wielokrotnie. Przeczytaj księgę apokalipsy gdzie opisane są okresy sądów i tysiącletniego królestwa.

Biblia nie jest od grzebania :roll:
Jak będzie stała u ciebie na półce to nie poznasz czym są dysoensacje. :)

Czytając i rozumieja Biblię pokolenia teologów nie widziały DYSPENSACJI w niej ...
Tak, było natomiast wielu teologów, co widziały sukcesję apostolską, augustianizm, tomizm i inne filozofie, to najlepiej wychodzi teologom, także tym współczesnym.


KAAN pisze:
Przedstaw 7dem z UZASADNIENIEM ( powyzej przedstawiłes 7dem bez uzasadnień )
Oj, nie egzaminuj mnie, temat dyspensacji jest tak bogato opisany w internecie szczególnie w angielskojęzycznych wydaniach, które ty łykasz z marszu, że nie ma potrzeby przepisywania w tym miejscu książek :) , tutaj dyskutujemy o samej idei,

Nie tu dyskutujemy o DYSPENSACJONALIZMIE
czemu nie chcesz przedstwić Biblinie tej nauki?
Ależ to zostało ci już pokazane, tylko ty NIE CHESZ tego przyjąć, to zwykły sofistyczny upór Lashu, tak się nie da dyskutować i chyba przestanę, bo widzę że nie ma w tobie żadnej woli zrozumienia, jest wyłącznie wola walki.
A może tak jak z Królestwem 1000 letnim w ST nie ma tam nic coby dosłwonie wskazywło na to królestwo? tak i tu nie ma nic co wskazuje na dyspensacjonalizm?
Dokładnie tak samo, bardzo wiele jest na temat królestwa przywróconego Izraelowi, ale ty tego nie chcesz przyjąć, ponieważ dopiero w NT pojawia się precyzyjny czas trwania 1000 lat, dla ciebie to za mało, Słowo Boże musi mówić tak jak ty chcesz a nie jak Słowo mówi.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 21 sie 2013, 12:56

KAAN pisze:
Lash pisze:
KAAN pisze:
Lash pisze:Słowem jest to "elastyczna" i niekoniecznie biblijna nauka.
To twoje zdanie i nie wynika z tego co napisałem, a na pewno nie wynika z Biblii.

Nie znajduję w Biblii uzasadnienia do tego że słowo DYSPENCACJA opisuje poszczególne formy rządów. Wskaz mi biblijnie gdzie okresy prawa czy tysiącletniego królestwa są tak okreslone.
Możesz to zrobić ale ze świadomnościa, że wykraczasz jednoznacznie poza objawienie.
Jak nie znajdujesz to TWÓJ problem, zrozum, że ja nie chcę ci udowadniać czegoś co tobie nie leży, masz wskazówki w moich postach i wielu artykułach i studiuj może coś załapiesz. Jak chcesz krytykować, to odnieś się do konkretnych stwierdzeń, a nie piszesz ciągle że nie widzisz, cimno i ocy cie bolom. Jak nie widzisz to co ja ci poradzę.


A no nic. Światłość widzę :) a inne rzczy nie muszę :)

KAAN pisze:
KAAN pisze:
Skoro pismo nie używa takiego podziału ale uzywa na pewno TRZY podziały ( bez prawa / Prawo / Łaska )
Używa, poprzez opis, tak samo jak nie używa słowa Trójca, a jednak z przekazu biblijnego wiemy jak ten termin rozumieć.

To pokaż to JEDNOZNACZNIE.
Trójpodział Jest JEDNOZNACZNY
Np
(13) Bo i przed Prawem grzech był na świecie, grzechu się jednak nie poczytuje, gdy nie ma Prawa. Rzym 5
(17) Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Jan 1
Widać to powyżej
Teraz proszę o podobne okręlenia odnosnie DYSPENCACJI....
??? nie ta metoda, chcesz mnie wciągnąć w przepychankę wersetami jak ci jasnozieloni,


:/
Pokazuję że nie ma BIBLIJNEGO uzasadnienie dla tych nauk które popierasz. OK możesz w nie wierzyć ale nie ma na to uzasadnienie jak dla mnie :D

KAAN pisze:
ja nie przyjmuję twoich kryteriów istnienia czegoś albo nie, i nie uznaję twoich zarzutów, nie ma takich zasad, które odpowiadałyby twoim wymaganiom, tak postępują ci z pod znaku strażnicy.


Typowe działanie - gdy ci brakuje dowodu biblijnego to żądanie tego dowodu staje się nagle sekciarstem :/

KAAN pisze: Jeszcze raz ci piszę; dyspensacje to wniosek z CAŁEJ Biblii a nie z jakichś wersetów.


Czyli z nikąd konkrestni - tak właśnie postwaje filozfia :/

KAAN pisze: Rozumiesz ideę trójcy? Jełśi tak to powinieneś zrozumieć ideę dyspensacji.


Trójca jest TWOREM teologicznym powstałym na bazie konktretnych tekstów. a nie wrażenia z Biblii!

KAAN pisze:
KAAN pisze:
To znaczy ze dyspensacjonalizm jest to taka nakładka interpretacyjna na Pismo.
W takim samym sensie jak Trójca jest nakładką na Pismo.

Nie, nie prawda.
Teksty na Trójcę sa znane.
To prawda i teksty o trójcy nie są znane, trójca to wniosek z przekazu biblijnego.


Cóż skoro dla ciebie na ma tekstów na BOGA OJCA I SYNA I DUCHA ŚW to twój problem :/

KAAN pisze:

(18) Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, /o Nim/ pouczył. Jan 1 - Dwie osoby
Tu nie ma trójcy.


Wiem, wiem :)
A Paweł Był apostołem baranka ;)

to co głoszis to typowe usprawiedliwianie filzofii :/

W tym tekscie podanym masz EWIDENTNIE wymnienione DWIE OSOBY BOSKIE. Dwie rózne osoby obok siebie są Bogiem :)
To co robisz to sprowadzanie dyskusji do SŁOWA pomojając istotę rzeczy. Natomiast Dyspoencacjonalizm ma słowa ale nie ma ISTOTY RZECZY która głosi w pismie :/

KAAN pisze:
(3) Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? (4) Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu.
(19) Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Mat 28
proszę o podobne podstawy Biblijne na DYSPENSACJONALIZM
Powinno to być dla ciebie kilka minut :)
Nie podałeś nic co określałoby trójcę w jakimś bezpośrednim opisie. Nie podałeś dowodu jakiego żądasz ode mnie.
KAAN pisze:
Filtr który potem ukazuje zrozumienia, jakaś forma tradycji?
Czyz nie?
Tradycji jakiej?
Darbystycznej?
Myślę że jesteś złośliwy. Dążysz do tego żebyśmy zaczęli przerzucać się kto bardziej trzyma się tradycji, ja niby darbystycznej , czy ty jakiegoś... Hagina... może być?


Nie to FAKT.

Darby załozył kośicoły Wolnych chrzescijan i ten kościół ZYJE TA TRADYCJĄ. To nie jeste złośliwość ale to FAKT historyczny!
Ile znasz kośicołów olnych chrześicjan nie nauczającyh Darbyzmu!?

KAAN pisze:
KAAN pisze: Może jednak zrozumienia tego, co wcześniej było niezrozumiałe?

hmmm. czyli nie wynikało z pisma ?
Logika się kłania Lashu, pomyśl nad swoja odpowiedzia :)


Mnie obowizauje i kieruje Pismo Św a nie WŁASNE pomysły!

KAAN pisze:
KAAN pisze: Na jakiej zasadzie istnieje New Frontiers?
Niema to ŻADNEGO ZNACZENIA odnośnie dyspensacjonalizmu ale jest próba zmiany tematu na moje wyznanie :roll:
Oooo dostrzegłeś to, świetnie, to zacznij dyskutować poważnie :)


dalej brak odpowiedzi i ucieczka w inne tematy :/

KAAN pisze:
KAAN pisze: Czy nie na zasadzie, ze ktoś coś zrozumiał i poszedł w kierunku doktryny którą ty wyznajesz?
Nie. u nas nie ma nauk typu dyspensacjonalizm czy mariologia ( nakładki interpretacyjne na biblię )
No ale jest, Haginologia, albo, BenyHinologia"


To pokaz kto głosi Haggina albo Benny Hinna :roll:
Nie potrafisz?
bo tego nie ma i kierujesz się jakąś złośliwością bowiem żyjesz po uszy w tradycji Darbyego!

KAAN pisze:
KAAN pisze: Może jednak jesteś w niebiblijnym czymś? Rozumiesz swoją niekonsekwencję w argumentowaniu?
Nie bowiem jej nie ma.
Nie zarzucam nic do twojego wyznania ale SZUKAM biblijnego poparcia do twierdzeń dyspensacjonalizmu.
Nie szukasz niczego, ty próbujesz wszelkimi sposobami zniszczyć ideę której nawet nie znasz i nie próbowałeś zrozumieć, posługujesz się nieładnym atakiem na moją wiarę. Nie wiem czy czujesz to, może robisz to w nieświadomości, dlatego jeszcze z tobą dyskutuję :)


Ukazuje jedynie że nie znajduję POPRCIA na tą jak słusznie nazwałeś to IDEĘ która nie ma pochodzenia w piśmie w swojej esencji! ale jest efektem pomysłu ludzkiego! Nie ma sprawy możesz w nią weirzyć i nie mam zamiaru tego niszczyć ale też nie mam zamiaru udawć że to z Biblii nauczanie!

KAAN pisze:
KAAN pisze:
KAAN pisze: Dyspensacjonalizm to nie jest doktryna sama w sobie, to jest raczej termin podobny do terminu "trójca" zamykający w sobie pewien opis rzeczywistości.
Ok. Z tym że słowo Trójca to pochodna od frazy Bóg Jest JEDEN - Bóg Ojciec, Bóg Syn, Bóg Duch Św, ( mamy na to jasne wersety Biblijne)
Trójca wcale nie pochodzi z tej frazy, tworzysz mit Lashu :) , to pełniejsza nauka Biblii, ta fraza poza tym nie jest Biblią, ale kompilacją biblijnych objawień, tak samo jak dyspensacje.

jw.
Jest to FRAZY opartej na kilku prostych tekstach PISMA.
Kompilacja Dyspensacjonalna jakoś nie wydaje się prosta bo jakoś jej nie prezentujesz....
nie wiem dlaczego uniakasz przedstwienia KONKRETNYCH dowodów na dyspensacje!
Myśłę ze szkoda czasu na dyskusję z tobą, ty nie chcesz nic się dowiedzieć, twoim celem jest walka z nieznanym, nawet jeśłi to jest prawdą płynąca ze Słowa Bożego.


Nieznana prawda płynąca ze Słowa ;)
Kaan daruj sobie :/

Gdym zaczął głosić nap że na innych planetach jest życie bo mi tak to wynika z Pisma i jest to płynna prawda to co byś rzekł?

Chiałbyś dowodu Biblijnego a nie - mojego odczucia z całej Biblii! :)

KAAN pisze:
Chcesz powiedzeić ze TO BYŁO nie zrozumiałe dla pokoleń od Apostołów do czasów poreformacyjnych :O ?
Tak, jak i ty nie rozumiesz tego dzisiaj.


Nie rouzmiem tego co nie napisano :)

KAAN pisze:
Ad.1. Nie, nie wyróznia się - człowiek był traktowany przez łaskę
Wyróżnia się, czego ty nie chcesz rozumieć, ale to twój problem :)


Typowe ZARZUT ZŁEJ WOLI przy braku argumentu rzeczowego :/

KAAN pisze:
Ad 2. Nie miał innej odpowiedzialności
Miał.


Bo tak sobie rzekłeś?

KAAN pisze:
Ad 3. Grzech traktowany był tak samo. ( nie mamy prawa twierdzić że jest inaczej )
Nie był tak samo, z prostej przyczyny, nie było grzechu. Mamy prawo tak twierdzić.


Cóz jak widać Bóg zalał potopem świat z kaprysu bo grzechu nie było :/

KAAN pisze:
Ad 4. Tak jest pewna odrębność - jest to bezgrzeszność i przebywanie w raju ... no i czego tu nie widzieli inni bibliści :O
Tego co i ty, że jest to pierwszy odrębny okres w historii świata.


Przeciez napisałem że jest pewna ODRĘBNOŚĆ - czy chcesz negować dla negownia?

KAAN pisze:
KAAN pisze:
KAAN pisze: Badając Pismo i historię dochodzimy do wniosku że działanie Boże i ludzka odpowiedzialność przed Bogiem miały swoje pewne okresy które zostały sformułowane jako siedem dyspensacji.
Ja znam trzy ( Bezprawie / Prawo / Łaska ) ....
To przyjrzyj się dokładniej, bo ja nie widzę czegoś takiego jak bezprawie :) , a jeszcze nie uwzględniasz czasu sądu i milenium :) pogrzeb trochę w Biblii.

1. Przyjrzałem się dokładniej i widzę to co podałem w powyższych wersetach.
Znaczy że nie widzisz tak samo jak ci do okresu poreformacyjnego. Widocznie opierasz się o tradycję reformacyjną.


Nie oznacza to że nie widzę :) tego czego nie ma!
jeśli Świdej Jehowy nie widzi kultu obrazów w Biblii to opira sie o DARBYZM? nie. Poprstu tego nie widzi!

KAAN pisze:
2. skoro nie widzisz bezprawai to masz problem Paweł widział Rzym 5 :12-13
Ten werset odnosi się do grzechów, przeciwko zakonowi, tam nie ma bezprawia, poczytaj sobie jakie prawa dał Noemu kiedy zawierał z nim przymierze.


PO POTOPIE!
potpo był za grzechy :/

KAAN pisze:
3. Sąd i miellenium to BARDZO dyskusynne okresy :roll:
Jakie dyskusyjne skoro są opisane w Biblii?


Nie udawaj że nie ma o ich znaczeniu dyskusji !

KAAN pisze:
4. to ty masz mnie przkonać do Dyspensacjonalizmu i go bronic a nie mówic mi "pogrzeb w Biblii"
Odniosłem się do sądu i milenium, których ty nie widzisz,


nie mów nieprawdy!

KAAN pisze: jeśłi nie widzisz to poczytaj Biblię, odpowiednie wersety podawałem wielokrotnie. Przeczytaj księgę apokalipsy gdzie opisane są okresy sądów i tysiącletniego królestwa.


I ZROZUMIENIE TEGO NIE MUSI SIĘ POKRYWAC Z TWOIM :/

KAAN pisze:
Biblia nie jest od grzebania :roll:
Jak będzie stała u ciebie na półce to nie poznasz czym są dysoensacje. :)


Typowa złośliwośc w podejściu Kaana :/

KAAN pisze:
Czytając i rozumieja Biblię pokolenia teologów nie widziały DYSPENSACJI w niej ...
Tak, było natomiast wielu teologów, co widziały sukcesję apostolską, augustianizm, tomizm i inne filozofie, to najlepiej wychodzi teologom, także tym współczesnym.


I nie widzieli tego co napisano w księgach darbego :)

KAAN pisze:
KAAN pisze:
Przedstaw 7dem z UZASADNIENIEM ( powyzej przedstawiłes 7dem bez uzasadnień )
Oj, nie egzaminuj mnie, temat dyspensacji jest tak bogato opisany w internecie szczególnie w angielskojęzycznych wydaniach, które ty łykasz z marszu, że nie ma potrzeby przepisywania w tym miejscu książek :) , tutaj dyskutujemy o samej idei,

Nie tu dyskutujemy o DYSPENSACJONALIZMIE
czemu nie chcesz przedstwić Biblinie tej nauki?
Ależ to zostało ci już pokazane, tylko ty NIE CHESZ tego przyjąć, to zwykły sofistyczny upór Lashu, tak się nie da dyskutować i chyba przestanę, bo widzę że nie ma w tobie żadnej woli zrozumienia, jest wyłącznie wola walki.


Kaan Bajki prawisz :/

KAAN pisze:
A może tak jak z Królestwem 1000 letnim w ST nie ma tam nic coby dosłwonie wskazywło na to królestwo? tak i tu nie ma nic co wskazuje na dyspensacjonalizm?
Dokładnie tak samo, bardzo wiele jest na temat królestwa przywróconego Izraelowi, ale ty tego nie chcesz przyjąć, ponieważ dopiero w NT pojawia się precyzyjny czas trwania 1000 lat, dla ciebie to za mało, Słowo Boże musi mówić tak jak ty chcesz a nie jak Słowo mówi.


nie ma tam nic precyzyjnego ale jest wypełniebni 1000 LAT tak jak wypełnia się NIOKRĘSLONE RZECZY.
Znajmość greki się klania :./


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości