Nowe Jeruzalem

Jak się to wszystko skończy ....
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Nowe Jeruzalem

Postautor: Psrus » 28 paź 2014, 17:20

Czym jest Nowe Jeruzalem, czy będzie to dosłowne miasto, czy jest to obraz alegoryczny czegoś?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nowe Jeruzalem

Postautor: KAAN » 28 paź 2014, 17:31

pozytywista pisze:Czym jest Nowe Jeruzalem, czy będzie to dosłowne miasto, czy jest to obraz alegoryczny czegoś?
Biblia uczy o prawdziwym mieście, tak jak prawdziwe będzie stworzenie nowego nieba i nowej ziemi, tak Bóg ześle swoje miasto jak obiecał.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nowe Jeruzalem

Postautor: Dragonar » 28 paź 2014, 18:00

KAAN pisze:Biblia uczy o prawdziwym mieście, tak jak prawdziwe będzie stworzenie nowego nieba i nowej ziemi, tak Bóg ześle swoje miasto jak obiecał.

Jestem otwarty na różne opinie, jednakże wydaje mi się, że Nowe Jeruzalem jest raczej obrazem odnowionego Kościoła, który powraca w chwale z Nieba po Weselu Baranka. Dlaczego? Czytam: "I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego." (Ap 21:2 BW). Kościół zostaje w Księdze Objawienia przedstawiony jako Oblubienica Chrystusa, przyozdobiona w piękny bisior: "Weselmy się i radujmy się, i oddajmy mu chwałę, gdyż nastało wesele Baranka, i oblubienica jego przygotowała się; i dano jej przyoblec się w czysty, lśniący bisior, a bisior oznacza sprawiedliwe uczynki świętych." (Ap 19:7-8 BW). Jeżeli Biblia interpretuje Biblię, to uprawnioną staje się teza, iż Nowe Jeruzalem to symbol Kościoła, zwłaszcza że czerpię wciąż z obrazów zawartych w tej samej księdze Pisma, co uwiarygadnia moją interpretację.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nowe Jeruzalem

Postautor: Lash » 28 paź 2014, 19:42

pozytywista pisze:Czym jest Nowe Jeruzalem, czy będzie to dosłowne miasto, czy jest to obraz alegoryczny czegoś?


(12) Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już nie wyjdzie na zewnątrz. I na nim imię Boga mojego napiszę i imię miasta Boga mojego, Nowego Jeruzalem, co z nieba zstępuje od mego Boga, i moje nowe imię.

Nowe Jeruzalem to kościół który zstępuje od Boga. To oblubienica Boga doskonała w przyszłości :D

(2) I Miasto Święte - Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. (3) I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi. (4) I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już /odtąd/ nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły. (5) I rzekł Zasiadający na tronie: Oto czynię wszystko nowe. I mówi: Napisz: Słowa te wiarygodne są i prawdziwe. (6) I rzekł mi: Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i Koniec. Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia. (7) Zwycięzca to odziedziczy i będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem. (8) A dla tchórzów, niewiernych, obmierzłych, zabójców, rozpustników, guślarzy, bałwochwalców i wszelakich kłamców: udział w jeziorze gorejącym ogniem i siarką. To jest śmierć druga. (9) I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, co trzymają siedem czasz pełnych siedmiu plag ostatecznych, i tak się do mnie odezwał: Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka. (10) I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte - Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, (11) mające chwałę Boga.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
veteran
Posty: 53
Rejestracja: 23 paź 2014, 21:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nowe Jeruzalem

Postautor: veteran » 28 paź 2014, 20:01

Lash pisze:Nowe Jeruzalem to kościół który zstępuje od Boga.


To prawda.


Zapraszam na zdrowy pokarm.
Zapraszam na forum http://dobra-nowina.info.pl
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 28 paź 2014, 20:26

Dzięki, Lash - zapomniałem o tym fragmencie. :D
Ostatnio zmieniony 28 paź 2014, 21:15 przez Dragonar, łącznie zmieniany 1 raz.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 28 paź 2014, 20:47

Co na to KAAN?


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 28 paź 2014, 21:09

A dlaczego jedno drugiemu miałoby przeczyć?
Wg mnie te obrazy to dobra komplementarne.
Fizyczne Jeruzalem będzie mieszkaniem duchowego ludu...


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 28 paź 2014, 22:30

Gal 4:26 - Jeruzalem zaś, które jest w górze, jest wolne i ono jest matką naszą.

Filip 3:20 - Nasza zaś ojczyzna jest w niebie, skąd też Zbawiciela oczekujemy, Pana Jezusa Chrystusa,

Jeszcze należy wspomnieć o nowej Świątyni

Obj 21:22 - Lecz świątyni w nim nie widziałem; albowiem Pan, Bóg, Wszechmogący jest jego świątynią, oraz Baranek.

i tych którzy do miasta wchodzą

Obj 22:14 - Błogosławieni, którzy piorą swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa żywota i mogli wejść przez bramy do miasta.

przez bramy na których wypisane są imiona dwunastu plemion synów Izraelskich.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nowe Jeruzalem

Postautor: KAAN » 29 paź 2014, 14:57

Dragonar pisze:
KAAN pisze:Biblia uczy o prawdziwym mieście, tak jak prawdziwe będzie stworzenie nowego nieba i nowej ziemi, tak Bóg ześle swoje miasto jak obiecał.
Jestem otwarty na różne opinie, jednakże wydaje mi się, że Nowe Jeruzalem jest raczej obrazem odnowionego Kościoła, który powraca w chwale z Nieba po Weselu Baranka. Dlaczego? Czytam: "I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego." (Ap 21:2 BW). Kościół zostaje w Księdze Objawienia przedstawiony jako Oblubienica Chrystusa, przyozdobiona w piękny bisior: "Weselmy się i radujmy się, i oddajmy mu chwałę, gdyż nastało wesele Baranka, i oblubienica jego przygotowała się; i dano jej przyoblec się w czysty, lśniący bisior, a bisior oznacza sprawiedliwe uczynki świętych." (Ap 19:7-8 BW). Jeżeli Biblia interpretuje Biblię, to uprawnioną staje się teza, iż Nowe Jeruzalem to symbol Kościoła, zwłaszcza że czerpię wciąż z obrazów zawartych w tej samej księdze Pisma, co uwiarygadnia moją interpretację.
Nowe Jeruzalem jest miastem, konkretnym do którego wchodzą ludzie. Nie ma potrzeby alegoryzowania słów o Nowym Jeruzalem, wystarczy przyjąć opis wprost i przypomnieć sobie co Pan Jezus mówił do uczniów :
J 14:2 W domu Ojca mego wiele jest mieszkań; gdyby było inaczej, byłbym wam powiedział. Idę przygotować wam miejsce.
3 A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli.

Nowe Jeruzalem jest miejscem gdzie mieszka Oblubienica, miasto to jest przyozdobione Oblubienicą jest już małżnką po weselu w niebie (Ap19). Nowe Jeruzalem zostało nazwane oblubienicą ponieważ zostało utożsamione z tymi, którzy w nim mieszkają, to jest dziedzictwo jakie Pan Bóg nam przygotował. Będziemy w nim mieszkać i zawsze będziemy z Panem:

22 Lecz świątyni w nim nie widziałem; albowiem Pan, Bóg, Wszechmogący jest jego świątynią, oraz Baranek.
23 A miasto nie potrzebuje ani słońca ani księżyca, aby mu świeciły; oświetla je bowiem chwała Boża, a lampą jego jest Baranek.

To miasto będzie funkcjonować jako osobne miejsce na nowej ziemi; będą królowie, i narody żyjące w sprawiedliwości, będą mogły odwiedzać Nowe Jeruzalem; oni sami jednak nie należą do Nowego Jeruzalem, bo to siedziba odkupionych czasu łaski - Kościoła:

24 I chodzić będą narody w światłości jego, a królowie ziemi wnosić będą do niego chwałę swoją.
25 A bramy jego nie będą zamknięte w dzień, bo nocy tam nie będzie;
26 I wniosą do niego sławę i dostojeństwo narodów.
27 I nie wejdzie do niego nic nieczystego ani nikt, kto czyni obrzydliwość i kłamie, tylko ci, którzy są zapisani w księdze żywota Baranka.

To pełen chwały obraz nowego świata po zniszczeniu grzechu i nastaniu powszechnej sprawiedliwości w wieczności.

Twoje twierdzenie że Nowe Jeruzalem to Kościół jest niepełne i mylące, ponieważ wielu chrześcijan umiejscawia wizję Nowego Jeruzalem w historii obecnego Kościoła jakby wyrywając wyidealizowany Kościół z obecnej rzeczywistości i sugerując, że jest to duchowy obraz tego co jest teraz. Oczywiście jest to błędne myślenie, ufam że nie masz takich myśli :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 29 paź 2014, 14:59

Anmarivero pisze:A dlaczego jedno drugiemu miałoby przeczyć?
Wg mnie te obrazy to dobra komplementarne.
Fizyczne Jeruzalem będzie mieszkaniem duchowego ludu...
Brawo, tak trzeba myśleć :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 29 paź 2014, 16:44

KAAN - zastanowię się nad Twoją interpretacją, natomiast pierwsza jaka mi przyszła do głowy, to właśnie interpretacja symboliczna.

KAAN pisze:Oczywiście jest to błędne myślenie, ufam że nie masz takich myśli :)

Nie. Nawet gdybym miał to interpretować alegorycznie, umiejscowiłbym zstąpienie Nowego Jeruzalem po Sądzie i po Weselu Baranka, czyli pod koniec czasów.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 29 paź 2014, 16:56

Dragonar pisze:KAAN - zastanowię się nad Twoją interpretacją, natomiast pierwsza jaka mi przyszła do głowy, to właśnie interpretacja symboliczna.

KAAN pisze:Oczywiście jest to błędne myślenie, ufam że nie masz takich myśli :)

Nie. Nawet gdybym miał to interpretować alegorycznie, umiejscowiłbym zstąpienie Nowego Jeruzalem po Sądzie i po Weselu Baranka, czyli pod koniec czasów.
I prawidłowo, tak jest w Biblii, a nawet dalej; w tym samym rozdziale na początku jest opis stworzenia nowej ziemi i nowego nieba, to jasno określa punkt czasu kiedy nastąpi zesłanie Nowego Jeruzalem na nową ziemię, po totalnym oczyszczeniu nieba i ziemi z wszelkiego zła czyli musi to być po sądzie ostatecznym.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 31 paź 2014, 09:51

Ale to jest ciekawe bo mówicie, że to będzie w przyszłości. Ja nie jestem do końca przekonany ponieważ pewne rzeczy zostały opisane tak jakby dotyczył czasu teraźniejszego.

Obj 22:1 - I pokazał mi rzekę wody żywota, czystą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka.

To jest rzeka żywota w Nowym Jeruzalem.


Obj 22:17 - A Duch i oblubienica mówią: Przyjdź! A ten, kto słyszy, niech powie: Przyjdź! A ten, kto pragnie, niech przychodzi, a kto chce, niech darmo weźmie wodę żywota.

A Oblubienica mówi do wszystkich "Przyjdź!". A ten kto pragnie darmo bierze wodę żywota.
Więc pewne rzeczy są już teraz ale może także to dotyczyć przyszłości. Tak jak jest to z Królestwem Bożym. Dla tych którzy nie należą do Królestwa pewne rzeczy są zamknięte, nie widzą go.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 31 paź 2014, 10:45

To jest chyba właśnie to, co nazywamy zaczątkiem/zalążkiem...



Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości