Kto napisał Apokalipsę?

Jak się to wszystko skończy ....
Crussing
Gender: None specified

Kto napisał Apokalipsę?

Postautor: Crussing » 03 paź 2013, 22:53

Większość ludzi wierzy, że Apokalipsę napisał apostoł Jan.

Podobno jakieś badania naukowe wskazują, że Apokalipsę napisał inny Jan.

Ewangelia według św. Jana nie przypomina Apokalipsy. Greka Ewangelii jest uznawana przez niektórych za czystą i prostą, a Greka Apokalipsy jest bardzo trudna - ta Księga jest najbardziej kontrowersyjną Księgą w całej Biblii.

Apokalipsa została napisana około roku 95 naszej ery. Wtedy apostoł Jan miał już około 100 lat albo co może być bardziej prawdopodobne - już nie żył.

Kto naprawdę napisał Apokalipsę św. Jana? Apostoł Jan? Jeśli nie, to kto?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kto napisał Apokalipsę?

Postautor: Lash » 04 paź 2013, 10:53

Crussing pisze:Większość ludzi wierzy, że Apokalipsę napisał apostoł Jan.

Podobno jakieś badania naukowe wskazują, że Apokalipsę napisał inny Jan.

Ewangelia według św. Jana nie przypomina Apokalipsy. Greka Ewangelii jest uznawana przez niektórych za czystą i prostą, a Greka Apokalipsy jest bardzo trudna - ta Księga jest najbardziej kontrowersyjną Księgą w całej Biblii.

Apokalipsa została napisana około roku 95 naszej ery. Wtedy apostoł Jan miał już około 100 lat albo co może być bardziej prawdopodobne - już nie żył.

Kto naprawdę napisał Apokalipsę św. Jana? Apostoł Jan? Jeśli nie, to kto?



Podobno jakieś badania naukowe - Liberalne spekulacje ...


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 04 paź 2013, 18:24

Crussing pisze:Greka Ewangelii jest uznawana przez niektórych za czystą i prostą,


Uwierz mi - Ewangelia Jana to nie jest literacka greka ;-) Niezależnie od tego, kto napisał Apokalipsę.

Crussing pisze:Większość ludzi wierzy, że Apokalipsę napisał apostoł Jan.

Podobno jakieś badania naukowe wskazują, że Apokalipsę napisał inny Jan.


Gdy się wchodzi w świat naukowy, to okazuje się, że kwestionuje się tam mnóstwo rzeczy dla wierzącego oczywistych. ;-) Jest zasadniczo powszechnie przyjętym poglądem naukowym (raczej nie kwestionowanym poza konserwatywnymi konfesyjnymi uczelniami), że Ewangelii Jana nie napisał Jan Apostoł.

Pytanie polega na tym, do jakiego stopnia musimy się sugerować opinią świata naukowego? Nie jestem zwolennikiem antyintelektualizmu i kontestowania wszystkiego, co w nim powstaje. Sam studiuję na świeckiej uczelni i mam czasem problem etyczny związany z pisaniem prac sprzecznych z moimi poglądami, a przecież z drugiej strony nie mam wiedzy pozwalającej mi na konfrontację z wykładowcą :-)

Ale z drugiej strony pisanie o autorstwie dzieł starożytnych - Nowego Testamentu – zawsze jest mocno spekulatywne. Teorie są tworzone często mocno arbitralnie, w oparciu o poszlaki, a czasem wręcz uprzedzenia autorów (jakkolwiek oczywiście obowiązuje ich rygor naukowy i jakieś uzasadnienie swojej tezy). Zatem mimo wszystko nie przejmowałbym się tym nadmiernie ;-)

Crussing pisze:Apokalipsa została napisana około roku 95 naszej ery. Wtedy apostoł Jan miał już około 100 lat albo co może być bardziej prawdopodobne - już nie żył.


Nie, zakładając że Jan mógł mieć około 13 lat w czasie publicznej służby Jezusa w okresie napisania Apokalipsy mógł mieć koło 80 :-) Jest fizycznie możliwe, że dożył takiego wieku.

O samym autorstwie Apokalipsy napisałbym chętnie coś więcej, ale chwilowo pożyczyłem komuś pomocną do tego książkę :-P Jak będę pamiętał w momencie kiedy ją dostanę z powrotem, to może coś o tym napiszę ;-)


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Crussing
Gender: None specified

Re: Kto napisał Apokalipsę?

Postautor: Crussing » 04 paź 2013, 23:22

Lash pisze:Podobno jakieś badania naukowe - Liberalne spekulacje ...


Użyłem słowa podobno, bo nie wiem konkretnie jakie to badania, ale wiem, że takie są. Mógłbyś udzielić bardziej rozwiniętej odpowiedzi (konkretniejszej)? Kto naprawdę napisał Apokalipsę św. Jana?


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kto napisał Apokalipsę?

Postautor: Hardi » 05 paź 2013, 02:48

Crussing pisze:Podobno jakieś badania naukowe wskazują, że Apokalipsę napisał inny Jan.

Jest w sieci sporo różnych materiałów na temat apokalipsy i co ciekawe co "naukowiec" to inne wyniki badań i inne teorie. Niektórzy nawet jako "dowód", że "inny" Jan ją napisał podają, że inna nauka i inna eschatologia jest w ew. Jana a inna w apokalipsie, dopatrują się sprzeczności teologicznych w tych księgach, co oczywiście jest bzdurą.

Jestem bardzo otwarty na naukę, jednak obserwuję, że nauka jest często bardzo zmienna i często różni naukowcy dochodzą do różnych i odmiennych wniosków. Tak naprawdę większość nauki to jedna wielka interpretacja dowodów itp., a nie niezbity fakt.


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 07 paź 2013, 17:58

Słowo nauka już mnie mdli. Nauka, założenia nauki, nauka, metoda naukowa, sceptycyzm, nauka, nauka, acha i jeszcze zapomniałem o nauce. A gdzie Bóg?
Studiuję na uczelni i już mnie mdli ta atmosfera. :-/ Boga za progami uczelni nie ma. Dlatego uciekam stamtąd jak najprędzej.

A co do autorstwa ewangelii Jana to takie pomysły rodzą się najczęściej na podstawie:
1. różnic w stylu językowym
2. niechęci bądź nienawiści do Bblii co skutkuje wszelkimi próbami ataków na nią

Jak dla mnie to nie widzę powodu by nie wierzyć w tradycyjne autorstwo Księgi Objawienia. Skoro Bóg zechciał dać nam Słowo, to podejrzewam, że powinien też zadbać o to, by ci autorzy których przekazuje tradycja związana z Biblią, dla tych ksiag dla których przekazuje, byli rzeczywiście faktycznymi autorami.



Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości