Mesjasz proroctwa i fragmenty dot. Zbawiciela i zbawienia

W tym temacie staramy się ukazać w miłości Ewangelię tym którzy nie mająć jeszcze więźi z Bogiem.
Awatar użytkownika
Nataniel
Posty: 72
Rejestracja: 02 lut 2010, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Mesjasz proroctwa i fragmenty dot. Zbawiciela i zbawienia

Postautor: Nataniel » 26 mar 2010, 09:37

______________________________________________

1. O proroctwach dotyczących Mesjasza
______________________________________________

Jest to najważniejsza grupa proroctw mówiących o narodzinach, naturze, osobie, służbie, nauce, cudach, dziele, cierpieniu, śmierci, zmartwychwstaniu, wniebowstąpieniu i powtórnym przyjściu Zbawiciela

Proroctwa zajmują ok. 1/3 ksiąg biblii. Są bardzo ważne. Jako dzieci Boże powinniśmy je znać i działać wg. nich. Posłuszeństwo proroctwom - objawionemu słowu Bożemu warunkuje otrzymanie dalszych osobistych objawień. Bóg nie objawia się nieposłusznym. Tylko biblia zawiera wyraźne i wypełnione proroctwa.

zob. też 1Krl 3:11-12


zachęta:

*** Trzymaj się proroctw
2P 1:19 "Mamy więc słowo prorocze jeszcze bardziej potwierdzone, a wy dobrze czynicie, trzymając się go niby pochodni, świecącej w ciemnym miejscu, dopóki dzień nie zaświta i nie wzejdzie jutrzenka w waszych sercach."

*** Trwaj w wierze i mądrości czerpanej z pisma. Dzięki miłości do Boga, zaufaniu Bożym słowom możesz wzrastać, działać, zwyciężać wykonując dobre dzieła
2Tm 3:13-17 „Ludzie zaś źli i oszuści coraz bardziej brnąć będą w zło, błądząc sami i drugich w błąd wprowadzając.(14) Ale ty trwaj w tym, czegoś się nauczył i czego pewny jesteś, wiedząc, od kogoś się tego nauczył.(15) I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa.(16) Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,(17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.”

*** Skup się na tym co Bóg objawił i wypełniaj to

Pwt 29:28 "To, co jest zakryte, należy do Pana, Boga naszego, a co jest jawne, do nas i do naszych synów po wieczne czasy, abyśmy wypełniali wszystkie słowa tego zakonu."

____________
*** pamiętaj, że to co widzisz na tym świecie to nie wszystko. Kieruj swoje myśli jako dziecko Boże ku dziedzictwu Ojca i działaj rozmyślając o obietnicach Pana i o tym co w górze.

1Kor 15:19 „Jeśli tylko w tym życiu pokładamy nadzieję w Chrystusie, jesteśmy ze wszystkich ludzi najbardziej pożałowania godni.”

Kol 3:1-2 „A tak, jeśliście wzbudzeni z Chrystusem, tego co w górze szukajcie, gdzie siedzi Chrystus po prawicy Bożej;(2) o tym, co w górze, myślcie, nie o tym, co na ziemi.”

Mt 6:25 "Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się o życie swoje, co będziecie jedli albo co będziecie pili, ani o ciało swoje, czym się przyodziewać będziecie. Czyż życie nie jest czymś więcej niż pokarm, a ciało niż odzienie?"

Mt 6:33 "Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane."

Pwt 6:5 "Będziesz tedy miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej siły swojej."

Flp 4:6 "Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu."

J 6:27 "Zabiegajcie nie o pokarm, który ginie, ale o pokarm, który trwa, o pokarm żywota wiecznego, który wam da Syn Człowieczy: na nim bowiem położył Bóg Ojciec pieczęć swoją."

Pwt 11:1 "Będziesz więc miłował Pana, Boga swego, i przestrzegał jego zarządzeń, jego ustaw i jego przykazań;"

Mt 6:19 "Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie je mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje podkopują i kradną;"

Mt 6:20 "ale gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie podkopują i nie kradną."

Lk 12:33 "Sprzedajcie majętności swoje, a dawajcie jałmużnę. Uczyńcie sobie sakwy, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej nie ma przystępu, ani mól nie niszczy."

1Kor 2:9 "Głosimy tedy, jak napisano: Czego oko nie widziało i ucho nie słyszało, i co do serca ludzkiego nie wstąpiło, to przygotował Bóg tym, którzy go miłują."

Iz 64:4 "Czego od wieków nie słyszano, czego ucho nie słyszało i oko nie widziało oprócz ciebie, Boga działającego dla tego, który go oczekuje."

Joz 24:14 BT "Bójcie się więc Pana i służcie Mu w szczerości i prawdzie! Usuńcie bóstwa, którym służyli wasi przodkowie po drugiej stronie Rzeki i w Egipcie, a służcie Panu!"

1Sm 12:20 BT "Na to Samuel dał ludowi odpowiedź: Nie bójcie się! Wprawdzie dopuściliście się wielkiego grzechu, nie opuszczajcie jednak Pana, lecz służcie Mu z całego serca!"

Prz 12:1 "Kto miłuje karność, miłuje mądrość; a kto nienawidzi karcenia, jest głupi."

Prz 19:8 "Kto nabiera rozumu, miłuje swoją duszę; kto zachowuje roztropność, znajduje dobro."

Koh 5:9 "Kto miłuje pieniądze, pieniędzmi się nie nasyci, a kto miłuje bogactwo, zysków mieć nie będzie. To również jest marnością."

Prz 22:11 "Kto miłuje czystym sercem i wargi ma wdzięczne, tego przyjacielem jest król."

Mt 10:37 "Kto miłuje ojca albo matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien; i kto miłuje syna albo córkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien."

Mt 10:28 "I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle."

1Sm 12:24 „Tylko bójcie się Pana i służcie mu wiernie z całego swego serca, widząc, jak wielkich rzeczy dokonał z wami.”

Ps 34:10 "Bójcie się Pana, święci jego! Bo niczego nie brak tym, którzy się go boją."

Ap 14:7 "Bójcie się Boga i oddajcie mu chwałę, gdyż nadeszła godzina sądu jego, i oddajcie pokłon temu, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i źródła wód."

Ps 19:10 "Bojaźń Pana jest czysta, ostoi się na zawsze, Wyroki Pana są prawdziwe, a zarazem sprawiedliwe."

Ps 111:10 "Początkiem mądrości jest bojaźń Pana;Wszyscy, którzy ją okazują, są prawdziwie mądrzy.Chwała jego trwa na wieki."

Prz 1:7 "Bojaźń Pana jest początkiem poznania; głupcy gardzą mądrością i karnością."

Prz 10:27 "Bojaźń Pana przedłuża życie, lecz lata bezbożnego skracają się."

Prz 14:27 "Bojaźń Pana jest krynicą życia, dzięki niej można uniknąć sideł śmierci."

Prz 15:16 "Lepiej mało z bojaźnią Pana, niż wielkie skarby z niepokojem."

Prz 15:33 "Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę."

Prz 16:6 "Miłość i wierność oczyszczają od winy, a dzięki bojaźni Pana stronimy od złego."

Prz 19:23 "Bojaźń Pana prowadzi do życia i kto ją ma, odpoczywa syty i nie dozna nieszczęścia."

Prz 22:4 "Nagrodą za pokorę i bojaźń Bożą jest bogactwo, cześć i życie."

Prz 23:17 "Niech twoje serce nie zazdrości grzesznikom, lecz niech zawsze zabiega o bojaźń Pana,"

Ps 86:11 "Wskaż mi, Panie, drogę swoją, Bym postępował w prawdzie twojej; Spraw, by serce moje jednego tylko pragnęło, bojaźni imienia twego!"

Jr 32:40 "I zawrę z nimi wieczne przymierze, że się od nich nie odwrócę i nie przestanę im dobrze czynić; a w ich serce włożę bojaźń przede mną, aby ode mnie nie odstąpili."

Mt 12:30 "Kto nie jest ze mną, jest przeciwko mnie, a kto ze mną nie zbiera, rozprasza."

J 14:21 "Kto ma przykazania moje i przestrzega ich, ten mnie miłuje; a kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie."

Ef 5:28 "Tak też mężowie powinni miłować żony swoje, jak własne ciała. Kto miłuje żonę swoją, samego siebie miłuje."

J 14:23 "Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy."

J 14:24 "Kto mnie nie miłuje, ten słów moich nie przestrzega, a przecież słowo, które słyszycie, nie jest moim słowem, lecz Ojca, który mnie posłał."

Mk 12:30 "Będziesz tedy miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej."

1J 4:21 "A to przykazanie mamy od niego, aby ten, kto miłuje Boga, miłował i brata swego."

1J 5:1 "Każdy, kto wierzy, iż Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził, a każdy, kto miłuje tego, który go zrodził, miłuje też tego, który się z niego narodził."

1J 4:8 "Kto nie miłuje, nie zna Boga, gdyż Bóg jest miłością."

1J 4:20 "Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi."


1Kor 16:22 "Jeśli kto nie miłuje Pana, niech będzie przeklęty! Marana tha."

1Kor 8:3 "lecz jeśli kto miłuje Boga, do tego przyznaje się Bóg."

1J 2:10 "Kto miłuje brata swego, w światłości mieszka i nie ma w nim zgorszenia."

1J 2:15 "Nie miłujcie świata ani tych rzeczy, które są na świecie. Jeśli kto miłuje świat, nie ma w nim miłości Ojca."

1J 3:10 "Po tym poznaje się dzieci Boże i dzieci diabelskie. Kto nie postępuje sprawiedliwie, nie jest z Boga, jak też ten, kto nie miłuje brata swego."

1J 3:14 "My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do żywota, bo miłujemy braci; kto nie miłuje, pozostaje w śmierci."

1J 4:7 "Umiłowani, miłujmy się nawzajem, gdyż miłość jest z Boga, i każdy, kto miłuje, z Boga się narodził i zna Boga."


________________________________________

2. Wypowiedzi uczniów Jezusa
________________________________________

W księgach Nowego Testamentu apostołowie dokumentowali posłannictwo Jezusa Mesjasza Chrystusa poprzez

a) odniesienia do wypełnionych proroctwa dotyczących Mesjasza

b) fakt zmartwychwstania Pana Jezusa Chrystusa


________________________________________

3. Cel proroctw o Mesjaszu
________________________________________

a} Bóg wypełnia to co zapowiedział

Lb 23:19 „Bóg nie jest człowiekiem, aby nie dotrzymał słowa Ani synem człowieczym, aby żałował. Czy On powiada, a nie czyni, I mówi, a nie spełnia?”

b} Bóg oznajmia swoją wolę zapowiada to co uczyni i wykonuje to czego chce realizuje cel w którym stworzył człowieka życie w Bożym Królestwie

Iz 46:9-10 „Wspomnijcie na sprawy dawne, odwieczne, że Ja jestem Bogiem i nie ma innego, jestem Bogiem i nie ma takiego jak Ja.(10) Ja od początku zwiastowałem to, co będzie, i z dawna to, co jeszcze się nie stało. Ja wypowiadam swój zamysł, i spełnia się on, i dokonuję wszystkiego, czego chcę.”

Tt 2:11-14 „Albowiem objawiła się łaska Boża, zbawienna dla wszystkich ludzi,(12) nauczając nas, abyśmy wyrzekli się bezbożności i światowych pożądliwości i na tym doczesnym świecie wstrzemięźliwie, sprawiedliwie i pobożnie żyli,(13) oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa,(14) który dał samego siebie za nas, aby nas wykupić od wszelkiej nieprawości i oczyścić sobie lud na własność, gorliwy w dobrych uczynkach.”

c} Bóg poprzez proroctwa daje dowód na to, że Jest działa i wykonuje to co zapowiedział

Iz 48:3-5 „rzeczy przeszłe od dawna zwiastowałem, z moich ust one wyszły i zapowiadałem je, nagle wykonałem to i spełniło się.(4) Ponieważ wiedziałem, że jesteś uparty i że twój kark jest ścięgnem z żelaza, a twoje czoło ze spiżu,(5) dlatego dawno ci zwiastowałem i ogłaszałem, zanim się spełniło, abyś nie powiedział: Mój bożek to uczynił, a mój posąg ryty i mój posąg lany to nakazał.”

- porównajmy z fragmentem NT:

Rz 1:1-6 „Paweł, sługa Jezusa Chrystusa, powołany na apostoła, wyznaczony do zwiastowania ewangelii Bożej,(2) którą [Bóg] przedtem zapowiedział przez swoich proroków w Pismach Świętych(3) o Synu swoim, potomku Dawida według ciała,(4) który według ducha uświęcenia został ustanowiony Synem Bożym w mocy przez zmartwychwstanie, o Jezusie Chrystusie, Panu naszym,(5) przez którego otrzymaliśmy łaskę i apostolstwo, abyśmy dla imienia jego przywiedli do posłuszeństwa wiary wszystkie narody,(6) wśród których jesteście i wy, powołani przez Jezusa Chrystusa;”


________________________________________

4. Miejsca w Nowym Przymierzu - Nowym Testamencie - Brit Hadasza gdzie znajdują się wypowiedzi mające związek z Mesjaszem
________________________________________


a) wypowiedzi Pana Jezusa oraz o Nim

Mt 5:17 „Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić.”

Lk 24:27 „I począwszy od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co o nim było napisane we wszystkich Pismach.”

Lk 24:44 „Potem rzekł do nich: To są moje słowa, które mówiłem do was, będąc jeszcze z wami, że się musi spełnić wszystko, co jest napisane o mnie w zakonie Mojżesza i u proroków, i w Psalmach.”

J 5:39-40 „Badacie Pisma, bo sądzicie, że macie w nich żywot wieczny; a one składają świadectwo o mnie;(40) ale mimo to do mnie przyjść nie chcecie, aby mieć żywot.”

J 5:46-47 „Gdybyście bowiem wierzyli Mojżeszowi, wierzylibyście i mnie. O mnie bowiem on napisał.(47) A jeśli jego pismom nie wierzycie, jakże uwierzycie moim słowom?”

Mt 13:14 „I spełnia się na nich proroctwo Izajasza, które powiada: Będziecie stale słuchać, a nie będziecie rozumieli; będziecie ustawicznie patrzeć, a nie ujrzycie.”

J 14:6 "Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie."

Mt 11:10 „To jest ten, o którym napisano: Oto Ja posyłam posłańca mego przed tobą, który przygotuje drogę twoją przed tobą.”

Mk 1:14-15 „A potem, gdy Jan został uwięziony, przyszedł Jezus do Galilei, głosząc ewangelię Bożą(15) i mówiąc: Wypełnił się czas i przybliżyło się Królestwo Boże, upamiętajcie się i wierzcie ewangelii.”

Mt 21:42 „Rzecze im Jezus: Czy nie czytaliście nigdy w Pismach: Kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się kamieniem węgielnym; Pan to sprawił i to jest cudowne w oczach naszych?”

Mt 26:56 „Ale to wszystko się stało, aby się wypełniły Pisma prorockie. Wtedy wszyscy uczniowie go opuścili i uciekli.”

Mk 13:26 „A wtedy ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłokach z wielką mocą i chwałą.”

Lk 4:18-22 „Duch Pański nade mną, przeto namaścił mnie, abym zwiastował ubogim dobrą nowinę, posłał mnie, abym ogłosił jeńcom wyzwolenie, a ślepym przejrzenie, abym uciśnionych wypuścił na wolność,(19) abym zwiastował miłościwy rok Pana.(20) I zamknąwszy księgę, oddał ją słudze i usiadł. A oczy wszystkich w synagodze były w niego wpatrzone.(21) Zaczął tedy mówić do nich: Dziś wypełniło się to Pismo w uszach waszych.(22) I wszyscy przyświadczali mu, i dziwili słowom łaski, które wychodziły z ust jego, i mówili: Czyż ten nie jest synem Józefa?”

J 15:25 „Jednakże słowo, które jest w zakonie ich napisane, wypełniło się: Bez przyczyny mnie znienawidzili.”

Lk 24:21-27 „A myśmy się spodziewali, że On odkupi Izraela, lecz po tym wszystkim już dziś trzeci dzień, jak się to stało.(22) Lecz i niektóre nasze niewiasty, które były wczesnym rankiem u grobu, wprawiły nas w zdumienie,(23) bo nie znalazły jego ciała, przyszły mówiąc, że miały widzenie aniołów, powiadających, iż On żyje.(24) Toteż niektórzy z tych, którzy byli z nami, poszli do grobu i zastali to tak, jak mówiły niewiasty, lecz jego nie widzieli.(25) A On rzekł do nich: O głupi i gnuśnego serca, by uwierzyć we wszystko, co powiedzieli prorocy.(26) Czyż Chrystus nie musiał tego wycierpieć, by wejść do swojej chwały?(27) I począwszy od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co o nim było napisane we wszystkich Pismach.”



b) wypowiedzi uczniów Pana Jezusa Chrystusa

Mt 16:15-25 Br „Zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie?(16) Odpowiadając na to Szymon Piotr rzekł: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego.(17) A Jezus oświadczył: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony, gdyż nie ciało ani nie krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.(18} A oto Ja mówię ci: Ty jesteś Piotr [skała], i na tej skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go.(19) Tobie dam klucze królestwa niebieskiego: Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie.(20) A potem nakazał uczniom aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.(21) Od tego czasu począł Jezus ujawniać uczniom swoim, że trzeba aby się udał do Jerozolimy, by tam wycierpiał wiele od starszych ludu, od arcykapłanów i od uczonych w Piśmie, aby był skazany na śmierć i aby trzeciego dnia zmartwychwstał.(22) Wtedy Piotr, odprowadziwszy Go na bok, począł Go upominać mówiąc: Niech Cię Bóg zachowa, Panie! Nie to nigdy nie może Ci się przydarzyć!(23) Lecz On, odwróciwszy się powiedział do Piotra: Odejdź ode Mnie, szatanie! Jesteś mi zawadą dlatego, że twoje myśli nie pochodzą od Boga, lecz od ludzi!(24) Wtedy Jezus powiedział do swoich uczniów: Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech zaprze się siebie samego niech weźmie krzyż swój na ramiona i niech Mnie naśladuje.(25) Kto bowiem pragnie ocalić swe życie, straci je; a ten, kto straci swe życie ze względu na Mnie, znajdzie je.”

Dz 3:18 „Bóg zaś wypełnił w ten sposób to, co zapowiedział przez usta wszystkich proroków, że jego Chrystus cierpieć będzie.”

Dz 10:43 „O nim to świadczą wszyscy prorocy, iż każdy, kto w niego wierzy, dostąpi odpuszczenia grzechów przez imię jego.”

Dz 13:29 „Kiedy zaś wykonali wszystko, co o nim napisano, zdjęli go z drzewa i złożyli w grobie.”

Dz 17:2-3 „Paweł zaś, według zwyczaju swego, poszedł do nich i przez trzy sabaty rozprawiał z nimi na podstawie Pism,(3) wywodząc i wykazując, że Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać. Tym Chrystusem, mówił, jest Jezus, którego ja wam głoszę.”

1Kor 15:3-10 „Najpierw bowiem podałem wam to, co i ja przejąłem, że Chrystus umarł za grzechy nasze według Pism(4) i że został pogrzebany, i że dnia trzeciego został z martwych wzbudzony według Pism,(5) i że ukazał się Kefasowi, potem dwunastu;(6) potem ukazał się więcej niż pięciuset braciom naraz, z których większość dotychczas żyje, niektórzy zaś zasnęli;(7) potem ukazał się Jakubowi, następnie wszystkim apostołom;(8} a w końcu po wszystkich ukazał się i mnie jako poronionemu płodowi.(9) Ja bowiem jestem najmniejszym z apostołów i nie jestem godzien nazywać się apostołem, gdyż prześladowałem Kościół Boży.(10) Ale z łaski Boga jestem tym, czym jestem, a łaska jego okazana mi nie była daremna, lecz daleko więcej niż oni wszyscy pracowałem, wszakże nie ja, lecz łaska Boża, która jest ze mną.”

Rz 1:1-2 „Paweł, sługa Jezusa Chrystusa, powołany na apostoła, wyznaczony do zwiastowania ewangelii Bożej,(2) którą [Bóg] przedtem zapowiedział przez swoich proroków w Pismach Świętych”

1P 2:5-6 „I wy sami jako kamienie żywe budujcie się w dom duchowy, w kapłaństwo święte, aby składać duchowe ofiary przyjemne Bogu przez Jezusa Chrystusa.(6) Dlatego to powiedziane jest w Piśmie: Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, kosztowny, A kto weń wierzy, nie zawiedzie się.”

Mt 2:1-6 „Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejemie Judzkim za króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali:(2) Gdzie jest ten nowo narodzony król żydowski? Widzieliśmy bowiem gwiazdę jego na Wschodzie i przyszliśmy oddać mu pokłon.(3) Gdy to usłyszał król Herod, zatrwożył się, a z nim cała Jerozolima.(4) I zgromadziwszy wszystkich arcykapłanów i nauczycieli ludu, wypytywał ich, gdzie się ma Chrystus narodzić?(5) A oni mu rzekli: W Betlejemie Judzkim; bo tak napisał prorok:(6) I ty, Betlejemie, ziemio judzka, wcale nie jesteś najmniejsze między książęcymi miastami judzkimi, z ciebie bowiem wyjdzie wódz, który paść będzie lud mój izraelski."



c) inne fragmenty

Lk 3:21-22 „A gdy wszystek lud przyjmował chrzest i gdy Jezus został ochrzczony i modlił się, otworzyło się niebo(22) i zstąpił na niego Duch Święty w postaci cielesnej jak gołębica, i odezwał się głos z nieba: Tyś jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem.”

Lk 4:33-37 „A w synagodze był człowiek, opętany przez ducha nieczystego, który zawołał głośno:(34) Ach, cóż mamy z tobą, Jezusie Nazareński? Przyszedłeś nas zgubić? Wiem, kim Ty jesteś. Święty Boży.(35) A Jezus zgromił go, mówiąc: Zamilknij i wyjdź z niego! A demon rzucił go na środek i wyszedł z niego, nie wyrządziwszy mu żadnej szkody.(36) I zdumienie ogarnęło wszystkich, i mówili między sobą: Cóż to za mowa, że mając władzę i moc nakazuje duchom nieczystym, a wychodzą?(37) I rozchodziła się wieść o nim po wszystkich miejscowościach okolicznej krainy.”


________________________________________

5. Proroctwa i obietnice w związku z Mesjaszem
________________________________________



a) proroctwa w księgach Mojżeszowych (Tora)

Rdz 3:15 „I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w piętę.”

Słowa Boga do Abrama
Rdz 12:1-3 „I rzekł Pan do Abrama: Wyjdź z ziemi swojej i od rodziny swojej, i z domu ojca swego do ziemi, którą ci wskażę.(2) A uczynię z ciebie naród wielki i będę ci błogosławił, i uczynię sławnym imię twoje, tak że staniesz się błogosławieństwem.(3) I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; i będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi.”

Proroctwo Jakuba
Rdz 49:8-11 „Juda - ciebie będą sławić bracia twoi, ręka twoja będzie na karku wrogów twoich, tobie kłaniać się będą synowie ojca twego.(9) Szczenię lwie, Juda; synu mój, z łupu, synu mój, się podniosłeś; czai się jak lew i jak lwica, któż go spłoszy?(10) Nie oddali się berło od Judy ani buława od nóg jego, aż przyjdzie władca jego, i jemu będą posłuszne narody.(11) Uwiąże oślę u krzewu winnego, a młode swojej oślicy u szlachetnej latorośli winnej; wypierze w winie szatę swą, a w krwi winogron płaszcz swój.”

Poselstwo Bilema
Lb 24:17-19 „Widzę go, lecz nie teraz, oglądam go, lecz nie z bliska. Wzejdzie gwiazda z Jakuba, Powstanie berło z Izraela, I roztrzaska skronie Moabu, Ciemię wszystkich synów Seta.(18} Edom stanie się jego dziedzictwem, Seir będzie dziedzictwem swoich wrogów, Izrael zaś nabierze mocy.(19) Władca wywodzić się będzie z Jakuba, Wygubi resztki z miasta.”

Proroctwo Mojżesza
Pwt 18:15-18 „Proroka takiego jak ja jestem, wzbudzi ci Pan, Bóg twój, spośród ciebie, spośród twoich braci. Jego słuchać będziecie.(16) Według tego, jak prosiłeś Pana, Boga twego, na Horebie, w dniu zgromadzenia, mówiąc: Nie chciałbym już słyszeć głosu Pana, Boga swego, i patrzeć nadal na ten wielki ogień, abym nie zginął,(17) Pan rzekł do mnie: Słusznie powiedzieli.(18} Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty. Włożę moje słowa w jego usta i będzie mówił do nich wszystko, co mu rozkażę.”



b) proroctwa w księdze Salomona

Proroctwo Anny
1Sm 2:1-10 „I modliła się Anna i rzekła: Weseli się serce moje w Panu,Wywyższony jest róg mój w Panu, Szeroko rozwarte są usta moje nad wrogami mymi, Gdyż raduję się ze zbawienia twego.(2) Nikt nie jest tak święty, jak Pan, Gdyż nie ma nikogo oprócz ciebie, Nikt taką skałą jak nasz Bóg.(3) Nie mówcie ustawicznie wyniośle, Niech nie wychodzi zuchwalstwo z ust waszych, Gdyż Pan jest Bogiem, który wszystko wie, Bogiem, który waży uczynki.(4) Łuk bohaterów będzie złamany, Lecz ci, którzy się potkną, opaszą się mocą.(5) Syci wynajmują się za kawałek chleba, A głodni przestają głodować, Niepłodna rodzi siedemkroć, A ta, która ma wiele dzieci, więdnie.(6) Pan zadaje śmierć, ale i przywraca do życia, Strąca do krainy umarłych, ale i wyprowadza,(7) Pan zuboża, ale i wzbogaca, Poniża, ale i wywyższa.(8} Wywodzi z prochu biedaka, Podnosi ze śmietniska ubogiego, Aby go posadzić z dostojnikami, Przyznać mu krzesło zaszczytne, Albowiem do Pana należą słupy ziemi, On na nich położył ląd stały.(9) Nogi swoich nabożnych ochrania, Lecz bezbożni giną w mroku, Gdyż nie przez własną siłę mąż staje się mocny.(10) Walczący z Panem będą zdruzgotani, Najwyższy w niebie pobije ich. Pan sądzić będzie krańce ziemi I da moc królowi swemu, I wywyższy róg Pomazańca swego.”

Proroctwo skierowane do Heliego
1Sm 2:35-36 „I wzbudzę sobie kapłana wiernego, który postępować będzie według mego serca i według mojej duszy, i zbuduję mu trwały dom. On chodzić będzie przed Pomazańcem moim po wszystkie dni.(36) Każdy, kto z twojego domu się zachowa, przyjdzie mu się pokłonić, aby wyprosić pieniądze lub bochenek chleba, mówiąc: Przydziel mnie, proszę, do jednego z urzędów kapłańskich, abym miał kawałek chleba.”



c) proroctwa w dalszych księgach Starego Testamentu wraz z fragmentami zapisanymi w Nowym Przymierzu



=> w księdze Joba:


* Orędownik

Hi 16:19-21 „Już teraz mam świadka w niebie i swego orędownika na wysokościach.(20) Moi przyjaciele naśmiewają się ze mnie, ku Bogu spogląda we łzach moje oko,(21) aby rozstrzygnął na korzyść męża jego sprawę z Bogiem, na korzyść człowieka jego sprawę z bliźnim,”


* Odkupiciel

Hi 19:23-27 „O, oby były zapisane moje słowa, oby były utrwalone w księdze,(24) żelaznym rylcem i ołowiem wykute w skale na zawsze.(25) Lecz ja wiem, że Odkupiciel mój żyje i że jako ostatni nad prochem stanie!(26) Że potem, chociaż moja skóra jest tak poszarpana, uwolniony od swego ciała będę oglądał Boga.(27) Tak! Ja sam ujrzę go i moje oczy zobaczą go, nie kto inny. Moje nerki zanikają we mnie za tym tęskniąc.”


* Pośrednik

Hi 33:23-28 „Jeżeli potem oręduje za nim jaki anioł, pośrednik, jeden na tysiąc, aby objawić człowiekowi jego obowiązek,(24) i zmiłuje się nad nim: Wybaw go od zejścia do grobu, otrzymałem zań okup,(25) to jego ciało odzyskuje młodzieńczą siłę, wraca do dni swojej młodości.(26) Gdy modli się do Boga, ten jest dla niego łaskawy, pozwala mu oglądać z radością swoje oblicze i tak przywraca człowiekowi jego sprawiedliwość.(27) Śpiewa przed ludźmi, mówiąc: Zgrzeszyłem i złamałem prawo, lecz mi za to nie odpłacono,(28} odkupił moją duszę od zejścia do grobu, a moje życie mogło oglądać światło.”

Iz 42:6 "Ja, Pan, powołałem cię w sprawiedliwości i ująłem cię za rękę, strzegę cię i uczynię cię pośrednikiem przymierza z ludem, światłością dla narodów,"

Iz 49:8 "Tak mówi Pan: W czasie łaski wysłuchałem cię i w dniu zbawienia pomogłem ci; stworzyłem cię i ustanowiłem cię pośrednikiem przymierza z ludem, abyś podźwignął kraj, porozdzielał spustoszoną własność dziedziczną,"

Ga 3:19 "Czymże więc jest zakon? Został on dodany z powodu przestępstw, aż do przyjścia potomka, którego dotyczy obietnica; a został on dany przez aniołów do rąk pośrednika."

Ga 3:20 "Pośrednika zaś nie ma tam, gdzie chodzi o jednego, a Bóg jest jeden."

1Tm 2:5 "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,"

Hbr 8:6 "Teraz zaś objął o tyle znakomitszą służbę, o ile lepszego przymierza jest pośrednikiem, które ustanowione zostało w oparciu o lepsze obietnice."

Hbr 9:15 "I dlatego jest On pośrednikiem nowego przymierza, ażeby gdy poniesiona została śmierć dla odkupienia przestępstw popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są powołani, otrzymali obiecane dziedzictwo wieczne."

Hbr 12:24 "i do pośrednika nowego przymierza, Jezusa, i do krwi, którą się kropi, a która przemawia lepiej niż krew Abla."



=> w ks. Psalmów:

Ps 2:1-6 „Czemuż to burzą się narody, A ludy myślą o próżnych rzeczach?(2) Powstają królowie ziemscy I książęta zmawiają się społem Przeciw Panu i Pomazańcowi jego:(3) Zerwijmy ich więzy I zrzućmy z siebie ich pęta!(4) Ten, który mieszka w niebie, śmieje się z nich, Pan im urąga.(5) Wtedy przemówi do nich w gniewie swoim I gwałtownością swoją przerazi ich:(6) Ja ustanowiłem króla mego na Syjonie, Świętej górze mojej.”

Ps 110:2 "Berło mocy twojej ześle Pan z Syjonu: Panuj wśród nieprzyjaciół swoich!"

Ps 118:22 "Kamień, który odrzucili budowniczowie, Stał się kamieniem węgielnym."

Mt 21:42 "Rzecze im Jezus: Czy nie czytaliście nigdy w Pismach: Kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się kamieniem węgielnym; Pan to sprawił i to jest cudowne w oczach naszych?"


* zdradzony i cierpiący (Ps 69);
* wydany przez Judasza (Ps 109);
* cierpienie i śmierć (Ps 22);
* zmartwychwstały (Ps 16);
* przychodzący wypełnić wolę Boga (Ps 40);
* orszak weselny (Ps 45);
* królewskie rządy (Ps 72);
* zwycięski (Ps 68};
* na tronie Dawida (Ps 89);
* w królestwie Dawida (Ps 132).

~~~~~~~~~~~~
Ostatnio zmieniony 26 mar 2010, 10:01 przez Nataniel, łącznie zmieniany 1 raz.


Steruj tak aby trafić do Dobrego portu
Awatar użytkownika
Nataniel
Posty: 72
Rejestracja: 02 lut 2010, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

cd.

Postautor: Nataniel » 26 mar 2010, 09:41

~~~~~~~~~~~~

d) proroctwa w księgach proroków:


=> ks. Izajasza:



* Latorośl

Iz 4:1-6 „W owym dniu uchwyci się siedem kobiet jednego mężczyzny, mówiąc: Swój własny chleb będziemy jadły i swoim własnym odzieniem będziemy się przyodziewały, niech tylko twoim imieniem się nazywamy, zdejmij z nas naszą hańbę!(2) W owym dniu latorośl Pana stanie się ozdobą i chwałą, a owoc ziemi chlubą i krasą ocalonych Izraela.(3) I będzie tak, że kto pozostanie na Syjonie i ostoi się w Jeruzalemie, będzie nazwany świętym; każdy, kto jest zapisany wśród żywych w Jeruzalemie.(4) Gdy Pan zmyje brud córek syjońskich i usunie plamy krwi z Jeruzalemu tchnieniem sądu i tchnieniem zniszczenia,(5) wówczas stworzy Pan nad całym obszarem góry Syjon i nad jej zgromadzeniami obłok w dzień, a dym i blask płomieni ognia w nocy, gdyż nad wszystkim rozciągać się będzie chwała niby osłona(6) i namiot, aby w dzień dać cień przed skwarem oraz ostoję i schronienie przed burzą i deszczem.”



* Emmanuel

Iz 7:14 Br „Pan sam ześle wam swój znak. Oto panna jest już brzemienna i porodzi wam syna i nada mu imię Emmanuel.”



* Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju na tronie Dawida.
Żarliwość Pana zastępów. Słowo przeciw Jakubowi spada na Izraela

Iz 9:1-7 „Lud, który chodzi w ciemności, ujrzy światło wielkie, nad mieszkańcami krainy mroków zabłyśnie światłość.(2) Udzielisz mnóstwo wesela, sprawisz wielką radość, radować się będą przed tobą, jak się radują w żniwa, jak się weselą przy podziale łupów.(3) Bo jarzmo ciążące na nim i drąg na jego plecach, kij jego dozorcy połamiesz jak za dni Midianitów.(4) Gdyż każdy but skrzypiący przy chodzie, i płaszcz krwią zbroczony pójdzie na spalenie, na pastwę ognia.(5) Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.(6) Potężna będzie władza i pokój bez końca na tronie Dawida i w jego królestwie, gdyż utrwali ją i oprze na prawie i sprawiedliwości, odtąd aż na wieki. Dokona tego żarliwość Pana Zastępów.(7) Pan zesłał słowo przeciwko Jakubowi, a ono spadło na Izraela.”



* Na nim Duch Pana; Duch mądrości i rozumu, Duch rady i mocy, Duch poznania i bojaźni Pana. Będzie miał upodobanie w bojaźni Pana. Swoim słowem będzie chłostał zuchwalca a tchnieniem zabijał bezbożnika. Sprawiedliwość, prawda, korzeń Isajego i sztandar ludów.

Iz 11:1-10 „I wyrośnie różdżka z pnia Isajego, a pęd z jego korzeni wyda owoc.(2) I spocznie na nim Duch Pana; Duch mądrości i rozumu, Duch rady i mocy, Duch poznania i bojaźni Pana.(3) I będzie miał upodobanie w bojaźni Pana. Nie według widzenia swoich oczu będzie sądził ani według słyszenia swoich uszu rozstrzygał,(4) lecz według sprawiedliwości będzie sądził biednych i według słuszności rozstrzygał sprawy ubogich na ziemi. Rózgą swoich ust będzie chłostał zuchwalca, a tchnieniem swoich warg zabije bezbożnika.(5) I będzie sprawiedliwość pasem jego bioder, a prawda rzemieniem jego lędźwi.(6) I będzie wilk gościem jagnięcia, a lampart będzie leżał obok koźlęcia, cielę i lwiątko, i tuczne bydło będą razem, a mały chłopiec je poprowadzi.(7) Krowa będzie się pasła z niedźwiedzicą, ich młode będą leżeć razem, a lew będzie karmił się słomą jak wół.(8} Niemowlę bawić się będzie nad jamą żmii, a do nory węża wyciągnie dziecię swoją rączkę.(9) Nie będą krzywdzić ani szkodzić na całej mojej świętej górze, bo ziemia będzie pełna poznania Pana jakby wód, które wypełniają morze.(10) I stanie się w owym dniu, że narody będą szukać korzenia Isajego, który załopocze jako sztandar ludów; a miejsce jego pobytu będzie sławne.”



* Pan Zastępów. Król na górze Syjon i w Jerozolimie.

Iz 24:21-23 „I stanie się w owym dniu, że Pan nawiedzi wojsko górne w górze, a królów ziemi na ziemi.(22) I będą zebrani razem jak więźniowie w lochu, i będą zamknięci w więzieniu, i po wielu dniach będą ukarani.(23) I zarumieni się księżyc, a słońce się zawstydzi, gdyż Pan Zastępów będzie królem na górze Syjon i w Jeruzalemie, i przed ich starszymi będzie chwała.”



* Kamień węgielny

Iz 28:16 „dlatego tak mówi Wszechmocny, Pan: Oto Ja kładę na Syjonie kamień, kamień wypróbowany, kosztowny kamień węgielny, mocno ugruntowany: Kto wierzy, ten się nie zachwieje.”



* O Nauczycielu

Iz 30:19-26 „Gdyż, ludu na Syjonie, który mieszkasz w Jeruzalemie, nie będziesz zawsze płakał. Na pewno okaże ci łaskę na głos twojego wołania, gdy go tylko usłyszy, odezwie się.(20) A chociaż Pan dał wam chleb niedoli i wodę ucisku, to jednak nie będzie się już ukrywał twój nauczyciel i twoje oczy będą oglądać twojego nauczyciela.(21) A gdy będziecie chcieli iść w prawo albo w lewo, twoje uszy usłyszą słowo odzywające się do ciebie z tyłu: To jest droga, którą macie chodzić!(22) Wtedy będziesz uważał za nieczyste swoje rzeźbione bałwany pokryte srebrem i swoje lane bałwany powleczone złotem, porzucisz je jako nieczyste i powiesz do nich: Precz!(23) I On da deszcz na twój siew, którym obsiewasz rolę i chleb, plon roli będzie obfity i tłusty. W owym dniu twoje bydło będzie się paść na rozległym błoniu,(24) a woły i osły uprawiające rolę karmić się będą soloną mieszanką, którą się przewiewa łopatą i widłami.(25) A na każdej wysokiej górze i na każdym wyniosłym pagórku będą potoki, strumienie wód, w dniu wielkiej rzezi, gdy padną wieże.(26) Wtedy światło księżyca będzie jak światło słońca, a światło słońca będzie siedmiokrotne, jak światło siedmiu dni, gdy Pan opatrzy skaleczenie swojego ludu i uleczy zadaną mu ranę.”



* Przychodzi przygotowaną na pustyni drogą, na stepie wyprostowaną ścieżką.

Iz 40:3 "Głos się odzywa: Przygotujcie na pustyni drogę Pańską, wyprostujcie na stepie ścieżkę dla Boga naszego!"



* Sługa

Iz 42:1-12 „Oto sługa mój, którego popieram, mój wybrany, którego ukochała moja dusza. Natchnąłem go moim duchem, aby nadał narodom prawo.(2) Nie będzie krzyczał ani wołał, ani nie wyda na zewnątrz swojego głosu.(3) Trzciny nadłamanej nie dołamie ani knota gasnącego nie dogasi, ludom ogłosi prawo.(4) Nie upadnie na duchu ani się nie złamie, dopóki nie utrwali prawa na ziemi; a jego nauki wyczekują wyspy.(5) Tak powiedział Bóg, Pan, który stworzył niebo i je rozpostarł, rozciągnął ziemię wraz z jej płodami, daje na niej ludziom tchnienie, a dech życiowy tym, którzy po niej chodzą.(6) Ja, Pan, powołałem cię w sprawiedliwości i ująłem cię za rękę, strzegę cię i uczynię cię pośrednikiem przymierza z ludem, światłością dla narodów,(7) abyś otworzył ślepym oczy, wyprowadził więźniów z zamknięcia, z więzienia tych, którzy siedzą w ciemności.(8} Ja, Pan, a takie jest moje imię, nie oddam mojej czci nikomu ani mojej chwały bałwanom.(9) Oto wydarzenia dawniejsze już się dokonały, a to, co ma nastać, zwiastuję; zanim zacznie kiełkować, opowiem je wam.(10) Śpiewajcie Panu pieśń nową, pieśń ku jego czci od krańców ziemi; niech zaszumi morze i wszystko, co w nim jest, wyspy i ich mieszkańcy.(11) Niech się odezwie pustynia i ci, którzy nią ciągną, osiedla, gdzie mieszkają Kedareńczycy; niech się głośno weselą mieszkańcy skalistych gór, niech radośnie wołają ze szczytów górskich!(12) Niech oddają Panu cześć i niech zwiastują jego chwałę na wyspach!”



* Światłość dla pogan, podźwignięcie plemion Jakuba, przywrócenie oszczędzonych synów Izraela, zbawienie dosięgające ludzi we wszystkich zakątkach ziemi.

Iz 49:1-6 „Słuchajcie mnie, wyspy, i uważajcie, wy, dalekie narody! Pan powołał mnie od poczęcia, od łona matki nazwał mnie po imieniu.(2) I uczynił moje usta ostrym mieczem, w cieniu swojej ręki mnie ukrył, uczynił mnie strzałą gładką, w swoim kołczanie mnie schował(3) i rzekł do mnie: Jesteś moim sługą, Izraelu, przez ciebie się wsławię.(4) Lecz ja pomyślałem: Na darmo się trudziłem, na próżno i daremnie zużyłem swoją siłę. A jednak moje prawo jest u Pana, a moja zapłata u mojego Boga.(5) Teraz zaś mówi Pan, który mnie stworzył swoim sługą od poczęcia, aby nawrócić do niego Jakuba i zebrać dla niego Izraela, gdyż jestem uczczony w oczach Pana, a mój Bóg stał się moją mocą.(6) Mówi: To za mało, że jesteś mi sługą, aby podźwignąć plemiona Jakuba i przywrócić oszczędzonych synów Izraela, więc ustanowiłem cię światłością pogan, aby moje zbawienie sięgało aż do krańców ziemi.”




* Nie zawstydzony

Iz 50:4-9 „Wszechmogący Pan dał mi język ludzi uczonych, abym umiał spracowanemu odpowiedzieć miłym słowem, każdego ranka budzi moje ucho, abym słuchał jak ci, którzy się uczą.(5) Wszechmogący Pan otworzył moje ucho, a ja się nie sprzeciwiłem ani się nie cofnąłem.(6) Mój grzbiet nadstawiałem tym, którzy biją, a moje policzki tym, którzy mi wyrywają brodę; mojej twarzy nie zasłaniałem przed obelgami i pluciem.(7) Lecz Wszechmogący Pan pomaga mi, dlatego nie zostałem zhańbiony, dlatego uczyniłem moją twarz twardą jak krzemień; wiedziałem bowiem, że nie będę zawstydzony.(8} Bliski jest Ten, który mi przyzna słuszność, więc kto ośmieli się spierać się ze mną? Stańmy razem do rozprawy! Kto chce się ze mną prawować, niech się zbliży do mnie!(9) Oto Wszechmocny Pan pomaga mi, kto mnie potępi? Zaprawdę, wszyscy oni zwiotczeją jak suknia, mól ich stoczy.”

Rz 9:33 "jak napisano: Oto kładę na Syjonie Kamień obrazy i skałę zgorszenia, a kto w niego uwierzy, nie będzie zawstydzony."



* Lżone imię. Pociesza swój lud. Wykupuje Jerozolimę. Wywyższony wyniesiony. Zeszpecony niepodobny do człowieka. Wprawi w zdumienie liczne narody.

Iz 52:1-17 „Obudź się, obudź się, oblecz się w swoją siłę, Syjonie! Oblecz się w swoją odświętną szatę, Jeruzalem, ty święty grodzie, gdyż już nigdy nie wejdzie do ciebie nieobrzezany ani nieczysty!(2) Strząśnij z siebie proch, powstań branko jeruzalemska, zdejmij z twojej szyi okowy, wzięta do niewoli córko syjońska!(3) Bo tak mówi Pan: Za darmo zostaliście sprzedani, toteż bez pieniędzy będziecie wykupieni.(4) Bo tak mówi Wszechmogący Pan: Mój lud zstąpił niegdyś do Egiptu, aby tam przebywać jako obcy przybysz. Potem Asyryjczycy gnębili go bez powodu.(5) Lecz teraz, co mam robić? - mówi Pan - gdyż mój lud został niezasłużenie zabrany, jego tyrani chełpią się - mówi Pan - a moje imię ustawicznie jest lżone, dzień po dniu?(6) Dlatego mój lud pozna moje imię, zrozumie w owym dniu, że to Ja jestem, który mówi: Oto jestem.(7) Jak miłe są na górach nogi tego, który zwiastuje radosną wieść, który ogłasza pokój, który zwiastuje dobro, który ogłasza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg jest królem.(8} Słuchaj! Twoi strażnicy podnoszą głos, razem radośnie wykrzykują, bo na własne oczy oglądają, jak Pan wraca na Syjon.(9) Wykrzykujcie! Śpiewajcie radośnie razem, gruzy Jeruzalemu, gdyż Pan pociesza swój lud, wykupuje Jeruzalem!(10) Pan obnażył swoje święte ramię na oczach wszystkich narodów i oglądają wszystkie krańce ziemi zbawienie naszego Boga.(11) Precz, precz, wyjdźcie stamtąd, nieczystego nie dotykajcie! Wyjdźcie spośród niego, oczyśćcie się, wy, którzy nosicie naczynia Pańskie!(12) Bo nie wyjdziecie w pośpiechu i w popłochu nie pójdziecie, gdyż przed wami pójdzie Pan, a waszą tylną strażą będzie Bóg Izraela.(13) Oto szczęśliwie się powiedzie mojemu słudze: Będzie nader wywyższony i bardzo wysoko wyniesiony.(14) Jak wielu się przeraziło na jego widok - tak zeszpecony, niepodobny do ludzkiego był jego wygląd, a jego postać nie taka jak synów ludzkich,(15) tak wprawi w zdumienie liczne narody, królowie zamkną przed nim swoje usta, bo zobaczą to, czego im nie opowiadano, i zrozumieją to, czego nie słyszeli.”



* Ożywiający Zawierający wieczne przymierze z niezłomnym dowodem łaski.

Iz 55:3 „Nakłońcie swojego ucha i pójdźcie do mnie, słuchajcie, a ożyje wasza dusza, bo ja chcę zawrzeć z wami wieczne przymierze, z niezłomnymi dowodami łaski okazanej niegdyś Dawidowi!

Iz 57:14 "I powiedzą: Torujcie, torujcie, prostujcie drogę! Usuńcie zawadę z drogi mojego ludu."



* Zwiastujący ubogim dobra nowinę. Opatrujący tych których serca są skruszone. Ogłaszający jeńcom wyzwolenie ślepym przejrzenie rok łaski i dzień pomsty Boga. Pocieszyciel wszystkich zasmuconych dający radość płaczącym nad Syjonem.

Iz 61:1-3 „Duch Wszechmocnego, Pana nade mną, gdyż Pan namaścił mnie, abym zwiastował ubogim dobrą nowinę; posłał mnie, abym opatrzył tych, których serca są skruszone, abym ogłosił jeńcom wyzwolenie, a ślepym przejrzenie,(2) abym ogłosił rok łaski Pana i dzień pomsty naszego Boga, abym pocieszył wszystkich zasmuconych,(3) abym dał płaczącym nad Syjonem zawój zamiast popiołu, olejek radości zamiast szaty żałobnej, pieśń pochwalną zamiast ducha zwątpienia. I będą ich zwać dębami sprawiedliwości, szczepem Pana ku Jego wsławieniu.”


---
Mt 3:3 "Albowiem ten ci to jest, o którym Izajasz prorok mówił, wypowiadając te słowa: Głos wołającego na pustyni: Gotujcie drogę Pańską, prostujcie ścieżki jego."

Mk 1:3 "Głos wołającego na pustyni: Gotujcie drogę Pańską; prostujcie ścieżki jego."

Lk 3:4 "jak było napisane w księdze mów proroka Izajasza: Głos wołającego na pustyni: Gotujcie drogę Pańską, prostujcie ścieżki jego."

J 1:23 "Rzekł: Ja jestem głosem wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pana, jak powiedział Izajasz prorok."

Mt 3:11 "Ja was chrzczę wodą, ku upamiętaniu, ale Ten, który po mnie idzie, jest mocniejszy niż ja; jemu nie jestem godzien i sandałów nosić; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem."
---


=> ks. Jeremiasza:


* Sprawiedliwy. Latorośl z rodu Dawida. Pan sprawiedliwością naszą.

Jr 23:5-6 „Oto idą dni - mówi Pan - że wzbudzę Dawidowi sprawiedliwą latorośl: Będzie panował jako król i mądrze postępował; i będzie stosował prawo i sprawiedliwość na ziemi.(6) Za jego dni Juda będzie wybawiony, a Izrael będzie bezpiecznie mieszkał; a to jest jego imię, którym go zwać będą: Pan sprawiedliwością naszą.”

Jr 30:9 „I będą służyli Panu, swojemu Bogu, i Dawidowi, swojemu królowi, którego im wzbudzę.”

Jr 33:14-26 „Oto idą dni, mówi Pan, gdy spełnię dobrą obietnicę, którą wypowiedziałem o domu Izraela i o domu Judy.(15) W owych dniach i w owym czasie sprawię, że prawdziwa latorośl wyrośnie Dawidowi. Będzie wykonywał prawo i sprawiedliwość na ziemi.(16) W owych dniach Juda będzie wybawiony, a Jaruzalem będzie bezpiecznie mieszkać. Oto imię, którym je będą nazywać: Pan sprawiedliwość nasza.(17) Albowiem tak mówi Pan: Nie braknie Dawidowi takiego, kto by zasiadł na tronie domu izraelskiego.(18} I kapłanom lewickim nie braknie przede mną takiego męża, który by składał całopalenie i spalał ofiary z pokarmów, i składał ofiary krwawe po wszystkie dni.(19) I doszło Jeremiasza słowo Pana tej treści:(20) Tak mówi Pan: Jeżeli zdołacie zerwać moje przymierze z dniem i moje przymierze z nocą, by nie było ani dnia, ani nocy w ich właściwym czasie,(21) to będzie też zerwane moje przymierze z Dawidem, moim sługą, że nie będzie miał syna panującego na jego tronie, i z kapłanami lewickimi, moimi sługami.(22) Jak nie mogą być zliczone zastępy niebieskie i nie może być zmierzony piasek morski, tak mnogie będzie potomstwo Dawida, mojego sługi, i kapłanów lewickich, którzy mi służą.(23) I doszło Jeremiasza słowo Pana tej treści:(24) Czy nie zauważyłeś, co mówi ten lud: Dwa rody, które Pan wybrał, już odrzucił, i jak gardzą moim ludem, że w ich oczach już nie jest ludem?(25) Tak mówi Pan: Jak pewne jest, że ode mnie pochodzi przymierze z dniem i nocą i że Ja ustanowiłem prawa niebios i ziemi,(26) tak pewne jest, że nie odrzucę potomstwa Jakuba i Dawida, mojego sługi, i będę spośród jego potomstwa wybierał władców nad potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba. Albowiem odmienię ich los i ulituję się nad nimi.”


=> ks. Ezechiela:


* Delikatna różdżka zasadzona na izraelskiej górze wyda owoce. Poniżone drzewo wysokie, wywyższone drzewo niskie.

Ez 17:22-24 „Tak mówi Wszechmocny Pan: To Ja wezmę z wierzchołka wysokiego cedru,z najwyższych jego gałązek delikatną różdżkę i zasadzę na wysokiej i wyniosłej górze.(23) Na wysokiej górze izraelskiej ją zasadzę. I wypuści pędy i wyda owoce, i stanie cedrem potężnym; i będzie pod nim mieszkać wszelkie ptactwo i w cieniu jego gałęzi zamieszka wszystko, co ma skrzydła.(24) I poznają wszystkie drzewa polne, że Ja, Pan, poniżyłem drzewo wysokie, a wywyższyłem drzewo niskie, że ususzyłem drzewo świeże, a sprawiłem, że zakwitło drzewo suche. Ja, Pan, powiedziałem to i uczynię.”

Ez 21:30-32 „Lecz o tobie, bezecny bezbożniku, książę izraelski, którego dzień nadszedł w czasie, gdy wina dojdzie do swojego kresu -(31) tak mówi Wszechmocny Pan: Precz z diademem, precz z koroną; nic nie pozostanie tak, jak jest. To, co niskie, będzie wywyższone, a co wysokie, będzie poniżone.(32) W gruzy, w gruzy, w gruzy obrócę je. Także ono nie pozostanie tak, aż przyjdzie ten, który ma do niego prawo; jemu je dam.”



* O dobrym pasterzu

Ez 34:23-31 „Ustanowię nad nimi jednego pasterza, mojego sługę Dawida, i będzie je pasł; będzie je pasł i będzie ich pasterzem.(24) A Ja, Pan, będę ich Bogiem, a mój sługa Dawid będzie księciem wśród nich - Ja, Pan, to powiedziałem.(25) Zawrę z nimi przymierze pokoju, wytępię z ziemi drapieżne zwierzęta, tak że będą bezpiecznie mieszkać nawet na pustyni i spać w lasach.(26) I złożę na nich i na otoczenie mojego wzgórza błogosławieństwo, i spuszczę na nich deszcz we właściwym czasie, a będzie to deszcz błogosławieństwa.(27) Wtedy drzewa leśne wydadzą swój owoc, a ziemia wyda swoje plony; będą bezpiecznie mieszkać na swojej ziemi i poznają, że Ja jestem Pan, gdy połamię drążki ich jarzma i wyratuję ich z ręki ich ciemiężców.(28} Już nie będą łupem narodów ani dzikie zwierzęta nie będą ich pożerać; będą bezpiecznie mieszkać, a nikt nie będzie ich straszył.(29) I wywiodę dla nich bujną roślinność, tak że już nie będą ofiarami głodu w kraju ani nie będą już znosić zniewag narodów.(30) I poznają, że Ja, Pan, ich Bóg, jestem z nimi, i że oni, dom izraelski, są moim ludem - mówi Wszechmocny Pan.(31) Moimi owcami jesteście, owcami mojego pastwiska, a Ja jestem waszym Bogiem - mówi Wszechmocny Pan.”



* Jeden naród. Jeden Król.

Ez 37:15-28 „I doszło mnie słowo Pana tej treści:(16) A ty, synu człowieczy, weź sobie kawałek drewna i napisz na nim: Należy do Judy i synów izraelskich, jego bratnich plemion. Weź także drugi kawałek drewna i napisz na nim: Należy do Józefa, drewno Efraima, i całego domu izraelskiego, jego bratnich plemion.(17) Potem złóż razem obydwa drewna w jeden kawałek, aby stanowiły jedno w twoim ręku.(18} A gdy potem twoi rodacy odezwą się do ciebie tymi słowy: Czy nie wyjaśnisz nam, co przez to rozumiesz?(19) Wtedy powiedz im: Tak mówi Wszechmocny Pan: Oto Ja biorę drewno Józefa, które jest w ręku Efraima i jego bratnich plemion izraelskich, i przykładam je do drewna Judy, i uczynię z nich jeden kawałek, tak że w moim ręku będą stanowić jedno.(20) Obydwa kawałki drewna, na których umieścisz napis, będą na ich oczach w twoim ręku.(21) Potem powiedz im: Tak mówi Wszechmocny Pan: Oto Ja zbiorę synów izraelskich spośród narodów, do których przybyli, i zgromadzę ich zewsząd, i przyprowadzę ich do ich ziemi.(22) I uczynię z nich jeden naród w tej ziemi na górach izraelskich, i jeden król będzie panował nad nimi wszystkimi, i już nie będą dwoma narodami, i już się nie rozdzielą na dwa królestwa.(23) I już się nie skalają swoimi bałwanami i swoimi obrzydliwościami, i żadnymi swoimi występkami. Wybawię ich z wszystkich ich odstępstw, przez które zgrzeszyli, i oczyszczę ich; i będą moim ludem, a Ja będę ich Bogiem.(24) A sługa mój, Dawid, będzie ich królem; wszyscy oni będą mieć jednego pasterza; będą postępować według moich praw, będą przestrzegać moich przykazań i wykonywać je.(25) I będą mieszkać w ziemi, którą dałem mojemu słudze Jakubowi, w której mieszkali ich ojcowie; będą w niej mieszkać zarówno oni, jak i ich synowie i wnuki po wszystkie czasy, a sługa mój, Dawid, będzie ich księciem na wieki.(26) I zawrę z nimi przymierze pokoju, będzie to przymierze wieczne z nimi. Okażę im łaskę, rozmnożę ich i postawię swoją świątynię wśród nich na wieki.(27) I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.(28} I poznają narody, że Ja jestem Pan, który uświęcam Izraela, gdy moja świątynia będzie wśród nich na wieki.”


=> ks. Daniela


* posiada władzę i chwałę, i królestwo, aby mu służyły wszystkie ludy, narody i języki, Jego władza - władzą wieczną, niezmienną, jego królestwo - niezniszczalne.

Dn 7:13-14 „I widziałem w widzeniach nocnych: Oto na obłokach niebieskich przyszedł ktoś, podobny do Syna Człowieczego; doszedł do Sędziwego i stawiono go przed nim.(14) I dano mu władzę i chwałę, i królestwo, aby mu służyły wszystkie ludy, narody i języki, Jego władza - władzą wieczną, niezmienną, jego królestwo - niezniszczalne.”


Dn 9:24-27 „Siedemdziesiąt tygodni wyznaczono twojemu ludowi i twojemu miastu świętemu, aż dopełni się zbrodnia, przypieczętowany będzie grzech i zmazana wina, i przywrócona będzie wieczna sprawiedliwość, i potwierdzi się, widzenie i prorok i Najświętsze będzie namaszczone.(25) Przeto wiedz i zrozum: Odkąd objawiło się słowo o ponownej odbudowie Jeruzalemu aż do Pomazańca-Księcia jest siedem tygodni, w ciągu sześćdziesięciu dwu tygodni znowu będzie odbudowane z rynkiem i rowami miejskimi; a będą to ciężkie czasy.(26) A po sześćdziesięciu dwóch tygodniach Pomazaniec będzie zabity i nie będzie go; lud księcia, który wkroczy, zniszczy miasto i świątynię, potem nadejdzie jego koniec w powodzi i aż do końca będzie wojna i postanowione spustoszenie.(27) I zawrze ścisłe przymierze z wieloma na jeden tydzień, w połowie tygodnia zniesie ofiary krwawe i z pokarmów. A w świątyni stanie obraz obrzydliwości, który sprawi spustoszenie, dopóki nie nadejdzie wyznaczony kres spustoszenia.”


=> w ks. Ozeasza


* drugi Dawid (Oz 3,4,5 rozdział)


=> w ks. Amosa


* odnowiciel domu Dawida

Am 9:11-15 „W owym dniu podniosę upadającą chatkę Dawida i zamuruję jej pęknięcia, i podźwignę ją z ruin, i odbuduję ją jak za dawnych dni,(12) aby posiedli resztki Edomu i wszystkie narody, nad którymi wzywane było moje imię, mówi Pan, który to czyni.(13) Oto idą dni, mówi Pan, w których oracz będzie przynaglał żniwiarza, a tłoczący winogrona siewcę ziarna; i góry będą ociekały moszczem, a wszystkie pagórki nim opływały.(14) I odmienię los mojego ludu izraelskiego, tak że odbudują spustoszone miasta i osiedlą się w nich. Nasadzą winnice i będą pić ich wino, założą ogrody i będą jeść ich owoce.(15) Zaszczepię ich na ich ziemi; i nikt ich już nie wyrwie z ich ziemi, którą im dałem - mówi Pan, twój Bóg.”


=> w ks. Micheasza


* Z Betlejem

Mi 5:1-4 „Ale ty, Betlejemie Efrata, najmniejszy z okręgów judzkich, z ciebie mi wyjdzie ten, który będzie władcą Izraela. Początki jego od prawieku, od dni zamierzchłych.(2) Dlatego wyda ich aż do czasu, gdy ta, która ma porodzić, porodzi. Potem reszta jego braci wróci do synów Izraela.(3) Będzie stał mocno i będzie pasł w mocy Pana, w chwale imienia Pana, swojego Boga. Wtedy będą mieszkać w spokoju, gdyż jego moc będzie sięgać aż po krańce ziemi.(4) I On będzie pokojem. Gdy Asyryjczycy wpadną do naszego kraju i wkroczą do naszych pałaców, wtedy wystawimy przeciwko nim siedmiu pasterzy i ośmiu książąt z ludu.”


=> w ks. Aggeusza:


* Pan zastępów jest ze swoim ludem.

Ag 2:4 "Lecz teraz, bądź mężny, Zorobabelu! - mówi Pan. - Bądź mężny, arcykapłanie Jozue, synu Jehosadaka! Bądź mężny, cały ludu kraju! - mówi Pan. - Do dzieła, bo ja jestem z wami! - mówi Pan Zastępów."

Mt 1:23 "Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: Bóg z nami."

Lk 4:18-21 "Duch Pański nade mną, przeto namaścił mnie, abym zwiastował ubogim dobrą nowinę, posłał mnie, abym ogłosił jeńcom wyzwolenie, a ślepym przejrzenie, abym uciśnionych wypuścił na wolność,(19) abym zwiastował miłościwy rok Pana. (20) I zamknąwszy księgę, oddał ją słudze i usiadł. A oczy wszystkich w synagodze były w niego wpatrzone. (21) Zaczął tedy mówić do nich: Dziś wypełniło się to Pismo w uszach waszych."


* Wzywający do upamiętania. Ogłaszający bliskość Królestwa Niebios.

Mt 4:17 "Odtąd począł Jezus kazać i mówić: Upamiętajcie się, przybliżyło się bowiem Królestwo Niebios."

Lk 17:20-21 „Zapytany zaś przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie Królestwo Boże, odpowiedział im i rzekł: Królestwo Boże nie przychodzi dostrzegalnie,(21) ani nie będą mówić: Oto tutaj jest, albo: Tam; oto bowiem Królestwo Boże jest pośród was.”



* Przynoszący miecz

Mt 10:34 "Nie mniemajcie, że przyszedłem, przynieść pokój na ziemię; nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz."

Hbr 4:12 "Bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić zamiary i myśli serca;"

Ef 6:13-17 „Dlatego weźcie całą zbroję Bożą, abyście mogli stawić opór w dniu złym i, dokonawszy wszystkiego, ostać się.(14) Stójcie tedy, opasawszy biodra swoje prawdą, przywdziawszy pancerz sprawiedliwości(15) i obuwszy nogi, by być gotowymi do zwiastowania ewangelii pokoju,(16) a przede wszystkim, weźcie tarczę wiary, którą będziecie mogli zgasić wszystkie ogniste pociski złego;(17) weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże.”


* Posłannictwo i stała obecność

Mt 28:19-20 „Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,(20) ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.”

Mt 23:39 "Albowiem powiadam wam: Nie ujrzycie mnie odtąd, aż powiecie: Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim."

~~~~~~~~~~~~


Steruj tak aby trafić do Dobrego portu
Awatar użytkownika
Nataniel
Posty: 72
Rejestracja: 02 lut 2010, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

cd.

Postautor: Nataniel » 26 mar 2010, 09:44

__________

=> w ks. Zachariasza:


* Arcykapłan Król Latorośl

Za 6:9-15 „I doszło mnie słowo Pana tej treści:(10) Weź dary wygnańców od Cheldajasza, Tobiasza i Jedajasza, którzy dziś przybyli z Babilonii, i wejdź do domu Jozjasza, syna Sefaniasza.(11) I weź srebro i złoto, zrób z tego koronę i włóż ją na głowę arcykapłana Jozuego, syna Jehosadaka.(12) I powiedz do niego: Tak mówi Pan Zastępów: Oto mąż, którego imię brzmi Latorośl; pod jego stopami wyrośnie latorośl i on zbuduje przybytek Pana.(13) On zbuduje przybytek Pana i zdobędzie majestat królewski, zasiądzie jako władca na swoim tronie. Także kapłan zasiądzie na swoim tronie i będzie między obydwoma pokojowe nastawienie.(14) A korona pozostanie w świątyni Pana na pamiątkę Cheldajasza, Tobiasza, Jedajasza i Jozjasza, syna Sefaniasza.(15) I przyjdą z dalekich stron, i wezmą udział w budowie świątyni Pana. Tak poznacie, że Pan Zastępów posłał mnie do was. A to się stanie, jeżeli naprawdę słuchać będziecie głosu Pana, waszego Boga.”

Za 3:8 "Słuchaj więc, arcykapłanie Jozue, ty i twoi towarzysze, którzy siedzą przed tobą. Są oni mężami dobrej zapowiedzi, że oto Ja przywiodę swego sługę, Latorośl."



* Król sprawiedliwy, zwycięski, łagodny, przyjedzie do Jerozolimy na oślicy.

Za 9:9-10 „Wesel się bardzo, córko syjońska! Wykrzykuj, córko jeruzalemska! Oto twój król przychodzi do ciebie, sprawiedliwy on i zwycięski, łagodny i jedzie na ośle, na oślęciu, źrebięciu oślicy.(10) I zniszczy wozy wojenne z Efraima i rumaki z Jeruzalemu, a łuki wojenne będą połamane. I ogłosi pokój narodom, a jego władza będzie od morza do morza i od Eufratu aż po krańce ziemi.”

Mt 16:21 "Od tej pory zaczął Jezus Chrystus tłumaczyć uczniom swoim, że musi pójść do Jerozolimy, wiele wycierpieć od starszych arcykapłanów i uczonych w Piśmie, że musi być zabity i trzeciego dnia wzbudzony z martwych."

Mt 20:18 "Oto idziemy do Jerozolimy, a Syn Człowieczy będzie wydany arcykapłanom oraz uczonym w Piśmie i skażą go na śmierć."

Mt 21:1-5 „A gdy się przybliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage, na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał dwóch uczniów,(2) mówiąc im: Idźcie do wioski, która jest przed wami, a wnet znajdziecie oślicę uwiązaną i oślę z nią; odwiążcie i przywiedźcie mi je.(3) A jeśliby wam kto coś rzekł, powiedzcie: Pan ich potrzebuje, a on zaraz puści je.(4) A to się stało, aby się spełniło, co powiedziano przez proroka, mówiącego:(5) Powiedzcie córce syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny i jedzie na ośle, źrebięciu oślicy podjarzemnej.”

Mt 21:15 "Arcykapłani zaś i uczeni w Piśmie, widząc cuda, które czynił, i dzieci, które wołały w świątyni i mówiły: Hosanna Synowi Dawidowemu, oburzyli się"


* Z trzody Pana Zastępów domu Judy rumak bojowy, kamień węgielny, palik namiotowy, łuk bojowy i wszyscy mocarze.

Za 10:3-4 „Przeciwko pasterzom zwraca się mój gniew, kozły ukarzę, gdyż Pan Zastępów ujmie się za swoją trzodą, za domem Judy, i uczyni z nich wspaniałego rumaka bojowego.(4) Z niego wywodzi się kamień węgielny, z niego palik namiotu, z niego łuk bojowy, z niego pospołu wszyscy mocarze.”


* Odrzucony Pasterz. Zarzynane owce. Pasterze nie oszczędzają ich. Złamane przymierze. Trzydzieści srebrników

Za 11:4-14 „Tak rzekł Pan do mnie: Paś owce przeznaczone na rzeź!(5) Ich kupcy zarzynają je bezkarnie, a sprzedający je mówią: Błogosławiony Pan, gdyż wzbogaciłem się! Ich pasterze nie oszczędzają ich!(6) Dlatego też nie będę oszczędzał mieszkańców kraju - mówi Pan - i oto wydam każdego człowieka w ręce jego bliźniego i w ręce jego króla, a oni zrujnują kraj, i nikogo nie wyrwę z ich ręki.(7) Pasłem więc owce przeznaczone na rzeź dla handlarzy owiec. I wziąłem sobie dwie laski: jedną nazwałem 'Przychylność', drugą zaś nazwałem 'Jedność'. Tak pasłem owce.(8} W jednym miesiącu usunąłem trzech pasterzy. Ale uprzykrzyłem je sobie, a one też poczuły do mnie niechęć.(9) Dlatego rzekłem: Nie będę was pasł. Co ma umrzeć, niech umrze, co ma zginąć, niech zginie, a te, co pozostały, niech pożerają się nawzajem.(10) Potem wziąłem moją laskę 'Przychylność' i złamałem ją, ażeby zerwać moje przymierze, które zawarłem ze wszystkimi ludami.(11) I zostało zerwane w owym dniu. A kupcy owiec, którzy mnie pilnowali, poznali, że to było słowo Pana.(12) Wtedy rzekłem do nich: Jeżeli uznacie to za słuszne, dajcie mi należną zapłatę, a jeżeli nie, zaniechajcie! I odważyli mi jako zapłatę trzydzieści srebrników.(13) Lecz Pan rzekł do mnie: Wrzuć je do skarbca, tę wysoką cenę, na jaką mnie oszacowali! Wtedy wziąłem trzydzieści srebrników i wrzuciłem je w świątyni do skarbca.(14) Potem złamałem moją drugą laskę 'Jedność', aby zerwać braterstwo pomiędzy Judą a Izraelem.”


* Ten, który został przebity

Za 12:10 „Lecz na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalemu wyleję ducha łaski i błagania. Wtedy spojrzą na mnie, na tego, którego przebodli, i będą go opłakiwać, jak opłakuje się jedynaka, i będą gorzko biadać nad nim, jak gorzko biadają nad pierworodnym.”

Dz 7:51-59 „Ludzie twardego karku i opornych serc i uszu, wy zawsze sprzeciwiacie się Duchowi Świętemu, jak ojcowie wasi, tak i wy!(52) Któregoż z proroków nie prześladowali ojcowie wasi? Pozabijali też tych, którzy przepowiedzieli przyjście Sprawiedliwego, którego wy teraz staliście się zdrajcami i mordercami,(53) wy, którzy otrzymaliście zakon, jak wam go dali aniołowie, a nie przestrzegaliście go.(54) A słuchając tego, wpadli we wściekłość i zgrzytali na niego zębami.(55) On zaś, będąc pełen Ducha Świętego, utkwiwszy wzrok w niebo, ujrzał chwałę Bożą i Jezusa stojącego po prawicy Bożej(56) i rzekł: Oto widzę niebiosa otwarte i Syna Człowieczego stojącego po prawicy Bożej.(57) Oni zaś podnieśli wielki krzyk, zatkali uszy swoje i razem rzucili się na niego.(58} A wypchnąwszy go poza miasto, kamienowali. Świadkowie zaś złożyli szaty swoje u stóp młodzieńca, zwanego Saulem.(59) I kamienowali Szczepana, który się modlił tymi słowy: Panie Jezu, przyjmij ducha mego.”


* Oskarżany i ugodzony pasterz. Rozproszenie uczniów.

Za 13:7 Br „Miecz niech się uniesie na ciebie, pasterzu mój, na ciebie mężu mojego zaufania - wyrocznia Pana Zastępów. Gdy miecz ugodzi w pasterza, rozpierzchną się wszystkie jego owce. A Ja wyciągam prawicę nawet przeciwko słabym.”
Za 13:7 „Ocknij się, mieczu, przeciwko mojemu pasterzowi i przeciwko mężowi - mojemu towarzyszowi! - mówi Pan Zastępów. - Uderz pasterza i będą rozproszone owce, Ja zaś zwrócę swoją rękę przeciwko maluczkim.”


=> ks. Malachiasza


* Anioł posłany przed Panem

Ml 3:1 BT „Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie. Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów.”
Ml 3:1 „Oto Ja posyłam mojego anioła, aby mi przygotował drogę przede mną. Potem nagle przyjdzie do swej świątyni Pan, którego oczekujecie, to jest anioł przymierza, którego pragniecie. Zaiste, on przyjdzie - mówi Pan Zastępów.”


* Słońce sprawiedliwości uzdrowienie i radość

Ml 3:20 BT „A dla was, czczących moje imię, wzejdzie słońce sprawiedliwości i uzdrowienie w jego skrzydłach. Wyjdziecie [swobodnie] i będziecie podskakiwać jak tuczone cielęta.”
Ml 3:20 „Ale dla was, którzy boicie się mojego imienia, wzejdzie słońce sprawiedliwości z uzdrowieniem na swoich skrzydłach. I będziecie wychodzić z podskakiwaniem, jak cielęta wychodzące z obory.”

Rz 14:17 "Albowiem Królestwo Boże, to nie pokarm i napój, lecz sprawiedliwość i pokój, i radość w Duchu Świętym."

Dz 2:13 "Inni zaś drwiąc, mówili: Młodym winem się upili."



************
Pisma Starego Testamentu przedstawiają proroctwa, które jak widzimy odnoszą się do osoby Jezusa Chrystusa. Zapowiedziane wcześniej zostały dokładnie wypełnione - dosłownie wykonane przez Syna Bożego ukrzyżowanego i zmartwychwstałego naszego Pana Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Dlatego z miłością składajmy dziękczynienie, czyńmy dobro, dziękujmy, radujmy się oddając należną Chwałę i Cześć Panu - Bogu. Nie marnujmy tego co dla nas zrobił. Działajmy roztropnie i mądrze współpracując w prowadzeniu Ducha Świętego według wskazówek, które Pan przekazał wszystkim ludziom.

Mt 24:14 "I będzie głoszona ta ewangelia o Królestwie po całej ziemi na świadectwo wszystkim narodom, i wtedy nadejdzie koniec."

1Kor 1:21 "Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie."

Mt 12:36 "A powiadam wam, że z każdego nieużytecznego słowa, które ludzie wyrzekną, zdadzą sprawę w dzień sądu."

Hbr 12:25-29 „Baczcie, abyście nie odtrącili tego, który mówi; jeśli bowiem tamci, odtrąciwszy tego, który na ziemi przemawiał, nie uszli kary, to tym bardziej my, jeżeli się odwrócimy od tego, który przemawia z nieba.(26) Ten, którego głos wtenczas wstrząsnął ziemią, zapowiedział teraz, mówiąc: Jeszcze raz wstrząsnę nie tylko ziemią, ale i niebem.(27) Słowa: 'Jeszcze raz' wskazują, że rzeczy podlegające wstrząsowi ulegną przemianie, ponieważ są stworzone, aby ostały się te, którymi wstrząsnąć nie można.(28} Przeto okażmy się wdzięcznymi, my, którzy otrzymujemy królestwo niewzruszone, i oddawajmy cześć Bogu tak, jak mu to miłe: z nabożnym szacunkiem i bojaźnią.(29) Albowiem Bóg nasz jest ogniem trawiącym.”

Czym można wstrząsnąć...? - rządami władzami na świecie, biznesem...

Lk 19:40 Br „Nauczycielu, uspokój Twoich uczniów. On zaś rzekł do nich: Zapewniam was, że jeśli oni zamilkną, kamienie będą wołać.”

Prz 1:20-32 „Mądrość woła głośno na ulicy, na placach podnosi swój głos,(21) woła na rogu ulic pełnych wrzawy, wygłasza swoje mowy w bramach miasta:(22) Jak długo wy, prostaczkowie, kochać się będziecie w prostactwie, a wy, szydercy, upodobanie mieć będziecie w szyderstwie, a wy, głupcy, nienawidzić będziecie poznania?(23) Zwróćcie uwagę na moje ostrzeżenie! Oto chcę wam wyjawić moje myśli, obwieścić wam moje słowa.(24) Ponieważ wołałam, a nie chcieliście słuchać, wyciągałam ręce, a nikt nie zważał,(25) ponieważ nie poszliście za moją radą i nie przyjęliście mojego ostrzeżenia,(26) dlatego i ja śmiać się będę z waszej niedoli, szydzić będę z was, gdy was ogarnie strach,(27) gdy padnie na was strach jak burza, a nieszczęście przyjdzie na was jak wicher, gdy was ogarnie niedola i utrapienie.(28} Wtedy wzywać mnie będą, lecz ich nie wysłucham, szukać mnie będą, lecz mnie nie znajdą,(29) bo nienawidzili poznania i nie obrali bojaźni Pana,(30) nie chcieli mojej rady, gardzili każdym moim ostrzeżeniem.(31) Dlatego muszą spożywać owoc swojego postępowania i sycić się swoimi radami,(32) gdyż odstępstwo prostaków zabija ich, a niefrasobliwość głupców ich gubi.”

______
Warto zastanowić się nad słowami:
Lk 6:47-49 „Pokażę wam, do kogo jest podobny każdy, kto przychodzi do
mnie i słucha słów moich, i czyni je.(48} Podobny jest do człowieka
budującego dom, który kopał i dokopał się głęboko, i założył fundament na
skale. A gdy przyszła powódź, uderzyły wody o ów dom, ale nie mogły go
poruszyć, bo był dobrze zbudowany.(49) Kto zaś słucha, a nie czyni,
podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu, i
uderzyły weń wody, i wnet runął, a upadek domu owego był zupełny.”



Czym czy kim nie można wstrząsnąć...?

Ps 19:10 "Bojaźń Pana jest czysta, ostoi się na zawsze, Wyroki Pana są
prawdziwe, a zarazem sprawiedliwe."

Dzieła oparte i zbudowane na słowach Pana nie ulegają wstrząsom.

Flp 2:5-10 „Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w
Chrystusie Jezusie,(6) który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał
się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,(7) lecz wyparł się samego
siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy
się z postawy człowiekiem,(8} uniżył samego siebie i był posłuszny aż do
śmierci, i to do śmierci krzyżowej.(9) Dlatego też Bóg wielce go
wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię,(10) aby na
imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod
ziemią”

2P 1:15-19 „Dołożę też starań, abyście także po moim odejściu
stale to mieli w pamięci.(16) Gdyż oznajmiliśmy wam moc i powtórne przyjście
Pana naszego, Jezusa Chrystusa, nie opierając się na zręcznie zmyślonych
baśniach, lecz jako naoczni świadkowie jego wielkości.(17) Wziął On
bowiem od Boga Ojca cześć i chwałę, gdy taki go doszedł głos od Majestatu
chwały: Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem.(18} A my,
będąc z nim na świętej górze, usłyszeliśmy ten głos, który
pochodził z nieba.(19) Mamy więc słowo prorockie jeszcze bardziej potwierdzone, a
wy dobrze czynicie, trzymając się go niby pochodni, świecącej w ciemnym
miejscu, dopóki dzień nie zaświta i nie wzejdzie jutrzenka w waszych
sercach.”

Kol 3:15 "A w sercach waszych niech rządzi pokój Chrystusowy, do którego
też powołani jesteście w jednym ciele; a bądźcie wdzięczni."


=========================
Jeżeli chcesz zrozumieć objawione proroctwa zapisane w biblii i
właściwie złożyć wszystkie części to poznaj te najważniejsze kręgosłup. Są
to proroctwa przedstawione aż w trzech księgach.
Mat 24
Łk 21
Mk 13


Znaki dot. przyjścia Pana
============


* Zapowiada zwiedzenie - trzy ostrzeżenia - nie lekceważmy tego
niebezpieczeństwa.


* wielu fałszywych Mesjaszy. Szymon Baar Kochma. Mojżesz z Krety tak wielu
utonęło. Sabbatai stał się muzułmaninem.


* fałszywi prorocy

Jr 6:10-14 „Do kogo mam przemówić, kogo mam przestrzec, aby słuchali?
Oto ich ucho jest nieobrzezane, więc nie mogą słyszeć. Oto słowo Pana
stało się dla nich przedmiotem drwiny, nie mają w nim upodobania.(11) Lecz ja
jestem pełen gniewu Pana, trudno mi go powstrzymać. Wyleję go na dziecko
na ulicy oraz na grono młodych, gdyż będą wzięci do niewoli, zarówno
mąż jak i żona, starzec jak i człowiek podeszły w latach!(12) Domy ich
przypadną innym, pola i żony zarazem, gdyż wyciągnę swoją rękę przeciwko
mieszkańcom kraju - mówi Pan.(13) Gdyż od najmłodszego do najstarszego
wszyscy oni myślą o wyzysku; zarówno prorok jak i kapłan - wszyscy
popełniają oszustwo.(14) I leczą rany swojego ludu powierzchownie, mówiąc:
Pokój, pokój! - choć nie ma pokoju.”

Mt 24:5 „Albowiem wielu przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Jam jest
Chrystus, i wielu zwiodą.”

* problemy, niepokoje, rozruchy, wojny które nie oznaczają jeszcze końca

- bóle porodowe. Naród przeciw narodowi (grupy etniczne), królestwo
przeciw królestwu (państwa), trzęsienia ziemi. To dzieje się i szczególnie
narasta od 1914 pierwszej wojny światowej.

* nienawiść świata do Bożego ludu. Ci którzy świecą budzą sprzeciw
części z tych których oświetlają. Szczególnie mocny jest sprzeciw, opór
i atak ludzi którzy wybierają życie w ciemności.

* wydawanie nawzajem siebie przez ludzi którzy nazywają siebie
Chrześcijanami - tak jest np. w państwach komunistycznych

* błogosławieni ci którzy wytrwają...

Zobaczmy czego dotyczy przypowieść o drzewie Łk 21
Drzewo figowe - Izrael. Państwo powstało w 1948 roku.
Drzewo zieleni się. W tym czasie szczególnie się nasiliły ambicje
etniczne także innych narodów. Wiele nowych państw powstało od tego czasu lub
zrzuciło obce jarzmo.

************
* znak dotyczący przyjścia Jezusa
Mt 24:14 "I będzie głoszona ta ewangelia o Królestwie po całej ziemi na
świadectwo wszystkim narodom, i wtedy nadejdzie koniec."
************

* Część zapowiedzi Jezusa dotyczy samego Izraela
Mt 24:15-21 „Gdy więc ujrzycie na miejscu świętym ohydę spustoszenia,
którą przepowiedział prorok Daniel - kto czyta, niech uważa -(16) wtedy
ci, co są w Judei, niech uciekają w góry;(17) kto jest na dachu, niech nie
schodzi, aby co wziąć z domu swego;(18} a kto jest na roli, niech nie
wraca, by zabrać swój płaszcz.(19) Biada też kobietom brzemiennym i karmiącym
w owych dniach.(20) Módlcie się tylko, aby ucieczka wasza nie wypadła
zimą albo w sabat.(21) Wtedy bowiem nastanie wielki ucisk, jakiego nie było od
początku świata aż dotąd, i nie będzie.”

=========================

* Co się wydarzy po wielkim ucisku?
Mt 24:29-30 „A zaraz po udręce owych dni słońce się zaćmi i księżyc
nie zajaśnieje swoim blaskiem, i gwiazdy spadać będą z nieba, i moce
niebieskie będą poruszone.(30) I wtedy ukaże się na niebie znak Syna
Człowieczego, i wtedy biadać będą wszystkie plemiona ziemi, i ujrzą Syna
Człowieczego, przychodzącego na obłokach nieba z wielką mocą i chwałą,”

Lk 21:28 "A gdy się to zacznie dziać, wyprostujcie się i podnieście
głowy swoje, gdyż zbliża się odkupienie wasze."
_________________


Steruj tak aby trafić do Dobrego portu
Awatar użytkownika
Nataniel
Posty: 72
Rejestracja: 02 lut 2010, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

cd.

Postautor: Nataniel » 26 mar 2010, 09:52

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Coraz więcej ludzi głosi dziś ewangelię. Nigdy wcześniej słowo Boże
nie rozprzestrzeniało się tak bardzo jak dziś. Możesz być tego
uczestnikiem. Zaufaj Bożym obietnicom. Zadbaj o siebie sobie bliskich i odpowiedz na
Boże ostrzeżenie zachętę i wezwanie. Przyjmij Jego łaskę i działaj.
Wejdź na drogę z Panem. Teraz jest na to czas.


* Teraz jak nigdy dotąd wzrasta poznanie.

Dn 12:4 "Ale ty, Danielu, zamknij te słowa i zapieczętuj księgę aż do
czasu ostatecznego! Wielu będzie to badać i wzrośnie poznanie."

2P 1:19 „Mamy więc słowo prorocze jeszcze bardziej potwierdzone, a wy
dobrze czynicie, trzymając się go niby pochodni, świecącej w ciemnym
miejscu, dopóki dzień nie zaświta i nie wzejdzie jutrzenka w waszych
sercach.”

Ap 22:16 Br „Ja, Jezus, posłałem mego anioła, aby wydał świadectwo o
tym, co powinny wiedzieć Kościoły. Ja jestem Odroślą i Potomkiem
Dawida. Gwiazdą - Jutrzenką.”
Ap 22:16 "Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w
zborach. Jam jest korzeń i ród Dawidowy, gwiazda jasna poranna."

Ps 69:7 "Niech się nie zawiodą z mego powodu Ci, którzy cię oczekują,
Boże, Panie Zastępów!Niech przeze mnie nie okryją się hańbą Ci, którzy
cię szukają, Boże Izraela!"

Hbr 9:27-28 „A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem
sąd,(28} tak i Chrystus, raz ofiarowany, aby zgładzić grzechy wielu, drugi raz
ukaże się nie z powodu grzechu, lecz ku zbawieniu tym, którzy go
oczekują.”

2P 3:14 "Przeto, umiłowani, oczekując tego starajcie się, abyście
znalezieni zostali przed nim bez skazy i bez nagany, w pokoju."

Lk 12:36 "Wy zaś bądźcie podobni do ludzi oczekujących pana swego, aby
mu zaraz otworzyć, kiedy powróci z wesela, przyjdzie i zapuka."




kilka proroctw dot. ukrzyżowania
************************

J 3:14-15 „i jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak musi być
wywyższony Syn Człowieczy,(15) aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.”

Lb 21:8-9 „I rzekł Pan do Mojżesza: Zrób sobie węża i osadź go na
drzewcu. I stanie się, że każdy ukąszony, który spojrzy na niego, będzie
żył.(9) I zrobił Mojżesz miedzianego węża, i osadził go na drzewcu. A
jeśli wąż ukąsił człowieka, a ten spojrzał na miedzianego węża,
pozostawał przy życiu.”

---

Rdz 3:15 „I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między
twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w
piętę.”
Rdz 3:15 BT „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę,
pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty
zmiażdżysz mu piętę.”

Można zobaczyć w jaki sposób przybijano stopy do krzyża
http://brooklyn.org.pl/arch004.htm#p4
(- to przydatna strona m.in. demaskująca odstępcze nauki Świadków
Jehowy)

Ps 22:15-19 „Rozlałem się jak woda I rozłączyły się wszystkie kości
moje. Serce moje stało się jak wosk, Roztopiło się we wnętrzu moim.(16)
Siła moja wyschła jak skorupa, A język mój przylgnął do podniebienia
mego I położyłeś mnie w prochu śmierci.(17) Oto psy otoczyły mnie,
Osaczyła mnie gromada złośników, Przebodli ręce i nogi moje.(18} Mogę
policzyć wszystkie kości moje... Oni przyglądają się, sycą się mym
widokiem.(19) Między siebie dzielą szaty moje I o suknię moją los rzucają.”

---
warto dodać, że w tekście hebrajskim znajduje się w tym miejscu słowo
NeS oznaczające
'sztandar, znak' a pochodzące od słowa NaSaS oznaczającego 'podnieść,
wystawić na pokaz'. To samo słowo użyte jest na przykład przez proroka
Izajasza również w odniesieniu do Mesjasza:

Iz 11:10 „I stanie się w owym dniu, że narody będą szukać korzenia
Isajego, który załopocze jako sztandar ludów; a miejsce jego pobytu będzie
sławne.”

Iz 11:12 „I wywiesi narodom sztandar, i zbierze wygnańców z Izraela, a
rozproszonych z Judy zgromadzi z czterech krańców świata.”

Iz 49:22 „Tak mówi Wszechmogący Pan: Oto Ja podniosę moją rękę w
stronę narodów i wysoko zatknę mój sztandar dla ludów; i przyniosą w
swoich objęciach twoich synów, a twoje córki będą nieść na ramionach.”

---
Za 12:10 „Lecz na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalemu wyleję ducha
łaski i błagania. Wtedy spojrzą na mnie, na tego, którego przebodli, i
będą go opłakiwać, jak opłakuje się jedynaka, i będą gorzko biadać nad
nim, jak gorzko biadają nad pierworodnym.”

---
Za 13:6 Bg „A jeżeli mu kto rzecze: Cóż to masz za rany na rękach
twoich? Tedy rzecze: Temi jestem zraniony w domu tych, którzy mię miłują.”
Za 13:6 Br „A gdyby którego z nich zapytać: Co to za rany masz na
piersiach? - to odpowiedziałby: Zostałem pobity w domu mojego przyjaciela.”
Za 13:6 BT „A gdy go ktoś zapyta: Cóż to za rany masz na twoim ciele?
Wówczas odpowie: Tak mnie pobito w domu moich najmilszych.”
Za 13:6 „A gdy ktoś go zapyta: Cóż to za rany masz na piersi? Wtedy
odpowie. To są rany, które mi zadano w domu moich przyjaciół.”

---
J 19:34 „lecz jeden z żołnierzy włócznią przebił bok jego i zaraz
wyszła krew i woda.”

J 20:25-27 „Powiedzieli mu tedy inni uczniowie: Widzieliśmy Pana. On zaś
im rzekł: Jeśli nie ujrzę na rękach jego znaku gwoździ i nie włożę
palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej w bok jego, nie
uwierzę.(26) A po ośmiu dniach znowu byli w domu uczniowie jego i Tomasz z
nimi. I przyszedł Jezus, gdy drzwi były zamknięte, i stanął pośród nich, i
rzekł: Pokój wam!(27) Potem rzekł do Tomasza: Daj tu palec swój i
oglądaj ręce moje, i daj tu rękę swoją, i włóż w bok mój, a nie bądź bez
wiary, lecz wierz.”

(przy okazji chęć Tomasza zobaczenia "znaku gwoździ" na rękach oznacza,
że Jezus był ukrzyżowany na krzyżu a nie na palu wtedy byłaby mowa o
śladach po gwoździu...)



* Żarliwość. Nowa świątynia.

J 2:17-22 „Wtedy uczniowie jego przypomnieli sobie, że napisano:
Żarliwość o dom twój pożera mnie.(18} Wtedy odezwali się Żydzi, mówiąc do
niego: Jaki znak okażesz nam na dowód, że ci to wolno czynić?(19) Jezus,
odpowiadając, rzekł im: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni ją
odbuduję.(20) Na to rzekli Żydzi: Czterdzieści sześć lat budowano tę
świątynię, a Ty w trzy dni chcesz ją odbudować?(21) Ale On mówił o świątyni
ciała swego.(22) Gdy więc został wzbudzony z martwych, przypomnieli sobie
uczniowie jego, że to mówił, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł
Jezus.”

Lk 11:35-36 „Bacz więc, by światło, które jest w tobie, nie było
ciemnością.(36) Jeśli więc całe ciało twoje jest jasne i nie ma w nim
cząstki ciemnej, będzie całe jasne, jak gdyby świeca oświeciła cię swym
blaskiem.”

Mt 13:37-42 „A On odpowiadając, rzekł: Ten, który sieje dobre nasienie,
to Syn Człowieczy.(38} Rola zaś, to świat, a dobre nasienie, to synowie
Królestwa, kąkol zaś, to synowie Złego.(39) A nieprzyjaciel, który go
posiał, to diabeł, a żniwo, to koniec świata, żeńcy zaś, to
aniołowie.(40) Jak tedy zbiera się kąkol i pali w ogniu, tak będzie przy końcu
świata.(41) Syn Człowieczy pośle swoich aniołów i zbiorą z Królestwa jego
wszystkie zgorszenia, i tych, którzy popełniają nieprawość,(42) i wrzucą
ich do pieca ognistego; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.”

Ap 22:10-12 „I rzecze do mnie: Nie pieczętuj słów proroctwa tej
księgi! Albowiem czas bliski jest.(11) Kto czyni nieprawość, niech nadal czyni
nieprawość, a kto brudny, niech nadal się brudzi, lecz kto sprawiedliwy,
niech nadal czyni sprawiedliwość, a kto święty, niech nadal się
uświęca.(12) Oto przyjdę wkrótce, a zapłata moja jest ze mną, by oddać każdemu
według jego uczynku.”

2Tes 2:7-12 „Albowiem tajemna moc nieprawości już działa, tajemna
dopóty, dopóki ten, który teraz powstrzymuje, nie zejdzie z pola.(8} A wtedy
objawi się ów niegodziwiec, którego Pan Jezus zabije tchnieniem ust swoich i
zniweczy blaskiem przyjścia swego.(9) A ów niegodziwiec przyjdzie za
sprawą szatana z wszelką mocą, wśród znaków i rzekomych cudów,(10) i
wśród wszelkich podstępnych oszustw wobec tych, którzy mają zginąć,
ponieważ nie przyjęli miłości prawdy, która mogła ich zbawić.(11) I dlatego
zsyła Bóg na nich ostry obłęd, tak iż wierzą kłamstwu,(12) aby zostali
osądzeni wszyscy, którzy nie uwierzyli prawdzie, lecz znaleźli upodobanie w
nieprawości.”


* Szukający Boga będą się uświęcać ale przeciwnicy, bluźniercy,
nieprawi będą gorsi.
Bóg nie chce naprawiać tego co jest ale przemienia naturę człowieka
dlatego każdy kto chce być zbawiony musi się na nowo narodzić. Zob. chrzest
Duchem Świętym.

J 7:39 "A to mówił o Duchu, którego mieli otrzymać ci, którzy w niego
uwierzyli; albowiem Duch Święty nie był jeszcze dany, gdyż Jezus nie był
jeszcze uwielbiony."

1Kor 15:45 "Tak też napisano: Pierwszy człowiek Adam stał się istotą
żywą, ostatni Adam stał się duchem ożywiającym."

Dz 11:17 "Jeżeli więc Bóg dał im ten sam dar, co i nam, którzy
uwierzyliśmy w Pana Jezusa Chrystusa, to jakże ja mogłem przeszkodzić Bogu?"

Dz 11:21 "I ręka Pańska była z nimi, wielka też była liczba tych,
którzy uwierzyli i nawrócili się do Pana."

Dz 13:48 "Poganie słysząc to, radowali się i wielbili Słowo Pańskie, a
wszyscy ci, którzy byli przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli."

Ef 1:13 "W nim i wy, którzy usłyszeliście słowo prawdy, ewangelię
zbawienia waszego, i uwierzyliście w niego, zostaliście zapieczętowani
obiecanym Duchem Świętym,"

Tt 3:8 "Prawdziwa to mowa i chcę, abyś przy tym obstawał, żeby ci,
którzy uwierzyli w Boga, starali się celować w dobrych uczynkach. To jest dobre
i użyteczne dla ludzi."

Jud 1:5 "A chcę przypomnieć wam, którzy raz na zawsze wszystko wiecie,
że Pan wybawił wprawdzie lud z ziemi egipskiej, ale następnie wytracił
tych, którzy nie uwierzyli;"

J 3:18 "Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już
jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna
Bożego."

J 3:16 "Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego
dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny."

J 3:36 "Kto wierzy w Syna, ma żywot wieczny, kto zaś nie słucha Syna, nie
ujrzy żywota, lecz gniew Boży ciąży na nim."

Mt 19:29 "I każdy, kto by opuścił domy albo braci, albo siostry, albo
ojca, albo matkę, albo dzieci, albo rolę dla imienia mego, stokroć tyle
otrzyma i odziedziczy żywot wieczny."

J 4:36 "Już żniwiarz odbiera zapłatę i zbiera plon na żywot wieczny,
aby siewca i żniwiarz wspólnie się radowali."

J 5:24 "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy
temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem,
lecz przeszedł ze śmierci do żywota."

J 17:3 "A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego
Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś."

Rz 2:7 "tym, którzy przez trwanie w dobrym uczynku dążą do chwały i
czci, i nieśmiertelności, da żywot wieczny;"

Rz 6:22 "Teraz zaś, wyzwoleni od grzechu, a oddani w służbę Bogu, macie
pożytek w poświęceniu, a za cel żywot wieczny."

Rz 6:23 "Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski
Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym."

J 5:39 "Badacie Pisma, bo sądzicie, że macie w nich żywot wieczny; a one
składają świadectwo o mnie;"

Mt 3:10 "A już i siekiera do korzenia drzew jest przyłożona; wszelkie
więc drzewo, które nie wydaje owocu dobrego, zostaje wycięte i w ogień
wrzucone."

Mk 16:16 "Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie
uwierzy, będzie potępiony."
Mk 16:17-19 „A takie znaki będą towarzyszyły tym, którzy uwierzyli: w
imieniu moim demony wyganiać będą, nowymi językami mówić będą,(18}
węże brać będą, a choćby coś trującego wypili, nie zaszkodzi im. Na
chorych ręce kłaść będą, a ci wyzdrowieją.(19) A gdy Pan Jezus to do nich
powiedział, został wzięty w górę do nieba i usiadł po prawicy
Boga.”

Dz 2:20 "Słońce przemieni się w ciemność, A księżyc w krew, Zanim
przyjdzie dzień Pański wielki i wspaniały."

2P 3:10 "A dzień Pański nadejdzie jak złodziej; wtedy niebiosa z
trzaskiem przeminą, a żywioły rozpalone stopnieją, ziemia i dzieła ludzkie na
niej spłoną."

Ap 1:7 „Oto przychodzi wśród obłoków, i ujrzy go wszelkie oko, a
także ci, którzy go przebili, i będą biadać nad nim wszystkie plemiona ziemi.
Tak jest! Amen.”


==============================================

Mi 2:12-13 „Na pewno zbiorę całego Jakuba, na pewno zgromadzę resztkę
Izraela. Skupię go jak owce w ogrodzeniu, jak trzodę na wygonie, i będzie
to gwarny tłum ludzi.(13) Przed nimi pójdzie ten, który będzie łamał
szyki, przełamie opór na przedzie, przejdą przez bramę i wyjdą. Przed nimi
będzie kroczył ich Król, a Pan będzie na ich czele.”
Mi 2:12-13 Br „I zgromadzę całego Jakuba i zjednoczę resztę Izraela.
Umieszczę ich razem jak owce w zagrodzie, jak trzodę owiec na środku
pastwiska. I będą jak szemrzące mrowisko ludzkie.(13) Jeden zaś z nich wytknie
im jak przewodnik drogę i wedrą się przez bramę do miasta. Król ich
pójdzie przodem przed nimi, Pan będzie szedł na ich czele.”

Mk 12:29 "Jezus odpowiedział: Pierwsze przykazanie jest to: Słuchaj,
Izraelu! Pan, Bóg nasz, Pan jeden jest."

Rz 10:12 "Nie masz bowiem różnicy między Żydem a Grekiem, gdyż jeden
jest Pan wszystkich, bogaty dla wszystkich, którzy go wzywają."

Lk 7:27-30 „To jest ten, o którym napisano: Oto posyłam posłańca mego
przed tobą, który przygotuje drogę twoją przed tobą.(28} Powiadam wam:
Nikt z tych, którzy się z niewiast narodzili, nie jest większy od Jana,
lecz najmniejszy w Królestwie Bożym jest większy od niego.(29) A cały lud,
który to usłyszał, i celnicy wielbili sprawiedliwego Boga za to, że byli
ochrzczeni chrztem Jana;(30) natomiast faryzeusze i uczeni w zakonie
wzgardzili postanowieniem Bożym o nich samych, bo nie dali się przez niego
ochrzcić.”

1Kor 8:5-7 „Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy
na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,(6) wszakże dla nas
istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego
istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i
przez którego my także istniejemy.(7) Lecz nie wszyscy mają właściwe
poznanie; niektórzy bowiem, przyzwyczajeni dotąd do bałwochwalstwa, spożywają
mięso jako składane w ofierze bałwanom i sumienie ich z natury słabe,
kala się.”

Ef 4:1-7 „Napominam was tedy ja, więzień w Panu, abyście postępowali,
jak przystoi na powołanie wasze,(2) z wszelką pokorą i łagodnością, z
cierpliwością, znosząc jedni drugich w miłości,(3) starając się
zachować jedność Ducha w spójni pokoju:(4) jedno ciało i jeden Duch, jak też
powołani jesteście do jednej nadziei, która należy do waszego
powołania;(5) jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest;(6) jeden Bóg i Ojciec wszystkich,
który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.(7) A każdemu
z nas dana została łaska według miary daru Chrystusowego.”

Iz 63:1-6 „Któż to przychodzi z Edomu, z Bosry w czerwonych szatach?
Wspaniały On w swoim odzieniu, dumnie kroczy w pełni swojej siły. To Ja,
który wyrokuję sprawiedliwie, mam moc wybawić.(2) Skąd ta czerwień twojej
szaty? A twoje odzienie jak u tego, który wytłacza wino w tłoczni?(3) Ja sam
tłoczyłem do kadzi, bo spośród ludów żadnego nie było ze mną; a
tłoczyłem ich w gniewie i deptałem ich w zapalczywości tak, że ich sok
pryskał na moją szatę i całe moje odzienie zbryzgałem.(4) Ustanowiłem bowiem
dzień pomsty i nadszedł rok mojego odkupienia.(5) Rozglądałem się, lecz
nie było pomocnika, zdziwiłem się, że nie było nikogo, kto by mię
podparł. Lecz wtedy dopomogło mi moje ramię i wsparła mnie moja
zapalczywość.(6) Podeptałem więc ludy w moim gniewie i zdruzgotałem je w mojej
zapalczywości, i sprawiłem, że ich sok spłynął na ziemię.”

Iz 1:11-21 „Co mi po mnóstwie waszych krwawych ofiar - mówi Pan. Jestem
syty całopaleń baranów i tłuszczu karmnych cieląt, a krwi byków i
jagniąt, i kozłów nie pragnę.(12) Gdy przychodzicie, aby zjawić się przed
moim obliczem, któż tego żądał od was, abyście wydeptywali moje
dziedzińce?(13) Nie składajcie już ofiary daremnej, kadzenie, nowie i sabaty mi
obrzydły, zwoływanie uroczystych zebrań - nie mogę ścierpieć świąt i
uroczystości.(14) Waszych nowiów i świąt nienawidzi moja dusza, stały mi
się ciężarem, zmęczyłem się znosząc je.(15) A gdy wyciągacie swoje
ręce, zakrywam moje oczy przed wami, choćbyście pomnożyli wasze modlitwy, nie
wysłucham was, bo na waszych rękach pełno krwi.(16) Obmyjcie się,
oczyśćcie się, usuńcie wasze złe uczynki sprzed moich oczu, przestańcie źle
czynić!(17) Uczcie się dobrze czynić, przestrzegajcie prawa, brońcie
pokrzywdzonego, wymierzajcie sprawiedliwość sierocie, wstawiajcie się za
wdową!(18} Chodźcie więc, a będziemy się prawować - mówi Pan! Choć wasze
grzechy będą czerwone jak szkarłat, jak śnieg zbieleją; choć będą
czerwone jak purpura, staną się białe jak wełna.(19) Jeżeli zechcecie być
posłuszni, z dóbr ziemi będziecie spożywać,(20) Lecz jeżeli będziecie
się wzbraniać i trwać w uporze, miecz was pożre, bo usta Pana tak
powiedziały!(21) Jakąż nierządnicą stało się to miasto wierne, niegdyś pełne
praworządności, sprawiedliwość w nim mieszkała, a teraz mordercy!”

Ml 3:8 "Czy człowiek może oszukiwać Boga? Bo wy mnie oszukujecie! Lecz wy
pytacie: W czym cię oszukaliśmy? W dziesięcinach i daninach."

Ml 3:9 "Jesteście obłożeni klątwą, ponieważ mnie oszukujecie, wy,
cały naród."

Rdz 14:17-20 Br „Kiedy Abram wracał po zwycięstwie nad Kedorlaomerem i
sprzymierzonymi z nim królami, wyszedł mu na spotkanie aż ku dolinie Szawe,
czyli Królewskiej, król Sodomy.(1Cool Melchizedek zaś, król Szalem,
wyszedł mu naprzeciw, niosąc ze sobą chleb i wino. Będąc kapłanem Boga
Najwyższego,(19) błogosławił on Abramowi i mówił: Niech spłynie na Abrama
błogosławieństwo od Boga Najwyższego, Stwórcy nieba i ziemi.(20) Niech
będzie uwielbiony Bóg Najwyższy za to, że wydał w twoje ręce wszystkich
wrogów twoich. Wtedy Abram złożył w ofierze dziesiątą część
wszystkiego, co posiadał.”

Ps 110:4 "Przysiągł Pan i nie pożałuje: Tyś kapłanem na wieki według
porządku Melchisedeka."

Hbr 6:13-20 „Gdy bowiem Bóg dał Abrahamowi obietnicę, a nie miał
nikogo większego, na kogo by przysiąc, przysiągł na siebie samego,(14)
mówiąc: Zaiste, będę błogosławił ci obficie i rozmnożę cię bez
miary;(15) a tak, ponieważ czekał cierpliwie, otrzymał to, co było obiecane.(16)
Ludzie bowiem przysięgają na kogoś większego, a zakończeniem wszelkiego
ich sporu jest przysięga, która jest stwierdzeniem;(17) również Bóg,
chcąc wyraźniej dowieść dziedzicom obietnicy niewzruszoności swego
postanowienia, poręczył je przysięgą,(1Cool abyśmy przez dwa niewzruszone
wydarzenia, co do których niemożliwą jest rzeczą, by Bóg zawiódł, my,
którzy ocaleliśmy, mieli mocną zachętę do pochwycenia leżącej przed nami
nadziei.(19) Jej to trzymamy się jako kotwicy duszy, pewnej i mocnej,
siegającej aż poza zasłonę,(20) gdzie jako poprzednik wszedł za nas Jezus,
stawszy się arcykapłanem według porządku Melchisedeka na wieki.”

Hbr 7:11 "Gdyby zaś doskonałość była osiągalna przez kapłaństwo
lewickie, a wszak w oparciu o nie otrzymał lud zakon, to jaka jeszcze była
potrzeba ustanawiać innego kapłana według porządku Melchisedeka, zamiast
pozostać przy porządku Aarona?"

Lk 18:1-14 „Powiedział im też podobieństwo o tym, że powinni zawsze
się modlić i nie ustawać,(2) mówiąc: Był w jednym mieście pewien
sędzia, który Boga się nie bał, a z człowiekiem się nie liczył.(3) Była też
w owym mieście pewna wdowa, która go nachodziła i mówiła: Weź mię w
obronę przed moim przeciwnikiem.(4) I przez długi czas nie chciał. Potem
zaś powiedział sobie: Chociaż i Boga się nie boję ani z człowiekiem się
nie liczę,(5) jednak ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w
obronę, by w końcu nie przyszła i nie uderzyła mnie w twarz.(6) I rzekł
Pan: Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia powiada!(7) A czyżby Bóg nie
wziął w obronę swoich wybranych, którzy wołają do niego we dnie i w
nocy, chociaż zwleka w ich sprawie?(8} Powiadam wam, że szybko weźmie ich w
obronę. Tylko czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?(9)
I powiedział także do tych, którzy pokładali ufność w sobie samych,
że są usprawiedliwieni, a innych lekceważyli, to podobieństwo:(10) Dwóch
ludzi weszło do świątyni, aby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi
celnik.(11) Faryzeusz stanął i tak się w duchu modlił: Boże, dziękuję ci,
że nie jestem jak inni ludzie, rabusie, oszuści, cudzołożnicy albo też jak
ten oto celnik.(12) Poszczę dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę z
całego mego dorobku.(13) A celnik stanął z daleka i nie śmiał nawet oczu
podnieść ku niebu, lecz bił się w pierś swoją, mówiąc: Boże, bądź
miłościw mnie grzesznemu.(14) Powiadam wam: Ten poszedł usprawiedliwiony do
domu swego, tamten zaś nie; bo każdy, kto siebie wywyższa, będzie
poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.”

J 4:24 "Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją
oddawać w duchu i w prawdzie."

Mt 6:5-7 „A gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy, gdyż oni
lubią modlić się, stojąc w synagogach i na rogach ulic, aby pokazać się
ludziom; zaprawdę powiadam wam: Otrzymali zapłatę swoją.(6) Ale ty, gdy
się modlisz, wejdź do komory swojej, a zamknąwszy drzwi za sobą, módl się
do Ojca swego, który jest w ukryciu, a Ojciec twój, który widzi w ukryciu,
odpłaci tobie.(7) A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie;
albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani.”

Iz 58:5-12 „Czy to jest post, w którym mam upodobanie, dzień, w którym
człowiek umartwia swoją duszę, że się zwiesza swoją głowę jak
sitowie, wkłada wór i kładzie się w popiele? Czy coś takiego nazwiesz postem i
dniem miłym Panu?(6) Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się
rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na
wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo,(7) że podzielisz twój chleb z
głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego,
przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz.(8} Wtedy twoje
światło wzejdzie jak zorza poranna i twoje uzdrowienie rychło nastąpi;
twoja sprawiedliwość pójdzie przed tobą, a chwała Pańska będzie twoją
tylną strażą.(9) Gdy potem będziesz wołał, Pan cię wysłucha, a gdy
będziesz krzyczał o pomoc, odpowie: Oto jestem! Gdy usuniesz spośród siebie
jarzmo, szydercze pokazywanie palcem i bezecne mówienie,(10) gdy głodnemu
podasz swój chleb i zaspokoisz pragnienie strapionego, wtedy twoje światło
wzejdzie w ciemności, a twój zmierzch będzie jak południe,(11) i Pan
będzie ciebie stale prowadził i nasyci twoją duszę nawet na pustkowiach, i
sprawi, że twoje członki odzyskają swoją siłę, i będziesz jak ogród
nawodniony i jak źródło, którego wody nie wysychają.(12) Twoi ludzie
odbudują prastare gruzy, podźwigniesz fundamenty poprzednich pokoleń i nazwą
cię naprawiaczem wyłomów, odnowicielem, aby w nich można było
mieszkać.”

Dz 10:36 "Posłał On synom izraelskim Słowo, zwiastując dobrą nowinę o
pokoju przez Jezusa Chrystusa; On to jest Panem wszystkich."

Rz 10:8-11 „Ale co powiada Pismo? Blisko ciebie jest słowo, w ustach twoich i w sercu twoim; to znaczy, słowo wiary, które głosimy.(9) Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz.(10) Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu.(11) Powiada bowiem Pismo: Każdy, kto w niego wierzy, nie będzie zawstydzony.”

1Kor 12:3 "Dlatego oznajmiam wam, że nikt, przemawiając w Duchu Bożym,
nie powie: Niech Jezus będzie przeklęty! I nikt nie może rzec: Jezus jest
Panem, chyba tylko w Duchu Świętym."

2Kor 4:5 "Albowiem nie siebie samych głosimy, lecz Chrystusa Jezusa, że
jest Panem, o sobie zaś, żeśmy sługami waszymi dla Jezusa."




Jl 2:1 „Zatrąbcie na rogu na Syjonie! Krzyczcie na mojej świętej
górze! Niech zadrżą wszyscy mieszkańcy ziemi, gdyż nadchodzi dzień Pana,
gdyż jest bliski!”

Jl 3:1-3 „A potem wyleję mojego Ducha na wszelkie ciało, i wasi synowie i wasze córki prorokować będą, wasi starcy będą śnili, a wasi młodzieńcy będą mieli widzenia.(2) Także na sługi i służebnice wyleję w owych dniach mojego Ducha.(3) I ukażę znaki na niebie i na ziemi, krew, ogień i słupy dymu.”

Dz 2:38-40 „A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego.(39) Obietnica ta bowiem odnosi się do was i do dzieci waszych oraz do wszystkich, którzy są z dala, ilu ich Pan, Bóg nasz, powoła.(40) Wielu też innymi słowy składał świadectwo i napominał ich, mówiąc: Ratujcie się spośród tego pokolenia przewrotnego.”

Jl 2:11 „I Pan wydaje swój donośny głos przed swoim wojskiem,gdyż
bardzo liczne są jego zastępy i potężny jest wykonawca jego rozkazu. Tak!
Wielki jest dzień Pana i pełen grozy, któż go przetrwa?”

Mt 25:1-10 „Wtedy podobne będzie Królestwo Niebios do dziesięciu
panien, które, wziąwszy lampy swoje, wyszły na spotkanie oblubieńca.(2) A
pięć z nich było głupich, pięć zaś mądrych.(3) Głupie bowiem zabrały
lampy, ale nie zabrały z sobą oliwy.(4) Mądre zaś zabrały oliwę w
naczyniach wraz z lampami swymi.(5) A gdy oblubieniec długo nie nadchodził,
zdrzemnęły się wszystkie i zasnęły.(6) Wtem o północy powstał krzyk: Oto
oblubieniec, wyjdźcie na spotkanie.(7) Wówczas ocknęły się wszystkie te
panny i oporządziły swoje lampy.(8} Głupie zaś rzekły do mądrych:
Użyczcie nam trochę waszej oliwy, gdyż lampy nasze gasną.(9) Na to odpowiedziały
mądre: O nie! Gdyż mogłoby nie starczyć i nam i wam; idźcie raczej do
sprzedawców i kupcie sobie.(10) A gdy one odeszły kupować, nadszedł
oblubieniec i te, które były gotowe, weszły z nim na wesele i zamknięto
drzwi.”

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

* Miłuj Boga, uwierz słowu Pana, postępuj wg. proroctw, daj się
prowadzić Duchowi Świętemu, ostrzegaj innych i wytrwaj a będziesz
zbawiony.

************

* Jezus Panem
Mt 14:27 "Ale Jezus zaraz do nich powiedział: Ufajcie, Ja jestem, nie
bójcie się!"

Jud 1:20-21 „Ale wy, umiłowani, budujcie siebie samych w oparciu o
najświętszą wiarę waszą, módlcie się w Duchu Świętym,(21) zachowajcie
siebie samych w miłości Bożej, oczekując miłosierdzia Pana naszego Jezusa
Chrystusa, ku życiu wiecznemu.”

Wj 3:14 Br „Rzekł Bóg do Mojżesza: Ja jestem Tym, który jest. I
dodał: Powiesz Izraelitom tak: Posłał mnie do was Ten, który siebie nazywa 'Ja
jestem Tym, który jest'.”

Kpł 18:30 BT „Będziecie więc przestrzegać mego zarządzenia, abyście
nie czynili nic z obrzydliwych obyczajów, którymi się rządzono przed
wami, abyście nie splugawili się przez nie. Ja jestem Pan, Bóg wasz!”

1Tes 4:3-7 „Taka jest bowiem wola Boża: uświęcenie wasze, żebyście
się powstrzymywali od wszeteczeństwa,(4) aby każdy z was umiał utrzymać
swe ciało w czystości i w poszanowaniu,(5) nie z namiętności żądzy, jak
poganie, którzy nie znają Boga,(6) aby nikt nie dopuszczał się wykroczenia
i nie oszukiwał w jakiejkolwiek sprawie swego brata, gdyż Pan jest
mścicielem tego wszystkiego, jak to wam zapowiadaliśmy i zaświadczaliśmy.(7)
Albowiem nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do uświęcenia.”

1P 2:15-17 „Albowiem taka jest wola Boża, abyście dobrze czyniąc,
zamykali usta niewiedzy ludzi głupich,(16) jako wolni, a nie jako ci, którzy
wolności używają za osłonę zła, lecz jako słudzy Boga.(17) Wszystkich
szanujcie, braci miłujcie, Boga się bójcie, króla czcijcie.”

1Tes 5:18 "Za wszystko dziękujcie; taka jest bowiem wola Boża w Chrystusie
Jezusie względem was."

Kpł 18:30 „Toteż przestrzegajcie nakazu mojego, by nie czynić nic z
obrzydliwych obyczajów, jakie tu były stosowane przed wami, abyście się nimi
nie skalali. Jam jest Pan, Bóg wasz!”

Mi 6:8 "Oznajmiono ci, człowiecze, co jest dobre i czego Pan żąda od
ciebie: tylko, abyś wypełniał prawo, okazywał miłość bratnią i w pokorze
obcował ze swoim Bogiem."

Ps 1:1-7 „Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą bezbożnych Ani nie stoi na drodze grzeszników, Ani nie zasiada w gronie szyderców,(2) Lecz ma upodobanie w zakonie Pana I zakon jego rozważa dniem i nocą.(3) Będzie on jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód, Wydające swój owoc we właściwym czasie, Którego liść nie więdnie, A wszystko, co uczyni, powiedzie się.(4) Nie tak jest z bezbożnymi! Są oni bowiem jak plewa, Którą wiatr roznosi.(5) Przeto nie ostoją się bezbożni na sądzie Ani grzesznicy w zgromadzeniu sprawiedliwych.(6) Gdyż Pan troszczy się o drogę sprawiedliwych, Droga zaś bezbożnych wiedzie do nikąd.”

1P 1:3-5 „Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa
Chrystusa, który według wielkiego miłosierdzia swego odrodził nas ku
nadziei żywej przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa,(4) ku dziedzictwu
nieznikomemu i nieskalanemu, i niezwiędłemu, jakie zachowane jest w niebie dla
was,(5) którzy mocą Bożą strzeżeni jesteście przez wiarę w zbawienie,
przygotowane do objawienia się w czasie ostatecznym.”

Rz 14:17 "Albowiem Królestwo Boże, to nie pokarm i napój, lecz
sprawiedliwość i pokój, i radość w Duchu Świętym."

1Kor 12:3 "Dlatego oznajmiam wam, że nikt, przemawiając w Duchu Bożym, nie powie: Niech Jezus będzie przeklęty! I nikt nie może rzec: Jezus jest Panem, chyba tylko w Duchu Świętym."

1Kor 14:1 "Dążcie do miłości, starajcie się też usilnie o dary
duchowe, a najbardziej o to, aby prorokować."

Mt 10:7-8 „A idąc, głoście wieść: Przybliżyło się Królestwo
Niebios.(8} Chorych uzdrawiajcie, umarłych wskrzeszajcie, trędowatych
oczyszczajcie, demony wyganiajcie; darmo wzięliście, darmo dawajcie.”

1Kor 4:20 "Albowiem Królestwo Boże zasadza się nie na słowie, lecz na
mocy."

J 3:1-15 „A był człowiek z faryzeuszów imieniem Nikodem, dostojnik żydowski.(2) Ten przyszedł do Jezusa w nocy i rzekł mu: Mistrzu! Wiemy, że przyszedłeś od Boga jako nauczyciel; nikt bowiem takich cudów czynić by nie mógł, jakie Ty czynisz, jeśliby Bóg z nim nie był.(3) Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego.(4) Rzekł mu Nikodem: Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Czyż może powtórnie wejść do łona matki swojej i urodzić się?(5) Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego.(6) Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest.(7) Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie się na nowo narodzić.(8} Wiatr wieje, dokąd chce, i szum jego słyszysz, ale nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd idzie; tak jest z każdym, kto się narodził z Ducha.(9) Odpowiedział Nikodem i rzekł do niego: Jakże to się stać może?(10) Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jesteś nauczycielem w Izraelu, a tego nie wiesz?(11) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, co wiemy, to mówimy, i co widzieliśmy, o tym świadczymy, ale świadectwa naszego nie przyjmujecie.(12) Jeśli nie wierzycie, gdy wam mówiłem o ziemskich sprawach, jakże uwierzycie, gdy wam będę mówił o niebieskich?(13) A nikt nie wstąpił do nieba, tylko Ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy,(14) i jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak musi być wywyższony Syn Człowieczy,(15) aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.”

Rz 3:20-27 „Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed
nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu.(21) Ale teraz
niezależnie od zakonu objawiona została sprawiedliwość Boża, o której
świadczą zakon i prorocy,(22) i to sprawiedliwość Boża przez wiarę w
Jezusa Chrystusa dla wszystkich wierzących. Nie ma bowiem różnicy,(23) gdyż
wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej,(24) i są usprawiedliwieni
darmo, z łaski jego, przez odkupienie w Chrystusie Jezusie,(25) którego Bóg
ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew jego, skuteczną przez wiarę,
dla okazania sprawiedliwości swojej przez to, że w cierpliwości Bożej
pobłażliwie odniósł się do przedtem popełnionych grzechów,(26) dla
okazania sprawiedliwości swojej w teraźniejszym czasie, aby On sam był
sprawiedliwym i usprawiedliwiającym tego, który wierzy w Jezusa.(27) Gdzież więc
chluba twoja? Wykluczona! Przez jaki zakon? Uczynków? Bynajmniej, lecz przez
zakon wiary.”

Rz 10:17 "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo
Chrystusowe."

1Kor 6:9-10 „Albo czy nie wiecie, że niesprawiedliwi Królestwa Bożego
nie odziedziczą? Nie łudźcie się! Ani wszetecznicy, ani bałwochwalcy ani
cudzołożnicy, ani rozpustnicy, ani mężołożnicy,(10) ani złodzieje, ani
chciwcy, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy Królestwa Bożego nie
odziedziczą.”

Ap 22:11-17 „Kto czyni nieprawość, niech nadal czyni nieprawość, a kto brudny, niech nadal się brudzi, lecz kto sprawiedliwy, niech nadal czyni sprawiedliwość, a kto święty, niech nadal się uświęca.(12) Oto przyjdę wkrótce, a zapłata moja jest ze mną, by oddać każdemu według jego uczynku.(13) Ja jestem alfa i omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec.(14) Błogosławieni, którzy piorą swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa żywota i mogli wejść przez bramy do miasta.(15) Na zewnątrz są psy i czarownicy, i wszetecznicy, i zabójcy, i bałwochwalcy, i wszyscy, którzy miłują kłamstwo i czynią je.(16) Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w zborach. Jam jest korzeń i ród Dawidowy, gwiazda jasna poranna.(17) A Duch i oblubienica mówią: Przyjdź! A ten, kto słyszy, niech powie: Przyjdź! A ten, kto pragnie, niech przychodzi, a kto chce, niech darmo weźmie wodę żywota.”

1P 2:1-3 Br „Odrzućcie tedy od siebie przewrotność, podstęp, obłudę,
zazdrość i wszelkie złe słowo!(2) A jako nowo narodzone dzieci starajcie
się wzbudzić w sobie pragnienie duchowego, prawdziwego mleka, abyście
dzięki niemu mogli wzrastać coraz bardziej ku zbawieniu.(3) Bo przecież
przekonaliście się już, jak słodki jest Pan.”
1P 2:1-3 „Odrzuciwszy więc wszelką złość i wszelką zdradę, i
obłudę, i zazdrość, i wszelką obmowę(2) jako nowonarodzone niemowlęta,
zapragnijcie nie sfałszowanego duchowego mleka, abyście przez nie wzrastali ku
zbawieniu,(3) gdyżeście zakosztowali, iż dobrotliwy jest Pan.”

Ef 5:10 "Dochodźcie tego, co jest miłe Panu"

Rz 8:14 „Bo ci, których Duch Boży prowadzi, są dziećmi Bożymi.”

J 20:21-31 „I znowu rzekł do nich Jezus: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam.(22) A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego.(23) Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane.(24) A Tomasz, jeden z dwunastu, zwany Bliźniakiem, nie był z nimi, gdy przyszedł Jezus.(25) Powiedzieli mu tedy inni uczniowie: Widzieliśmy Pana. On zaś im rzekł: Jeśli nie ujrzę na rękach jego znaku gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej w bok jego, nie uwierzę.(26) A po ośmiu dniach znowu byli w domu uczniowie jego i Tomasz z nimi. I przyszedł Jezus, gdy drzwi były zamknięte, i stanął pośród nich, i rzekł: Pokój wam!(27) Potem rzekł do Tomasza: Daj tu palec swój i oglądaj ręce moje, i daj tu rękę swoją, i włóż w bok mój, a nie bądź bez wiary, lecz wierz.(28} Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój.(29) Rzekł mu Jezus: Że mnie ujrzałeś, uwierzyłeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.(30) I wiele innych cudów uczynił Jezus wobec uczniów, które nie są spisane w tej księdze;(31) te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego.”

Ps 37:4 "Rozkoszuj się Panem, A da ci, czego życzy sobie serce twoje!"

Ap 22:17 "A Duch i oblubienica mówią: Przyjdź! A ten, kto słyszy, niech
powie: Przyjdź! A ten, kto pragnie, niech przychodzi, a kto chce, niech
darmo weźmie wodę żywota."




==============================================
Syn człowieczy
Z rodu Dawida
Urodził się w Betlejem
Narodził się z dziewicy
Uzdrawiał chorych
Został odrzucony przez swoich braci
Wjechał do Jerozolimy na osiołku
Został niesprawiedliwie osądzony
Potępiony z kryminalistami
Przebito ręce i nogi
Na krzyżu podano ocet do picia
Żadna kość nie została złamana
Żołnierze podzielili między siebie Jego szaty
Pogrzebany w grobie bogacza
Zmartwychwstał
Powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych
==============================================

------------------------------------------------------------
cytaty wg. przekładu Biblia Warszawska 1975
Br BT Bg - odpowiednio inne przekłady

=> wyszukiwarka biblijna
http://apologetyka.com/biblia/
------------------------------------------------------------

=> zachęcam do wysłuchania wykładów

Derek Prince studiował filozofię i filologię klasyczne (grecką i łacińską) w Eton College i Cambridge University. Studiował język hebrajski i aramejski na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.
W młodym wieku został profesorem a
zarazem członkiem kolegium zarządzającego instytutem filozofii w Cambridge University.
Należy do czołowych nauczycieli Słowa Bożego. Jego
wieloletnia, wierna służba dla Boga, przyniosła olbrzymi owoc w życiu bardzo wielu
ludzi. Niezwykła wrażliwość na głos i prowadzenie Ducha Świętego,
doprowadziły go do odkrycia wielu zapomnianych prawd, których później nauczał
osobiście, jak również za pośrednictwem książek, kaset i audycji
radiowych. Poniższe wykłady są zaledwie niewielką częścią tego, co Bóg
przekazał kościołowi przez Dereka Prince'a.


http://www.derekprince.com.pl/
...............................................

1) dary Ducha Świętego
http://www.youtube.com/watch?v=DVGiuG7k ... playnext=1

2) jak odróżnić fałszywy i prawdziwy kościół?
http://www.youtube.com/watch?v=H77oOfj8 ... playnext=1

3) wykładanie języków i prorokowanie
http://www.youtube.com/watch?v=AmzTLeID ... playnext=1

4) uwolnienie od przekleństwa
http://www.youtube.com/watch?v=M365KPgf ... playnext=1

5) wszystko co chciałbyś wiedzieć o demonach
http://www.youtube.com/watch?v=fbqsniTm ... playnext=1

6) wrogowie z którymi walczymy
http://www.youtube.com/watch?v=KO-fc-dD ... playnext=1

7) koniec czasów
http://www.youtube.com/watch?v=dnD3krqp ... playnext=1

8} światło czasów ostatecznych
http://www.youtube.com/watch?v=SxgdE6XJ ... playnext=1

9) miejsce Izraela w Bożym planie
http://www.youtube.com/watch?v=BcnCk_Mi ... playnext=1

10) Derek Prince strona w języku angielskim
http://www.derekprince.org/site/PageSer ... e=mainpage

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Jezus Chrystus hebr. ישוע, ישו Joszue, Jehoszua, aram. ܝܫܘܥ
,ܝܫܘ Jeszua, i z gr. Χριστός Christos


أرسل الله ابنه يسوع نوراً للأنام

"Bóg posłał swego Syna, Jezusa, jako światło dla ludzi"
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

=> zapraszam do tematów:

* Filmy historie wykłady świadectwa strony www z dobrym przesłaniem
http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=2904

* Wersy - obietnice
http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=2922

* Clipy z dobrym przesłaniem ♪ ♫♪ ♪ ♫ ♪
http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=2905

* Miłosny list od Ojca - Wywiad z Bogiem
http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=2961

* Dobre dzieje
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 2061#92061


~~~~~~~~~~~~

Dzielmy się tym co najważniejsze by mnożyć to co najcenniejsze

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Steruj tak aby trafić do Dobrego portu
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 mar 2010, 14:55

W ramach uzupełnienia. Dyskusja o Derku Prince odbywa (odbywała) się w temacie:
http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=2587

Warto też podkreślić, że powyższe nauki są zabarwione przez dyspensacjonalizm oraz wpływ ruchu charyzmatycznego (w szczególności spory nacisk na praktyki "wyganiania demonów" oraz nauczanie o "grzechu pokoleniowym").

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Dlaczego powinieneś uwierzyć Jezusowi? ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości