hipoteza czasu widmowego

Forum do rozmów wszelakich. Surowy zakaz dyskysji religijnych!
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

hipoteza czasu widmowego

Postautor: kruszynka » 26 maja 2017, 19:54

To tytuł filmu, który właśnie oglądam.
Polecam go - będąc w połowie - bo jak dotrwam do końca zaniemówię ze zdziwienia na amen.

Interesujący się historią, co Wy na te 300 lat, których nie było? :)

Odetchniecie troszku od płaskiej ziemi :]

Ze zdziwienia nie podałam linka https://www.youtube.com/watch?v=aZBc2P0ZROM


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: Czekoladowy » 27 maja 2017, 00:34

Zaznajomiłem się z tematem pobieżnie, bo nie mam za bardzo czasu na oglądanie całego materiału. Nawiasem mówiąc nigdy nie oglądam tego typu filmów, żeby dowiedzieć się czegokolwiek bardziej skomplikowanego, niż sposób przygotowania zupy ogórkowej - zazwyczaj są po brzegi wypchane manipulacją, błędami i podane w taki sposób, że człowiek nie próbuje obiektywnie weryfikować tego, co słyszy, bo w istocie przestaje chcieć to robić. I tak jest w tym przypadku - wysłuchałem przeskakując mniej więcej do połowy i nie natrafiłem bodajże na nawet jedną rzeczową informację - wszystko jest opisane za pomocą ogólników, uproszczeń, jakichś doniesień jednej czy drugiej "grupy naukowców" itd. Generalnie nie ujmując nic atrakcyjności tej teorii, jej przedstawienie w tym filmie ma zerową wartość naukową.

Po pobieżnym zapoznaniu się z tematem, teoria nie wydaje mi się zbyt prawdopodobna. Trudno nawet z nią dyskutować, ponieważ nie operuje konkretami. Akurat jako archeolog (z przymusu ale jednak) muszę powiedzieć, że ilość błędów popełnionych na tym polu jest zatrważająca.

Żeby nie być gołosłownym: autor twierdzi że Karol Wielki podbijał Europę z pomocą ciężko opancerzonych wojowników, którzy do walki potrzebowali odpowiednich siodeł i strzemion. Jednak datowanych na ten okres strzemion się nie znajduje. Jest to oczywiście bzdura, są one znajdowane ale rzadko. Drugą kwestią jest to, że strzemiona nie są konieczne do jazdy i wtedy doskonale obchodzono się bez nich, czego przykłady w ikonografii są bardzo liczne (przykład z Psałterza Stutgardzkiego datowanego na 1. połowę IX w.: http://manuscriptminiatures.com/4868/13172/ i nie jest to pojedynczy przykład, tego jest na pęczki) I co mi teraz autor powie, że ktoś to sfałszował?
Kwestie archeologiczne można byłoby drążyć znacznie dłużej, ale chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na inny problem tej teorii. Jest nią zupełny eurocentryzm - koncentruje się tylko na zmianach w europejskim odliczaniu czasu i w europejskiej archeologii, ale jestem całkowicie przekonany, że tego przeskoku nie sposób prawidłowo skorelować z tym, co działo się np. w Azji, czy na Bliskim Wschodzie. Pal licho kwestię tamtejszych kalendarzy, pal licho temat obserwowanych w tym samym czasie w Azji i Europie komet, czy datowanych na ten interwał arabskich monet na terenach europejskich - ciekawostkę dopiero mamy z Islamem. To przecież właśnie na ten "czas widmowy" przypada jego ekspansja - jeśli ten czas wytniemy okaże się, że w 614 roku Mahomet jest wędrownym kupcem, a w następnym, tj. 911 Islam obejmuje obszar od Indii do Półwyspu Iberyjskiego. Okazuje się też że do spisku dołączyła również Azja i podobnie jak Karola Wielkiego, zmyślono całą dynastię Tang.
I to jest właśnie najsłabszy punkt tej teorii spiskowej, jak i wielu podobnych (w tym płaskiej ziemi) - wymuszają istnienie idealnie funkcjonującego spisku o zupełnie absurdalnej, niemożliwej do zrealizowania skali. Bo wymyślono nie tylko Karola Wielkiego ale całe rody (np. linię władców anglosaskich z Alfredem Wielkim na czele, z 60 papieży, bez liku biskupów i innych władców) i o dziwo wszystko to się udaje i nikt się z tej mistyfikacji nie wyłamał nawet przypadkowo.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: Kamil M. » 27 maja 2017, 12:56

Jeśli to są autorytety historyczne protestantów to nie dziwię się, że protestanci są protestantami xD


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: kruszynka » 27 maja 2017, 14:21

Kamil M. pisze:Jeśli to są autorytety historyczne protestantów to nie dziwię się, że protestanci są protestantami
A Twoja reakcja ma jakis związek z tym filmem? Bo co ma protestanckość do powyższego?
A może sądzisz, że umieszczając ten film....podpisałam się pod nim w jakikolwiek sposób? :O
A że się zdziwiłam? A i owszem :)
Czekoladowy pisze:Jednak datowanych na ten okres strzemion się nie znajduje. Jest to oczywiście bzdura, są one znajdowane ale rzadko

Każdy znajdzie coś z czym potrafi podyskutować biorąc coś ze swojego poletka.
Przez to, że uczyłam się historii architektury wiem, że podawanie katedry z Akwizgranu jako przykładu budowli romańskiej...........to już usilna manipulacja. Wpada w ucho i zadziwi, bo jakzesz by mogłaby być z tak przeszklonymi ścianami i przyporami dajmy na to? :) Romańska tam jest tylko kaplica pałacowa, a reszta to tysiąc lat dobudowywań.....

Ludzie nie spinajcie się tak ;-)
To był tylko piąteczek w stop teologii :-D


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: Czekoladowy » 27 maja 2017, 15:13

Ja się nie spinam, raczej mnie ta teoria zdziwiła i rozbawiła - pewnie jakbym dodał uśmieszki do swojego posta, by miałby on inny wydźwięk :P


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: kruszynka » 27 maja 2017, 17:23

Czekoladowy pisze:pewnie jakbym dodał uśmieszki do swojego posta, by miałby on inny wydźwięk

Pewnie tak.
Ciągle mamy zaległe wiśnie :-D Po takich zbiorach nie musi dochodzic do sprostowań.
I nadal nie potrzebuje do ich zrywania....drabiny ;-)

Tak. Monitor ma tępą twarz.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: Zbyszekg4 » 27 maja 2017, 18:27

Szkoda mi czasu na niektóre materiały, ale ten z prędkością 150% obejrzałem... a ten komentarz zacytuję, bo mnie on przekonuje: "Ta teoria zostala obalona na podstawie porownawczych obserwacji astronomicznych. Sporo mozna o tym znalezc a jak sie komus nie chce to nawet wikipedia wspomina. Ciekawa teoryjka ale niestety bzdurna :)"


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: Filip » 27 maja 2017, 18:31

Jeśli to są autorytety historyczne protestantów to nie dziwię się, że protestanci są protestantami


A jak nie są, to się dziwisz? :D


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: Zbyszekg4 » 27 maja 2017, 18:43

Lubię cytowanki...
"Argumenty przeciwko hipotezie[edytuj]
Istnieje kilka metod datowania, które przeczą tej teorii. Obserwacje w starożytnej astronomii zgadzają się z obserwacjami bez dodanego "czasu widmowego", na przykład pod koniec wojen grecko-perskich w ciągu półtora roku zdarzyły się dwa zaćmienia Słońca, 2 października 480 p.n.e. i 14 lutego 478 p.n.e.[3] Obserwacje komety Halleya również pokazują, że hipoteza czasu widmowego jest niepoprawna[4]."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza_czasu_widmowego

"Większość historyków całkowicie odrzuca tą tezę. Zwracając uwagę, że jeżeli nie znaleziono odpowiedniej ilości źródeł archeologicznych to nie oznacza, to że one nie istniały. Jednym z przykładów kontr tezy jest istnienie dynastii Tang w Chinach, której panowanie datowane jest na okres 618-907 r.n.e, pokrywającej się niejako z teorią o nie istnieniu tego okresu. Według Stevena Dutcha, profesora Nauk Przyrodniczych i Stosowanych na Uniwersytecie Wisconsin-Green Bay, aby hipoteza czasu widmowego mogła być prawdziwa „ktoś z średniowiecznej Europy musiałby przekonać Chińczyków do stworzenia fałszywej dynastii wraz i sfałszowania archiwów „.

Podnoszony argument o ekspansji muzułmańskiej również jest niekompletny. Hipoteza czasu widmowego całkowicie nie obejmuje gwałtownego wzrostu islamu. Rozprzestrzenienie się tej religii w tak szybkim czasie od Atlantyku do Azji Środkowej, zajęcia Persji i Egiptu, Hiszpanii. Ekspansja wyznawców proroka musiałaby się odbyć w nieprawdopodobnie szybkim czasie."

https://wolnemedia.net/zmyslone-srednio ... widmowego/

Zdanie ode mnie: Chyba komuś zależy, by się ludzie głupotami zajmowali, a nie tym, co ma znaczenie! A to ziemia płaska... a to znikające wieki... Wszystko to średniośmieszne (skoro już średniowiecza ma dotyczyć, to wymyśliłem nowe słowo... - za X lat zostanie w oparciu o to utworzona kolejna teoria spiskowa...)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: KAAN » 28 maja 2017, 12:08

Za mało się znam na histroii i archeologii żeby cokoliwek powiedzieć, ale ciekawą rzecz odkryłem w związku z kalendarzem; Żydzi mają rok 5778 i liczą od stworzenia. Ja wyliczyłem stworzenie na 4177BC czyli mamy rok 6194. Gdzieś w naszej dacie jest za dużo, albo u Żydów za mało. i to jest ok 400 lat?
Ciekawe.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Aaltonen
Posty: 48
Rejestracja: 03 maja 2017, 19:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: Aaltonen » 02 cze 2017, 07:38

KAAN pisze: Ja wyliczyłem stworzenie na 4177BC.

O jakim stworzeniu piszesz? Jak to wyliczyłeś?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: KAAN » 02 cze 2017, 08:00

Aaltonen pisze:
KAAN pisze: Ja wyliczyłem stworzenie na 4177BC.
O jakim stworzeniu piszesz? Jak to wyliczyłeś?
O stworzeniu świata, wyliczyłem to na podstawie analizy zapisów biblijnych. Zrobiłem jakieś piętnaście lat temu wykres historii świata, jak będzie to w Bożym planie to może go wydam drukiem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: Zbyszekg4 » 02 cze 2017, 09:17

KAAN pisze:
Aaltonen pisze:
KAAN pisze: Ja wyliczyłem stworzenie na 4177BC.
O jakim stworzeniu piszesz? Jak to wyliczyłeś?
O stworzeniu świata, wyliczyłem to na podstawie analizy zapisów biblijnych. Zrobiłem jakieś piętnaście lat temu wykres historii świata, jak będzie to w Bożym planie to może go wydam drukiem.

W wydawnictwie Vocatio jest już tego typu książka - bardzo rozbudowany wykres... [nie chce mi się szukać]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: MrSponge » 02 cze 2017, 09:29

kruszynka pisze:
Kamil M. pisze:Jeśli to są autorytety historyczne protestantów to nie dziwię się, że protestanci są protestantami
A Twoja reakcja ma jakis związek z tym filmem? Bo co ma protestanckość do powyższego?
A może sądzisz, że umieszczając ten film....podpisałam się pod nim w jakikolwiek sposób? :O
A że się zdziwiłam? A i owszem :)

Ehhh... Kamil ostatnio słabsza forma. Szkoda, bo cenię jego posty. No cóż...


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: hipoteza czasu widmowego

Postautor: Realista » 02 cze 2017, 13:06

KAAN pisze:
Aaltonen pisze:
KAAN pisze: Ja wyliczyłem stworzenie na 4177BC.
O jakim stworzeniu piszesz? Jak to wyliczyłeś?
O stworzeniu świata, wyliczyłem to na podstawie analizy zapisów biblijnych. Zrobiłem jakieś piętnaście lat temu wykres historii świata, jak będzie to w Bożym planie to może go wydam drukiem.

Litości...... :lol-above:


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/

Wróć do „Stop Teologii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości