Płaska Ziemia?

Forum do rozmów wszelakich. Surowy zakaz dyskysji religijnych!
ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: ace » 05 sty 2017, 13:49

Podrzucam ciekawy filmik, który obrazuje zagadnienie:

- pór roku
- nocy i dnia polarnego
- zaćmień i faz księżyca

https://youtu.be/R52_PdZlSq8

tekst jest na początku po angielsku, jednak sam schemat od ok 00:20 sec do końca filmu nie wymaga żadnego komentarza :)

Co do kwestii wyliczeń i podawania czasu faz księżyca to realnie nie ma znaczenia czy ziemia jest płaska czy kulista, ponieważ już w starożytności wyliczano zaćmienia na podstawie obserwowanego, powtarzalnego ruchu księżyca i słońca po niebie, a nie ruchu ziemi w kosmosie.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Zbyszekg4 » 05 sty 2017, 14:12

@ace, nie jestem anglojęzyczny... Mógłbyś tu napisać co z tego filmiku wynika bo się w głowie kręci od patrzenia...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: ace » 05 sty 2017, 14:29

@Zbyszekg4, animacja przedstawia schemat poruszania się słońca i księżyca nad płaską ziemią w okresie od stycznia do grudnia. Po lewej stronie te zmieniające się cyfry to data (w systemie mc/dzień) i godzina.
Słońce i księżyc przesuwają się "spiralnie" i niezależnie od południa do północy i z powrotem, czego konsekwencją jest występowanie dnia i nocy polarnej, pór roku (kiedy słońce mija równik), a nawet pokazane są fazy księżyca (kiedy księżyc znajduje się w odpowiednim położeniu względem słońca). Wszystkie zjawiska ziemi kulistej zostały przedstawione na planie płaskiej ziemi :)

Oczywiście animacja nie dowodzi niczego poza tym, że obserwowalny ruch słońca i księżyca jest tak samo możliwy w wersji kulistej co płaskiej i odpowiada na Twoje pytania odnośnie faz księżyca i dnia polarnego :)

Autor animacji podkreśla, że jest to wyłącznie schemat, a nie dokładne wyliczenia. Dodam, że jest to 1 z setek tego typu animacji w sieci :)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Zbyszekg4 » 05 sty 2017, 14:36

OK. To ja poproszę, aby przy pomocy takich schematów, ktoś z płaskoziemnych podał datę najbliższego zaćmienia Księżyca (bez zaglądania do obliczeń kuloziemnych astronomów)!
To by mnie przekonało może do czegoś... bo teraz to tylko zręcznie zrobiona animacja... - niech padną konkrety, np. w postaci przewidywania daty zaćmienia Księżyca [tylko jak tu ukryć przed płaskoziemnymi te obliczenia kuloziemnych?? :zhm: ]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: ace » 05 sty 2017, 14:44

A co tu obliczać skoro daty fazy księżyca wynikają z powtarzalności faz księżyca i kalendarza? A nie z kulistości ziemi :)

źródło:
http://cybermoon.pl/wiedza/algorithms/moon_phase.html


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Zbyszekg4 » 05 sty 2017, 14:51

Pod podanym linkiem nic nie ma o zaćmieniu Księżyca...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Kazetha
Posty: 118
Rejestracja: 27 kwie 2016, 19:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Kazetha » 05 sty 2017, 15:06

Wy tak poważnie? Szczególnie pytanie kieruję do "ace". Jeżeli to trolling, to super, pośmialiśmy się, ale teraz już możesz skończyć. A jeżeli piszesz poważnie, to podaj mi proszę opracowania naukowe i nazwiska uznanych profesorów, którzy z całą powagą piszą o "płaskiej ziemi". Podpowiem - nie znajdziesz żadnego. Za to polecam Ci jednak dorobek współczesnej nauki, a w tym tysiące pozycji książkowych traktujących o budowie planety, wszechświata, o fizyce, czy chemii. No tak, zaraz może powiesz, że to wielkie zwiedzenie i jedna ta sama kłamliwa szajka.

Tylko dzięki wielkiej zwiedzonej nauce i kłamliwych profesorach z pokolenia na pokolenie, każdy dzisiaj może korzystać z komputera i pisać na tym forum, włączyć sobie GPS czy połączenie LTE, czy polecieć błyskawicznie do USA.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Zbyszekg4 » 05 sty 2017, 15:16

Nie wiem jak @ace, ale płaskoziemni są radykalni - patrz początek tego nagrania co podałem wczoraj: https://www.youtube.com/watch?v=c4Jl9PweCTk&t=2s
Tam była sprawa postawiona wprost: albo wierzysz, że ziemia jest płaska, albo nie wierzysz w Boga, a Biblię masz za nic i jesteś zwiedzony!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Kazetha
Posty: 118
Rejestracja: 27 kwie 2016, 19:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Kazetha » 05 sty 2017, 16:00

Jeżeli ktoś poznał i poczuł obecność Boga w swoim życiu, uwierzył w Jezusa, zobaczył jakiś cud, został uzdrowiony...To jakie cholerne znaczenie dla tej osoby ma to, czy Izajasz myślał, że ziemia jest płaska skoro nie pomylił się w zasadniczych kwestiach wiary? Albo jakie znaczenie ma to, czy Bóg stworzył świat w 6 dni, czy posłużył się może ewolucją organizmów?

Dlatego właśnie nie łączy się wiary z nauką, bo to dwie całkowicie odrębne kwestie. Ziemia może być dla mnie nawet krzywym trójkątem podtrzymywanym przez dwa pijane łososie na elfich uszach. I mogę sobie w to wierzyć, a właściwie mam prawo się mylić tak jak w wielu innych dziedzinach gdzie nie mam wiedzy i kompetencji, by orzekać. A Biblia takiej wiedzy NIE DAJE i nie uzależnia zbawienia od zdania egzaminu na sądzie ostatecznym z historii powstania wszechświata i rozwoju człowieka - minimum na ocenę dobrą.


ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: ace » 05 sty 2017, 20:13

Kazetha pisze:Jeżeli ktoś poznał i poczuł obecność Boga w swoim życiu, uwierzył w Jezusa, zobaczył jakiś cud, został uzdrowiony...To jakie cholerne znaczenie dla tej osoby ma to, czy Izajasz myślał, że ziemia jest płaska skoro nie pomylił się w zasadniczych kwestiach wiary? Albo jakie znaczenie ma to, czy Bóg stworzył świat w 6 dni, czy posłużył się może ewolucją organizmów?


Gdyby to nie miało znaczenia to Pismo nie liczyłoby 1500 stron tylko mieściłoby się na 1 kartce mówiącej o zbawieniu z wiary.
Wiara to nie tylko zbawienie, ale również cała historia, którą chce nam Bóg przekazać. Wiara to również pewność o wszechmocy Boga. A dzisiejsza nauka robi wszystko, aby odebrać Bogu chwałę (wielki wybuch, ewolucja, klonowanie, modyfikowanie DNA, invitro, aborcja, eutanazja). Nauka przypisuje sobie prawa do Bożej mocy decydowania o życiu i śmierci, a obowiązkiem chrześcijanina (według mnie) jest stawanie w obronie Boga.

Dlatego właśnie nie łączy się wiary z nauką, bo to dwie całkowicie odrębne kwestie. Ziemia może być dla mnie nawet krzywym trójkątem podtrzymywanym przez dwa pijane łososie na elfich uszach. I mogę sobie w to wierzyć, a właściwie mam prawo się mylić tak jak w wielu innych dziedzinach gdzie nie mam wiedzy i kompetencji, by orzekać. A Biblia takiej wiedzy NIE DAJE i nie uzależnia zbawienia od zdania egzaminu na sądzie ostatecznym z historii powstania wszechświata i rozwoju człowieka - minimum na ocenę dobrą.


Dlaczego mamy nie łączyć wiary z nauką kiedy nauka robi wszystko, żeby przekonać ludzi o nieistnieniu Boga? (powtórzę się: wielki wybuch, ewolucja, klonowanie, modyfikowanie DNA, invitro, aborcja, eutanazja).

Słowo Boże DAJE NAM niezbędną wiedzę na każdy możliwy temat. Ja ufam Bogu i wiem, że świat powstał w 6 dni i żaden oszołom-naukowiec nie przekona mnie do swojego kłamstwa o ewolucji. W Piśmie jest wiele fragmentów, które mogą nakierować nas na to, że ziemia jest płaska - oczywiście sam kształt ziemi nie ma znaczenia w zbawieniu, ale jakieś znaczenie ma, bo Bóg o tym wspomina w swoim Słowie.


Kazetha
Posty: 118
Rejestracja: 27 kwie 2016, 19:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Kazetha » 05 sty 2017, 21:14

ace pisze:Gdyby to nie miało znaczenia to Pismo nie liczyłoby 1500 stron tylko mieściłoby się na 1 kartce mówiącej o zbawieniu z wiary.


O czym Ty mówisz? Dokonałeś teraz ogromnego uogólnienia. Cała historia zakonu żydowskiego, wszystkie proroctwa, Ewangelia Jezusowa ma znaczenie dla zrozumienia istoty zbawienia z wiary. Dzięki temu lepiej rozumiemy: dlaczego. Tak samo jak dzięki historii węża lepiej rozumiemy dlaczego dzieje się to co wszystko potem jest opisane (symbolika zwiedzenia, grzechu, zła). Wobec tego nie wiem skąd wyciągnąłeś wniosek, że brak arbitralnej oceny czy ziemia jest płaska bądź kulista ma tak gigantyczne znaczenie, że bez tego pozostałaby jedna strona Biblii. :D Po czym...

ace pisze:Wiara to nie tylko zbawienie, ale również cała historia, którą chce nam Bóg przekazać.


... stwierdzasz ten oczywisty fakt, więc patrz powyższe.

A dzisiejsza nauka robi wszystko, aby odebrać Bogu chwałę (wielki wybuch, ewolucja, klonowanie, modyfikowanie DNA, invitro, aborcja, eutanazja).


Kolejny uczepił się tej ewolucji. Ewolucja jest FAKTEM NAUKOWYM tak samo pewnym jak grawitacja, czy wszelkie inne prawa fizyki.
Ewolucja NIE MÓWI o tym skąd wzięło się na Ziemi życie, ani jak powstało. Tego nikt NIE WIE wobec tego nauka NIE ZAPRZECZA istnieniu Boga, ale jednocześnie nie mówi, że na pewno istnieje bo NIE ZAJMUJE się wiarą tylko rzeczywistością EMPIRYCZNĄ z samej swojej definicji. A wielki wybuch to jedynie model i hipoteza.

Poza tym świat nigdy nie był i nie będzie idealny, uczeni są raz mniej a raz bardziej moralni. Tak psioczysz na naukę, ale pomijasz to że dzięki rozwoju cywilizacyjnemu możesz dziś korzystać właśnie z internetu, samochodu, przeszczepić sobie serce, lepiej rozumieć mechanizmy i prawa rządzące światem - Biblia Ci o tym nie powie bo nie po to została stworzona by wyjaśniać zasady termodynamiki albo podsunąć schemat budowy elektrociepłowni.

ace pisze:Dlaczego mamy nie łączyć wiary z nauką kiedy nauka robi wszystko, żeby przekonać ludzi o nieistnieniu Boga? (powtórzę się: wielki wybuch, ewolucja, klonowanie, modyfikowanie DNA, invitro, aborcja, eutanazja)


No właśnie, powtarzasz się. Nauka nie robi wszystkiego by przekonać ludzi o nieistnieniu Boga ponieważ nauka zajmuje się badaniem rzeczy, które można sprawdzić i sfalsyfikować. Nie da się zbadać naukowo faktu czy istnieje Bóg. A już tym bardziej nie da się zrobić tego co napisałeś: udowadniać nieistnienie czegoś. Udowodnij mi proszę, że wokół księżyca nie lata różowa żyrafa.

To, że pewne kroki podejmowane przez środowiska naukowe można uważać za niemoralne nie oznacza, że jest ona w całości wcieleniem zła i szatana bo bez nauki nadal siedzielibyśmy dziś w jaskini i rozmawiali przy wykrzesanym ognisku.

ace pisze:Słowo Boże DAJE NAM niezbędną wiedzę na każdy możliwy temat.


Pokaż więc mi w Biblii tą obszerną i niezbędną wiedzę na temat:
- zabiegów chirurgicznych na otwartym sercu
- reakcji chemicznych zachodzących w reaktorze jądrowym
- zasad termodynamiki, zachowania pędu, ruchu jednostajnie przyśpieszonego

... Pismo Święte daje nam rzeczywiście niezbędną wiedzę, ale tylko i wyłącznie w obrębie zrozumienia natury Boga oraz cnotliwego życia w wierze. Tyle.

ace pisze:Ja ufam Bogu i wiem, że świat powstał w 6 dni i żaden oszołom-naukowiec nie przekona mnie do swojego kłamstwa o ewolucji.


Nie wiesz. Przypuszczasz lub po prostu chcesz w to literalnie wierzyć. Masz do tego prawo. Ale nie masz kompetencji i wykształcenia by nazywać naukowców oszołomami i kłamcami. Przeczytałeś kilka zdań w Biblii i kreujesz się na wszechwiedzącego śmiałka, który zna całą prawdę o strukturze wszechświata. To już nie wiara, lecz po prostu ignorancja.

Ewolucja nie jest kłamstwem. I nie orzeka o tym, czy świat powstał w 6 dni czy nie.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Zbyszekg4 » 06 sty 2017, 09:05

Kazetha [on czy ona?] do tej pory przytakiwałem temu, co pisałeś/pisałaś, ale teraz mocne "zgrzyty" się robią, gdy czytam Cię:
Kazetha pisze:Ewolucja jest FAKTEM NAUKOWYM tak samo pewnym jak grawitacja, czy wszelkie inne prawa fizyki.

Kazetha pisze:Ewolucja nie jest kłamstwem. I nie orzeka o tym, czy świat powstał w 6 dni czy nie.

Wybacz, ale na to już przytaknąć nie mogę!

Oczywiście Ty masz swobodę wiary i wypowiedzi, ale jak na moją znajomość Biblii, to wybór jest na zasadzie:
albo kreacja-stworzenie dokonane przez Boga, albo ewolucja, gdzie śmierć od zarania była obecna (wręcz konieczna), a przecież Bóg w Biblii objawił nam, że śmierć to skutek grzechu pierwszych ludzi... Widzisz tę ogromną przepaść co do tematu śmierci?! Ktoś tu się musi mylić...

Więc albo się akceptuje Boże objawienie w pełni, albo się je całkowicie neguje, przyjmując teorię ewolucji, w której nie ma miejsca dla Boga, o jakim czytamy w Biblii...

Zgodzę się też z ace, że wiara i nauka to coś, co można śmiało łączyć. Wielu wybitnych naukowców, to ludzie głęboko wierzący byli/są!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Rembov » 06 sty 2017, 09:50

ace pisze:Podrzucam ciekawy filmik, który obrazuje zagadnienie:

- pór roku
- nocy i dnia polarnego
- zaćmień i faz księżyca

https://youtu.be/R52_PdZlSq8

tekst jest na początku po angielsku, jednak sam schemat od ok 00:20 sec do końca filmu nie wymaga żadnego komentarza :)

Ta animacja nie wyjaśnia niczego. W dodatku prezentuje istotną wadę tego modelu: Nie są na nim możliwe zachody i wschody Słońca oraz Księżyca, a oba te ciała powinny być widoczne przez całą dobę.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: ace » 06 sty 2017, 11:06

@Rembov - wschody i zachody w tym modelu występują i powstają w wyniku perspektywy.

Drodzy nie mam zamiaru nikogo przekonywać ani zapalczywie bronić płaskiej ziemi :) Przedstawiłem kilka najbardziej znanych argumentów, jeżeli ktoś ma ochotę zgłębić temat to w sieci jest masa opracować, z rozwinięciem argumentów, wyjaśnieniem zjawisk, obliczeniami :)

Osobiście bardziej interesuje mnie kwestia opisów ziemi w Piśmie oraz to jak ziemię postrzegali Żydzi:
Obrazek


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Rembov » 06 sty 2017, 11:31

ace pisze:@Rembov - wschody i zachody w tym modelu występują i powstają w wyniku perspektywy.

LOL
Perspektywa powoduje ZMNIEJSZANIE się obiektów w miarę oddalania od nich, a nie zachodzenie za horyzont. Notabene gdyby Słońce i Księżyc poruszały się nad płaską Ziemią zgodnie z tą animacją, to ich rozmiary kątowe powinny się ZMIENIAĆ w cyklu dobowym, a tymczasem, co można zaobserwować każdego dnia, są one stałe.

Drodzy nie mam zamiaru nikogo przekonywać ani zapalczywie bronić płaskiej ziemi :) Przedstawiłem kilka najbardziej znanych argumentów, jeżeli ktoś ma ochotę zgłębić temat to w sieci jest masa opracować, z rozwinięciem argumentów, wyjaśnieniem zjawisk, obliczeniami :)

W ten sposób przyznajesz, że jedynie ślepo powtarzasz wymyślone przez kogoś bzdury, a sam tematu nie zgłębiłeś ani nie masz wiedzy na temat poruszonych kwestii, co powoduje, że nie jesteś w stanie podjąć merytorycznej dyskusji z przedstawionymi argumentami.

Osobiście bardziej interesuje mnie kwestia opisów ziemi w Piśmie oraz to jak ziemię postrzegali Żydzi:

I co z tego, skoro obecnie Żydzi przyjęli ustalenia naukowe i odrzucili tę wizję? Nawiasem mówiąc, to Biblia, brew przekonaniom niektórych osób, NIE JEST podręcznikiem naukowym i zawiera między innymi opisy przekonań ludzi na temat świata z okresu, w którym zawierająca je księga była spisywana.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Stop Teologii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości