podziały w chrzećcijaństwie

Obrona wiary ....
Awatar użytkownika
Dragonar
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 29 paź 2012, 13:11

Znalazłem ciekawy artykulik na ten temat: http://www.gotquestions.org/Polski/Deno ... nskie.html
W artykule niby wszystko wydaje się dobre i życiowe, ale coś jednak nie pasuje...
Prawdziwe są dwa twierdzenia:
1. W każdym wierzącym narodzonym na nowo mieszka Duch Święty i prowadzi go przez życie.
2. Istnieje mnóstwo denominacji chrześcijańskich, które różnią się doktrynalnie, np. w kwestii arminianizm-kalwinizm, w sprawach chrztu lub eschatologii.
Pytanie - dlaczego jeden Duch Święty tak poprowadził wierzących, by stworzyli tak wiele denominacji?

Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
fantomik
wyznanie: Inne ewangeliczne
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 29 paź 2012, 13:22

Trzecim zasadnym pytaniem jest -- czy podziały denominacyjne są rzeczywiście złe (moralnie)?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
magda
Ostrzeżenia: 2
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 29 paź 2012, 15:43

Czy my może jestesmy tym kościołem na pustyni ściganym przez węza i jakoś tak nam trudno z tego powodu ale jednak kościołem Bożym?

Ap 12:14 bg "I dano niewieście dwa skrzydła orła wielkiego, aby leciała od obliczności wężowej na pustynię, na miejsce swoje, gdzie by ją żywiono przez czas i czasy, i połowę czasu."

Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Hardi
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 30 paź 2012, 00:13

podziały w chrześcijaństwie były od samego początku, nawet czytamy o tym w Biblii, Paweł pisze o tym... więc nic nowego...

Awatar użytkownika
magda
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 30 paź 2012, 09:10

No ale był tylko jeden kościół Jezusowy a pdziały ,powiedzmy róznice zdań były jakby wewnętrzne. Teraz jest inaczej

Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
fantomik
wyznanie: Inne ewangeliczne
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 30 paź 2012, 13:22

magda pisze:Czy my może jestesmy tym kościołem na pustyni ściganym przez węza i jakoś tak nam trudno z tego powodu ale jednak kościołem Bożym?

tak.
magda pisze:No ale był tylko jeden kościół Jezusowy a pdziały ,powiedzmy róznice zdań były jakby wewnętrzne. Teraz jest inaczej

Myślę, że bardzo podobnie jak teraz, tylko wtedy były one od siebie odleglejsze geograficznie i sposoby komunikacji były dość ograniczone (a jak wiadomo to zaostrza debaty i konflikty).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Chcę wierzyć
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 30 paź 2012, 14:38

magda pisze:No ale był tylko jeden kościół Jezusowy a pdziały ,powiedzmy róznice zdań były jakby wewnętrzne. Teraz jest inaczej

Paweł był obgadywany. Jan był nie mile widziany w zborze. Wyrzucano wierzących ze zborów. Był rozłam pomiędzy wierzącymi z pogan i żydów. Nie mówiąc o różnicach doktrynalnych, fałszywych prorokach i nauczycielach. To było w czasie kiedy nie wszyscy jeszcze mieli dostęp do Słowa.

Jak można by było dzisiaj wypracować dzisiaj jedność i z kim?

Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
magda
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 30 paź 2012, 17:51

Chcę wierzyć pisze:

Paweł był obgadywany. Jan był nie mile widziany w zborze. Wyrzucano wierzących ze zborów. Był rozłam pomiędzy wierzącymi z pogan i żydów. Nie mówiąc o różnicach doktrynalnych, fałszywych prorokach i nauczycielach. To było w czasie kiedy nie wszyscy jeszcze mieli dostęp do Słowa.

Jak można by było dzisiaj wypracować dzisiaj jedność i z kim?

Myślę ,że wypracowanie tej jedności to nierealna rzecz można się o nią modlić i myślę że jakaś jednosć podstawowa istnieje w kościołach protestanckich w w postaci tych "sola"

Awatar użytkownika
wuka
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: wuka » 30 paź 2012, 20:06

Chcę wierzyć pisze:Jak można by było dzisiaj wypracować dzisiaj jedność i z kim?
Może tak do koptów dołączymy?Właśnie wybierają swojego papieża. I to jak ciekawie: Nazwiska trzech kandydatów są umieszczone na ołtarzu w kościele św.Marka w Kairze i dziecko z zawiązanymi oczkami wyciąga los. To mi się podoba.Przynajmniej nie ma parodii konklawe. ;-)
magda pisze:Myślę ,że wypracowanie tej jedności to nierealna rzecz można się o nią modlić i myślę że jakaś jednosć podstawowa istnieje w kościołach protestanckich w w postaci tych "sola"

No fajnie, tylko kto za kogo ma się modlić? Katolicy za heretyckich protestantów, a protestanci za bałwochwalczych katolików...I jeszcze za prawosławnych - jedni i drudzy? :roll:

"Kochaj wszystkich, ufaj nielicznym, nie krzywdź nikogo." W.Szekspir
Awatar użytkownika
magda
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 30 paź 2012, 20:14

wuka pisze:
Chcę wierzyć pisze:Jak można by było dzisiaj wypracować dzisiaj jedność i z kim?
Może tak do koptów dołączymy?Właśnie wybierają swojego papieża. I to jak ciekawie: Nazwiska trzech kandydatów są umieszczone na ołtarzu w kościele św.Marka w Kairze i dziecko z zawiązanymi oczkami wyciąga los. To mi się podoba.Przynajmniej nie ma parodii konklawe. ;-)
magda pisze:Myślę ,że wypracowanie tej jedności to nierealna rzecz można się o nią modlić i myślę że jakaś jednosć podstawowa istnieje w kościołach protestanckich w w postaci tych "sola"

No fajnie, tylko kto za kogo ma się modlić? Katolicy za heretyckich protestantów, a protestanci za bałwochwalczych katolików...I jeszcze za prawosławnych - jedni i drudzy? :roll:

Ja tu mwie o chrzescijanskich kosciłach i grupach a nie o katolikach czy innych tam świadkach Jehowy lub bałwochwalcach różnych maści.

Awatar użytkownika
wuka
Kontaktowanie:

Postautor: wuka » 30 paź 2012, 20:15

To ty katolików nie zaliczasz do chrześcijan?

Awatar użytkownika
magda
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 30 paź 2012, 20:31

wuka pisze:To ty katolików nie zaliczasz do chrześcijan?

No nie są nawet ochrzczeni i nie uznają chrztu robią jakąś parodię z pokropkiem niemowlaka . Z resztą co ci będę pisać sam wiesz .

Awatar użytkownika
wuka
Kontaktowanie:

Postautor: wuka » 30 paź 2012, 20:37

Magda, ależ chrześcijanie to od Chrystusa-od wiary w Niego, a nie od chrztu.
Chyba coś pokręciłaś. :-(

Awatar użytkownika
magda
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 30 paź 2012, 20:48

wuka pisze:Magda, ależ chrześcijanie to od Chrystusa-od wiary w Niego, a nie od chrztu.
Chyba coś pokręciłaś. :-(

Wiem ale ja napisałam ,że nie sa ochrzczeni nie z powodu nazwy. oni nie wierza w Jezusa że ich zbawił i oczyścił z grzechów i doczyszczają się w czyścu. Nie chce mi sie pisać o katolickich błędach bo już to było tyle razy.

Awatar użytkownika
wuka
Kontaktowanie:

Postautor: wuka » 30 paź 2012, 20:50

Znam błędy katolickich nauk, ale raczej nie odważyłabym się napisać,że nie są chrześcijanami.

Wróć do „Apologia Chrześcijaństwa”