Miejsce narodzin Jezusa Chrystusa

Obrona wiary ....
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Miejsce narodzin Jezusa Chrystusa

Postautor: Dragonar » 25 lis 2013, 17:17

Jakie są argumenty za narodzeniem Jezusa w Betlejem? Czytałem ostatnio, że niektórzy naukowcy (którzy i ilu swoją drogą?) uważają, że narodził się On raczej w Nazarecie. Starałem się coś znaleźć na ten temat w Internecie, ale niestety bezskutecznie. Na jakiej podstawie kwestionuje się przekaz ewangeliczny, czy istnieją jakieś źródła historyczne potwierdzające teorię sceptyków?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Miejsce narodzin Jezusa Chrystusa

Postautor: jj » 25 lis 2013, 19:42

Dragonar pisze:Jakie są argumenty za narodzeniem Jezusa w Betlejem? Czytałem ostatnio, że niektórzy naukowcy (którzy i ilu swoją drogą?) uważają, że narodził się On raczej w Nazarecie. Starałem się coś znaleźć na ten temat w Internecie, ale niestety bezskutecznie. Na jakiej podstawie kwestionuje się przekaz ewangeliczny, czy istnieją jakieś źródła historyczne potwierdzające teorię sceptyków?


Nie ma historycznych przekazow wspolczesnych Jezusowi kronikarzy o narodzeniu sie Jezusa w Betlejem. Betlejem bylo najmniejszym z miast Judei. To byla tzw "dziura". Do niedawna kwestionowano takze fakt spisu ludnosci. Dzisiaj wiadomo, ze taki spis odbyl sie w roku 6., tzn w roku narodzenia Jezusa.

Kwestionowaniem narodzin Mesjasza zajmuja sie w szczegolnosci historycy zydowscy z kregow ortodoksyjnych. Nic w tym dziwnego. Oni ciagle czekaja.


Awatar użytkownika
macio_men
Posty: 144
Rejestracja: 23 lis 2013, 18:29
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: macio_men » 25 lis 2013, 19:59

Dzisiaj wiadomo, ze taki spis odbyl sie w roku 6.


Mało tego. Dziś wiadomo (jeżeli uznać za wiarygodne pisma Józefa Flawiusza), że w czasach bliskim narodzinom Jezusa odbyły się aż 3 spisy ludności. Żaden jednak nie obejmował terytorium całego Imperium Rzymskiego. Więcej informacji:

http://historykon.pl/czy-wiesz-kiedy-ur ... -chrystus/


Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstałŁk 24, 5-6
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 25 lis 2013, 20:13

Dragonar pisze:Na jakiej podstawie kwestionuje się przekaz ewangeliczny, czy istnieją jakieś źródła historyczne potwierdzające teorię sceptyków?

Na podstawie nienawiści do prawdy Słowa Boga.

Dzisiaj wiadomo, ze taki spis odbyl sie w roku 6., tzn w roku narodzenia Jezusa.

Chmm, a czy przypadkiem Jezus nie urodził się przed 4 rokiem p.n.e.? Wtedy zmarł Herod Wielki, a wiadomo, że Jezus musiał urodzić się zanim zmarł Herod. Jak więc tedy spis odbył się 6 roku n.e.? Może to inny spis.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 25 lis 2013, 20:44

Cosmo pisze:
Dzisiaj wiadomo, ze taki spis odbyl sie w roku 6., tzn w roku narodzenia Jezusa.

Chmm, a czy przypadkiem Jezus nie urodził się przed 4 rokiem p.n.e.? Wtedy zmarł Herod Wielki, a wiadomo, że Jezus musiał urodzić się zanim zmarł Herod. Jak więc tedy spis odbył się 6 roku n.e.? Może to inny spis.


Wszystko jedno. Chodzi o to, ze przeciwnicy kwestionowali kazdy spis. Ale faktycznie, mialo byc "okolo roku narodzenia Jezusa". :)


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 26 lis 2013, 12:55

Raczej wypadało by się spytać jakie są argumenty przeciwko. W końcu to zostało zapisane w Biblii

Mat 2:5 - A oni mu rzekli: W Betlejemie Judzkim; bo tak napisał prorok:


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
xKrzysiux
Posty: 169
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:49
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Lokalizacja: Pruszków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: xKrzysiux » 26 lis 2013, 15:19

Herod Wielki zmarł w 4 lub 5 p.n.e, po którego śmierci Królestwo Judei zostało podzielone między jego synów i siostre

Herod Antypas (syn Heroda Wielkiego) skazał na śmierć Jana Chrzciciela, był również obecny przy skazaniu Jezusa, Łk 23,8-12


Na widok Jezusa Herod bardzo się ucieszył. Od dawna bowiem chciał Go ujrzeć, ponieważ słyszał o Nim i spodziewał się, że zobaczy jaki znak, zdziałany przez Niego. Zasypał Go też wieloma pytaniami, lecz Jezus nic mu nie odpowiedział. Arcykapłani zaś i uczeni w Piśmie stali i gwałtownie Go oskarżali. Wówczas wzgardził Nim Herod wraz ze swoją strażą; na pośmiewisko kazał ubrać Go w lśniący płaszcz i odesłał do Piłata. W tym dniu Herod i Piłat stali się przyjaciółmi. Przedtem bowiem żyli z sobą w nieprzyjaźni.


„Całą zmianę mojego życia zawdzięczam jedynie Bogu.” Ch. Spurgeon, "Apologia kalwinizmu"
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Miejsce narodzin Jezusa Chrystusa

Postautor: Dragonar » 26 lis 2013, 16:44

jj pisze:Nie ma historycznych przekazow wspolczesnych Jezusowi kronikarzy o narodzeniu sie Jezusa w Betlejem. [...]

Wiem, w ogóle o narodzeniu Jezusa mówi tylko Nowy Testament, w Ewangeliach mamy Betlejem. Skąd więc wzięto ten Nazaret?

Cosmo pisze:Chmm, a czy przypadkiem Jezus nie urodził się przed 4 rokiem p.n.e.? Wtedy zmarł Herod Wielki, a wiadomo, że Jezus musiał urodzić się zanim zmarł Herod. Jak więc tedy spis odbył się 6 roku n.e.? Może to inny spis.

Na Wikipedii czytamy, że Jezus urodził się około 8-4 r. p.n.e. W mojej książce do historii mam 7-6 r. p.n.e. Nie wiem jednak, co wpłynęło na zmianę przewidywanego roku urodzenia Chrystusa, ale z tego, co wiem, to informacje z mojej książki są aktualne, ponieważ to podręcznik z nową podstawę programową. Problem w tym, że nie wiadomo na ile można mu ufać, o czym pisałem już na blogu. :P

Chcę wierzyć pisze:Raczej wypadało by się spytać jakie są argumenty przeciwko. W końcu to zostało zapisane w Biblii

Mat 2:5 - A oni mu rzekli: W Betlejemie Judzkim; bo tak napisał prorok:

Właśnie chciałbym poznać argumenty przeciwników, ale w Internecie nie udało mi się nic znaleźć. :/


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Miejsce narodzin Jezusa Chrystusa

Postautor: jj » 26 lis 2013, 17:24

Dragonar pisze:
jj pisze:Nie ma historycznych przekazow wspolczesnych Jezusowi kronikarzy o narodzeniu sie Jezusa w Betlejem. [...]

Wiem, w ogóle o narodzeniu Jezusa mówi tylko Nowy Testament, w Ewangeliach mamy Betlejem.

Nie, nie tylko, takze prorocy starotestamentowi:

(1) Ale ty, Betlejemie Efrata, najmniejszy z okręgów judzkich, z ciebie mi wyjdzie ten, który będzie władcą Izraela. Początki jego od prawieku, od dni zamierzchłych. (2) Dlatego wyda ich aż do czasu, gdy ta, która ma porodzić, porodzi. Potem reszta jego braci wróci do synów Izraela.
(Ks. Micheasza 5:1-2, Biblia Warszawska)



Dragonar pisze:Skąd więc wzięto ten Nazaret?
¨

z Mateusza 2, 23, ktory powoluje sie na proroctwa.

Nie odkryto jeszcze pozabiblijnych dokumentow historycznych dot samego narodzenia, ale sa teksty wspominajace "zycie i dzialalnosc" Jezusa.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Miejsce narodzin Jezusa Chrystusa

Postautor: Dragonar » 26 lis 2013, 17:48

jj pisze:Nie, nie tylko, takze prorocy starotestamentowi:

(1) Ale ty, Betlejemie Efrata, najmniejszy z okręgów judzkich, z ciebie mi wyjdzie ten, który będzie władcą Izraela. Początki jego od prawieku, od dni zamierzchłych. (2) Dlatego wyda ich aż do czasu, gdy ta, która ma porodzić, porodzi. Potem reszta jego braci wróci do synów Izraela.
(Ks. Micheasza 5:1-2, Biblia Warszawska)

Tak, wiem, z tym, że naukowcy nie wierzą w proroctwa i raczej bardziej skłonni się uznać, że apostołowie wymyślili sobie narodzenie Chrystusa w Betlejem, by wypełniły się przepowiednie dotyczące Mesjasza.

jj pisze:z Mateusza 2, 23, ktory powoluje sie na proroctwa.

Nie odkryto jeszcze pozabiblijnych dokumentow historycznych dot samego narodzenia, ale sa teksty wspominajace "zycie i dzialalnosc" Jezusa.

Niemożliwe, ponieważ w tym samym rozdziale tej samej księgi czytamy:

"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejemie Judzkim za króla Heroda [...]" (Mt 2:1 BW)

Jeśli na podstawie Mt 2:23 wyciągnięto by wniosek, że Jezus narodził się w Nazarecie, to przeczyłoby to Mt 2:1, a wątpię, aby rozdział jednej księgi mógł być wewnętrznie sprzeczny.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Miejsce narodzin Jezusa Chrystusa

Postautor: jj » 26 lis 2013, 18:54

Dragonar pisze:

jj pisze:z Mateusza 2, 23, ktory powoluje sie na proroctwa.

Nie odkryto jeszcze pozabiblijnych dokumentow historycznych dot samego narodzenia, ale sa teksty wspominajace "zycie i dzialalnosc" Jezusa.

Niemożliwe, ponieważ w tym samym rozdziale tej samej księgi czytamy:

"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejemie Judzkim za króla Heroda [...]" (Mt 2:1 BW)

Jeśli na podstawie Mt 2:23 wyciągnięto by wniosek, że Jezus narodził się w Nazarecie, to przeczyłoby to Mt 2:1, a wątpię, aby rozdział jednej księgi mógł być wewnętrznie sprzeczny.


Ale kto by sie tym przejmowal? Jezus nazwany byl Nazarejczykiem, a wiec musial pochodzic z Nazaretu i tam musial sie narodzic. Pozostale "szczegoly" zostaly zignorowane. Jesli dobrze pamietam, to przydomek "Nazarejczyk" przewazyl. Tradycyjnie mogl byc jedynie nadany osobie narodzonej w Nazarecie.


Awatar użytkownika
Hubertus
Posty: 32
Rejestracja: 17 mar 2013, 22:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hubertus » 02 gru 2013, 02:30

Chcę wierzyć pisze:Raczej wypadało by się spytać jakie są argumenty przeciwko. W końcu to zostało zapisane w Biblii

Nie każda Ewangelia umiejscawia narodzenie Jezusa w Betlejem. Najstarsza Ewangelia Marka nic nie wspomina o narodzeniach Jezusa i tym podobnych rzeczy.

Istnieje koncepcja że Ewangelie pisane po uznaniu Jezusa za mesjasza umieszczają jego miejsce narodzenia na podst. ST, że narodzi się w Betlejem, oraz zostanie poczęty z Ducha.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 02 gru 2013, 16:25

Hubertus pisze:
Chcę wierzyć pisze:Raczej wypadało by się spytać jakie są argumenty przeciwko. W końcu to zostało zapisane w Biblii

Nie każda Ewangelia umiejscawia narodzenie Jezusa w Betlejem. Najstarsza Ewangelia Marka nic nie wspomina o narodzeniach Jezusa i tym podobnych rzeczy.

Nie może być to argument przeciw narodzeniu Jezusa w Betlejem, ponieważ Ewangelie, które nie mówią o narodzeniu Chrystusa, wcale nie przeczą, że mogło się to stać właśnie w Betlejem.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Miejsce narodzin Jezusa Chrystusa

Postautor: Hardi » 14 gru 2013, 23:25

Dragonar pisze:Jakie są argumenty za narodzeniem Jezusa w Betlejem?

informacja zawarta w Biblii, czyli w księdze która nawet dla wielu ateistów uważana jest za księgę historyczną

Dragonar pisze:Czytałem ostatnio, że niektórzy naukowcy (którzy i ilu swoją drogą?) uważają, że narodził się On raczej w Nazarecie.

a ja czytałem ostatnio, że niektórzy naukowcy uważają, że ziemia jest płaska :-D poważnie, to nie sarkazm... jak widać, naukowcy nie są zgodni i potrafią mieć skrajnie odmienne zdania, dlatego też należy podchodzić z wielką rezerwą do tego co głoszą, a jak wypowiadają rzeczy sprzeczne z Biblia to już całkowicie zignorować


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 18 gru 2013, 20:54

Dorzucę swój grosz ;)
Dla mnie werset z Mateusza jest klarownie oczywisty.
Nie ma tu żadnej sprzeczności, jest sensowny ciąg wydarzeń.
I powiem nawet więcej, jest wytłumaczenie dla określenia pana Jezusa jako Nazarejczyka.

"Przybył do miasta, zwanego Nazaret, i tam osiadł. Tak miało się spełnić słowo Proroków: Nazwany będzie Nazarejczykiem."

Dorastał w tym mieście, tak więc był nazwany "miejscowym"... To w moim przekonaniu sprzęga się z wypowiedzią miejscowych właśnie "Czyż nie znamy jego ojca?"... Czyli robota diabła przewidziana już przez proroków: na wszelkie możliwe sposoby pozbawianie Jezusa atrybutów Boskości...
Trochę chaotyczna wiadomość, ale mam nadzieję, że mimo wszystko klarowna ;)



Wróć do „Apologia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości