Ekumenia

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Ferdek
Posty: 3145
Rejestracja: 24 paź 2010, 01:58
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Mazowsze
Gender: Male
Kontaktowanie:

Ekumenia

Postautor: Ferdek » 26 lip 2013, 19:33

Co o tym myślicie? Czy rzeczywiście ekumenia to zło od którego trzeba uciekać? Przeglądając forum i widząc tematy odnoszące się bezpośrednio, jak i pośrednio do ekumenii, można odnieść wrażenie że ludzie popierający anty-ekumenie zapomnieli do czego powołał swoich uczniów Jezus. Wyrażanie się o ekumenii daje tez poczucie strasznej nienawiści i zatwardziałości serc takich osób, bo jak możną głosić Ewangelię z nienawiścią na twarzy? Jak można mówić "czynię to dla Pana" szydząc i drwiąc z innych? Moim zdaniem nie można odwracać się plecami od ludzi zwiedzonych. To tak jak by wierzący człowiek znalazł się w otoczeniu ludzi zwiedzonych, miał możliwość głoszenia i świadczenia, a by wyszedł z takiego towarzystwa bo by uznał że to ekumenia. Co komu przeszkadza ekumenia? Jeśli sa na forum przeciwnicy ekumenii (a wiadomo że są tacy), to bardzo proszę o wykazanie ekumenicznego zła.


JEZUS ŻYJE!!! Halle lu YAH!!!
Byłbym tchórzem, gdybym widział, że atakowana jest Boża Prawda, a pozostałbym bierny...,
bo nawet pies szczeka gdy widzi, że jego pan jest atakowany - Jan Kaliwin
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 26 lip 2013, 19:36

Ekumenia, ale kto z kim?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Ferdek
Posty: 3145
Rejestracja: 24 paź 2010, 01:58
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Mazowsze
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ferdek » 26 lip 2013, 20:55

Można by przyjąć że dotyczy to ekumenii chrześcijan uznających Trójcę.


JEZUS ŻYJE!!! Halle lu YAH!!!
Byłbym tchórzem, gdybym widział, że atakowana jest Boża Prawda, a pozostałbym bierny...,
bo nawet pies szczeka gdy widzi, że jego pan jest atakowany - Jan Kaliwin
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 26 lip 2013, 21:12

Ferdek pisze:Co o tym myślicie? Czy rzeczywiście ekumenia to zło od którego trzeba uciekać?


Dla mnie ekumenia ma tylko i wyłącznie dwa możliwe do rozpatrywania wymiary negatywny lub bezsensowny. Oczywiście ktoś może mieć bardzo pozytywne zdanie na temat tego ruchu, ale jakby na to popatrzeć na spokojnie, to okazuje się szybko, że...

Bezsensowność polega na tym, że skoro KRK uznaje się za jedynego prawowitego kontynuatora dzieła apostołów, że jest nieomylny co do interpretacji Pisma itd. (pozwólcie proszę, że nie wymienię wszystkich patentów jakie KRK posiada - dobrze wiemy jak to wygląda), to ruch ekumeniczny w KRK przypomina trochę taką zabawę w głuchy telefon - posłuchać? Posłuchamy, ale...

Negatywność to niestety większa para kaloszy, bo za zakrętem na drodze ekumenii jest miejscowość KOMPROMIS. Nie będzie jedności bez kompromisu, ten jak wiadomo osiąga się REZYGNUJĄC z jakiegoś celu/przekonania (niepotrzebne skreślić). W tym przypadku możliwość jest tylko jedna. KRK troszeczkę tuninguje swoje dogmaty/prawdy wiary/interpretacje teologów lub ewentualnie inne dokumenty, o których istnieniu nie wie przeciętny zjadacz Eucharystycznego Chleba, aby nie były czasem za ostre i nie uraziły kogoś albo co gorsze NIE ODEPCHNĘŁY OD KOŚCIOŁA, równocześnie nie przeprowadzając żadnej istotnej rewolucji czy reformy. W efekcie podsuwa do podpisania ewangelicznie wierzącym chrześcijanom jakieś dokumenty/deklaracje i wciągając ich w gierkę pt. "Chodźcie do nas"... Jest to oczywiście wynik totalnej paranoi KRK, który jedność traktuje dosłownie, przez pryzmat INSTYTUCJI KOŚCIOŁA, a nie jedności w Chrystusie Jezusie.

Ponieważ to mój pierwszy post na forum, to się nie będę rozpisywał. Przedstawię się pewnie kiedyś tam przy okazji... 8-)


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 27 lip 2013, 12:30

Ferdek pisze:można odnieść wrażenie że ludzie popierający anty-ekumenie zapomnieli do czego powołał swoich uczniów Jezus. Wyrażanie się o ekumenii daje tez poczucie strasznej nienawiści i zatwardziałości serc takich osób, bo jak możną głosić Ewangelię z nienawiścią na twarzy? Jak można mówić "czynię to dla Pana" szydząc i drwiąc z innych?


Naprawdę? Spotkałeś się z takimi ludźmi? No może faktycznie niektórzy protestantyzm traktują jako wojenkę nie przepierając w środkach a chrześcijanin zawsze ma być Chrystusowy. Dla mnie to niosek, że najpierw powinni poznać Jezusa Chrystusa.

Ferdek pisze: To tak jak by wierzący człowiek znalazł się w otoczeniu ludzi zwiedzonych, miał możliwość głoszenia i świadczenia, a by wyszedł z takiego towarzystwa bo by uznał że to ekumenia.


Można rozmawiać z katolikami o Bogu bez ekumenii. Od kiedy głoszenie Jezusa ma coś wspólnego z Ekumenią?

Ferdek pisze:Co komu przeszkadza ekumenia?


2 Korynt 6:14 - Nie chodźcie w obcym jarzmie z niewiernymi; bo co ma wspólnego sprawiedliwość z nieprawością albo jakaż społeczność między światłością a ciemnością?


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 27 lip 2013, 16:25

Nie chodźcie w obcym jarzmie z niewiernymi


Ktoś jednak musi do nich przemówić. Gdyby kluczowo trzymać się tego, dzisiejszy świat byłby w większości pogański.

Pogardą niczego się nie zdziała.

Ferdek pisze:Można by przyjąć że dotyczy to ekumenii chrześcijan uznających Trójcę.


Dobry pomysł, jeśli nie jest podyktowany złymi intencjami.

Z drugiej strony, ekumenia stwarza doskonałą okazję do wzajemnego poznania się i zgłębienia wiedzy na temat innych wyznań. Być może okazać się to pomocne w czyichś poszukiwaniach. ;-)


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 28 lip 2013, 14:01

Piotrek. pisze:
Nie chodźcie w obcym jarzmie z niewiernymi


Ktoś jednak musi do nich przemówić. Gdyby kluczowo trzymać się tego, dzisiejszy świat byłby w większości pogański.

Pogardą niczego się nie zdziała.



Bez sensu. Jak zresztą i ta wypowiedź.

można odnieść wrażenie że ludzie popierający anty-ekumenie zapomnieli do czego powołał swoich uczniów Jezus. Wyrażanie się o ekumenii daje tez poczucie strasznej nienawiści i zatwardziałości serc takich osób, bo jak możną głosić Ewangelię z nienawiścią na twarzy? Jak można mówić "czynię to dla Pana" szydząc i drwiąc z innych?


Równie dobrze można by było napisać, że zwolennicy ekumenii szydzą i drwią z tych którzy za wiarę ginęli na stosach. Skąd ta widza że przeciwnicy ekumenii szydzą, drwią albo mają pogardliwy stosunek do kogoś?


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Ferdek
Posty: 3145
Rejestracja: 24 paź 2010, 01:58
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Mazowsze
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ferdek » 28 lip 2013, 23:09

Chcę wierzyć pisze:Równie dobrze można by było napisać, że zwolennicy ekumenii szydzą i drwią z tych którzy za wiarę ginęli na stosach.

Mylisz pojęcia. Pamięć o tych co oddali życie za wiarę, nie moze przesłaniać nauk Jezusa, a Pan Jezus uczy by wybaczać. Nic to dla Ciebie nie znaczy? Dla mnie ekumenia daje ogromne możliwości okazywani owoców wiary i ewangelizacji.


JEZUS ŻYJE!!! Halle lu YAH!!!
Byłbym tchórzem, gdybym widział, że atakowana jest Boża Prawda, a pozostałbym bierny...,
bo nawet pies szczeka gdy widzi, że jego pan jest atakowany - Jan Kaliwin
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 29 lip 2013, 12:32

Uważam,że ta cała ekumenia to sprytne,diabelskie działanie.Ogólnie mówiąc protestanci widzą w tym /w ekumenii/ jeden ze sposobów nawracania katolików i innych odstępczych , niebiblijnych Kościołów. Zupełnie inaczej patrzą katolicy.Dla nich oznacza to narzucenie swoich wszystkich pseudonauk pod wodzostwem papieża. Po prostu chodzi o przyłączenie wszystkich światowych denominacji do KrK. Pierwszym z brzegu przykładem jest bratanie się z KrK kościoła luterańskiego /też anglikańskiego/. Czytałam,że uzgodniono na piśmie wspólnotę stołu pańskiego /cokolwiek dla katolików to znaczy/. Ale katolik może przyjmować komunię w kościele luterańskim, natomiast luteranin w kościele rzymskim-broń Boże. Więc jakie to porozumienie i jaka wspólnota.
Paweł przestrzegał w wielu listach żeby z odstępcami nawet nie jadać,nie pozdrawiać,nie gościć dopóki nie porzucą swojej złej nauki.
A że nauki wiadomego Kościoła są dalekie od Bożych nakazów chyba nikt nie wątpi.
Więc pytam: o jakiej ekumenii mówimy?Co ma wspólnego Bóg z Baalem?


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 29 lip 2013, 20:54

kontousunięte1 pisze:upełnie inaczej patrzą katolicy.Dla nich oznacza to narzucenie swoich wszystkich pseudonauk pod wodzostwem papieża.


Oni też dosyć często boją się o skutki ekumenizmu. Na przykład od tego roku w Łodzi nie odbywa się już ekumeniczna droga krzyżowa w Wielki Piątek.

kontousunięte1 pisze:Czytałam,że uzgodniono na piśmie wspólnotę stołu pańskiego /cokolwiek dla katolików to znaczy/. Ale katolik może przyjmować komunię w kościele luterańskim, natomiast luteranin w kościele rzymskim-broń Boże. Więc jakie to porozumienie i jaka wspólnota


Mogłabyś podać jakiegoś linka ?

Pierwsze słyszę, by rzymski katolik mógł przystępować do Komunii w innym Kościele, niż swój oraz o wspólnocie luteran z nie-ewangelikami.

U ewangelików każdy chrześcijanin może przyjąć Komunię, bo zaprasza do niej Pan Jezus, a nie ksiądz.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark



"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr



Ku refleksji.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 29 lip 2013, 21:22

kontousunięte1 pisze:Mogłabyś podać jakiegoś linka ?

Nie podam linka.Ta kwestia jest poruszona w dokumentach porozumienia między KrK a KEA.
O ile pamiętam to na którejś z luterańskich stron to było.Na katoliskich na pewno nie,bo ich nie czytam.
Generalnie chodzi o to,że luteranie są otwarci i chętni do współpracy, a katolicy niby też ale na swoich zasadach. Nic protestanckiego w KrK.
Piotrek. pisze:Oni też dosyć często boją się o skutki ekumenizmu.

Nie wiem czy i czego się boją. Chyba dostrzegają,że skutki są marne. Nie wiem nic na temat wspólnej drogi Krzyżowej w Łodzi czy gdziekolwiek, ale może są inne tego przyczyny niż strach katolików :lol:
Ja ze swej strony nie widzę możliwości szczerego porozumienia. Katolicy musieliby porzucić swoje niebiblijne dogmaty i nauki wręcz sprzeczne z Słowem Bożym, a tego nigdy nie zrobią.
A tak na marginesie...ten wychwalany pod niebiosa nowy papież pochwala homosiów.Nie dla mnie to,nie dla mnie.


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 29 lip 2013, 22:06

kontousunięte1 pisze:Generalnie chodzi o to,że luteranie są otwarci i chętni do współpracy, a katolicy niby też ale na swoich zasadach. Nic protestanckiego w KrK.


Fakt, luteran cechuje bardzo duża otwartość. Nie wychodzi im to póki co na złe, bo w ostatnim spisie okazało się, że mają o 10tys. wiernych więcej, niż deklarowali.

kontousunięte1 pisze:ie wiem nic na temat wspólnej drogi Krzyżowej w Łodzi czy gdziekolwiek, ale może są inne tego przyczyny niż strach katolików


http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/76 ... ,id,t.html

Z tego co wiem, nawet przedstawiciele KEA i KER angażowali się w nią przez przygotowanie własnych rozważań.

kontousunięte1 pisze:ten wychwalany pod niebiosa nowy papież pochwala homosiów.Nie dla mnie to,nie dla mnie.


Nie wychwala, bo uważa, że grzeszą.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark



"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr



Ku refleksji.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 29 lip 2013, 22:22

Ferdek pisze:
Chcę wierzyć pisze:Równie dobrze można by było napisać, że zwolennicy ekumenii szydzą i drwią z tych którzy za wiarę ginęli na stosach.

Mylisz pojęcia. Pamięć o tych co oddali życie za wiarę, nie moze przesłaniać nauk Jezusa, a Pan Jezus uczy by wybaczać. Nic to dla Ciebie nie znaczy? Dla mnie ekumenia daje ogromne możliwości okazywani owoców wiary i ewangelizacji.


No to widzisz mam nadzieję, że dyskusję typu "przeciwnicy ekumenii patrzą na innych z pogardą i mają zaciśnięte zęby" mamy za sobą bo piszesz nie prawdę. Pionierzy ruchu protestanckiego bez ekumenii szli do ludzi i głosili ewangelię i dlatego mamy to co mamy, czyli ludzie mogą wyznawać wiarę w Chrystusa w wolności.

Nie myl ekumenii z nakazem miłości Jezusa bo to nie ma nic wspólnego. Jezusa oni dobrze znają,. Ba nawet mają lepiej wykształconych teologów od was, lepsze świątynie, organizację a nawet mają pasterzy tak jak wy. Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać.
No to teraz przydało by się zapytać co tak naprawdę udało się zyskać tym głowom. Piękne kazania to oni potrafią mówić ale za tym nie idzie nic. Który nieświęty sobór został potępiony i która z decyzji papieża została uzanan za niegodną chrześcijanina.

Taka prawda, że w tym czasie pierwszym protestantom udało się głosić Ewangelię prawie w całej Europie bo ich przeganiano z kraju do kraju.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 30 lip 2013, 12:08

Piotrek. pisze:
Nie wychwala, bo uważa, że grzesz

Sorki, źle zrozumiałam. Miałam wczoraj zakręcony dzień. ;-)


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 05 sie 2013, 17:53

"I zawołał donośnym głosem: Upadł, upadł Wielki Babilon i stał się siedliskiem demonów i schronieniem wszelkiego ducha nieczystego i schronieniem wszelkiego ptactwa nieczystego i wstrętnego. Gdyż wszystkie narody piły wino szaleńczej rozpusty jego i królowie ziemi uprawiali z nim wszeteczeństwo, a kupcy ziemi wzbogacili się na wielkim jego przepychu. I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające" Ap. 18.2-4

reformatorzy uważali że KRK jest tym Wielkim Babilonem, większość ewangelicznych chrześcijan nadal tak uważa (i ja się z tym zgadzam), więc jeśli chodzi o ekumenię z KRK to odpowiedź jest podana jak na tacy w Biblii :)



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości