Rozwód - 3 przypadki

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 1101
Rejestracja: 03 mar 2010, 10:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Rozwód - 3 przypadki

Postautor: Bea » 05 sty 2012, 22:33

Nie mogę się doszukać odpowiedzi w tematch a chodzi mi o krótkie, jasne i poparte wersetami odpowiedzi.

Mam trzy przypadki rozwodu:
W którym rozwód jest dopuszczony a strony są wolne do zawarcia nowego związku?

1. Oboje wierzący. Jedna strona twierdzi, że Bóg każe jej się rozwieść bo to małżeństwo (zawarte gdy oboje byli wierzący) nie było Jego wolą. Na poparcie tego twierdzenia ma "słowa" przekazane jej przez innych wierzących a wskazujące na rozwód jako wole Boga
Gdy dojdzie do rozwodu czy któraś ze stron, obie, żadna są wolne do ponownego małżeństwa?

2. Oboje wierzący. Jedna strona zdradza ale zostaje jej to wybaczone. Po kilku latach ta strona która zdradzała chce się rozwieść i odchodzi. Czy strona która kiedyś była zdradzana a teraz jest porzucona i/lub porzucająca jest wolna i może zawrzeć nowy związek?

3 Małżeństwo zostaje zawarte gdy stron są niewierzące później się nawracają.
Po latach jedna strona odchodzi od Pana i chce też rozwodu bo nie może znieść wierzącego współmałżonka. Czy strona opuszczona jest wolna i może zawrzeć nowy związek?


Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 06 sty 2012, 07:55

Bea pisze:1. Oboje wierzący. Jedna strona twierdzi, że Bóg każe jej się rozwieść bo to małżeństwo (zawarte gdy oboje byli wierzący) nie było Jego wolą. Na poparcie tego twierdzenia ma "słowa" przekazane jej przez innych wierzących a wskazujące na rozwód jako wole Boga
Gdy dojdzie do rozwodu czy któraś ze stron, obie, żadna są wolne do ponownego małżeństwa?

Nie.
Bea pisze:2. Oboje wierzący. Jedna strona zdradza ale zostaje jej to wybaczone. Po kilku latach ta strona która zdradzała chce się rozwieść i odchodzi. Czy strona która kiedyś była zdradzana a teraz jest porzucona i/lub porzucająca jest wolna i może zawrzeć nowy związek?

Nie
Bea pisze:3 Małżeństwo zostaje zawarte gdy stron są niewierzące później się nawracają.
Po latach jedna strona odchodzi od Pana i chce też rozwodu bo nie może znieść wierzącego współmałżonka. Czy strona opuszczona jest wolna i może zawrzeć nowy związek?

Nie

Dlatego właśnie uczniowie słysząc co mówi Pan o nierozerwalności małżeństwa stwierdzili:
"Jeśli tak się przedstawia sprawa męża i żony, nie warto się żenić!"


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 1101
Rejestracja: 03 mar 2010, 10:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bea » 06 sty 2012, 08:46

ann_in_grace pisze:Trzy razy nie.

Na wszystkie 3 pytania:

Czy rozwód jest dopuszczalny?
Czy obie strony sa wolne do nowego związku?
Czy jedna strona jest wolna do zawarcia nowego związku?

W tych trzech przypadkach?

Wywołam do tablicy ;)
Kaan, Lash, Markulus, Quster wasze zdanie?


Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 06 sty 2012, 09:58

Co prawda nikt mnie nie wywoływał ale zgłaszam się na ochotnika. ;)
3 x nie.
Przy czym chciałbym zwrócić uwagę na konieczność odróżnienia kwestii odejścia jednego współmałżonka, od kwestii ponownego wyjścia za mąż (czy też ożenku), co często jest rozpatrywane łącznie.


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 1101
Rejestracja: 03 mar 2010, 10:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bea » 06 sty 2012, 10:02

Erazm pisze:Przy czym chciałbym zwrócić uwagę na konieczność odróżnienia kwestii odejścia jednego współmałżonka, od kwestii ponownego wyjścia za mąż (czy też ożenku), co często jest rozpatrywane łącznie.


dzięki za odpowiedz
no nie mamy 3x po 3 pytania :)


Awatar użytkownika
esde
Posty: 279
Rejestracja: 07 lis 2011, 21:17
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: esde » 06 sty 2012, 14:07

Bea brałaś udział w dyskusji "czy jest możliwe powtórne małżeństwo?"
;-) wydawało mi się, że masz już wyrobione zdanie. Jeśli chodzi o mnie to stanowisko jakie ja zajmuje jest tam przedstawione i poparte cytatami, dlatego nie widzę sensu ich kopiować, można sprawdzić
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... c&start=75

Pozdrawiam!
Z Bogiem!


Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 06 sty 2012, 14:18

Bea pisze:Wywołam do tablicy ;)
(...) Quster wasze zdanie?

Ja nie jestem przeciwny ponownym małżeństwom, ale to osobista decyzja.

Zakazywanie to dla mnie tworzenie Prawa, Kodeksu zakazów i nakazów.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2012, 14:24 przez Quster, łącznie zmieniany 1 raz.


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Obrazek
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 1101
Rejestracja: 03 mar 2010, 10:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bea » 06 sty 2012, 14:22

esde pisze:Bea brałaś udział w dyskusji "czy jest możliwe powtórne małżeństwo?"
;-) wydawało mi się, że masz już wyrobione zdanie. Jeśli chodzi o mnie to stanowisko jakie ja zajmuje jest tam przedstawione i poparte cytatami, dlatego nie widzę sensu ich kopiować, można sprawdzić
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... c&start=75

Pozdrawiam!
Z Bogiem!


Nie chodzi o moje zdanie ale o trzy konkretne przypadki z życia wzięte.
Moje zdanie znają
Proszę byście po prostu w tych konkretnych przypadkach powiedzieli jakie jest wasze zdanie i ocena
Chodzi mi tez poparcie uzasadnienia wersetami.

Zainteresowani czytają ten wątek.


Awatar użytkownika
Bea
Posty: 1101
Rejestracja: 03 mar 2010, 10:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bea » 06 sty 2012, 14:23

Quster pisze:
Bea pisze:Wywołam do tablicy ;)
(...) Quster wasze zdanie?

A


Powiesz "B" ? ;)
i może coś więcej


Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 06 sty 2012, 14:24

Bea pisze:
Quster pisze:
Bea pisze:Wywołam do tablicy ;)
(...) Quster wasze zdanie?

A


Powiesz "B" ? ;)
i może coś więcej

edytowałem to... pierwszy jest absurdalny powód, drugi i trzeci zastanawiający


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"


Obrazek
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 1101
Rejestracja: 03 mar 2010, 10:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bea » 06 sty 2012, 14:28

Quster pisze:
Bea pisze:
Quster pisze:
Bea pisze:Wywołam do tablicy ;)
(...) Quster wasze zdanie?

A


Powiesz "B" ? ;)
i może coś więcej

edytowałem to... pierwszy jest absurdalny powód, drugi i trzeci zastanawiający

rozwiń :)
dlaczego pierwszy absurdalny ( ja wiem ale delikwent upiera się, że Bóg to)
drugi i trzeci - coś więcej?


Awatar użytkownika
agnieszkas
Posty: 3602
Rejestracja: 04 kwie 2010, 15:55
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: In Christ Alone
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agnieszkas » 06 sty 2012, 14:39

Bea pisze:
Quster pisze:
Bea pisze:
Quster pisze:
Bea pisze:Wywołam do tablicy ;)
(...) Quster wasze zdanie?

A


Powiesz "B" ? ;)
i może coś więcej

edytowałem to... pierwszy jest absurdalny powód, drugi i trzeci zastanawiający

rozwiń :)
dlaczego pierwszy absurdalny ( ja wiem ale delikwent upiera się, że Bóg to)
a jakim Slowem Bozym popiera ten delikwent to "objawienie", ze ma sie rozwiesc ?


Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie.
(Gal.2,20)
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 06 sty 2012, 14:43

Bea pisze:dlaczego pierwszy absurdalny ( ja wiem ale delikwent upiera się, że Bóg to)
drugi i trzeci - coś więcej?

Jak pisałem decyzja powinna być nie pod wpływem domniemanych zakazów i nakazów, ale pod wpływem osobistej decyzji opartej na Piśmie.

Nie mi osądzać czyjeś odczucia, ale uważam, że to odczucia wbrew duchowi Pisma. Bóg nie jest sprzeczny ze swoimi myślami, a Pismo mówi, że Bóg brzydzi się rozwodami, raczej więc zbadał bym duchy, które stoją za tym "wewnętrznym głosem".

A drugi i trzeci ? zdrada, porzucenie, nie uważam, żeby czyjś grzech miał wpływać na ograniczenie mi tego co Bóg dał człowiekowi ku radości.

A trzeci Pismo mówi, że jak niewierzący chce odejść, to niech odejdzie, a my nie jesteśmy niewolniczo związani z tym, że ktoś nie chce trwać w tym przymierzu... sam łamie i zrywa... do wolności jesteśmy powołani...

Ale jak pisałem to są decyzje osobiste, nie znam wszystkich szczegółów i nie poznam a i tak to w ostateczności na sumieniu tej osoby będzie odpowiedzialność przed Bogiem, warto też wziąć pod uwagę, że w ST Bóg dał list rozwodowy.... że Chrystus do swoich przyszedł a oni go nie przyjęli i w pewnym sensie zdradzili, przez co Oblubienica jest "inna"... ale to są moje przesłanki, nikt z tym nie musi się zgadzać, ja nikogo nie przymuszam do takiego podejścia i nie walczę z tymi zakazami w kościołach. Ale nie podzielam tego.


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"


Obrazek
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 06 sty 2012, 14:55

Tylko tu zacytuje. ;-)

Westminsterskie Wyznanie Wiary
Rozdział 24 - Małżeństwo


I. Małżeństwo może być zawarte tylko między jedną kobietą i jednym mężczyzną. Kobieta i mężczyzna nie mogą mieć więcej niż jednego współmałżonka w tym samym czasie.

II. Bóg ustanowił małżeństwo dla wzajemnej pomocy męża i żony, dla rozradzania się ludzkości zgodnie z Jego Prawem oraz dla powstrzymania się przed niemoralnością.

III. Wszyscy ludzie mogą wstępować w związki małżeńskie, jeśli tylko zdają sobie sprawę z tego, co robią. Jest jednak obowiązkiem chrześcijanina, by zawierał związek tylko z partnerem „w Panu". W konsekwencji, ci którzy nazywają się wierzącymi, nie powinni zawierać związków małżeńskich z niewierzącymi i poganami. Nie przystoi także, aby pobożne osoby były partnerami tych, którzy prowadzą rozwiązłe życie albo popierają zasługującą na potępienie herezję.

IV. Małżeństwo nie może być zawarte między bliskimi krewnymi lub powinowatymi, ponieważ jest to zabronione przez Słowo Boże. Takie kazirodcze związki nie mogą być zalegalizowane przez prawo ludzkie, a osoby takie nigdy nie mogą żyć razem jako mąż i żona.

V. Odkrycie faktu cudzołóstwa jednej ze stron po zaręczynach jest wystarczającym powodem do ich zerwania. Cudzołóstwo po ślubie daje prawo niewinnej stronie zażądania rozwodu, a po rozwodzie ponownego małżeństwa, tak jakby winna strona umarła.

VI. Chociaż zepsuta natura ludzka waży się szukać najrozmaitszych przyczyn, aby bezprawnie rozłączyć tych, których Bóg połączył w małżeństwie, jednak tylko cudzołóstwo, albo porzucenie są wystarczającymi przyczynami rozwiązania małżeństwa. Należy wtedy sprawę przeprowadzić publicznie i zgodnie z prawem, nie pozostawiając stronom możliwości działania według własnego uznania.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości