Wspólna modlitwa z katolikami

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.

Czy protestant może się modlić z katolikiem, jeśli ten modli się do Boga?

Jestem protestantem i uważam, że tak
37
69%
Jestem protestantem i uważam, że nie
17
31%
 
Liczba głosów: 54
Garnett
Posty: 316
Rejestracja: 26 kwie 2008, 19:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Garnett » 04 cze 2008, 21:01

"Przyzwoitą odległością" nazwałabyś odległość z jednego końca klasy do drugiego? ;-)
Jak już wspominałem - ksiądz wie, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem kultu maryjnego i jeśli w ogóle zauważył mnie jedzącego śniadanie to brak reakcji przyjmuję jako akceptację/przyjęcie do wiadomości tego, co czynię.


Basic
Information
Before
Leaving
Earth
Awatar użytkownika
Cynthia
Posty: 356
Rejestracja: 12 sty 2008, 02:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Cynthia » 04 cze 2008, 21:05

A ja mam większy problem. Zostaliśmy zaproszeni na chrzest katolicki bratanicy. Mam dwóch synów, 10 i 6 lat, nie byli oni jeszcze nigdy na mszy, a teraz nie wiem jak się wykręcić. Osobiście nie uznaję katolicyzmu za chrześcijaństwo. Chronię przed nim moje dzieci, tak jak się chroni przez dymem tytoniowym lub zarazkami. Na śluby jeździliśmy sami, siedzieliśmy wtedy przez całą mszę w ostatniej ławce, nie wstawałam bo to dla mnie byłby grzech. Teraz rodzina jest zbyt bliska i zbyt blisko mieszka, więc musimy iść. Ale pocieszam się, że jak moje dzieci podrosną i zdecydują się na prawdziwy chrześcijański chrzest, to zaproszę na to wydarzenie całą rodzinę. Teraz tylko mam dylemat jak przygotować dzieci na mszę. Ech, pewnie przesadzam, ale tak już jest. Wszystko się we mnie buntuje na samą myśl, że mam tam iść z nimi. :(


Obrazek
Nasz Pan jest wszechmogący.
http://cnth.flog.pl/
JaMaska
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2008, 00:24
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: JaMaska » 05 cze 2008, 07:52

ten wątek mocno sie rozwija, udało mi sie go przeczytać i co? zmusił mnie do zamyślenia i co? doszłam do wniosku, że modlitwa z Katolikiem jest dopuszczalna w mojej percepcji, inna sprawa jest to, że zarówno nie z każdym Katolikiem będe się chciała modlić jak i nie z każdym Protestentem (choć niewątpliwie maja większy kredyt zaufania) - jak dla mnie i tu i tu sa ludzie maja swoje przywary i nie mi ich oceniać i to czy Bóg ich wysłuchuje. Fakt mszy nie uznaję za modlitwę i tu nie mam watpliwości - mówię dziękuję. Przyszło mi jeszcze pytanie do zdeklarowanych przeciwników wspólnej modlitwy z Katolikami:
- czy modlitwa z Katolikiem o nawrócenie Katolika jest modlitwą z Katolkiem i czy jest dopuszczalna? - wiem wiem troche zaczepne to pytanie, ale mam wrażenie, że w tej kwetii nie ma systemu zero-jedynkowego - każdy z nas może to rostrzygnąć we własnej głowie i zgodnie z własnym sumieniem.
Dla mnie osobiście jest to dopuszczalne (choć nie żebym się garnęła :))
A poza tym co to jest modlitwa? może od tego trzeba by zacząć?


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 05 cze 2008, 08:50

Modlitwa, to...między innymi - ofiarą składana Bogu, "owoc warg", miła i przyjemna woń dla Pana.
Modlitwa z katolikiem o nawrócenie katolika nie tylko jest dopuszczalna, ale według mnie, jest niezbędna. Ale jak mówiłam wyżej - zanim zaczniemy razem z nim zanosić modły o jego nawrócenie, to najpierw wykładamy mu Ewangelie. Potem już, czy się modlić o niego z nim, czy bez niego decyduje jego reakcja na Słowo Boże.
Jeżeli, na przykład, podobnie jak moja teściowa i szwagier, zacznie opanować, mówiąc, że "grunt to czcić Maryje" itp., zacznie gadać, że czytasz "jakąś inną Biblie", że ci "mozgi w tej sekcie wyprali" - to modlitwa z nim jest wykluczona moim zdaniem, co nie znaczy, że nie mamy modlić się o nich.
Pozdrawiam.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 05 cze 2008, 09:13

Axanna pisze: Modlitwa, to...między innymi - ofiarą składana Bogu, "owoc warg", miła i przyjemna woń dla Pana.
Modlitwa z katolikiem o nawrócenie katolika nie tylko jest dopuszczalna, ale według mnie, jest niezbędna.
jest radoscia dla Pana
Axanna pisze: Ale jak mówiłam wyżej - zanim zaczniemy razem z nim zanosić modły o jego nawrócenie, to najpierw wykładamy mu Ewangelie. Potem już, czy się modlić o niego z nim, czy bez niego decyduje jego reakcja na Słowo Boże.
:) :D
Axanna pisze: Jeżeli, na przykład, podobnie jak moja teściowa i szwagier, zacznie opanować, mówiąc, że "grunt to czcić Maryje" itp., zacznie gadać, że czytasz "jakąś inną Biblie", że ci "mozgi w tej sekcie wyprali" - to modlitwa z nim jest wykluczona moim zdaniem, co nie znaczy, że nie mamy modlić się o nich. Pozdrawiam.

Bardzie wyklucza wspolna modlitwe ich "Bog" . Zydzi caly czas wzywali imienia Boga ale "obok niego mieli innych pomocnikow". I dlatego Bog sie na nich gniewal.
Dla mnie problem jest w nauce KRK.
Trudno mi zaakceptowac ze "moj Bog = konsekrowany chleb" Z teologii Katolickiej wynika ze Pelny Chrystus jest w kazdym oplatku - Skoro Pelny wiec jest on calkowicie Bogiem.
Dla mnie modlitwa do "tego Boga" Jest wykluczona.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
JaMaska
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2008, 00:24
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: JaMaska » 05 cze 2008, 15:27

Muszę doprecyzować - nie mam na myśle mszy w KK, bo jak pisałam uważam, że to nie modlitwa, dopuszczam jednak możliwość modlenia sie z Katolikiem, i mam tu na myśli pare osób z KK, wierzących (fakt to w co wierzą jest mocno wypaczone) jednak Modlitwa Pańska razem jest dla mnie jak najbardziej dopuszczalna.
Ciągle mam w głowie pączątki mojego Chrzescijaństwa gdy Kościół Zielonoświątkowy w 25tysięcznym miasteczku zaczynał istnieć i praktycznie każdy z nas był Katolikiem, jednak ktos dał nam szansę na wspólna modlitwę, na poznanie , na nawrócenie.
Naprawde trudno mi pogodzic sie z myśla , że ktoś mógły mnie pogonić ze spotkań dlatego, że wyznawałam religię katolicką i mógłby nie chcieć się ze mna modlić.
Ok w tej chwili wiem, że KK zbudowany jest wg mnie na konformiźmie i pogaństwie, ale wtedy nie miałam o tym pojęcia, i dziękuje Bogu, ze szansę dla mojego miasta rodzinnego i za ludzi, którzy przyszli z Ewangelią.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 05 cze 2008, 15:49

Posłuchaj, JaMasko, mi już znudziło się tłumaczyć.... czytaj uważnie, proszę... tu nikt nikomu szansy nie odbiera. Sprzeciwiam się jedynie wspólnym modlitwom wraz z szydercami, głosicielami innej ewangelii - mimo iż znają Boże Słowo, ze świadomymi bluźniercami i z tymi, którzy nie chcą ani słuchać, ani poznać nauki o krzyżu.... Chodzi o podchód indywidualny - o to tylko chodzi, a nie o odrzucenie wszystkich hurtem, ile można powtarzać jedno i to samo? Po co mówić o odebraniu komuś szansy?


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 06 cze 2008, 13:50

Cynthia pisze:A ja mam większy problem.

Hej, hej - przecież nie musisz iść na ten chrzest, bo kto Cię zmusza? Dlaczego nie powiesz bratu, czego naucza Biblia o chrzcie i że się z tym zgadzasz? Wiem jakie to trudne, ale nie można się dać wciągać w takie rzeczy, tylko wykorzystać je do powiedzenia prawdy, czyli, co na to Bóg.
Będę się modlił o odwagę dla Ciebie. :flower:


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
klaudia_rk
Posty: 9
Rejestracja: 18 maja 2008, 15:40
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: klaudia_rk » 06 cze 2008, 19:39

Bylam w Czestochowie i powiem szczerze, ze to bylo dla mnie duze przezycie w bardzo negatywnym sensie. Musialam stac kolo tych barierek bardzo blisko ołtarza, a cala klasa smigala na kleczkach. Na mszy niestety nie mialam tyle odwagi, zeby nie kleczec :-/ . Najgorsze bylo odsloniecie obrazu. Nie moge pojac tego jak mozna tyle czci oddawac zwyklemu obrazowi. Uhh a jeszcze potem rozaniec i litanie w autobusie. No i pytanie ksiedza czy popatrzylismy Marii prosto w oczy. Dobrze, ze mam juz to za soba. Wiem jedno- juz nigdy tam nie pojade no i nie wybiore sie na katolicka wycieczke nawet jesli bedzie organizowana przez szkole.


Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 06 cze 2008, 20:41

klaudia_rk pisze:Bylam w Czestochowie i powiem szczerze, ze to bylo dla mnie duze przezycie w bardzo negatywnym sensie.


Nie cała Częstochowa jest zła. Są tam też dzieci Boże, Hallelujah! Z resztą - wszędzie są. W Częstochowie są przecież Kościoły, które oddają cześć naszemu Ojcu niebieskiemu w duchu i prawdzie:

Lista Kościołów protestanckich w Częstochowie:

1. Kościół Chrześcijan Baptystów "Wspólnota Wody Żywej" (ul. Nowowiejskiego 3)
2. Kościół Zielonoświątkowy "Hosanna" (ul. Przemysłowa 9a) - http://www.hosanna.com.pl/
3. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ul. Wolności 44)
4. Kościół Wolnych Chrześcijan (ul. Kościelna 60)
5. Kościół Chrześcijański "Słowo Wiary" (ul. NMP 4) - http://www.slowowiary.pl/
6. Kościół Ewangelicki (ul. Śląska 20)

Jak na takie "diabelskie" ;-) (dżołk) miasto to sporo mamy zborów, co nie?

klaudia_rk pisze:Musialam stac kolo tych barierek bardzo blisko ołtarza, a cala klasa smigala na kleczkach. Na mszy niestety nie mialam tyle odwagi, zeby nie kleczec :-/ .


Ale rozumiesz już swój błąd i wyznałaś ten grzech Chrystusowi? Jest to bardzo, ale to bardzo ważne! Oddałaś cześć szatanowi - jest to grzech straszny - ale pamiętaj, że Chrystus poniósł i za ten grzech karę, i za to również krew ciekła mu z ran - dlatego, nie zadręczaj się już więcej, ale:

1. Wyznaj swój grzech Bogu i uwierz w Jego przebaczenie,
2. Przyznaj się do tego grzechu przed tymi, wobec których złożyłaś fałszywe świadectwo Twojej wiary - tj. przed tymi, z którymi tam byłaś,

A propos odwagi... studiuj Boże słowo - Biblię - w niej znajdziesz odpowiedzi - i módl się do Boga o to. Przypominasz sobie trzech młodzieńców na równinie Dura z Księgi Daniela? Jest to sytuacja IDENTYCZNA z Twoją! Uwierz, że w Biblii są odpowiedzi na wszystkie nasze pytania! Trzech młodzieńców było czcicielami Boga jedynego i gdy został postawiony posąg na równinie Dura i kazano wszystkim upaść i złożyć mu hołd - oni tego nie zrobili! A oczekiwaną konsekwencją nie był wstyd, ale ŚMIERĆ! Nie ulękli się ludzi i pozostali wierni Bogu. Zwróć uwagę, iż oni, podobnie jak Ty, byli młodzi! Przeczytaj koniecznie trzeci rozdział Księgi Daniela!

I taka praktyczna rada na przyszłość... kiedy znajdziesz się w takiej sytuacji - pomyśl o Jezusie, gdy cierpiał za Ciebie na krzyżu i zadaj sobie w takim momencie pytanie w duszy, kto jest ważniejszy - czy opinia tych ludzi, czy Chrystus - boisz się reakcji ludzi i wstydu, ale co jest ważniejsze - czy uklęknę przez co mój Pan miał kiedyś zadany na Golgocie jeszcze większy ból - czy też zniosę prześladowania ze strony tych, którzy służą diabłu, podobnie jak mój Pan zniósł to ze strony ich poprzedników? Warto też wspomnieć wtedy trzech młodzieńców i naśladować ich wiarę, podobnie jak inne przykłady wiary, jakie znajdujemy w Biblii (Hbr. 13:7). No i przede wszystkim cały czas modlić się o odwagę i uchwycić się wiarą Jezusa.

klaudia_rk pisze:Najgorsze bylo odsloniecie obrazu. Nie moge pojac tego jak mozna tyle czci oddawac zwyklemu obrazowi. Uhh a jeszcze potem rozaniec i litanie w autobusie. No i pytanie ksiedza czy popatrzylismy Marii prosto w oczy. Dobrze, ze mam juz to za soba. Wiem jedno- juz nigdy tam nie pojade no i nie wybiore sie na katolicka wycieczke nawet jesli bedzie organizowana przez szkole.


Grunt to odpowiednia, dojrzała, chrześcijańska postawa! Nawet, gdy znajdziemy się w takich okolicznościach - wcale nie musi to oznaczać, że od razu jest to negatywne. Bóg może mieć w tym Swój cel - kiedy stawia Ciebie tam wśród katolików, abyś złożyła świadectwo o Chrystusie i błędach religii rzymskokatolickiej. Módl się, aby Pan mógł Cię wykorzystać jako narzędzie w ewangelizacji na takich miejscach - oczywiście, jeżeli Twoja wiara jest na tyle dojrzała!

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 06 cze 2008, 23:25

Nie zgadzam się z postem Eliasza (co jest żadkością). Uklęknięcie przed obrazem według mnie jest oznaką, że osoba jest nienawrócona. To prawda, że było wielu chrześcijan w Starym Testamencie którzy czcili idole, ale pamiętajmy, że w tamtych czasach wierzący nie mieli w sobie jeszcze Ducha Świętego, który teraz przekonuje chrześcijan co jest grzechem. Każdy chrześcijanin w Nowym Testamencie ma w sobie Ducha Świętego i On nie pozwala na zaparcie się wiary.

Dowodem na to jest chociażby kłanianie się obrazowi Bestii które odbędzie się w przyszłości Biblia jasno mówi, że każdy kto odda jej pokłon będzie potępiony. W czasach gdy składanie pokłonu Bestii będzie przymusowe (pod groźbą śmierci) wydaje się logiczne, że niektórzy chrześcijanie ulegną presji, jednak Biblia mówi dokładnie co innego. Żaden chrześcijanin na świecie nie uklęknie przed obrazem Bestii i wielu za to poniesie śmierć.

Biblia wyraźnie, że żaden bałwochwalca do nieba nie wejdzie. Zatem klaudia_rk, czytaj Biblię i módl się do Boga, żeby zbawił twoją duszę.


JaMaska
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2008, 00:24
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: JaMaska » 06 cze 2008, 23:59

Axanna pisze: Sprzeciwiam się jedynie wspólnym modlitwom wraz z szydercami, głosicielami innej ewangelii - mimo iż znają Boże Słowo, ze świadomymi bluźniercami i z tymi, którzy nie chcą ani słuchać, ani poznać nauki o krzyżu....


ok, byc może faktycznie cos mi umknęło.
Byc może to pytanie jest źle sformuowane i tak na prawde wszyscy rozwazamy czy dopuszcxzalna jest modlitwa z jw - myśle, że czegos takiego nikt nie dopuszcza, natomiast dla mnie pytanie czy dopuszczam modlitwe z Katolikami jest zbyt duzym uogólnieniem, to jakby pytać czy dopuszczam modlitwę z Prawosławnym czy Chrześcijaninem - nikt nie jest w stanie zagwarantować mi czystości intenmcji danej osoby itd itd itd i mozna tak polemizowac długo i szczęsliwie - zastanawiam się jedynie po co?


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 07 cze 2008, 08:21

A ja popieram Eliasza. Uważam, że nie wolno potępiać dziewczyny za chwile słabości. Najważniejsze, że ona tego żałuje i myślę, że z tego pokutuje. Każdemu zdarza się upadek.
A co do pokłonu bestii... wydaje mi się, że chodzi o te czipy i ekumenie - wzięcie go na rękę i wejście do strefy ekumenicznej, jaka obejmie wszystkie religie i całą ziemie - to jest równoznaczne owemu pokłonowi... tak mi się na razie zdaje...

JaMasko, dziwne pytanie - "po co", od kogoś kto wszedł na forum i już wziął udział w dyskusji... 8-)


klaudia_rk
Posty: 9
Rejestracja: 18 maja 2008, 15:40
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: klaudia_rk » 07 cze 2008, 13:38

Bardzo zaluje tego, co sie stalo :-( . Szkoda, ze nie porozmawialam z wychowawczynia i nie zaczekalam na zewnatrz.
Jezeli chodzi o zlozenie swiadectwa- opowiedzialam calej klasie o roznych wyznaniach protestanckich. Czesto rozmawiam z kolezankami o Bogu, ale o zadnym nawracaniu nie ma mowy, bo wywiazalaby sie z tego tylko klotnia. One chodza na oaze i sa bardzo zaangazowane w zycie Kosciola. Jedyne, co moge zrobic to opowiedziec im o protestantyzmie.


Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 07 cze 2008, 15:23

klaudia_rk pisze:Jezeli chodzi o zlozenie swiadectwa- opowiedzialam calej klasie o roznych wyznaniach protestanckich.


Bardzo dobrze, ale w tej sytuacji warto przemyśleć odniesienie się wprost do problemu bałwochwalstwa i określenie tego po imieniu - tj. stwierdzenie, iż oddawanie czci obrazom jest bałwochwalstwem, czemu Kościół rzymski zaprzecza:

"Należy zachować praktykę umieszczania w kościołach świętych obrazów, by doznawały czci ze strony wiernych" Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan. 1188

klaudia_rk pisze:Czesto rozmawiam z kolezankami o Bogu, ale o zadnym nawracaniu nie ma mowy, bo wywiazalaby sie z tego tylko klotnia. One chodza na oaze i sa bardzo zaangazowane w zycie Kosciola. Jedyne, co moge zrobic to opowiedziec im o protestantyzmie.


Mów im o protestantyzmie, ale w kontekście Jezusa Chrystusa i Ewangelii. Protestantyzm Twoich koleżanek i kolegów nie zbawi, ale Jezus Chrystus, który w tym protestantyzmie jest prawidłowo wyznawany. Warto zacząć od kwestii wydaje się najważniejszej, a więc zbawienia z wiary (Sola fide) i pośrednictwa Chrystusa (Solus Christus), a więc podstawowych założeń protestantyzmu, jednocześnie będących zwięźle przedstawioną Ewangelią.

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)


► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości