Naród żydowski i państwo Izrael w świetle NT

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Naród żydowski i państwo Izrael w świetle NT

Postautor: Hallers » 17 lut 2008, 13:05

Mam pytanie odnoście narodu żydowskiego i Izraela.

Co możecie powiedzieć o tych dwóch kwestiach patrząc na nie przez Słowo Boże?

Jeżeli wierzący chrześcijanie są nowym Izraelem to jaki stosunek ma Bóg do żydów - czy nadal są Jego Narodem Wybrany?

A także jaki stosunek powinni mieć chrześcijanie względem osób narodowości żydowskiej i obecnego państwa Izrael?


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 17 lut 2008, 13:29

Poniżej moje krótkie przemyślenia:

a. czy nadal są Narodem Wybranym

Bóg w ST wybrał Izrael aby o Nim świadczył całemu światu. (nie pamiętam cytatu ale zapewne można łatwo wygooglać)

Pan Jezus przed wniebowstąpieniem powiedział: (Dz.Ap. 1:8; BW)
"Ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.". Należy zauważyc dwie rzeczy:
1. w zgromadzeniu tym byli tylko nawróceni żydzi
2. świadkami w Jerozolimie, potem całej Judei (więc obszar większy niż Jerozolima, ale nadal cały żydowski), potem Samarii (znów większy i tym razem już nie stricte żydowski, ale jak wiemy samarytanie wyznawali tego samego Boga), a na końcu aż po krańce ziemii (tutaj mamy ewidentnie pogaństwo).

My (poganie) jesteśmy tylko wszczepionymi gałązkami w drzewo oliwne, a to ich (żydów) głównym zadaniem miałobyć świadczenie o Bogu. Oczywiście, nie należy myśleć, że My nie mamy świadczyć, ale należy wiedzieć, że to pierwotnie żydzi mieli to czynić i tym bardziej Bóg będzie im w tym pomagał gdy się nawrócą.
Więc czy są nadal Narodem Wybranym -- oczywiście, że są, tylko również nadal uparcie odrzucają swojego Mesjasza i z wszelakimi tego konsekwencjami.
(myślenie, że Żydzi już nie są Narodem Wybranym i zostali przez kogoś "zastąpieni" może prowadzić do powtórnego holokaustu, który nie tak znowu dawno miał miejsce -- więc warto na to uważać)

b. jaki stosunek do narodowości żydowskiej powinni mieć chrześcijanie:

Powinni zwiastować im Ewangelię i modlić się o ich nawrócenie oczywiście.
Niestety ostatnio obserwuję w różnych zborach pewne niezdrowe fascynacje izraelem, które niestety kończą się tym, że osoby przebywające "pod Łaską" same z powrotem pakują się "pod Prawo", ale o tym niezdrowym postępowaniu pisał już ap. Paweł.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 18 lut 2008, 08:59

Dopiszę jeszcze że do postawienia tych pytań zmusiła mnie publikacja kościoła Miech Ducha w której można przeczytać że jako chrześcijanie powinniśmy wspierać żydów oraz Izrael nawet łożąc na niego ... finansowo.

Niestety na podparcie tych tez w całej publikacji znalazłem tylko jedno odniesienie do Słowa Bożego a mianowicie werset z Izajasza : Pocieszajcie mój lud (Izajasza 40,1)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Naród żydowski i państwo Izrael w świetle NT

Postautor: Lash » 18 lut 2008, 09:12

Hallers pisze: Mam pytanie odnoście narodu żydowskiego i Izraela.
A to nie to samo :O ;)
Hallers pisze: Co możecie powiedzieć o tych dwóch kwestiach patrząc na nie przez Słowo Boże?
???
Hallers pisze: Jeżeli wierzący chrześcijanie są nowym Izraelem to jaki stosunek ma Bóg do żydów - czy nadal są Jego Narodem Wybrany?
A chrzescijanie to NOWY Izrael?
Hallers pisze: A także jaki stosunek powinni mieć chrześcijanie względem osób narodowości żydowskiej i obecnego państwa Izrael?
Blogoslawic i glosic Jezusa.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 lut 2008, 09:19

Powinniśmy im głosić Ewangelię -- jeśli ktoś uważa, że dobrym sposobem jest głoszenie wspierając ich finansowo to mu zabraniać nie będę (sam nie wiem, jakieś przelewy i w tytule "od Jezusa Chrystusa"? można w sumie i tak). Ale należy uważać, aby to się nie przerodziło w jakąś niezdrową fascynację. Niestety są chrześcijanie tak zafascynowani Izraelem, że cały czas z Nimi tylko by czas spędzali ale w ich obecności o Jezusie nic nie wspomną bo mogli by przecież ich urazić :-/ We wszystkim należy zachować trzeźwość myślenia i skoncentrować swoją uwagę przede wszystkim na Bogu. W końcu każdy z Nas otrzymał Ducha Świętego, który bardzo często mówi Nam co czynić mamy, a czego nie, a przede wszystkim kieruje Nasze myśli aby skupiły się na Bogu.
Ja osobiście wolę finansowo wspomagać stołówkę dla bezdomnych mieszczącą się niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Jeśli Bóg mi kolejny raz pobłogosławi i będę spokojnie mógł żyć za mniej niż teraz albo otrzymam jakieś dodatkowe fundusze to wiem, że powie mi też kogo mam obdarować tym co otrzymałem.

Pozdrawiam,
f.


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Naród żydowski i państwo Izrael w świetle NT

Postautor: Hallers » 19 lut 2008, 20:33

Lash pisze:
Hallers pisze: Mam pytanie odnoście narodu żydowskiego i Izraela.
A to nie to samo :O ;)
Nie. Tak jak Polska i Polacy to dwa różne tematy.

Lash pisze:
Hallers pisze: Co możecie powiedzieć o tych dwóch kwestiach patrząc na nie przez Słowo Boże?
???
Co Nowy Testament mówi o żydach i państwie Izrael. Wiem że w Stanach istnieje duże lobby skupiające chrześcijan wspomagających państwo Izrael wierząc że w ten sposób wypełniają proroctwo zawarte w NT.

Lash pisze:
Hallers pisze: Jeżeli wierzący chrześcijanie są nowym Izraelem to jaki stosunek ma Bóg do żydów - czy nadal są Jego Narodem Wybrany?
A chrzescijanie to NOWY Izrael?
Tak słyszałem, że Kościół to Nowy Izrael, ale być może się mylę a sam termin usłyszałem kiedyś w KrK :

"A chodziło o Daniela Rufei-sena, zmarłego niedawno polskiego Żyda - karmelitę, przyjaciela Karola Wojtyły jeszcze z Polski. Kiedy Papież użył w rozmowie z nim terminu "nowy Izrael", Brat Daniel, powołując się na List św. Pawła do Rzymian, zauważył, że Kościół nie jest nowym, lecz poszerzonym Izraelem. Po kolejnym kwadransie rozmowy Jan Paweł II wrócił do tamtej kwestii: "Popełniłem błąd i chcę go naprawić: wydaje mi się, że istotnie nie jest słuszną rzeczą nazywać Kościół nowym Izraelem, lecz trzeba by raczej mówić o Izraelu poszerzonym"."


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Naród żydowski i państwo Izrael w świetle NT

Postautor: Lash » 20 lut 2008, 08:47

Hallers pisze:
Lash pisze:
Hallers pisze: Mam pytanie odnoście narodu żydowskiego i Izraela.
A to nie to samo :O ;)
Nie. Tak jak Polska i Polacy to dwa różne tematy.
Oki naogola Izrael to tez narod. Czaje Baze :)
Hallers pisze:
Lash pisze:
Hallers pisze: Co możecie powiedzieć o tych dwóch kwestiach patrząc na nie przez Słowo Boże?
???
Co Nowy Testament mówi o żydach i państwie Izrael. Wiem że w Stanach istnieje duże lobby skupiające chrześcijan wspomagających państwo Izrael wierząc że w ten sposób wypełniają proroctwo zawarte w NT.
Coz o ile sie ne myle te ruchu sa powiazane z dyspensacjonalnymi ruchami eschatologicznymi. Pytanie na ile Eschatologia tego typu jest prawdziwa. Wielu uwaza ze restauracja Panstwa Izrael jest znakiem rychlego powrotu Pana co wynika dla nich ze ST. Dlatego wspieraja powrot Pana. Ja nie mam takich ciagot. NT mowi o Bozym Planie dla cielesnago Izraela ale jest to tajemnica dla Pawla. Pytanie czy my go poznamy czy nie :)
Hallers pisze:
Lash pisze:
Hallers pisze: Jeżeli wierzący chrześcijanie są nowym Izraelem to jaki stosunek ma Bóg do żydów - czy nadal są Jego Narodem Wybrany?
A chrzescijanie to NOWY Izrael?
Tak słyszałem, że Kościół to Nowy Izrael, ale być może się mylę a sam termin usłyszałem kiedyś w KrK :
"A chodziło o Daniela Rufei-sena, zmarłego niedawno polskiego Żyda - karmelitę, przyjaciela Karola Wojtyły jeszcze z Polski. Kiedy Papież użył w rozmowie z nim terminu "nowy Izrael", Brat Daniel, powołując się na List św. Pawła do Rzymian, zauważył, że Kościół nie jest nowym, lecz poszerzonym Izraelem. Po kolejnym kwadransie rozmowy Jan Paweł II wrócił do tamtej kwestii: "Popełniłem błąd i chcę go naprawić: wydaje mi się, że istotnie nie jest słuszną rzeczą nazywać Kościół nowym Izraelem, lecz trzeba by raczej mówić o Izraelu poszerzonym"."
Hmmm. Ja mysle ze Kosciola jest Innym Izraelem ale nie w miejsce starego. Nie jest tez poszerzeniem choc to kuszaca oferta na podstawie rzymian 11. Izrael jest bowiem ludem wg ciala. Nie mozemy byc jego poszerzeniem. Kosciol zas Jest Izrealem wg ducha czyli Duchowa Oblubienica
Tworzac prosta macierz wychodzi wiec: KRK natomiast probuje sie "wciac w cilesnsa" strone przez sukcesje

.............................. Cialo.....Duch
Izrael........................tak.......nie
Kosciol......................nie........tak
KRK widzi siebie.........tak.......tak

Izraelita w kosciele nie jest uprzywilejowany ani gorszy.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 lut 2008, 09:46

Offtopic:
O właśnie, tak mnie naszło pytanie -- czy znacie jakiś nawróconych żydów na Jezusa, którzy wstąpili do KRK (tak w ostatnich 50 latach nawet)? Przeczytałem kilka książek nawróconych żydów ale wszyscy albo przyłączali się do zborów ewangelicznych albo do zborów żydów mesjańskich.

Pozdrawiam,
f.


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 20 lut 2008, 10:11

Czytałem książkę "Byłem rabinem Rzymu. Historia wielkiego nawrócenia", Israel Zolli. Historia ma miejsce trochę dawniej niż 50 lat temu jednak jest to chyba jak na razie najbardziej "spektakularne" nawrócenie żyda na katolicyzm czy chrześcijaństwo w ogóle. Z tego co pisze był świadomy tego że istnieją inne kościoły chrześcijańskie ale wybrał właśnie kościół rzymsko-katolicki.

W 1945 roku rabin Rzymu, Israel Zolli, poprosił o chrzest w Bazylice Świętej Marii od Aniołów i przyjął imię Eugeniusz. Był to krok, który wymagał od ortodoksyjnego żyda niesamowitej odwagi. Wiązał się bowiem z groźbą wydziedziczenia, bojkotem ze strony rodziny i przyjaciół, utratą mienia. Taka brzemienna w skutkach decyzja musiała być zatem dokładnie przemyślana.

Co więc zadecydowało o tym, że człowiek, który przez 35 lat był naczelnym rabinem Triestu, a potem Rzymu, przyjął chrzest? O tym światowym wydarzeniu opowiada w tej książce sam nawrócony.

Israel Zolli urodził się 17 września 1881 roku w Brodach w Galicji. Po krótkim okresie studiów we Lwowie przeniósł się do Florencji, gdzie zapisał się do Instytutu Studiów Wyższych na tamtejszym uniwersytecie i do Rabinicznego Kolegium Włoskiego, idąc w ślady starej tradycji rodzinnej. Jako rabin Rzymu przeżył na własnej skórze deportację żydów w czasie II wojny światowej. Z pomocą papieża Piusa XII udało mu się ocalić tysiąc z nich przed zagładą.
Pod koniec życia przeszedł na katolicyzm, czego żydzi nie byli w stanie mu wybaczyć.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 20 lut 2008, 10:32

Jednak ogolnoswiatowe tendencje sa nadal od Rzymu do Chrystusa...


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 20 lut 2008, 10:39

Tak, tym bardziej trudno było mi zrozumieć dlaczego wybrał kościół rzymsko-katolicki wraz z całą jego nauką na temat Maryi czy modlitw do(czy jak kto woli "za pośrednictwem") zmarłych.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 20 lut 2008, 11:09

Hallers pisze:Tak, tym bardziej trudno było mi zrozumieć dlaczego wybrał kościół rzymsko-katolicki wraz z całą jego nauką na temat Maryi czy modlitw do(czy jak kto woli "za pośrednictwem") zmarłych.
Nie czytalem ksiazki wiec nie moge sie wypowiedziec.
Wiem natomiast ze w USA czesc kociolow zielonoswiatkowych weszlo do KRK. Pokazuje to tylko jak wiara w:
historycznosc kosciola oraz
kiepska nauka o zbawieniu

zamydlaja obraz do tego stopnia ze nie roznia sie one prawie niczym od papizmu.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 21 lut 2008, 12:35

Kapitan Nemo pisze:
Lash pisze:Wiem natomiast ze w USA czesc kociolow zielonoswiatkowych weszlo do KRK.

Ciekawe...Może podasz jakieś bliższe namiary na źródła,z których czerpiesz takie informacje?
Kiedys czytalem w sieci Nie jestem w stanie teraz tego odszukac :(


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 21 lut 2008, 13:02

A ja mam taka zasade odnosnie Zydow, ze lepiej byc małomównym.

12. gdyż tak mówi Pan Zastępów, którego chwała mnie posłała, o narodach, które was złupiły, że kto was dotyka, dotyka źrenicy mojego oka.
Ks. Zachariasza 2:12



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości