Kiedy chrzest?

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Melisa
Posty: 38
Rejestracja: 01 paź 2008, 12:14
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Melisa » 22 maja 2009, 18:20

Witajcie :)

Zapytałam pastora, o co chodzi. Powiedział, że:

po 1 ) wszyscy w zborze poznają, gdy będę "nowonarodzona" i wtedy dostąpię chrztu.

po 2 ) do chrztu trzeba się przygotowywać minimum 3 miesiące, bo tyle trwa przestudiowanie skryptu przygotowującego do chrztu.

Co Wy na te argumenty?
Drugi jest w miarę zrozumiały, ale ja nie wiem, jak inni mają zadecydować, że jestem nowonarodzona już. Chyba poznają to po gestach zewnętrznych, a nowonarodzenie to sprawa ducha.

Już sama nie wiem. Chyba pozostaje mi czekać. :( Proszę doradźcie coś konstruktywnego.


"(3) Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego." (Ew. Jana 3:3, BW)
Awatar użytkownika
Catch-22
Posty: 177
Rejestracja: 15 kwie 2009, 16:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Catch-22 » 22 maja 2009, 20:55

Ad 1/ a po czym mają to poznać? Bóg im to objawi?
Ad 2/ skrypt do chrztu?

Dz.Ap. 8:34-38
34. Wtedy eunuch odezwał się do Filipa i rzekł: Proszę cię, o kim to prorok mówi? O sobie samym, czy też o kim innym?
35. A Filip otworzył swoje usta i zwiastował mu dobrą nowinę o Jezusie, począwszy od tego ustępu Pisma.
36. A gdy tak jechali drogą, przybyli nad jakąś wodę, a eunuch rzekł: Oto woda; cóż stoi na przeszkodzie, abym został ochrzczony?
37. Filip zaś powiedział mu: Jeśli wierzysz z całego serca, możesz. A odpowiadając, rzekł: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym.
38. I kazał zatrzymać wóz, zeszli obaj, Filip i eunuch, do wody, i ochrzcił go.

'Jeśli wierzysz z całego serca, możesz." Filip nie jak widzisz nie warunkował tego żadną "kwarantanną", kursami i opiniami innych.


Łuk. 12:48
Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać.
sibela
Posty: 1033
Rejestracja: 07 wrz 2008, 17:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Dolna Bawaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: sibela » 23 maja 2009, 16:34

u nas osoba przystepujaca do chrztu zostaje prawie automatycznie czlonkiem zboru wiec przed chrztem jest glosowanie czlonkow zboru czy chca dana osobe przyjac do swojego grona, przed glosowaniem kandydat opowiada swoje swiadectwo nawrocenia.


Niektórzy modlą się o całą beczkę, a nadstawiają kubek.
Awatar użytkownika
Agata_K
Posty: 62
Rejestracja: 23 maja 2009, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata_K » 23 maja 2009, 17:21

I tu wychodzi cała ta "ewangeliczność " chrześcijan ewangelicznych :-D
W Biblii chrzest jest ratunkiem i darem łaski-darmowym, bez kursów i przygotować. Ciekawe, czy całe domy, które według Pisma brały chrzest przerabiały jakieś kursy.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 23 maja 2009, 17:27

Kursow nie przerabiały, ale pojęcie o tym czym jest chrzest, Ewangelia i kim jest Chrystus - z całą pewnością miały.
W Biblii chrzest jest ratunkiem i darem łaski-darmowym, bez kursów i przygotować

Mylisz się... Zawsze bowiem biblijny chrzest poprzedzony był nauką. jeżeli masz jakiś inny przykład, to go zacytuj.


Awatar użytkownika
Agata_K
Posty: 62
Rejestracja: 23 maja 2009, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata_K » 23 maja 2009, 17:32

Oczywiście, że był poprzedzony nauką, co nie znaczy, że wszyscy co słuchali cokolwiek zrozumieli-na przykład małe dzieci.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 23 maja 2009, 18:05

Podaj proszę jakiś przykład chrzczenia dzieci... A tymczasem, podam ci cytat, jaki wyklucza domniemania o biblijnym ochrzczeniu kiedykolwiek przez kogokolwiek dziecka:

Dz 8:35-38 Bw „A Filip otworzył swoje usta i zwiastował mu dobrą nowinę o Jezusie, począwszy od tego ustępu Pisma.(36) A gdy tak jechali drogą, przybyli nad jakąś wodę, a eunuch rzekł: Oto woda; cóż stoi na przeszkodzie, abym został ochrzczony?(37) Filip zaś powiedział mu: Jeśli wierzysz z całego serca, możesz. A odpowiadając, rzekł: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym.(38) I kazał zatrzymać wóz, zeszli obaj, Filip i eunuch, do wody, i ochrzcił go.”

Czekam z niecierpliwością na biblijne przykłady chrzczenia dzieci, których jeżeli nie podasz, to tedy się powstrzymaj od wprowadzenia ludzi w błąd na ten temat.


Awatar użytkownika
Agata_K
Posty: 62
Rejestracja: 23 maja 2009, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata_K » 23 maja 2009, 18:15

Biblia wspomina o chrzczeniu całych domów. Nie wiem czemu miałoby tam nie być noworodków.

Podany przez Ciebie fragment niczego nie rozwiązuje, ponieważ są to słowa skierowane do osoby dorosłej. Komu więcej dano od tego więcej się wymaga. Nie wprowadzam ludzi w błąd. Przez 16 stuleci chrzczono dzieci aż pojawili się ludzie, którzy wymyślili sobie "jedyny prawdziwy chrzest".

Nawet zwolennicy chrztu w wieku dojrzałym uznawali za ważny chrzest dzieci (np. Tertulian).


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 23 maja 2009, 18:21

Agata_K pisze:Nie wiem czemu miałoby tam nie być noworodków.

Podobnie nie wiem też dlaczego miały by tam być.
Biblia w żadnym wersecie nie daje powodu aby uznawać coś takiego jak lanie wody dzieciom na głowę za chrzest.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 23 maja 2009, 18:24

Nie ma nic do rzeczy, co robili ludzie przez 16 wieków. Ludzie dużo czego robili i robią - to jeszcze nie znaczy, że należy to naśladować.

Ja cię proszę o podstawy biblijne do twierdzenia o chrzczeniu dzieci - a Ty mi o jakichś praktykach wiekowych zaczynasz opowiadać i podpierać się wersetem o "ochrzczeniu całego domu" - skoro z niego wyciągasz wnioski, iż na pewno i dzieci były chrzczeni, to powiedz, czy meble też ochrzciłaś - bo przecież "cały dom" - więc masz takie same "ważkie" argumenty na ochrzczenie mebli i bydła gospodarczego.

Nadal czekam na przykłady biblijne.


Awatar użytkownika
Agata_K
Posty: 62
Rejestracja: 23 maja 2009, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata_K » 23 maja 2009, 18:25

Jeśli dla Ciebie to samo polanie no to faktycznie szkoda, żebyś to robił jakiemukolwiek dziecku. Dla chrześcijan wierzących, że istnieje także świat duchowy, a nie tylko materialny, to "lanie na głowę" połączone z modlitwą i wezwaniem Boga trójjedynego jest przeniesieniem z Królestwa Ciemności do Królestwa światła, powierzeniem Bogu, błogosławieństwem i ratunkiem oraz zapowiedzią powstania i zarodkiem z martwych i nowego narodzenia.


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 23 maja 2009, 18:27

Agata_K pisze:to "lanie na głowę" połączone z modlitwą i wezwaniem Boga trójjedynego jest przeniesieniem z Królestwa Ciemności do Królestwa światła, powierzeniem Bogu, błogosławieństwem i ratunkiem oraz zapowiedzią powstania i zarodkiem z martwych i nowego narodzenia.

Brak jakichkolwieg argumentów Biblijnych. Biblia naucza tylko chrztu przez zanurzenie osób świadomych znaczenia chrztu, o czym świadczy samo słowo chrzest oznaczające zanurzenie


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Agata_K
Posty: 62
Rejestracja: 23 maja 2009, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata_K » 23 maja 2009, 18:28

Axanno każdy człowiek, który rodzi się na ziemi od dzieciństwa należy do królestwa ciemności. Chrzest jest wyrwaniem z tego królestwa i przeznaczeniem do poznania Ewangelii. jest początkiem życia chrześcijańskiego i wprowadzeniem w Ciało Chrystusa. czemu chrzcić dzieci? Bo każdy rodzić chce dać dobre dary swoim dzieciom, a chrzest to najlepszy prezent, jaki możemy mu podarować.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 23 maja 2009, 18:29

Agata_K pisze: Dla chrześcijan wierzących, że istnieje także świat duchowy, a nie tylko materialny, to "lanie na głowę" połączone z modlitwą i wezwaniem Boga trójjedynego jest przeniesieniem z Królestwa Ciemności do Królestwa światła, powierzeniem Bogu, błogosławieństwem i ratunkiem oraz zapowiedzią powstania i zarodkiem z martwych i nowego narodzenia.


A jakże... dla wielu "chrześcijan wierzących" modlitwa do obrazu "matki boskiej" jest "błogosławieństwem i ratunkiem" i wiele jeszcze czego...


Awatar użytkownika
Agata_K
Posty: 62
Rejestracja: 23 maja 2009, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata_K » 23 maja 2009, 18:29

Baptizo tak samo oznacza także zamoczenie. Nie wiem czemu uparłeś się na zanurzenie tylko. Komunię pierwsi wierzący przyjmowali prawdopodobnie na leżąco z Jezusem, my także mamy tak robić? Sens chrztu i jego znaczenie wskazuje, że nadaje się dla małych dzieci.



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości