Jak czytacie Biblię?

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Zbyszekg4 » 22 sty 2017, 17:31

Lepsza od 1000-latki jest Biblia Paulistów: http://www.orygenes.pl/biblia-paulistow ... nternecie/


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Torcik
Posty: 464
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Torcik » 22 sty 2017, 18:30

W pelni zgadzam sie z Riddikiem. Bardzo trzeba uwazac na katolickie przeklady, a komentarze do poszczeolnych wersetow omijac z daleka. Sa nie tylko tendencyjne, ale wrecz przeklamane.


Ateistka - dla tutejszych fundamentalistów.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Zbyszekg4 » 22 sty 2017, 18:33

Czytam całą Biblię Paulistów, i komentarze oraz przypisy są tam bardzo w porządku!
Bardzo, bardzo rzadko jest coś, z czym protestanci by się nie zgadzali.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Filip » 22 sty 2017, 19:36

Obecnie używam na co dzień Biblii Paulistów i jestem bardzo zadowolony. Nie zawsze zgadzam się z przypisami (w sumie rzadko z nich korzystam), ale tłumaczenie jest na bardzo wysokim poziomie.

Riddick pisze:W tych nawiasach kwadratowych w tysiąclatce zawarte czasami są przekłamania, np. nazywanie Piotra skałą, czego nie ma w tekście oryginalnym chociażby...


Chodzi Ci o Mateusza 16:18 jak rozumiem?

Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.


To nie żadne przekłamanie, tylko próba przetłumaczenia gry słownej pomiędzy imieniem Piotra (Petros, dosł. skała) a słowem Petra (skała). Wiem jak czasem katolicy ten tekst interpretują w kontekście władzy papieskiej (co jest daleko idącą nadinterpretacją), ale to nie zmienia faktu, że gra słowna tam jest i Piotr jest tam nazwany skałą.

Riddick pisze:np. o tym, że pierwszy Etiopczyk który przyjął ewangelię był eunuchem... tak samo w innych przekładach rzymskokatolickich,


Nie zgadzam się akurat z tą decyzją tłumaczy, ale ją rozumiem. Słowo eunuchos w podstawowym sensie odnosiło się do kastrata, ale ze względu na fakt, iż eunuchowie często pełnili wysokie urzędy państwowe mogło też wtórnie oznaczać po prostu wysokiego urzędnika państwowego. To bardzo prawdopodobna interpretacja tego tekstu, aczkolwiek osobiście wolałbym zostawić słowo eunuch i dodać w przypisie wyjaśnienie, że niekoniecznie musiał on być kastratem.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Zbyszekg4 » 23 sty 2017, 04:10

Filip pisze:Obecnie używam na co dzień Biblii Paulistów i jestem bardzo zadowolony. Nie zawsze zgadzam się z przypisami (w sumie rzadko z nich korzystam), ale tłumaczenie jest na bardzo wysokim poziomie.

O! To jest nas więcej... :)
Ja czytam wszystkie komentarze (to co jest na dole, pod tekstem Pisma), oraz przypisy (to jest na boku strony) i one mi pomagają w rozumieniu tekstu - np. przy czytaniu ST wiele kwestii jest mądrze wyjaśnionych, bo autor/autorzy tych komentarzy/przypisów starają się oddać realia epoki...

Filip pisze:To nie żadne przekłamanie, tylko próba przetłumaczenia gry słownej pomiędzy imieniem Piotra (Petros, dosł. skała) a słowem Petra (skała). Wiem jak czasem katolicy ten tekst interpretują w kontekście władzy papieskiej (co jest daleko idącą nadinterpretacją), ale to nie zmienia faktu, że gra słowna tam jest i Piotr jest tam nazwany skałą.

A mnie uczono, że słowo petros, od którego pochodzi imię Piotr, znaczy coś innego niż słowo petra. Tak mnie nauczono, że petra=skała, wielki masyw skalny; ale petros=odłamek skalny, kamień (coś zdecydowanie mniejszego niż petra).
Mam nauczycielom (w tym pewnej książce) wytknąć błąd?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Filip » 24 sty 2017, 05:50

Ogólnie rzecz biorąc rzeczywiście tak jest. Petros zwykle oznacza kamień czy odłamek skalny, petra raczej jest używana w odniesieniu do formacji skalnych. Chociaż nawiasem mówiąc zdarzają się – choć rzadziej – sytuacje kiedy petra oznacza kamień, np. w Rzymian 9:33 w paralelnej konstrukcji z lithos.

Przy czym petros oznacza kamień, ale u Homera czy Platona. Nowy Testament raczej posługuje się słowem lithos. Zdaniem autorów leksykonu Bauera-Dankera prawdopodobnie to słowo nie było imieniem przed czasami chrześcijańskimi, natomiast pojawiało się w literaturze jako symbol stałości, niewzruszoności (np. u Sofoklesa). W NT jest to przydomek czy imię Szymona, greckie tłumaczenie aramejskiego Kefa.

Myślę, że w Ewangelii jest po prostu gra słowna pomiędzy petros i petra. Owszem, nie są to słowa dokładnie tożsame znaczeniowo, ale wystarczająco zbieżne. Również gramatycznie jest to zdecydowanie najprostsza interpretacja i ma sens w kontekście. Pan Jezus faktycznie mówi, że na Piotrze zbuduje swój kościół. Pytanie tylko co to znaczy? Czy oznacza to, że Piotr będzie papieżem i otrzyma władzę nad innymi apostołami, a jego następcy będą nieomylni w sprawach wiary i moralności? ;-) Oczywiście nie, w żaden sposób to nie wynika z tekstu. W tym sensie w tradycyjnej protestanckiej interpretacji jest dużo słuszności – Pan Jezus zbuduje kościół na Piotrze, ale na Piotrze wyznającym go jako Chrystusa. Piotr rzeczywiście miał dużą rolę w powstawaniu kościoła, był pierwszym, który wyszedł z Ewangelią do pogan. Stanowił autorytet dla pierwszego kościoła, by autorem dwóch kanonicznych ksiąg biblijnych i prawdopodobnie miał udział w powstawaniu Ewangelii Marka. Natomiast nigdzie w NT nie jest pokazany jako stojący wyżej w "hierarchii" niż inni apostołowie, Paweł nawet w pewnym momencie go napomina.

Myślę, że w ogniu polemiki z papiestwem trochę wylewa się dziecko z kąpielą ;-)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Michał » 11 lut 2017, 22:18

Moje ulubione przekłady to Uwspółcześniona Gdańska, EIB Zaremby i Warszawska i je najczęściej czytam.
Inne (Gdańska, Pauliści, Nowa Gdańska) bardziej posiłkowo.
Po angielsku NT Recovery Version.
Co do katolickich przekładów to faktycznie trzeba uważać, bo czasem trafi się jakieś wtrącenie, a czasem jakiś werset wyleci.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Michał » 19 lut 2017, 20:05

Co sądzicie o "Ekumenicznym Przekładzie Przyjaciół"?


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Zbyszekg4 » 19 lut 2017, 20:11

Michał pisze:Co sądzicie o "Ekumenicznym Przekładzie Przyjaciół"?

Nie mam żadnego zdania; ale mogę notkę zapodać: BibliePolskie.pl - Tłumaczenia ksiąg biblijnych na język polski
http://www.bibliepolskie.pl/przeklady.php?tid=69

To może być ciekawe: http://www.bibliepolskie.pl/przeklady.php?tid=197
Następnie ma się ukazać List do Rzymian i Galatów (to bym kupił)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Zbyszekg4 » 19 lut 2017, 20:14

Ech, pomyliłem z tym: http://www.bibliepolskie.pl/przeklady.php?tid=195
Proszę o korektę w moim poście, który czeka na moderację.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Florian » 15 mar 2017, 05:04

Zbyszekg4 pisze:
Filip pisze:Obecnie używam na co dzień Biblii Paulistów i jestem bardzo zadowolony. Nie zawsze zgadzam się z przypisami (w sumie rzadko z nich korzystam), ale tłumaczenie jest na bardzo wysokim poziomie.

O! To jest nas więcej... :)
Ja czytam wszystkie komentarze (to co jest na dole, pod tekstem Pisma), oraz przypisy (to jest na boku strony) i one mi pomagają w rozumieniu tekstu - np. przy czytaniu ST wiele kwestii jest mądrze wyjaśnionych, bo autor/autorzy tych komentarzy/przypisów starają się oddać realia epoki...

Filip pisze:To nie żadne przekłamanie, tylko próba przetłumaczenia gry słownej pomiędzy imieniem Piotra (Petros, dosł. skała) a słowem Petra (skała). Wiem jak czasem katolicy ten tekst interpretują w kontekście władzy papieskiej (co jest daleko idącą nadinterpretacją), ale to nie zmienia faktu, że gra słowna tam jest i Piotr jest tam nazwany skałą.

A mnie uczono, że słowo petros, od którego pochodzi imię Piotr, znaczy coś innego niż słowo petra. Tak mnie nauczono, że petra=skała, wielki masyw skalny; ale petros=odłamek skalny, kamień (coś zdecydowanie mniejszego niż petra).
Mam nauczycielom (w tym pewnej książce) wytknąć błąd?


Ja też jakiś czas temu zakupiłem Biblię paulistów , właśnie ze względu na komentarze , które są naprawdę dobre.

Zle Cię uczono. Jezus nie rozmawiał przecież z Apostołami po grecku, ale po hebrajsku, lub po aramejsku. A w tych językach nie ma rozróżnienia na Petros-Petra, jest tylko jedno słowo "Kefa".A dlatego w greckim tekście Ewangelii Mateusza , jest takie rozróżnienie , ponieważ w grece, są rodzaje rzeczowników.Skała-Petra jest rodzaju żeńskiego. Dlatego Jezus nie mógł tak nazwać Piotra.Trzeba było dać temu słowu męską końcówkę, Petros żeby to było poprawne językowo i żeby Piotra nie ośmieszało.


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Adalbertus » 15 mar 2017, 06:45

Czy aramejskim nie ma słowa oznaczającego kamień?


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Sebek » 15 mar 2017, 08:28

Możecie podać linka do sklepu z Biblią Paulistów z komentarzem? Chciałbym kupić i mieć pewność że kupię tą o której mówicie.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Noemi » 15 mar 2017, 08:55

jest w necie za darmo


Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Sebek » 15 mar 2017, 09:26

ST i NT?


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości