Jak czytacie Biblię?

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Noemi » 15 mar 2017, 09:31

jest całość ,przewiń w górę jest link podany przez Zbyszka


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Zbyszekg4 » 15 mar 2017, 09:48

Sebek pisze:Możecie podać linka do sklepu z Biblią Paulistów z komentarzem? Chciałbym kupić i mieć pewność że kupię tą o której mówicie.

Sam tekst Biblii Paulistów jest w necie w 2-ch miejscach (przynajmniej ja te znam):
# http://www.xn--sowokrla-03a89e.pl/#/reading - tu oprócz tekstu, są hasła ze Słownika

# http://biblia.apologetyka.com/read - musisz wybrać sobie ten przekład spośród kilkunastu innych.

Wada w/w opcji jest jednak taka, że nie ma tam przypisów (które w wersji drukowanej są na marginesie strony) oraz komentarzy do kolejnych ustępów tekstu (które są na dole strony umieszczone).

A ponieważ, w mojej ocenie, są to b. wartościowe rzeczy, to wersja drukowana jest cenna, a do kupienia tu: http://www.edycja.pl/produkty/biblia-i- ... smo-swiete [jest też opcja audiobooka - mam: lektorzy czytają, fajne].
Pytania są? Odpowiem...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Sebek » 15 mar 2017, 10:06

Dziękuję bardzo za pomoc . Obecnie korzystam z przekładu EIB ale jestem zachęcony Biblią Paulistów ze względu na komentarze których mi brakuje.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: kontousunięte1 » 15 mar 2017, 10:34

Tu masz linki: http://www.orygenes.pl/biblia-paulistow ... nternecie/
http://www.edycja.pl/produkty/biblia-i- ... smo-swiete
Ja też ją mam. Celowo kupiłam duże wydanie ze względu na litery (mam wzrok słaby), ale czytam bez komentarzy.
Teraz najczęściej czytam tą z "Wrota Nadziei"-NT,Psalmy,Przysłów i nie mogę się doczekać całości. Podobno w kwietniu ma wyjść. Stary Testament (i nowy) mam na czytniku, którego jestem szczęśliwą posiadaczką od 3 miesięcy. Jest to Biblia Gdańska. Trochę trzeba się natrudzić, ale daję radę.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Zbyszekg4 » 15 mar 2017, 10:35

Sebek pisze:Dziękuję bardzo za pomoc . Obecnie korzystam z przekładu EIB ale jestem zachęcony Biblią Paulistów ze względu na komentarze których mi brakuje.

Ewangeliczny Instytut Biblijny (EIB) wydał ciekawe tłumaczenie. Jest tu do czytania: http://biblia.apologetyka.com/read
a tu do słuchania Nowe Przymierze w tym przekładzie: http://www.ligabiblijna.pl/index.php/pi ... erze-audio

Komentarze w Biblii Paulistów są na poziomie! Wstawek czysto katolickich jest mikroskopijna ilość, w porównaniu z całą ilością komentarzy (zresztą łatwo się je wychwytuje i po prostu omija; ale naprawdę można czytać te komentarze ku zbudowaniu, wiem po sobie bo od dawna korzystam z tego przekładu, i np. wiele kwestii ze ST jest łatwiejsze w zrozumieniu bo przypisy i komentarze bardzo przybliżają epokę.
Słabością są natomiast wstępy do poszczególnych Ksiąg, bo w nich jest typowo takie podejście: aaaa, bo to nie wiadomo kto i kiedy to napisał... aaaa, to pozbierali, i poprzerabiali... - takie tam podejście mało dla protestanta cenne, ale tego nie ma w przypisach i komentarzach, a tylko we wstępach).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Zbyszekg4 » 15 mar 2017, 13:47

kontousunięte1 pisze:Tu masz linki: http://www.orygenes.pl/biblia-paulistow ... nternecie/
http://www.edycja.pl/produkty/biblia-i- ... smo-swiete
Ja też ją mam. Celowo kupiłam duże wydanie ze względu na litery (mam wzrok słaby), ale czytam bez komentarzy.

Wuko, chciałbym zasugerować, co oczywiście możesz sprawdzić, że coś tam tracisz, gdy pomijasz komentarze w Biblii Paulistów...

Chciałbym zacytować dosłownie tylko 2 zdania z obszernego komentarza do Łuk 11,1-13 jaki jest w tej Biblii zawarty (chodzi konkretnie o tę przypowieść, w której do śpiącego sąsiada przychodzi przyjaciel, który właśnie pod swój dach przyjął swojego przyjaciela..).
Cytuję:
"Za tą postacią, niby ociągającą się z udzieleniem pomocy, kryje się aluzja do Boga, który w mniemaniu ludzkim nie spieszy się z wysłuchaniem przedstawianych Mu próśb. Sens jest tu jednak taki, że Bóg na pewno wysłuchuje, tylko CZY CZŁOWIEKOWI WYSTARCZA WYTRWAŁOŚCI I UFNOŚCI, GDY SIĘ MODLI, I CZY POTRAFI PROSIĆ O TO, CO JEST NAPRAWDĘ KONIECZNE?"

Wielkie litery ja dodałem by zaznaczyć to, co mi się tak spodobało, że postanowiłem się tym podzielić.
To tylko próbka poziomu tych komentarzy... Nie ma się co wstydzić, przy ich czytaniu! Dlatego zachęcam...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: kontousunięte1 » 15 mar 2017, 19:39

Może się przekonam. Przyznaję, że jestem mocno uprzedzona, czy raczej bardzo nieufna w stosunku do katolickich komentarzy. Bardzo nacięłam się na tysiąclatce i to samo było z Edycją św.Wojciecha.
Sam przekład paulinistów jest OK i litery w porządku, może nawet komentarze dobre....ale...rozumiesz ;-)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Zbyszekg4 » 15 mar 2017, 19:47

kontousunięte1 pisze:Może się przekonam.

Po prostu spróbuj... Masz na jednej stronie i tekst, i koment. więc nie ma kłopotu by spróbować czytać jedno i drugie...
Poziom tych koment. jest większy niż w 1000-latce - przede wszystkim są rozbudowane i pomagają... :)
Daj znać jak się przekonujesz czy nie...?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Ararat
Posty: 208
Rejestracja: 25 kwie 2012, 14:51
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: https://goo.gl/FtHC4r
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Ararat » 19 sie 2017, 15:19

Pismo Święte jest to jedyna „książka”, którą można czytać w obecności jej Autora.
Napisałem „książka” w cudzysłowie dlatego, ze tak naprawdę to nie jest zwyczajna książka, lecz księga przez którą przemawia Bóg.Jest na tym świecie wiele różnych książek napisanych przez różnych autorów, ale nie zawsze jest możliwe skontaktowanie się z jej autorem bo na przykład już nie żyje lub znajduje się gdzieś daleko i kontakt z autorem danej książki obecnie, w danym momencie jest niemożliwy. Natomiast Autor Pisma Świętego zawsze jest w zasięgu ręki i możemy czytając Biblię pytać się Boga, aby nam wyjaśnił dał zrozumienie czytanego tekstu Pisma Świętego. Dobrze jest czytać Biblię z modlitwą w sercu i na ustach prosząc Ducha Świętego o właściwe zrozumienie, bo kiedy Bóg Duch Święty daje zrozumienie ono jest wtedy zawsze właściwe. Pan Bóg zawsze daje zrozumienie Swojego Słowa, jeśli nie dziś to jutro Bóg da nam objawienie danego tekstu, które czytamy. W spisanym Słowie Boga mamy napisane, że to Pan Jezus Chrystus otworzył umysły apostołów, swoim uczniom by mogli zrozumieć właściwie przekaz Boży, czyli to co naprawdę na myśli miał Bóg.

Więcej na ten temat w artykule pt. "CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO Z BOGIEM"


"Nie ma zaś nic wspólnego z Bogiem ten, kto nie uznaje JEZUSA. " ( 1 list Jana 4:3 ) BWP
"Każdy zaś duch, który nie uznaje JEZUSA, nie jest z Boga;..." ( 1 list Jana 4:3 ) BT
"I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni." (Dzieje Ap.4:12) - TYLKO JEZUS CHRYSTUS.

https://jedynadroga.blogspot.com/
https://www.facebook.com/ZbawieniewChrystusie/
Awatar użytkownika
Terebint
Posty: 1046
Rejestracja: 14 maja 2008, 08:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Słupsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: Terebint » 21 wrz 2017, 00:38

Zbyszekg4 pisze:A ponieważ, w mojej ocenie, są to b. wartościowe rzeczy, to wersja drukowana jest cenna, a do kupienia tu: http://www.edycja.pl/produkty/biblia-i- ... smo-swiete [jest też opcja audiobooka - mam: lektorzy czytają, fajne].
Pytania są? Odpowiem...

A są gdzieś w necie do posłuchania fragmenty tej Biblii Paulistów?


"Starannie zbadałem, co oznacza słowo heretyk i nie mogę stwierdzić, by oznaczało cokolwiek poza tym jednym: heretyk to człowiek, z którym się nie zgadzasz" - Sebastian Castellio
"Non clamor sed amor sonat in aure Dei" - "Nie krzyk, ale miłość dociera do uszu Boga"
"Człowiek który uwierzy, że jest ofiarą spisku zaczyna się zachowywać jak ofiara"
konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: konia_z_rzedem » 23 wrz 2017, 00:12

Nie ukrywam że jako katolik bardziej przywiązany jestem do przekładów katolickich, aczkolwiek mam i Nowy Testament Biblii Gdańskiej, a także kilka części Przekładu Ekumenicznego. No i muszę przyznać, że zadowolony jestem z tej Biblii Paulistów, może nie w stu procentach, ale na pewno wolę ją bardziej niż Tysiąclecia czy Gdańską. Mam wrażenie, że po prostu do tego wydania przysiadł ktoś, kto ma obycie w komentarzach biblijnych i może się podzielić ciekawymi uwagami i spostrzeżeniami do samego podrozdziału. Bo ja sam przyznam, że czasami coś czytam, może i trochę bezmyślnie, a jak spojrzę na komentarz to jest rzucone światło na kilka innych rzeczy, na które nie zwróciłem wystarczającej uwagi i wtedy można porównać perspektywy. A jak tak czytam komentarze to nie widzę żeby sam przekład był tendencyjny, jak chcecie to zajrzyjcie chociażby do tych z Ewangelii Łukasza (na której w znacznej mierze opiera się mariologia) i sami oceńcie, czy mam rację. Ja to jeszcze zastanawiam się nad całym Przekładem Ekumenicznym, który ma wyjść pod koniec obecnego roku. Tam już nie ma komentarzy, ale za to jest bardzo dużo paralel.


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak czytacie Biblię?

Postautor: diedmaroz » 23 wrz 2017, 22:15

Mówisz o EIB czy innym @konia_z_rzedem ?
Co do pytania, czytam po kolei od pierwszej strony do końca, ale wiem, że tak nie polecają czytać.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości