Chrzest

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
ToBe
Posty: 80
Rejestracja: 18 lip 2016, 11:46
wyznanie: Kościół Boży w Chrystusie
O mnie: Gal 5:19, 22-23
2 Kor 13:13
Gender: Female
Kontaktowanie:

Chrzest

Postautor: ToBe » 24 lip 2016, 20:28

Czy przed chrztem można czuć strach i euforię jednocześnie?
Czy coś ze mną jest nie tak?
Bardzo dużo rozmyślań (włącznie z PŚ) miałam w ostatnim tygodniu, wczoraj miałam bardzo przykre doświadczenie, które wieczorem obróciło sie we wspaniałe dobro i podjęłam decyzję o chrzcie, dzisiaj powiedziałam to pastorowi i za tydzień mamy o tym "głębiej" porozmawiać..... Od momentu wypowiedzenia na głos, że chce przyjąć chrzest, że chce cała sobą należeć do Chrystusa, że pragnę stara mnie pogrzebać, pojawił się strach (nawet nie wiem o co mam się bać), niepokój.... A z drugiej strony euforia i ulga....
Czy ktoś mógłby mi pomóc zrozumieć o co chodzi?
Z góry dziękuję o odpowiedź...


Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: Sebek » 24 lip 2016, 20:56

Może po prostu sie stresujesz samą sytuacją jaką będzie chrzest :) Ja byłem szcześliwy ale odczuwałem taki stres że będą się wszyscy patrzeć itp itd. hehe Takie zwyczajne rzeczy:) Ale w środku w sercu czułem ogromną radość, to było moje pragnienie:)


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: polk » 25 lip 2016, 18:11

Chrzest to dzieło Boga a nie człowieka. Jesli bylas ochrzczona w niemowlęctwie to nie musisz powtarzać chrztu. Zbawieni jestesmy z łaski przez wiarę.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: christianinroman » 29 lip 2016, 16:25

Do Polk. Dziwne nauki głoszą w Kościele Chrześcijan Baptystów. Jesteście już w ekumenii z kościołem rzymskim (nierządnicą)? Chyba nie czytasz Biblii, bo herezje głosisz i nie będę przepraszać za to co piszę, bo Polkowi trzeba głosić ewangelię.


Kazetha
Posty: 118
Rejestracja: 27 kwie 2016, 19:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: Kazetha » 30 lip 2016, 15:56

Tendencja do wybiórczości trwa w najlepsze. Oczywiście, że jesteśmy zbawieni z łaski przez wiarę i wiara prowadzi nas do chrztu, który jest aktem ŚWIADOMEGO oddania się Jezusowi. Czy bycie ochrzczonym jako niemowlak ma jakąś świadomą wartość?


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: Filip » 30 lip 2016, 17:32

Sugeruję zakończyć offtop. Miałbym sporo do powiedzenia o wartości i słuszności chrztu niemowląt, ale to nie jest właściwy wątek do tego.

Polk ToBe podjęła już - jak rozumiem - decyzję o przyjęciu chrztu. Nawet jeżeli to jest powtórny chrzest, kwestionowanie tej decyzji na forum nie jest dobrym pomysłem, skoro nie pyta nas o zdanie w kwestii słuszności swojego wyboru.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
ToBe
Posty: 80
Rejestracja: 18 lip 2016, 11:46
wyznanie: Kościół Boży w Chrystusie
O mnie: Gal 5:19, 22-23
2 Kor 13:13
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: ToBe » 03 sie 2016, 14:10

Dziękuję za odp.
Oczywiście że podjęłam decyzję na TAK, jeszcze DWA tygodnie temu wahałam się, jednak Pan wolał mnie tak głośno i wyraźnie że nie mogłam przejść obok Jego słów obojętnie. Oczywiście że w duchu następuje nowonarodzenie, jednak ŚWIADOMY chrzest to jak oficjalne przyznanie się ŚWIATU ze należy się do Jezusa.
A ja całym sercem chce się przyznawać:)
To przekonanie w sercu o słuszności tej decyzji jest tak silne, że aż niemożliwe aby pochodziło tylko ode mnie :)
Bóg zapłać i proszę o modlitwę aby mój chrzest odbył się jak najszybciej :)


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: Imperator » 04 sie 2016, 12:51

ToBe pisze:Oczywiście że podjęłam decyzję na TAK, jeszcze DWA tygodnie temu wahałam się, jednak Pan wolał mnie tak głośno i wyraźnie że nie mogłam przejść obok Jego słów obojętnie. Oczywiście że w duchu następuje nowonarodzenie, jednak ŚWIADOMY chrzest to jak oficjalne przyznanie się ŚWIATU ze należy się do Jezusa.


Przygotowujac sie do dnia chrztu warto sobie poczytac o jego znaczeniu. Z Konfesji Westminsterskiej:

Chrzest jest obrzędem Nowego Testamentu nakazanym przez Jezusa Chrystusa. Dla osoby przyjmującej Chrzest ma on być znakiem tej społeczności z Chrystusem w Jego śmierci i zmartwychwstaniu, znakiem wszczepienia w Chrystusa i przebaczenia grzechów. Wyraża to również fakt, że osoba przyjmująca Chrzest oddała siebie Bogu przez Jezusa Chrystusa, aby móc żyć i postępować w „nowości życia". Sakrament ten z woli Chrystusa ma być udzielany w Kościele do końca świata.


A co do roznych mysli krytycznych. Nie przejmuj sie tylko wierz w Chrystusa.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: polk » 06 sie 2016, 21:30

Każdy ma prawo wierzyć w co chce. Jedni protestanci wierzą że zbawienie jest z łaski (a więc chrzczą niemowlęta) drudzy, że to człowiek musi coś zrobić (więc powtarzają chrzest).
Powodzenia w kolejnym chrzcie! Znając życie nie skończy sie tylko na tym chrzcie. Oby nie :)


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: MrSponge » 06 sie 2016, 21:43

Rozumiem polk, że znasz argumenty obu stron i masz własne zdanie w temacie, tylko nie udało Ci się nic konstruktywnego napisać...

Wymień proszę denominacje protestanckie twierdzące, że "człowiek musi coś zrobić"...


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: polk » 06 sie 2016, 22:04

Kościół Zielonoświątkowy uważa, ze chrzest jest "końcowy procesem narodzenia na nowo". Jednym słowem, nie możesz byc nowo narodzony jesli sie nie ochrzciles. A wiadomo, ze kto sie nie narodzi na nowo ten nie wejdzie do Królestwa Niebieskiego.
Więcej w ich oficjalnym dokumencie o Chrzcie.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: Michał » 06 sie 2016, 22:45

Mi tam lektura przywołanego przez Polka dokumentu się przydała.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: Oberyn. » 06 sie 2016, 23:20

polk pisze:Każdy ma prawo wierzyć w co chce. Jedni protestanci wierzą że zbawienie jest z łaski (a więc chrzczą niemowlęta) drudzy, że to człowiek musi coś zrobić (więc powtarzają chrzest).
Powodzenia w kolejnym chrzcie! Znając życie nie skończy sie tylko na tym chrzcie. Oby nie :)


Co ma chrzczenie niemowląt do zbawienia z łaski? Dlaczego łączysz jedno z drugim i w ten sposób oskarżasz np. baptystów o semipelagializm. Wiesz w ogóle co piszesz?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: Dragonar » 12 sie 2016, 15:39

polk pisze:Każdy ma prawo wierzyć w co chce. Jedni protestanci wierzą że zbawienie jest z łaski (a więc chrzczą niemowlęta) drudzy, że to człowiek musi coś zrobić (więc powtarzają chrzest).

Baptyści i zielonoświątkowcy nie wierzą w doktrynę odrodzenia przez chrzest (ang. baptismal regeneration) - według nich chrzest jest pieczęcią i potwierdzeniem zbawienia, jednak samo zbawienie nie jest od niego uzależnione. Myślę, że Twoje wnioski wynikają z nadinterpretacji dokumentów Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce, ewentualnie z niedoprecyzowanych i niejasnych sformułowań, których użyli autorzy tych oficjalnych dokumentów. W samym Kościele Zielonoświątkowym nie spotkałem się przekonaniem, że chrzest jest jednym z warunków zbawienia. Sam przyjąłem chrzest u konserwatywnych zielonoświątkowców i nikt nigdy nie wpoił mi, że chrzest jest czymś, od czego zależy zbawienie - o ile pamiętam, to powiedziano nawet odwrotnie.

Istnieją na świecie chrześcijanie, którzy postrzegają chrzest jako przyczynę akcydentalną zbawienia, a więc jego przyczynę okolicznościową. Innymi słowy, usprawiedliwienie nadal pochodzi tylko z łaski i można je otrzymać tylko przez wiarę, jednak ta wiara wyraża się w sposób aktywny w naturalnej okoliczności chrztu, choć nie jest to regułą, stąd zbawienie można jak najbardziej otrzymać bez chrztu - jest to jednak droga nienaturalna. Należy przede wszystkim pamiętać, że w pierwszym wieku ludzie przyjmowali chrzest w wodzie niemal natychmiast po uwierzeniu w Ewangelię, co ilustrują Dzieje Apostolskie. Kontrast między momentem uzyskania wiary a momentem chrztu nie był tak ostry jak dzisiaj.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: polk » 14 sie 2016, 22:22

Oficjalny dokument Kościoła Zielonoświątkowego mówi wprost, że chrzest jest końcowym procesem Narodzenia na Nowo! Jeśli ktoś nie jest ochrzczony tzn. że nie jest narodzony na nowo! A wiadomo, że kto się nie narodzi na nowo ten nie może wejść do Królestwa Bożego.
"Konserwatywni zielonoswiatkowcy"? To jak "konserwatywni mormoni", nadal są to niebiblijne nauki.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości