pastorskie ubranie

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Imperator » 12 mar 2016, 15:15

Wiekszosc protestantow w Polsce byla rzymskimi katolikami, nie rozumiem argumentu Oberyna zeby ich oswajac. Juz byli oswojeni przez cale zycie w katolicyzmie.

I tak o tym piszac przyszedl mi pomysl na fajn offtop :-)


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Justyna » 12 mar 2016, 16:25

Wszyscy protestanci w Polsce to ok. 0,3 % społeczeństwa. 2/3 z nich praktykuje noszenie strojów liturgicznych już od blisko 500 lat (KEA, KER) :)
Ostatnio zmieniony 12 mar 2016, 16:26 przez Justyna, łącznie zmieniany 1 raz.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Oberyn. » 13 mar 2016, 08:34

Imperator pisze:Wiekszosc protestantow w Polsce byla rzymskimi katolikami, nie rozumiem argumentu Oberyna zeby ich oswajac. Juz byli oswojeni przez cale zycie w katolicyzmie.


Skojarzenie z koloratką jest negatywne. Tak samo jak z innymi rzeczami katolicyzmu. Ludzi drażnią szaty liturgiczne itp.

Justyna pisze:Wszyscy protestanci w Polsce to ok. 0,3 % społeczeństwa. 2/3 z nich praktykuje noszenie strojów liturgicznych już od blisko 500 lat (KEA, KER)


Mówię tu o środowiskach, które długo były przeciw ekumenii, ale teraz próbuje się je w nia wciągnąć np. KZ czy KChB. Myslę, że gdyby przeprowadzić ankietę wśród członków tych wspólnot, to większość byłaby przeciw ekumenizmowi.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Justyna » 13 mar 2016, 08:50

Justyna pisze:Wszyscy protestanci w Polsce to ok. 0,3 % społeczeństwa. 2/3 z nich praktykuje noszenie strojów liturgicznych już od blisko 500 lat (KEA, KER)


Mówię tu o środowiskach, które długo były przeciw ekumenii, ale teraz próbuje się je w nia wciągnąć np. KZ czy KChB. Myslę, że gdyby przeprowadzić ankietę wśród członków tych wspólnot, to większość byłaby przeciw ekumenizmowi.[/quote]


Kościoły się zmieniają. 30 lat temu u baptystów nie było pastorów tylko kaznodzieje. W ZKE byli przełożeni zborów...Dziś KZ i KCH mają na czele "biskupa". KChB też próbował choć nieskutecznie wprowadzić ten tytuł... a nawet biskupa pomocniczego dla prezbiterów okręgowych.

Stosunek do ekumenii na pewno jest różny, choć delegaci ze zborów w większości wypowiedzieli się za pozostaniem w ekumenii: http://www.ekumenizm.pl/ekumenizm/w-pol ... -ekumenii/


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Oberyn. » 13 mar 2016, 11:28

Justyna pisze:Kościoły się zmieniają. 30 lat temu u baptystów nie było pastorów tylko kaznodzieje. W ZKE byli przełożeni zborów...Dziś KZ i KCH mają na czele "biskupa". KChB też próbował choć nieskutecznie wprowadzić ten tytuł... a nawet biskupa pomocniczego dla prezbiterów okręgowych.


Nie da się porównać ekumenizmu z wprowadzeniem biblijnego tytułu biskupa. Chyba, że cesajoniści uważają, że biskupów też nie ma :]


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Filip » 13 mar 2016, 19:19

Skojarzenie z koloratką jest negatywne. Tak samo jak z innymi rzeczami katolicyzmu. Ludzi drażnią szaty liturgiczne itp.


Tylko, że na tego rodzaju nastawieniu ("nie robimy x, bo tak jest u katolików") nie da się budować kościoła. Katolicy czytają publicznie Pismo Święte, czy w reakcji na to mamy przestać czytać Biblię na nabożeństwach? Nie żebym uważał koloratkę za coś należącego do istoty służby kościoła i niezbędnego, ale po prostu nie zgadzam się z argumentami zbudowanymi na antykatolickości.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: MMW » 13 mar 2016, 19:26

Koloratek nie lubię, ale czarny fartuch z białą kokardą wyglądają profesjonalnie - dzisiaj u luteran widziałem na żywo ;) +10 do charyzmy, +20 do uduchowienia :-)


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: polk » 13 mar 2016, 20:29

Mówienie, że pastorzy noszący koloratkę się wywyższają, to tak jak jakby mówić, że policjant noszący mundur się wywyższa. Bez sensu. Znak urzędu to znak. Jeśli pastor jest pyszny to da się wyczuć bez względu na strój.
Czemu tak mało protestantów wie, że koloratka jest protestancka?!
Z tego co wiem jest jeszcze jeden rodzaj koloratki, w Polsce rzadziej używany, zamiast plastikowego kwadracika cały kołnież jest biały.

PS. MMW czyli jednak luteranie? Dobry wybór.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Imperator » 14 mar 2016, 02:27

Obrazek

Tak wyglada typowy angielski pastor w zborze ktory chce byc modny. Czterdziesto-kilku latki ubrani jak nastolatki w obcisle jeansy i bluzeczki. Kompletnie niepowaznie. W Polsce tez juz jest ten styl, nie?


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: MMW » 14 mar 2016, 06:28

Mundurki nie są złe, są nawet wskazane, byle skromne i nie identyczne jak z KK, bo to od razu rodzi złe skojarzenia.

Coś w ten deseń:
https://youtu.be/QMQ4JicUs1A?t=536

;)


Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: pastorskie ubranie

Postautor: wisnia2168 » 14 mar 2016, 06:35

MMW pisze:Koloratek nie lubię, ale czarny fartuch z białą kokardą wyglądają profesjonalnie - dzisiaj u luteran widziałem na żywo ;) +10 do charyzmy, +20 do uduchowienia :-)

Innymi słowy: czarna toga i biała befka ;)
Ja tam jestem za skromnym strojem liturgicznym. Z jednej strony podkreśla wagę urzędu i szacunek do miejsca (kościół) oraz społeczności (zbór), zaś z drugiej strony prezentuje skromność.


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: derko » 18 mar 2016, 13:00

Ciekawe czy apostołowie mieli "stroje liturgiczne" w celu podkreślenia wagi urzędu i miejsca ;)


:roll: :)


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Kamil M. » 18 mar 2016, 23:55

Raczej nie. Chociaż Polikrates z Efezu żyjący w l. 130-196 podaje, że Apostoł Jan, który dożył końca swoich dni właśnie w Efezie i tam był pochowany, nosił jako kapłan mitrę czy też diadem (cytat zachowany w Historii Kościelnej Euzebiusza 3.31.3).

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: polk » 20 mar 2016, 21:19

Oj coś czuję, że Polikrates z Efezu chyba znany był ze swoich psikusów.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Kamil M. » 20 mar 2016, 22:49

Psikusów?


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości