Namaszczanie oliwą

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Namaszczanie oliwą

Postautor: kontousunięte1 » 28 lut 2016, 14:21

Velure, raczej jako kosmetyk. Zwróć uwagę,że dużo kosmetyków jest na bazie oliwy. No a dla niemowląt? Oliwka,jak najbardziej. Uniwersalna sprawa z tą oliwa.


Velure
Posty: 524
Rejestracja: 21 lut 2015, 11:38
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Namaszczanie oliwą

Postautor: Velure » 28 lut 2016, 14:26

Jako kosmetyk też. Sekretem wiecznej, niewiędnącej urody Sophi Loren były kąpiele w oliwie i używanie jej jako produkt do pielęgnacji twarzy. I oczywiście stosuje go w swojej diecie :)


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Namaszczanie oliwą

Postautor: Dragonar » 28 lut 2016, 15:26

Velure pisze:Pewien brat twierdzi /ja nie sprawdzałam i dlatego założyłam ten wątek/ - że słówko użyte w liście Jakubowym nie miało znaczenia symbolicznego. Słówko "namaszczenie" - ma podobno zwykłe znaczenie wcierania czegoś, podobnie jak to słówko w odniesieniu do człowieka, którym zaopiekował się Samarytanin " i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem". Chyba, że ja tu coś pokręciłam haniebnie...?
I tak jak pisałam wyżej ów brat twierdzi, że była to czynność medyczna, gdyż oliwa wówczas była lekiem stosowanym wszechstronnie. W odniesieniu do współczesności - Kiedy chorujemy mamy leczyć się, łykać pigułki jednocześnie modląc się czekać na Boże uzdrowienie. Bo jak wiadomo są wierzący, którzy odmawiają leczenia mówiąc, że Pan ich uleczy.

Według mnie to się nie wyklucza - Bóg zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie używał często materii, aby oddziaływać na ducha ludzkiego. Często stosowanie się do nakazów Pana miało także pozytywne skutki w sensie korzyści dla ciała - wiadomo powszechnie, że obrzezanie - mimo że jest oryginalnie praktyką religijną - dokonywane jest często przez Kanadyjczyków ze względów zdrowotnych. Należy pamiętać, że w Starym Testamencie namaszczenie olejem pełniło funkcję religijną, np. gdy namaszczono kapłanów lub królów, a w dodatku Prawo dyktowało konkretny przepis na olej namaszczenia, od którego nie wolno było odstąpić. Z tego powodu lecznicze właściwości oliwy nie implikują, że List Jakuba mówi o oliwie wyłącznie jako o aktualnie dostępnym środku leczniczym - namaszczenie ma tutaj zarówno znaczenie medyczne, jak i religijne, a oba te znaczenia nie wykluczają się. Zapytam ponownie - dlaczego, idąc tym tokiem rozumowania, nie odrzucić wody jako opcjonalnego składnika sakramentu chrztu?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Velure
Posty: 524
Rejestracja: 21 lut 2015, 11:38
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Namaszczanie oliwą

Postautor: Velure » 29 lut 2016, 18:07

Dragonar, idąc za Twoim tokiem rozumowania - namaszczenie ma znaczenie medyczne i religijne - jak byś to przełożył na współczesność? Kiedy oliwa nie jest już jedynym lekiem medycznym i na konkretne schorzenia są konkretne leki? Czy starsi maja podać tabletki choremu? ;-)

Akurat porównanie namaszczenia chorych oliwą do chrztu wodnego nie jest trafione. Czy namaszczacz swoją głowę oliwa gdy pościsz? ;-)


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Namaszczanie oliwą

Postautor: Imperator » 29 lut 2016, 20:45

Zapytalem pastora, nie praktykujemy namaszczenia oliwa chorych. Ta praktyka oodnosi sie do ponadnaturalnego kresu apolstolskiego ktory juz przeminal.


Matthew Henry
We have particular directions given as to sick persons, and healing pardoning mercy promised upon the observance of those directions. If any be sick, they are required, 1. To send for the elders, presbuterous tēs ekkēsias - the presbyters, pastors or ministers of the church, James 5:14, 15. It lies upon sick people as a duty to send for ministers, and to desire their assistance and their prayers. 2. It is the duty of ministers to pray over the sick, when thus desired and called for. Let them pray over him; let their prayers be suited to his case, and their intercessions be as becomes those who are affected wit his calamities. 3. In the times of miraculous healing, the sick were to be anointed with oil in the name of the Lord. Expositors generally confine this anointing with oil to such as had the power of working miracles; and, when miracles ceased, this institution ceased also. In Mark's gospel we read of the apostle's anointing with oil many that were sick, and healing them, Mark 6:13. And we have accounts of this being practiced in the church two hundred years after Christ; but then the gift of healing also accompanied it, and, when the miraculous gift ceased, this rite was laid aside.

John Calvin
"...we have no dispute, whether anointing [with oil] was once a sacrament; but whether it has been given to be so perpetually. This latter we deny, because it is evident that the thing signified has long ago ceased.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Namaszczanie oliwą

Postautor: Oberyn. » 29 lut 2016, 21:10

Imperator pisze:Ta praktyka oodnosi sie do ponadnaturalnego kresu apolstolskiego ktory juz przeminal.


Myslałem, że reformowani nie uznają daru uzdrawiania, a modlą się właśnie z namaszczeniem i chory zostaje uzdrawiany. Trochę to smutne. Mogę tylko zgadnąć, że osoby opętane nie mogą zostać uwolnione albo spytać czy opętanie też skończyło się za czasów apostolskich i teraz wszystko jes chorobą psychiczną.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Namaszczanie oliwą

Postautor: madelinka » 01 mar 2016, 19:37

A jak spojrzeć na to: bliska mi osoba z protestanckiego kościoła, miała wypadek. Mąż i ja zostaliśmy poproszeni o namaszczenie oliwą i modlitwę (w/g Jakuba). Namaściliśmy chore miejsce i modliliśmy się, zgodnie z wolą chorego.


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Namaszczanie oliwą

Postautor: Noemi » 01 mar 2016, 20:44

u mnie w zborze też sie tak praktykuje ,z reguły namaszczane jest czoło oliwą i modlimy sie o chorego



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości