Pieniądze w małżeństwie

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.

Razem z moją żoną/mężem mamy:

wspólne konto w banku/wspólne pieniądze
5
50%
osobne konto w banku/osobne pieniądze
4
40%
kilka kont w bankach/wspólną pulę pieniędzy ale też każdy ma swoje pieniądze
1
10%
 
Liczba głosów: 10
Awatar użytkownika
Amarylis
Posty: 286
Rejestracja: 29 maja 2015, 22:03
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Pieniądze w małżeństwie

Postautor: Amarylis » 02 paź 2015, 02:12

Pieniądze w małżeństwie.

Czy pieniądze w małżeństwie powinny być wspólne? Czy uważacie, że jest coś niewłaściwego w tym, że oboje małżonkowie mają osobne konta i swoje pieniądze - a razem zrzucają się na większe wydatki, rachunki oraz jedzenie? Jak jest w Waszych małżeństwach i dlaczego? :)


Pisz poprawnie po polsku! Wszystkim będzie łatwiej!
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: Oberyn. » 02 paź 2015, 22:08

Nie jestem w związku małżeńskim jeszcze, ale przedstawię swoją opinię. U mnie w domu konto byłoby wspólne, a domem zarządzała by moja żona. Dlaczego? Bo ona najlepiej wie co kupić do jedzenia, do łazienki i toalety i inne podstawowe rzeczy. Gdyby przyszedł większy wydatek, to planowalibyśmy wspólnie i wspólnie podejmowali decyzję np. zakup jakiegoś sprzętu czy samochodu. U mnie w domu taki model panuje i się sprawdza. Mama zarządza domem, a większe zakupy są planowane z udziałem całej rodziny czyli rodzice + dzieci.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: Ian » 02 paź 2015, 22:19

Hmm, ja od niedawna jestem w związku małżeńskim :) i moim zdaniem system jaki przyjmie małżeństwo nie ma wielkiego znaczenia. To co jest ważne to postawa małżonków do tych pieniędzy - czyli kasa jest po to by z niej korzystać w mądry sposób. A jak to sobie technicznie rozwiążą to bez znaczenia. Jest potrzeba kupna czegoś większego - wspólna rozmowa, decyzja i kupno.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: Noemi » 02 paź 2015, 23:54

u mnie mielismy oddzielne konta, to wynikalo z przelewu pensji ,ale kazde z nas bylo upowaznione do współmałżonka czyli kupka byla wspolna ,wiec automatycznie wszystkie wydatki tez byly regulowane wspolnie .
Swoje pieniadze tez sa potrzebne ,ale nie oznczalo to dla nas ukrywanie kwot przed soba ,tylko zwyczjnie pare groszy zawsze trzeba miec w portfelu


Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: Iv » 07 paź 2015, 14:44

W moim małżeństwie jest podobnie do tego jak napisał Oberyn i faktycznie się sprawdza.
Ja osobiście nie patrzę w sposób: Ty zarobiłeś, ja zarobiłam. Tylko my wspólnie mamy tyle i tyle. Niezależnie od tego kto przynosi do domu więcej pieniędzy, od chwili zawarcia związku małżeńskiego wszystko co mamy jest wspólne.
Jeśli chodzi o osobne pieniądze i tzw zrzucanie się na jedzenie, rachunki itd. Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić w praktycznym wymiarze życia rodzinnego. Przecież nie każdy zarabia tyle samo, nawet jeśli pracuje tyle samo godzin w tygodniu. I nie każdy ma takie same "wydatki". Nie wyobrażam sobie jak miałoby to funkcjonować np gdy pojawi się dziecko. BTW taki system kojarzy mi się bardziej ze współlokatorami, nie z małżeństwem.


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: ace » 08 paź 2015, 11:47

Popieram wspólne konto i pieniądze. W końcu po ślubie stajemy się jednym ciałem i jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni. Poza tym małżeństwo opiera się na zaufaniu i miłości, więc ufam żonie, że nie wyda wszystkich pieniędzy na kosmetyczkę ;)

Jeżeli ktoś obawia się współdzielenia pieniędzy z żoną / mężem to powinien się zastanowić:

1. Czy aby na pewno jest w związku z odpowiednią osobą - bo nie ufa drugiej osobie
2. Czy przypadkiem pieniądze nie stały się jego osobistym bożkiem - bo troszczy się bardziej o stan konta niż o potrzeby swoich bliskich


Velure
Posty: 524
Rejestracja: 21 lut 2015, 11:38
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: Velure » 08 paź 2015, 14:52

Znam małżeństwo mające wspólny "sejf". Niestety w posiadaniu kluczyka do skarbczyka jest tylko mąż. Żona dostaje zaskórniaki na konkretne wydatki, zdarzało się, że nie miała w pracy złotówki na drożdżówkę i soczek. Kiedyś przyznała się, ze uzbierała 5 zł i kupiła sobie orzeszki w czekoladzie. I to nie historia z palca wyssana, ale napisało ją życie. Wśród znajomych koleżankę okrzyknięto Niewolnicą Isaurą. Oboje wspomnianych małżonków zarabia przyzwoicie i są w średnim wieku.


andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: andevi » 30 paź 2015, 15:07

Jesteśmy małżeństwem od 10 lat. Mamy trójkę małych dzieci, które wymagają opieki, więc ja jako mama pracuję w domu, mąż natomiast przejął rolę jedynego żywiciela rodziny. Konto bankowe jest na jego imię, ale kartę płatniczą mam ja , jako że to ja robię zakupy dla domu (żywność, środki czystości, odzież, buty itp. ). Większe wydatki typu meble, remont, sprzęt , wczasy uzgadniamy razem. Jeśli mąż chce zrobić zakupy, on bierze kartę i kupuje to, co uważa, że jest potrzebne. Listy zakupów razem nie robimy.
No, jeśli nie ma dzieci, a oboje małżonkowie pracują i zarabiają, to myślę, że lepiej sprawdza się model z akademika, gdzie zrzuta jest na wspólne koszty, a reszta na własne potrzeby typu ciuchy, gadżety, hobby. Ale jeśli już jest rodzina, i dzieci też mają swoje potrzeby, to co? Dzieci też mają mieć własne konta?
U nas średniak dostaje już kieszonkowe. Co sobie uzbiera, to jego, nie musi się do garnuszka dokładać, hehe ;)


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Ryszard
Posty: 126
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:44
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Wrocław
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: Ryszard » 08 gru 2015, 18:21

Małzeństwo to wspólnota, jedno ciało więc i finanse musza być wspólne i to nie tylko formalnie na jednym koncie ale też jako wspólna decyzja wydawania ich. Tak jest u mnie, mamy jedno konto wspólne, planujemy wspólne wydatki, dzieląc część na wydatki stałe, jedzenie, mieszkanie benzynę a pozostałość wspólnie planujemy.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: Samolub » 08 gru 2015, 19:03

Katoliczki i Ateistki są pazerne : D


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: magda » 09 gru 2015, 11:15

Mój mąz był taki w zwyczajach jak go nauczyli czyli chłop głowa rodziny i musi wszystko zapewnić rodzinie a żona ma niepracowac dopuki dzieci nie podrosną a jak już dzieciaki będa same sobie radzic np w wieku 9-10 lat to jak babina pjdzie sobie do roboty bo chce to i tak jej pensja jest dla niej i dzieci i moze z ensji kupować cos do domu jakieś drobiazgi , garnek , posciel czy firanke dzieciom zabawki czy jakiś ciuch ale zawsze uwazał ze całe utrzymanie domu jest na karku głowy rodziny, tak ze ja nawet nie wiedziałam ile zarabie i co to jest bulenie za rachunki. Bywałam zdziwiona przy wypełnianiu wspólnego pitu ze on płaci 35% podatku czy jak poszlismy kupować samochód to myślałam ze na raty a tu od ręki zapłacił troche to było zaskakujące że on sie tak stara nam zapewnic wszystko. Jak umarł to dopiero sie obudziłam z ręką w nocniku ze mam płacis np za prad i ze nie są to grosze a całkiem duzo cięgniemy tego prądu. No i mój żonaty syn tez powielił takie postępowanie . Wnuczka ma 8 lat , synowa nie pracuje zrobiła w tym czasie 2 fakultety zaocznie i teraz doktoat ciagnie tak z doskoku a tak to sie zajmuje głownie wnóczka a mój syn twardo sam zarabia płaci i ich utrzymuje , przejał to po ojcu bo widział ze to funkcjonuje dobrze, Starszy to nie wiem bo sie dopiero w kwietniu żeni. Ale wygląda na to ze też tak zrobi, bo już zapowiada . Najgorzj uważam jest tak że kobieta rodzi dziecko i oddaje do złobka lub przedszkola i goni do roboty a dzieciaki wychowuje społeczeństwo niechrzescijańskie , to dopiero lipa.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: konto skasowane » 09 gru 2015, 11:53

Pierwsze trzy lata można posiedzieć w domu z dzieckiem ale potem lepiej zabrać się za pracę bo można łatwo wypaść z rynku i być niezdolnym do pracy. Uzależnianie się całkowicie od pensji męża ma właśnie taką wadę, że gdy go zabraknie, kobieta zostaje z dziećmi i jest już właściwie zdana na łaskę bo nic samemu nie potrafi zrobić. Pójdzie do pracy i nie wytrzyma psychicznie pracy na akord, mobbingu, niskiej pensji etc


.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pieniądze w małżeństwie

Postautor: magda » 09 gru 2015, 18:20

Dlatego właśnie pracuję u siebie i świetnie sobie dałam rade wiec nie jest to złe dziecko i jego wychowanie jest nieporównywalnie ważniejsze niz praca i pieniądze.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości