Kościół Szwecji a Sola Scriptura

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Kontaktowanie:

Kościół Szwecji a Sola Scriptura

Postautor: Efendi » 08 maja 2014, 18:08

W Kosciele luteranskim Szwecji na duchownych ordynuje sie jak wiecie rowniez homoseksualistow, swego czasu duzo mowilo sie o Biskupce-lesbijce. Stad moje pytanie. Jak nauki Kosciola Szwecji ma sie do zasady Sola Scriptura? Jak kosciol tlumaczy swoje nauki i praktyki?

Oberyn.
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 08 maja 2014, 18:17

I temat widać :)

Vrijer pisze:Jak nauki Kosciola Szwecji ma sie do zasady Sola Scriptura?

Jak się ma? Nijak. Kościół poszedł z duchem czasu i zamiast sprzeciwić się homo zboczeniu, to wprowadził to do swojego kościoła. Poniżej artykuł wklejony kiedyś na forum, jest tam o homoseksualizmie i to, jak luteranie próbują to tłumaczyć. Nieudolnie, bo nieudolnie, ale jednak:

http://agnieszkadrazek.blog.interia.pl/?id=1888714

św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 08 maja 2014, 18:37

Effata pisze:luteranie próbują to tłumaczyć. Nieudolnie, bo nieudolnie, ale jednak:

Nie no dla mnie tłumaczenie prima sort ;) ale bez zadnego odniesienia biblijnego, wiec rzeczywiscie chyba nijak Kosciol Szwecji ma sie do Sola Scriptura. Wiec idac dalej - Czy kosciol Szwecji to jeszcze ewangelicy? a przedewszystkim - czy to jeszcze kosciol Protestancki?

Oberyn.
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 08 maja 2014, 18:42

Mienić protestantami się mogą, to pewne. Tylko wytłumaczyli sobie (albo zignorowali) pewne fragmenty Słowa Bożego tak, aby pasowało to do bezbożnego stylu życia w Szwecji.

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
daniell
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Postautor: daniell » 08 maja 2014, 19:02

Kilka wybranych przeze mnie z artykułu fragmentów:
Orientacja seksualna nie jest barierą do realizowania siebie - również pełniąc służbę duchownego lub duchownej.

Wzorem do naśladowania powinna być raczej kwestia autentyczności osoby duchownego.

Osoby homoseksualne, które decydują się na drogę duchownego, są w trudniejszej sytuacji niż osoby heteroseksualne. Takich ludzi należy zapewne wspierać! A może nawet stawiać sobie za wzór ich determinację i konsekwencję! Bo mimo trudności, wykonują taką, a nie inną służbę użyteczną społecznie - mówi ksiądz Chwastek.

Jeśli wypowiedzi księdza dr Dariusz Chwastka nie zostały zmanipulowane, to jakaś masakra ! Oznaczałoby to, że luteranie (przynajmniej niektórzy i to tacy, którzy "szkolą" innych w ChAT), również w Polsce, raczej odsunęli się od Boga.
Bo jak inaczej rozumieć słowa, że:
- służba duchownego - droga do samorealizacji,
- osobowość duchownego - wzorem do naśladowania,
- osoby duchowne homoseksualne - wzór do naśladowania,
- służba duchownego - służbą użytecznie społeczną ?
Wg mnie pomieszanie z poplątaniem. W centrum nie Bóg, tylko człowiek, którym ma być wzorem. Jezus już nie jest drogą, a przynajmniej nie jedyną i nie najważniejszą, zaś celem człowieka nie jest zbawienie, tylko samorealizacja :(

Ciekawe, co o słowach pana księdza myślę luteranie z naszego forum (mam nadzieję, że jednak nie podzielają jego poglądów) ?

Jezus Cię kocha !
Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 08 maja 2014, 19:12

W pewnym sensie chyba mozna powiedziec ze to mialbyc taki "eskperyment" ? Wladze kosciola zauwazyly ze Szwedzi masowo opuszczaja kosciol, laicyzuja sie i sa znudzeni religijnoscia wiec chcial im pokazac ze idzie z duchem czasu i odpowiada na potrzeby spoleczenstwa i wprowadzil takie nowinki zeby stac sie atrakcyjny. A ze sie nie udal? No trudno! Chcielismy dobrze a wyszlo jak zwykle..

Ale chyba wiekszosc Protestanckich kosciolow ktore sa kosciolami panstwowymi lub dominujacymi maja takie tendencje? Bo podobne dzialania mozna zauwzyc tez w Holenderskim kosciele Reformowanym czy kosciele Anglikanskim, a nawet w pewnym stopniu u Baptystow w USA, ktorzy sa tam najwieksza denominacja.
Ale dlaczego tak sie dzieje? Chyba jakis kompleks dotyka te koscioly i nie moga pogodzic sie z odplywem wiernym i leca na "ilosc" a chyba lepiej bylo by przebolec ten odplyw bo i tak predzej czy pozniej te osoby odejda?

Chcę wierzyć
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 08 maja 2014, 19:37

Nie ma sensu wszystkiego nazywać kościołem, chyba że tak jak w Objawieniu "synagogą szatana". Widać przez lata doczłapali się tam do władzy ludzie którym w ogóle nie zależy na ludziach.

Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Hardi
Kontaktowanie:

Re: Kościół Szwecji a Sola Scriptura

Postautor: Hardi » 08 maja 2014, 19:42

Vrijer pisze:W Kosciele luteranskim Szwecji na duchownych ordynuje sie jak wiecie rowniez homoseksualistow, swego czasu duzo mowilo sie o Biskupce-lesbijce. Stad moje pytanie. Jak nauki Kosciola Szwecji ma sie do zasady Sola Scriptura? Jak kosciol tlumaczy swoje nauki i praktyki?

Oni uważają, ze Sola Scriptura obowiązuje, ale, że niektóre rzeczy zawarte w biblii przeminęły w tym zakaz homo, słyszałem jak mówiła to jakaś biskupica. W sumie mnie to nie dziwi, zaczyna się od demonicznej nauki mówiącej, że Duch Św. już nie działa jak kiedyś i Jego dary przeminęły, później można zanegować całą resztę, że opis stworzenia świata to bajka, że homo jest ok, itd.

Oberyn.
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 08 maja 2014, 19:46

Hardi, 100% racji. I świetny artykuł.

Biblia:

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Re: Kościół Szwecji a Sola Scriptura

Postautor: Efendi » 08 maja 2014, 19:53

Hardi pisze:Oni uważają, ze Sola Scriptura obowiązuje, ale, że niektóre rzeczy zawarte w biblii przeminęły w tym zakaz homo.

To wiele wyjasnia, ale skolei pojawia sie inne pytanie: W jaki sposob prowadzona jest "selekcja" ktore tresci przeminely a ktore nie?

Oberyn.
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 08 maja 2014, 19:55

Vrijer pisze:To wiele wyjasnia, ale skolei pojawia sie inne pytanie: W jaki sposob prowadzona jest "selekcja" ktore tresci przeminely a ktore nie?

To już ustalają coraz to bardziej liberalni teologowie, którzy niewiele mają z Bogiem wspólnego. ;-)

Biblia:

Chcę wierzyć
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 08 maja 2014, 19:58

Vrijer pisze:W Kosciele luteranskim Szwecji na duchownych ordynuje sie jak wiecie rowniez homoseksualistow

Takie osoby należy usuwać z kościoła a nie naśladować.

1 Tymot 1:8 - Wiemy zaś, że zakon jest dobry, jeżeli ktoś robi z niego właściwy użytek,
1:9 - wiedząc o tym, że zakon nie jest ustanowiony dla sprawiedliwego, lecz dla nieprawych i nieposłusznych, dla bezbożnych i grzeszników, dla bezecnych i nieczystych, dla ojcobójców i matkobójców, dla mężobójców,
1:10 - rozpustników, mężołożników, dla handlarzy ludźmi, dla kłamców, krzywoprzysięzców i dla wszystkiego, co się sprzeciwia zdrowej nauce,
1:11 - zgodnej z ewangelią chwały błogosławionego Boga, która została mi powierzona.

Myślę że powinno się, ze spokojnym sumieniem taki kościół opuścić.

Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 08 maja 2014, 19:58

Effata pisze:
To już ustalają coraz to bardziej liberalni teologowie, którzy niewiele mają z Bogiem wspólnego. ;-)

Czyli tak jak pisalem wczesniej? Na zasadzie eksperymentu - Spoleczenstwo popiera malzenstwa homoseksualne? A to bedziemy blogoslawic pary homo! Moze sie uda i ludzie do nas przyjda :) A jak nie to trudno.

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 08 maja 2014, 20:03

Chcę wierzyć pisze:Myślę że powinno się, ze spokojnym sumieniem taki kościół opuścić.

Ale w Szwecji jest wlasnie odwrotnie, spoleczenstwo se liberalizuje i odchodzi od religijnosci, a Kosciol Szwecji sie dał porwać "publice" i próbuje ich rozpaczliwie zatrzymac - tak mi sie przynajmniej wydaje. Taki kompleks dawnego kosciola panstwowego ktoremu zalezy na liczbie CZLONKOW a nie na WIERNYCH :no: Ale w ten sposob szkodza sami sobie. Bo obojetnych religijnie i tak na dluzsza mete nie zatrzyma a i przy okazji wierzacy na prawde odejda do innych wspolnot...

Chcę wierzyć
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 08 maja 2014, 20:18

Są dwa wyjścia albo usunąć z kościoła ludzi którzy preferują zboczenie abo go opuścić. Bo Duch Boży już dawno opuścił to miejsce.

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”