Chrześcijaństwo ewangeliczne, a ewangelickie - różnice

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Chrześcijaństwo ewangeliczne, a ewangelickie - różnice

Postautor: Ian » 09 cze 2008, 12:42

Nigdy nie byłem w ewangelickim kościele. Wiem, że u ewangelików jest chrzest dzieci i podobno komunia jest traktowana nie jako symbol, ale jako.. hmm no właśnie? Proszę o napisanie różnic między tymi dwoma nurtami :)


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijaństwo ewangeliczne, a ewangelickie - różnice

Postautor: jj » 09 cze 2008, 13:19



Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 09 cze 2008, 14:25

fajny artykuł, ale mi chodzi o różnice z ewangelicyzmem, a na stronie którą podałeś jest prawie tylko o ewangelicznych. ten artykuł to taki ogólny przekrój, ale nie ma nic o doktrynach różniących te dwa nurty


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 09 cze 2008, 17:06

A wg mnie podział ten jest przede wszystkim ma wiele wad, jest nieprecyzyjny i sztuczny. Oczywiście przyznam się, że ja również posługuję się tym skrótem myślowym, ale jeśli się głębiej zastanowimy nad podziałem protestantyzmu na ewangelicyzm i ewangelikalizm, czy też określenie tzw. "kościoły historyczne" (które nota bene ma tyle wspólnego z prawdą, co katolicyzm z Biblią) łatwo dojść do następujących wniosków (mojego autorstwa - z innego wątku):

A propos podziału protestantyzmu na kościoły historyczne i niehistoryczne to jest on beznadziejnie bezsensowny. Np. nie minęło 70 lat od powstania kościołów luterańskich i kalwińskich i zaraz na początku XVII wieku pojawili się baptyści. O metodystach w tym czasie się jeszcze nikomu nie śniło, ale metodyści są historyczni, a baptyści nie. Tak na prawdę baptyści mają więcej wspólnego z reformacją niż metodyści. Metodyści nie wierzą w nieutracalność zbawienia chociażby. Podobnie anabaptystów nie zalicza się do historycznych, choć powstali w tym samym czasie, co inne wyznania "historyczne". Z resztą, co kraj, to obyczaj. Np. w Brazylii do protestantów historycznych zalicza się kalwinów, luteran i baptystów, a do niehistorycznych - np. zielonoświątkowców, bo tam statystyki wiernych wykrystalizowały taki, a nie inny podział. Według mnie, jeśli już, to dzielić się powinno na ewangelickie (liturgiczne) i ewangeliczne (wolne). Choć to też w pewnym sensie podział sztuczny, bo co zrobimy z Armią Zbawienia albo Kościołem Wesleyańskim? Ten ostatni jest niby historyczny, niby metodystyczny, nawet chrzci niemowlęta i ma superintendentów, a mimo to uważa się za ewangelikalny, uświęceniowy (uświęceniowy ruch był bezpośrednim poprzednikiem pentekostalizmu). Jego polski odpowiednik - Ewangeliczny Kościół Metodystyczny chce się stać członkiem Aliansu Ewangelicznego. Kalwiński Kościół Dobrego Pasterza od dawna jest członkiem Aliansu Ewangelicznego, zaś niedawno do Aliansu przystąpiła Armia Zbawienia, która na swojej oficjalnej stronie podaje, że jest wyznaniem ewangelickim, a nie ewangelicznym. ///A z ewangelicyzmem nie wiem, co ma wspólnego na tle ewangelicznych chrześcijan, skoro w Armii Zbawienia nie ma ani liturgii, ani ceremonii ani innych "historycznych" praktyk///. A co z reformowanymi baptystami, którzy są niby ewangeliczni, a bliżej im już do kalwinów (ewangelików), niż do zielonoświątkowców (ewangelicznych)? Albo weźmy nawet i kalwinów. Okazuje się, że i tu niektórzy z nich są "ewangeliczni" (kalwini.pl). Stąd moje pytanie: co jest obiektywnym kryterium uznania danego wyznania za ewangelickie, a co za ewangeliczne. Bo jak widać ani obecność liturgii, ani pojmowanie sakramentów, ani wiek katechumena nie mają z tym wiele wspólnego. No i gdzie byś zaliczył kongregacjonalistów, albo purytan?

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości