Mat 24:5-dosłowność

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Mat 24:5-dosłowność

Postautor: nan » 15 lis 2018, 18:46

"Albowiem wielu przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Jam jest Chrystus, i wielu zwiodą."
Czy chodzi tu o literalne podanie się za Chrystusa? Jakiś człowiek powie po prostu, że jest Biblijnym Chrystusem? Jak miałby wtedy zwieść wielu, skoro to byłoby absurdalne i niedorzeczne?


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
Pielgrzym_diakon
Posty: 62
Rejestracja: 12 wrz 2018, 13:19
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: centralna Polska
O mnie: Uratowany od drugiej śmierci dzięki łasce
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Mat 24:5-dosłowność

Postautor: Pielgrzym_diakon » 15 lis 2018, 22:13

Myślę, że odpowiedzią na Twoje pytanie może być szerszy kontekst, a konkretnie Mt. 24:24

"Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy. Będą oni czynić wielkie znaki i cuda, aby - o ile można - zwieść i wybranych." (podkreślenie moje)

Myślę, że część ludzi będzie oczekiwać samego Mesjasza w znaczeniu dosłownym - chociażby Ci, którzy ciągle czekają na to, że Bóg zemści się na niewierzących. Chociażby do nich mogą przyjść fałszywi mesjasze. Do innych, którzy będą oczekiwać w duchu, będą przychodzić fałszywi prorocy, czyli prorocy przedstawiający fałszywy obraz prawdziwego Mesjasza aby ich również zwieść.

Poza tym już są tacy co się podali za inkarnację Jezusa, jak chociażby ten:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wissarion_(mesjasz)
lub ten, który "utożsamił się z Jezusem Parakletem" (końcówka opisu "Pierwsze lata i edukacja")
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Frank


"Kto bowiem jako niewolnik został powołany w Panu, ten jest wyzwoleńcem Pana. Podobnie kto jako wolny został powołany, jest niewolnikiem Chrystusa." 1 List do Koryntian 7:22

"Odkryłem, że Diakon był prawdziwym misjonarzem, o obliczu raczej smutnym, ożywiającym się kiedy mówił o Bogu. Wtedy jego twarz rozjaśniała się i nie można było powstrzymać go od mówienia. Opowiadał mi o Bogu i człowieku, jego pochodzeniu i historii. Przytaczał przykłady zaczerpnięte z Biblii." - Siergiej Kurdakow, "Przebacz mi Nataszo"
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Mat 24:5-dosłowność

Postautor: KAAN » 16 lis 2018, 10:39

nan pisze:"Albowiem wielu przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Jam jest Chrystus, i wielu zwiodą."
Czy chodzi tu o literalne podanie się za Chrystusa? Jakiś człowiek powie po prostu, że jest Biblijnym Chrystusem? Jak miałby wtedy zwieść wielu, skoro to byłoby absurdalne i niedorzeczne?
Chrystus to odpowiednik hebrajskiego Mesjasz - namaszczony, pomazaniec Boży i myślę że w tym sensie można rozumieć słowa Pańskie, ale bywały już incydenty objawiania się "chrystusów" którzy przedstawiali się jako ten jeden prawdziwy. Absurdalne i niedorzeczne są te sprawy dla tych co znają prawdę, natomiast wiele ludzi wierzy w rzeczy które byśmy nawet nie pomyśleli że można wierzyć. Popatrz ile jest absurdalnych doktryn w tzw kościołach; są tak głupie i kłamliwe że wprawia mnie to w zdumienie. Przykładem są doktryny charyzmatyków że demon może być w człowieku zbawionym, albo np. katolicka "wpółodkupicielka".


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Mat 24:5-dosłowność

Postautor: nan » 16 lis 2018, 18:10

Dziękuję za odpowiedzi. KAAN, masz rację, jest mnóstwo absurdalnych doktryn i wierzeń.


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości