drugi policzek

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

drugi policzek

Postautor: nan » 03 paź 2018, 16:06

Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb!17 39 18 A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! 40 Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! 41 Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! 42 Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.

Rozumiem, że nie stawianie oporu jest trochę złym tłumaczeniem, bo chodzi o nie mszczenie się, co jednak znaczy nastawienie drugiego policzka, czy przejście dodatkowego kilometra?


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Torcik
Posty: 464
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: drugi policzek

Postautor: Torcik » 03 paź 2018, 19:44

Te zagadnienia dotycza obyczajów żydowskich. Na przykład można było przymusić człowieka, aby niósł ci jakiś ciężar, ale tylko przymus obowiązywał do tysiąca kroków. Potem mogłeś walnąć o ziemię (na przykład karton z porcelaną :wow: ;-) ) i ok.
Myślę, że Jezusowi chodziło raczej o to, że jak ktoś cię o coś prosi (tu: o przysługę niesienia np.paczki), to z ochotą to zrób i nie tylko ten obowiązkowy kawałek (1000 kroków), ale tak długo, jak możesz.
"Oko za oko" to jest z Kodeksu Hammurabiego, czyli jakieś półtora tysiąca lat wcześniejszy zwyczj i też dotyczy obyczajów Wschodu. Widzę tu niejaką sprzeczność, bo w ST jest mnóstwo nakazów odwetu i zemsty, a Pan Jezus głosi inaczej. Nie oddawaj złem za zło (ktoś cię skrzywdzi- nie mścij się), ale "wyluzuj".
Nie sądzę, aby chodziło o to, że mamy dac sobą pomiatać i nie stawiać oporu agresorom, ale nie szukać odwetu i zemsty. Mogę się mylić, temat dość szeroki.


Ateistka - dla tutejszych fundamentalistów.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: drugi policzek

Postautor: nan » 03 paź 2018, 21:07

Torcik pisze:Te zagadnienia dotycza obyczajów żydowskich. Na przykład można było przymusić człowieka, aby niósł ci jakiś ciężar, ale tylko przymus obowiązywał do tysiąca kroków. Potem mogłeś walnąć o ziemię (na przykład karton z porcelaną :wow: ;-) ) i ok.
Myślę, że Jezusowi chodziło raczej o to, że jak ktoś cię o coś prosi (tu: o przysługę niesienia np.paczki), to z ochotą to zrób i nie tylko ten obowiązkowy kawałek (1000 kroków), ale tak długo, jak możesz.
"Oko za oko" to jest z Kodeksu Hammurabiego, czyli jakieś półtora tysiąca lat wcześniejszy zwyczj i też dotyczy obyczajów Wschodu. Widzę tu niejaką sprzeczność, bo w ST jest mnóstwo nakazów odwetu i zemsty, a Pan Jezus głosi inaczej. Nie oddawaj złem za zło (ktoś cię skrzywdzi- nie mścij się), ale "wyluzuj".
Nie sądzę, aby chodziło o to, że mamy dac sobą pomiatać i nie stawiać oporu agresorom, ale nie szukać odwetu i zemsty. Mogę się mylić, temat dość szeroki.

Tak, racja, ale opisałeś raczej "nie sprzeciwianie się złemu" a nie znaczenie nadstawienia drugiego policzka. Myślę, że nie chodzi o prośbę przejścia 1000 kroków, jest napisane "zmusza", chyba, że to też złe tłumaczenie


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Torcik
Posty: 464
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: drugi policzek

Postautor: Torcik » 03 paź 2018, 23:24

Nie wiem jak to wygląda od strony tłumaczenia, ale rozmawiałam kiedyś z Żydem, który tak właśnie to objaśniał. Pan Jezus po prostu nawiązuje do znanych w tamtym czasie i tamtej kulturze obyczajów. Dla nich to nie było niczym dziwnym i niezrozumiałym.
Tu nie chodzi dosłownie o "zmuszanie", ale taka była u nich zasada, że jak ktoś kazał ci nieść coś to musiałeś to zrobić, ale tylko na odległość właśnie taką. Dotyczyło to dni sabatu, oczywiście.
Nadstawianie drugiego policzka mnie kojarzy się z takim właśnie sprzeciwem. Bo jakim prawem ktoś ma cię policzkować, a ty mówisz: wal śmiało. I podajesz drugą stronę? Ja nie. Dlatego może nieco rozszerzyłam to znaczenie (dla mnie oczywiście).


Ateistka - dla tutejszych fundamentalistów.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: drugi policzek

Postautor: nan » 04 paź 2018, 16:41

Torcik pisze:Nie wiem jak to wygląda od strony tłumaczenia, ale rozmawiałam kiedyś z Żydem, który tak właśnie to objaśniał. Pan Jezus po prostu nawiązuje do znanych w tamtym czasie i tamtej kulturze obyczajów. Dla nich to nie było niczym dziwnym i niezrozumiałym.
Tu nie chodzi dosłownie o "zmuszanie", ale taka była u nich zasada, że jak ktoś kazał ci nieść coś to musiałeś to zrobić, ale tylko na odległość właśnie taką. Dotyczyło to dni sabatu, oczywiście.
Nadstawianie drugiego policzka mnie kojarzy się z takim właśnie sprzeciwem. Bo jakim prawem ktoś ma cię policzkować, a ty mówisz: wal śmiało. I podajesz drugą stronę? Ja nie. Dlatego może nieco rozszerzyłam to znaczenie (dla mnie oczywiście).

Serio kiedyś było tak, że mogłeś podejść do losowej osoby i powiedzieć "chodź" i ta osoba musiała iść 1000 kroków? Nie bardzo rozumiem sens takiego czegoś. W nadstawianiu policzka musi być jakiś sens, gdyż nawet spoliczkowany Jezus nie nadstawiał drugiego, tylko się sprzeciwiał. Paweł też nie dał sobą pomiatać kiedy był związany. Nijak nie potrafię tego pojąć, pewnie jest to związane z tradycjami z tamtych czasów, może jest to jakiś symbol, nie wiem :]


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości