Wycięte gałęzie a nieutracalność zbawienia

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Wycięte gałęzie a nieutracalność zbawienia

Postautor: nan » 17 sie 2018, 11:22

"Powiesz może: Gałęzie odcięto, abym ja mógł być wszczepiony 20 Słusznie. Odcięto je na skutek ich niewiary, ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Przeto się nie pysznij, ale trwaj w bojaźni! 21 Jeżeli bowiem nie oszczędził Bóg gałęzi naturalnych, może też nie oszczędzić i ciebie. 22 Przyjrzyj się więc dobroci i surowości Bożej. Surowość [okazuje się] wobec tych, co upadli, a dobroć Boża wobec ciebie, jeśli tylko wytrwasz w [kręgu] tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty" Rz 11,19-22

Jeśli człowiek zbawiony (wszczepiony) może zostać odcięty, a jednocześnie zbawienie jest nieutracalne, to co oznacza odcięcie? A może wszczepienie nie jest tożsame ze zbawieniem?


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wycięte gałęzie a nieutracalność zbawienia

Postautor: KAAN » 17 sie 2018, 14:36

nan pisze:"Powiesz może: Gałęzie odcięto, abym ja mógł być wszczepiony 20 Słusznie. Odcięto je na skutek ich niewiary, ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Przeto się nie pysznij, ale trwaj w bojaźni! 21 Jeżeli bowiem nie oszczędził Bóg gałęzi naturalnych, może też nie oszczędzić i ciebie. 22 Przyjrzyj się więc dobroci i surowości Bożej. Surowość [okazuje się] wobec tych, co upadli, a dobroć Boża wobec ciebie, jeśli tylko wytrwasz w [kręgu] tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty" Rz 11,19-22

Jeśli człowiek zbawiony (wszczepiony) może zostać odcięty, a jednocześnie zbawienie jest nieutracalne, to co oznacza odcięcie? A może wszczepienie nie jest tożsame ze zbawieniem?
Nie zbawiony, ale człowiek z pogan. Wszczepienie oznacza wylanie łaski na pogan w sensie ogólnym. Tekst dotyczy postępowania ludzi w obrębie chrześcijaństwa, to tak samo jak z Izraelem. Jeśli Izrael jako zbiorowość postępował źle to został odcięty - przestał istnieć jako Państwo - niewola asyryjska, babilońska, Medo - Perska. Podobnie z chrześcijaństwem (nie Kościołem) który według proroctw upadnie jak upadł Izrael i zostanie odcięte (obraz wielkiej nierządnicy).
Podobne słowa jak cytowałeś skierowane są do Izraela, np:

Księga Jeremiasza 11:3 I powiedz im: Tak mówi Pan, Bóg Izraela: Przeklęty człowiek, który nie słucha słów tego przymierza,
4 Które nakazałem waszym ojcom, kiedy wyprowadzałem ich z ziemi egipskiej, z pieca żelaznego, mówiąc: Słuchajcie mojego głosu i czyńcie to wszystko, co wam nakazuję, a będziecie moim ludem, a Ja będę waszym Bogiem,
5 Abym mógł dotrzymać przysięgi, którą złożyłem waszym ojcom, że dam im ziemię opływającą w mleko i miód, jak to jest dzisiaj. A odpowiadając, rzekłem: Niech tak będzie, Panie!
6 I rzekł Pan do mnie: Ogłaszaj te wszystkie słowa w miastach judzkich i na ulicach Jeruzalemu, mówiąc: Słuchajcie słów tego przymierza i wypełniajcie je,
7 Gdyż wyraźnie przestrzegałem waszych ojców w dniu, gdy ich wyprowadzałem z ziemi egipskiej, aż po dzień dzisiejszy, nieustannie przestrzegałem, mówiąc: Słuchajcie mojego głosu!
8 Lecz oni nie słuchali i nie nakłonili swojego ucha, ale każdy postępował według uporu swojego złego serca. Dlatego sprowadziłem na nich wszystkie kary zapowiedziane w słowach tego przymierza, które nakazałem im pełnić, lecz oni nie pełnili.


Ten sam głos; jeśli usłuchacie, będzie błogosławieństwo, jeśli nie, będzie sąd.

Nie ma tu mowy o zbawieniu, bo i w ST i NT zbawienie jest z wiary, brak wiary prowadzi do złego postępowania. To jedna z podstawowych prawd duchowych o której prawie wszyscy zapominają.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wycięte gałęzie a nieutracalność zbawienia

Postautor: nan » 17 sie 2018, 17:31

KAAN pisze:w ST i NT zbawienie jest z wiary, brak wiary prowadzi do złego postępowania. To jedna z podstawowych prawd duchowych o której prawie wszyscy zapominają.


Prawda, niestety dobroludzizm ma się bardzo dobrze, dzięki za wyczerpującą odpowiedź ;-)


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości