Bóg jest tyranem

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg jest tyranem

Postautor: Sebek » 29 lip 2018, 02:09

Ulżyło ci?
A jak ci już przejdzie to zacznij z otwartym sercem studiować(bez swoich bezpodstawnych uprzedzeń) Słowo Boże bo z tego co tu wymalowałeś totalnie nie znasz natury Boga ani Jego Słowa.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg jest tyranem

Postautor: wisnia2168 » 29 lip 2018, 07:49

brr700 pisze:Jesteśmy robotami, jedni na zabawienie drudzy na potępienie.


Przykład wyniszczającego wpływu kalwińskiej teologii predystynacji :lmao:

A tak zupełnie szczerze- nie do końca napisałeś tak jak rzeczy się mają.
Z luterańskiego punktu widzenia wygląda to tak:

Bóg stwarza człowieka. Po co zapytasz? Nie wiem. Nikt nie wie. Jedyna odpowiedź jaką posiadamy to informacja, że zostaliśmy stworzeni z miłości.
Po stworzeniu zostajemy osadzeni w miejscu idealnym- nie znamy grzechu, niedoskonałości, nasze potrzeby są zaspokajane, mieszkamy w bliskości Pana (Eden)..
Jednak.. stworzyć coś co nie będzie miało własnego zdania? Co będzie wykonywało to co się mu powie? Po co tworzyć „bezwiedne roboty”? —> Bóg w swojej miłości daje nam wolną wolę.
Na logikę- żeby wolna wola była wolną, fajnie jest mieć więcej niż jedną możliwość prowadzenia swojego życia. Bóg zatem stwarza drzewo poznania dobra i zła. Bóg kocha człowieka, od początku chciał też, by to uczucie było wzajemne. Miłość znaczy cokolwiek tylko wtedy, gdy podejmiemy świadomą decyzję, że chcemy kogoś kochać.
Dostajemy możliwość albo życia zgodnie z Bożymi zaleceniami i w jego bliskości, albo skończyć relację z Bogiem i być niezależnymi, na swoim.
Człowiek wybiera tę drugą opcję.
Jeśli żona bierze rozwód z mężem i mówi mu otwarcie, że chce żyć bez niego- jaki sens ma w tym momencie dostarczanie jej codziennie kwiatów, czekoladek i poematów miłosnych przez męża?
Skoro wybieracie życie beze mnie, myśli Bóg, w takim razie radźcie sobie sami! Wszystkie zwierzęta, rośliny, procesy biologiczne, bakterie i wirusy, lasy i pustynie są do waszej dyspozycji- radźcie sobie z tym sami.
Bóg jest smutny, ale pozwala ludziom odejść własną ścieżką- tego wymaga miłość.
Jednak On wie jak to będzie wyglądać.. od razu zatem mskłada pełną nadziei obietnicę, że przyjdzie TEN, który zmiażdży śmierć i umożliwi ludziom powrót do idealnego stanu w Bożej bliskości.
To jest hipokryzja ludzi- chcieliśmy światem sterować sami, bez Boga.. teraz mamy wojny, choroby, zło wokół nas.. więc dostajemy depresji i obrażamy się na Zbawiciela. Ten tekst dostaje jeszcze więcej pikanterii, gdy zauważymy, że zło jest po prostu brakiem dobra- Boga.
Mamy to co mamy. Świat pełen grzechu oraz utrudniających niekiedy życie procesów biologicznych nie może dawać każdemu człowiekowi równego startu.
Ale Bóg może nam w tych zmaganiach pomagać, a w swoim czasie doprowadzić z życia wiecznego w jego bliskości.

Pamiętaj: gdybyśmy byli robotami, nasza noga nigdy nie wyszłaby poza ogród Eden.

Z luterańskiej perspektywy predystynacja opiera się na przedwiedzy Boga (trudno żeby jej nie miał skoro jest wszechmogący), czy dany człowiek przyjmie w swoim życiu zbawczą ofiarę Chrystusa czy też nie. W swoim zbawieniu mamy do powiedzenia bowiem dokładnie tyle, co bierne przyjęcie prezentu, jaki daje nam Bóg.

Pozdrawiam Cię serdecznie i trwam w modlitwie!


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg jest tyranem

Postautor: KAAN » 30 lip 2018, 09:52

Bóg jest święty, wszechmogący i suwerenny, a człowiek jest pogrążony w grzechu, nie ma ani jednego sprawiedliwego. Czy chcesz rozliczać Pana Boga z jego decyzji i działań? Masz jakieś podstawy do tego żeby tak myśleć? Upadły człowiek ma sądzić świętego Boga?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg jest tyranem

Postautor: wisnia2168 » 30 lip 2018, 10:51

Drogi brr700... Właśnie się dowiedziałeś, że jest nad Tobą ktoś kto Cię stworzył i wie jakie działania w życiu podejmiesz. Teraz nasuwa się pytanie co zrobisz z taką wiedzą?
Masz dwie możliwości:
1) Zaczniesz czerpać z tego radość, że wszechmogący Bóg ma Twoje życie, potrzeby i pragnienia pod kontrolą. W tym momencie przestaniesz się bać jutra i zaczniesz Bożą miłość przekazywać dalej swoim bliskim.
2) Podejmiesz bunt stwierdzając, że nic nie ma sensu i załamiesz się, płacząc pod siebie. Ta opcja pozbawi Cię nadziei i szybko doprowadzi do depresji.

Hiob, na którego się powołałeś, przeżył w życiu naprawdę dużo. Jego długie monologi były wyrazem głębokiego bólu wobec jego własnej sytuacji życiowej. Tutaj masz to fajnie wyjaśnione: https://youtu.be/GswSg2ohqmA

Swoją drogą.. wybacz mi ale po twoim żonglowaniu wersetami popierającymi pewien tok rozumowania zacząłem poważnie wątpić, czy to jest całkowicie twoja refleksja... czy też może przeczytałeś coś na internecie..?


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Bóg jest tyranem

Postautor: magda » 30 lip 2018, 18:53

brr700 czy ty chciałbys być zbawiony i żyć na rajskiej nowej ziemi z takimi sąsiadami jak Hitler, polpit czy seryjni zabójcy. Myśle ze raczej nie , a czy myślisz ze tacy ludzie chcieliby być uczniami Jezusa , też nie dlatego mimo ze Bóg zna przyszłosć to to zycie nie jest miejscem gdzie mamy się fajnie zainstalować i cieszyc zyciem a jest dla nas próbą. Czy nadajemy się do tego raju czy nie. Wsztstko na tym polega zebysmy okazali sie godnymi życia w królestwie Bożym po to właśnie tyle prób czasem bardzo dotkliwych ale potrzebnych, Bóg owszem wie z góry kto się okaze tym godnym ale przecież chce też osądzic nasze działania zebys my sami zobaczyli dlaczego jednych odrzucił a innych wybrał, na jakiej podstawie to zrobił to dowiemy się na sądzie czy i dlaczego ktoś przeszedł próbe a ktoś inny nie . Jak masz wątpliwości to zobacz jak bardzo ludzie olewaja Boga i zbawienie, smieją sie z tego a przecież każdy ma równa szansą zeby swoje zycie poświecić Bogu czy nordowaniu innych. Ten przyklad chłopaka co to jest bardzo chory , wydje ci sie ze to straszne a ja ci powiem każdy będzie bardzo chory , nuedołęzzny , stary brzydki ,niepotrzebny społeczeństwu tylko jedem ma to na starcie inny w starosci i nie mów mi że bardziej cierpi taki młody niz staruszek z rakiem , sztucznym odbytem , bólami nie do zniesienia . Każdy ma takie próby bo sami chcielismy zyć niezależnie od BOga , ale nie ludisz o tym słuchać a jednak to wszystko skutek naszych wyborów naszych grzechów , naszej niezależnosci i egoizmu . Dlatego musimy przejsc to życie byc poddanym próbie i wytrwac w niej przy Bogu albo isć swoja drogą która wiedzie na zatracenie i o tym wiemy a jednak nią niejeden idzie.
Mt 22:8 bw "Wtedy rzecze sługom swoim: Wesele wprawdzie jest gotowe, ale zaproszeni nie byli godni."
Łk 20:35 bw "Lecz ci, którzy zostają uznani za godnych dostąpienia tamtego świata i zmartwychwstania, ani się nie żenią, ani za mąż nie wychodzą."
2Tes 1:5 bw "Jest to dowodem sprawiedliwego sądu Bożego i tego, że zostaliście uznani za godnych Królestwa Bożego, za które też cierpicie,"
2Tes 1:11 bw "W tej myśli też modlimy się zawsze za was, aby Bóg nasz uznał was za godnych powołania i w mocy doprowadził do końca wszystkie wasze dobre zamierzenia i dzieła wiary,"
2Kor 13:5 bw "Poddawajcie samych siebie próbie, czy trwacie w wierze, doświadczajcie siebie; czy nie wiecie o sobie, że Jezus Chrystus jest w was? Chyba żeście próby nie przeszli."
2Tm 3:8 bw "Podobnie jak Jannes i Jambres przeciwstawili się Mojżeszowi, tak samo ci przeciwstawiają się prawdzie, ludzie spaczonego umysłu, nie wytrzymujący próby wiary."
Hbr 2:18 bw "A że sam przeszedł przez cierpienie i próby, może dopomóc tym, którzy przez próby przechodzą."
Jk 1:2 bw "Poczytujcie to sobie za najwyższą radość, bracia moi, gdy rozmaite próby przechodzicie,"
Ap 3:10 bw "Ponieważ zachowałeś nakaz mój, by przy mnie wytrwać, przeto i Ja zachowam cię w godzinie próby, jaka przyjdzie na cały świat, by doświadczyć mieszkańców ziemi."


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Bóg jest tyranem

Postautor: magda » 30 lip 2018, 23:22

Owszem predestynacja istnieje , ale nie rozumiemy Boga i nie jesteśmy w stanie ocenic tego na jakiej podstawie wybiera najprawdopidobniej na podstawie znajomosci przyszłosci i nawet każdej ewentualniści przyszłosci , jeśli Bóg rozpatruje każdą ewentualność i widzi ze dany człowiek zawsze wybierze zło zawsze nie skorzysta ze zbawienia z łaski i ofiary Jezusa to go nie wybiera za to wybierze takiego który pójdzie zawsze za Jezusem. nie znamy możliwości Bozych ale trzeba mu zawierzyc ze on właściwie ocenia ludzi i dokładnie wie co taki człowiek , czy go wybierze czy nie wiec po prostu nie wybiera ale my nie rozumiemy dlaczego i wtedy wydaje nam się to niesprawiedliwe ale takie nie jest bo gdybyś znał przyszłosć i widział jak ten człowiek może postąpić i ze jego wolna wola nie pozwoli na inny wariant przyszłosci tylko na zło to byś rozumiał dlaczego danego człowieka Bóg nie wybiera no mógłby go wybrać ale musiałby zabrać mu wolną wole i zmienić jego postępowanie w przyszłosci a to by było nieyuczciwe i stworzyłby bezwolnego robota . Dlatego miejmy pokorę i przyznajmy ze Bóg tak wiele wiecej od nas rozumie i wie ze nie mozemy jego decyzji osądzić ale zaufac iedzę i miłośc i dobroć a też miłosierdzie.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg jest tyranem

Postautor: Sebek » 30 lip 2018, 23:43

Nie ma zadnej predestynacji na zasadzie ze Bóg wybiera kogo zbawi a kogo nie!

List do Rzymian 8
8,28 A wiemy, że wszystko współdziała dla dobra tych, którzy miłują Boga, to jest tych, którzy są powołani według postanowienia Boga.
8,29 Tych bowiem, których on przedtem znał, tych też przeznaczył, aby stali się podobni do obrazu jego Syna, żeby on był pierworodny między wieloma braćmi.
8,30 Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał, tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił, tych też uwielbił.
8,31 Cóż więc na to powiemy? Jeśli Bóg za nami, któż przeciwko nam?
8,32 On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale wydał go za nas wszystkich, jakże nie miałby z nim darować nam wszystkiego?

Bóg miał cel od poczatku ukryty by zbawić wierzących w Pana Jezusa Chrystusa(tajemnica objawiona Pawłowi) i to jest właśnie predestynacja!
Czyli kazdy kto wyzna swymi ustami i uwierzy w sercu swoim w Pana Jezusa Chrystusa bedzie zbawiony!


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg jest tyranem

Postautor: Sebek » 31 lip 2018, 01:00

Przeczytaj to co wrzuciłem ze zrozumieniem jeszcze raz. A jak nie zrozumiesz to jeszcze raz, aż zrozumiesz .


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg jest tyranem

Postautor: Sebek » 31 lip 2018, 01:07

A jak chcesz więcej do studiowania to poczytaj to

List do Efezjan 1
1,4 Jak nas wybrał w nim przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nienaganni przed jego obliczem w miłości.
1,5 Przeznaczył nas dla siebie, ku usynowieniu przez Jezusa Chrystusa, według upodobania swojej woli;

No i jak? Stawiam w ciemno na 100% ze widzisz tutaj predestynację według Kalwinistów :oops:
Nie szukaj po sieci,nie słuchaj innych, módl i studiuj Słowo Boze.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg jest tyranem

Postautor: KAAN » 31 lip 2018, 10:21

brr700 pisze:Więc Bóg nie patrzy kto jaki jest, ale decyzję podjął przed założeniem świata. .
Nie jest to napisane w Biblii, Pan Bóg nie ustala wszystkiego wcześniej, bo nie miałoby sensu wszystko co jest związane z nawoływaniem do wiary i zbawienia. Biblia jest spójna i ogólny przekaz nie może być wewnętrznie sprzeczny. Skoro wezwanie do zbawienia ma sens, to i decyzja człowieka ma znaczenie. Nie wiemy na jakim poziomie to się dzieje bo jednocześnie człowiek jest niewolnikiem grzechu. Jednak to niewolnictwo nie jest bezwzględne, bo obserwujemy że ludzie mogą wybrać inną drogę niż grzech. To co jest przedstawiane jako niewolna wola musi być rozumiana w biblijnym kontekście, a ten kontekst wskazuje, że człowiek ma możliwość odwrócenia się od zła, tylko musi poprosić o pomoc Pana Boga. Świat nie jest zero - jedynkowy tak jak przedstawiają to skrajni kalwiniści. Oni nie widzą połowy Biblii, gdzie Pan Bóg odwołuje się przez Ducha do ludzkiej woli i oferuje pomoc w trudnej decyzji. Pierwszym krokiem w odwróceniu się od grzechu nie jest własne postanowienie o rezygnacji z grzechu, ale zawołanie do Boga o łaskę. Bóg odpowiada na to wezwanie i zmienia los człowieka. Biblia ma świadectwa zmiany wyroku Bożego np. Niniwa.
Podwójna predystynacja jest fałszywą ideą, istnieje predystynacja, ale ma ona inny kontekst. Ten kontekst dotyczy Pana Jezusa i skupia sie na Bożej woli i wszechwiedzy. Istotnie są osoby powołane przez Boga na zatracenie, ale to są jednostki np. faraon:

List do Rzymian 9:17 Mówi bowiem Pismo do faraona: Na to cię wzbudziłem, aby okazać moc swoją na tobie i aby rozsławiono imię moje po całej ziemi.

Natomiast każde wezwanie do nawrócenia wskazuje na oczekiwanie Pana Boga na decyzję człowieka.
Ostatnia dygresja; Świat jako całość jest zdeterminowany przez proroctwa, bo wszystko co zapowiedzieli prorocy w mocy Ducha spełni się. Z pewnością ten świat przeminie i powstanie nowe niebo i nowa ziemia. Jednak indywidualne drogi ludzi nie są do końca zdeterminowane, poza pewnymi osobami określonymi z góry w proroctwach.
Stworzenie nie jest nakręconym filmem, na którego klatkach są zapisane wszystkie najdrobniejsze zdarzenia i film ten byłby wyświetlony na ekranie dziejów. Gdyby świat był zdeterminowany w każdym szczególe większość Biblii nie miałaby sensu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości