pwt 21 10-14

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

pwt 21 10-14

Postautor: nan » 30 cze 2018, 13:15

10 Jeśli wyruszysz na wojnę z wrogami, a wyda ich Pan, Bóg twój, w twoje ręce i weźmiesz jeńców, 11 a ujrzysz między jeńcami kobietę o pięknym wyglądzie i pokochasz ją - możesz ją sobie wziąć za żonę 12 i wprowadzić do swego domu. Ona ogoli swą głowę, obetnie paznokcie 13 i zdejmie z siebie odzież branki. Zamieszkawszy w twym domu opłakiwać będzie swego ojca i matkę przez miesiąc. Potem pójdziesz do niej, zostaniesz jej mężem, a ona twoją żoną. 14 Jeśli ci się przestanie podobać, odeślesz ją, gdzie zechce, nie sprzedasz jej za srebro ani nie obejdziesz się z nią jak z niewolnicą, ponieważ obcowałeś z nią wbrew jej woli.

Kilka pytań dot. tego tekstu
-po co kobieta miała golić głowę?
-co to jest odzież branki?
-dlaczego Bóg zezwalał na gwałcenie takiej kobiety?


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pwt 21 10-14

Postautor: MrSponge » 01 lip 2018, 23:47

nan pisze:-po co kobieta miała golić głowę?

Na znak żałoby. Warto zauważyć, że Bóg zakazywał Żydom golić głowę (przód głowy chyba).
nan pisze:-co to jest odzież branki?

To w czym ją "uprowadził". Trzeba było się tego pozbyć. To samo - znak żałoby.
Król Niniwy na proroctwo Jonasza też w którymś momencie "nie zniósł" kolokwialnie mówiąc, wstał z tronu, zdarł szaty i ubrał włosienicę.
Myślę, że królewskie szaty były nawet bardziej prestiżowe niż takiej uprowadzonej poganki.
nan pisze:-dlaczego Bóg zezwalał na gwałcenie takiej kobiety?

Fatalne tłumaczenie tekstu. Nigdzie tam nie ma napisane o gwałceniu lub nawet "obcowaniu".
Nie ma kontekstu seksualnego. Tutaj chodzi o coś w stylu poniżenia lub dręczenia.

Ogólnie cel był jeden - uczynienie z takiej osoby prozelitki.


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pwt 21 10-14

Postautor: nan » 02 lip 2018, 11:13

MrSponge pisze:
nan pisze:-dlaczego Bóg zezwalał na gwałcenie takiej kobiety?

Fatalne tłumaczenie tekstu. Nigdzie tam nie ma napisane o gwałceniu lub nawet "obcowaniu".
Nie ma kontekstu seksualnego. Tutaj chodzi o coś w stylu poniżenia lub dręczenia.

Ogólnie cel był jeden - uczynienie z takiej osoby prozelitki.


Czyli taka kobieta w zasadzie mogła odmówić zostania żoną porywacza?


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pwt 21 10-14

Postautor: MrSponge » 02 lip 2018, 11:56

Trudne pytanie, bo zadane z perspektywy społeczeństwa, gdzie kobieta ma coś do powiedzenia.
Postaw się w sytuacji: jesteś piękną poganką, wzięta w niewolę, Twój "oprawca" się w Tobie zakochuje, wywozi Cię może "w siną dal", tam stara się o Twoją konwersję itd. itp. Hmm... Ja myślę, że tutaj pojęcie "odmowy bycia żoną" w ogóle nie ma zastosowania. Kobiety samotne w tamtych czasach miały ciężko - delikatnie mówiąc.


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: pwt 21 10-14

Postautor: magda » 02 lip 2018, 23:17

W tamtych czasach to wiele kobiet wydawano za maż wbrew ich woli to facet decydował i niejedna była w naszym pojęciu gwałcona. takie czasy obejrzyj sobie "wspaniałe stulecie" o sułtanie i jego brance.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości