Niewolnictwo

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Niewolnictwo

Postautor: nan » 27 lut 2018, 16:21

"Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, tak iżby zmarli pod jego ręką, winien być surowo ukarany. 21 A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością."

Czy to nie okrutne? Bij sobie niewolnika do woli, byleby tylko przeżył? "Jest jego własnością"-aż tak? myślałem, że wtedy niewolnik był kimś w rodzaju pracownika


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niewolnictwo

Postautor: nan » 18 mar 2018, 14:22

Rozumiem, że kiedyś to było na porządku dziennym, ale czemu Bóg na to pozwalał?


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niewolnictwo

Postautor: KAAN » 19 mar 2018, 11:31

nan pisze:Rozumiem, że kiedyś to było na porządku dziennym, ale czemu Bóg na to pozwalał?
Niewolnictwo nie zawsze było takie jak w czasach nowożytnych. Było ono często bardziej humanitarne niż postępowanie pracodawców względem, zdawałoby się wolnych, pracowników będących w przymusie ekonomicznym. Nawet niewolnik mógł pozostać w niewoli z własnej woli:

II Księga Mojżeszowa 21:5 Jeżeli niewolnik oświadczy wyraźnie: Miłuję mojego pana, moją żonę i moje dzieci i nie chcę wyjść na wolność,
6 Wtedy jego pan zaprowadzi go przed Boga, potem postawi go u drzwi albo u odrzwi i przekłuje mu pan jego ucho szydłem, i będzie niewolnikiem jego na zawsze.


Poczytaj o prawach względem niewolników, bardzo ciekawa lektura :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości