Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
dozrodla
Posty: 1
Rejestracja: 15 sty 2018, 15:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Postautor: dozrodla » 15 sty 2018, 15:11

Jestem nowy tutaj u Was na forum, pochodzę z rodziny katolickiej.


Interesuje mnie pewne zagadnienie - związane z kultem Maryji i księgą Mądrość Syracha. Zagadnienie jest ciekawe, dokrynowo i na poziomie wielu innych rzeczy.


Szukałem na waszych stronach i nie znalazłem żadnej księgi pod nazwą 'mądrość syracha ; księga syracha ' księga mądrości syracha, eklezjastyk' pod jakimi to tytułami ta księga w bibliach wystepuje. Może jednak będziecie mieli wiedzę w tym temacie.


Dodam że kult maryji w własnym postrzeganiu uważam za działanie złego ducha.

Piszę u was gdyż szukałem w internecie na katolickich stronach i z tego co widzę nie mogę tam liczyć na obiektywną odpowiedz w tym zakresie, chociażby z racji tego iż przełożeni katolicy są za kultem maryjnym, forsując go dość konsekwentnie, a Papież Franciszek 1 stycznia roku 2018 kazał katolikom powierzać siebie maryji (takie porównywalne zawierzanie, powierzanie duszy i ciała jak w żądaniach diabła w okultystycznych wyznanaich)



Opiszę teraz problem:

W biblii tysiąclecia starego tłumaczenia benedyktynów tynieckich znalazłem fragment:

księga mądrość syracha, rozdział 7
15 Nie bądź wielomównym w gromadzie starców i nie powtarzaj słów na modlitwie twojej.

tutaj w języku angielskim to samo, jedynie zmiana wersetu:
http://ebible.org/kjv/Sirach.htm
oraz tu http://www.sacred-texts.com/bib/apo/sir007.htm
14 Use not many words in a multitude of elders, and make not much babbling when thou prayest.

http://www.catholic.org/bible/book.php? ... _chapter=7
'Do not talk too much at the gathering of elders, and do not repeat yourself at your prayers.'


w bibiach tysiąclecia w tłumaczeniu wyd pallotinium i innych w internecie zalazłem zaś nastepująco: (też jest różnica w wersecie)
Syr 7:
15 Na zgromadzeniu starszych nie bądź gadatliwy , a w modlitwie swej nie powtarzaj [ tylko ] słów !
lub w mnóśtwie innych:
14 Na zgromadzeniu starszych nie bądź gadatliwy,a w modlitwie swej nie powtarzaj [tylko] słów!
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=597#W14

Zauważyłem że słowo [tylko] dodają tutaj w tych kolejnych tłumaczeniach jak widzicie w klamerkach. Co powoduje że dwa tłumaczenia są całowicie odmienne i sprzeczne z sobą, sens, ich przekaz jest przeciwny.


W pierwszym wypadku gani powtarzanie słów w modlitwie czyli defakto potępia modlitwę typu różaniec

W drugim wypadku - w tych nowych tłumaczeniach z tym podejrzanym w klamerkach '[tylko]' aprobuję tą modlitwę




Dodam ze znam cytaty z innych ksiąg w biblii dotyczace modlitwy (nie powinno się być gadatliwym itd). Interesuje mnie ­­­ten fragment.


Proszę was o pomoc


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Postautor: Ian » 15 sty 2018, 15:32

Cześć, pozwól że nakieruję tylko:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99 ... kanoniczne - ks. Syracha jest taką księgą i nie uznajemy jej za natchnioną, nie jest w protestanckim kanonie Biblii
2. mimo wszystko temat wielomówności w modlitwie jest poruszony w Biblii - ew. Mateusza 6,7-8


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
dozrodla
Posty: 1
Rejestracja: 15 sty 2018, 15:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Postautor: dozrodla » 15 sty 2018, 15:58

Potraktujcie to zatem jako Apokryf przy temacie

może ktoś zna się na tym i umiaby mi pomoc ? moze macie jakąś wiedzę o tlumaczeniach oryginalnyc albo przekadach tej ksiegi?


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Postautor: magda » 15 sty 2018, 22:35

Nie trzeba mieć wiedzy o tłumaczeniach po prostu czytanie Biblii było zabronione do 1952 roku czyli niedawno dopiero katolicy się za nią wzieli poprzednie pokolenia nie mogli sprawdzic czy tłumaczenie jest dobre a nawet co zawiera Biblia czy zabrania "mantrowania" na rózańcu czy nie i dlatego spokojnie mogli zostawic orginalny tekst, Nowe tłumaczenia już dodają w nawiasach różne rzeczy nie tylko w tym wypadku ks, Syrycha ale wiele innych zeby naprowadzic na własciwe rozumienie czyli zgodne z katolickimi naukami , więc dziwne by było zeby krk nauczał, że nie wolno powtarzac jak mantrę niczego a propagował różaniec . Tak ze nie raz zobczysz w starych tłumaczeniach ,ze dawniej zostawiali tekst orginalny bez komentarza a teraz coraz wiecej krętaczą i dodają komentarzy zeby pasowało do obecnych nauk.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Ryszard
Posty: 126
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:44
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Wrocław
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Postautor: Ryszard » 19 kwie 2018, 18:54

Księga Mądrości Syracha nie jest księgą kanonu Biblii protestanckiej. Takich ksiąg w tłumaczeniach katolickich jest więcej. Rozpoznać je można gdyż w obowiązkowym wstępie jest napisane księga wtórnokanoniczna. Jeśli chodzi o wartość takich ksiąg to jest ona różna i na pewno nie natchniona. Osobiście bym polecał księgi natchnione do szukania prawdy i duchowych wskazówek dla wiary.


RELI GI
Posty: 8
Rejestracja: 13 maja 2018, 12:02
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Postautor: RELI GI » 18 maja 2018, 22:21

Ale dlaczego Ks. Syracha nie uznajecie za natchnioną? Czyżby była gorsza od innych? Jest zapewne natchniona jak inne. Jeżeli źle sądze to niech mnie ktoś poprawi :-)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Postautor: KAAN » 19 maja 2018, 20:20

RELI GI pisze:Ale dlaczego Ks. Syracha nie uznajecie za natchnioną? Czyżby była gorsza od innych? Jest zapewne natchniona jak inne. Jeżeli źle sądze to niech mnie ktoś poprawi :-)
Przeczytaj wcześniejsze posty i zwróć uwagę na regulamin.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
typisb
Posty: 24
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:22
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Postautor: typisb » 02 cze 2018, 23:03

Po co straszyć człowieka regulaminem, a ja jestem pełen podziwu, za tak skrupulatne drążenie, katolikiem to nie jesteś, po tym co napisałeś - tak ja uważam, ale co mi tam. Ja osobiście, co do tematu, powtarzam słowa zachęty Pawła z Tarsu, Nieustanie się módlcie i zawsze radujcie. To jest piękne! Osobiście uważam, że jak się uśmiecham do ludzi na ulicy to też jest modlitwa ta właśnie nieustająca...

Ja bym Mateusza rozszerzył do 15 czyli 6, 7-15 i się tego trzymam...


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Postautor: Noemi » 03 cze 2018, 00:07

typisb na tym forum obowiązuje regulamin ,który należy przestrzegać ,tobie też radzę zajrzeć i sprawdzić co jest tam zapisane nie będzie niespodzianek


typisb
Posty: 24
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:22
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Postautor: typisb » 08 cze 2018, 23:29

wyluzuj Noemi, wiesz dlaczego Jezus krytykował faryzeuszy? Bo przestrzegali regulaminów!


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co księga Mądrość Syracha mówi o powtarzaniu modlitwy

Postautor: Noemi » 09 cze 2018, 10:01

gdyby faryzeusze przestrzegali regulaminu zapisanego w Słowie to by Pan Jezus ich nie krytykował a tak musiał bo se potworzyli wlasne ,rejestrujesz się na forum jest pytanie czy zapoznałeś się z regulaminem ,jesli nie to można zawsze wrócić i zapoznać się,a czasami warto zrobic powtórkę bo pamięć jest zawodna



Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości