Predystynacja

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Predystynacja

Postautor: nan » 30 lis 2017, 18:25

Jeśli predystynacja jest prawdą, to Bóg kara piekłem ludzi za to, że sam sprawił że nie uwierzą. skoro Bóg z góry skazuje kogoś na potępienie, nie dając mu szansy, to po co taki człowiek się w ogóle rodzi? Czy Bóg jest sadystą? Osobiście uważam, że łaska jest wynikiem wiary, a nie wiara wynikiem łaski, i że Bóg nikogo z góry nie odrzuca. Jakie jest wasze zdanie?


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Predystynacja

Postautor: Filip » 30 lis 2017, 20:29

Potępienie opiera się na upadku, który jest wynikiem ludzkiego wyboru. Człowiek w stanie upadłym nie jest zdolny bez działania Bożej łaski uwierzyć ani szukać Boga. To nie jest stanowisko kalwinistów, to jest stanowisko wszystkich ortodoksyjnych chrześcijan włącznie z arminianami. Łaska Boża wyprzedza i umożliwia wiarę – powiedzieć, że wiara wyprzedza łaskę to semi-pelagianizm.

Różnica pomiędzy kalwinistami a arminianami polega na tym, czy człowiek może zbawczą łaskę odrzucić. Kalwiniści nauczają, że Boża łaska jest zawsze skuteczna. Bóg postanowił suwerennie okazać łaskę części ludzi zasługujących na Boży gniew ze względu na grzech pierworodny oraz swoje własne grzechy. W nich wzbudza ze swojej łaski wiarę. Arminiani sądzą, że ta zbawcza łaska dana jest wszystkim ludziom, ale człowiek może ją odrzucić. (Nauczają też predestynacji, ale w ich rozumieniu jest ona oparta na przewidzianym wyborze człowieka).

Negatywna predestynacja nie jest w kalwinizmie symetryczn do predestynacji do zbawienia – pozostawia ono człowieka w jego własnym grzechu. Człowiek nie wierzy, ponieważ nie chce uwierzyć. Nie jest to niezdolność naturalna (człowiek ma wolę i naturalne władze aby uwierzyć), ale moralna – nie pragnie relacji z Bogiem i przebaczenia win.

Dodam, że niejako "trzecią drogą" jest konfesyjny luteranizm, który podobnie jak kalwinizm uznaje Biblijne nauczanie o pozytywnej predestynację. Nie naucza jednak predestynacji negatywnej.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Predystynacja

Postautor: KAAN » 01 gru 2017, 10:10

Filip pisze:Dodam, że niejako "trzecią drogą" jest konfesyjny luteranizm, który podobnie jak kalwinizm uznaje Biblijne nauczanie o pozytywnej predestynację. Nie naucza jednak predestynacji negatywnej.
To jest najbliższe biblijnemu nauczaniu, ale nie w pełni. W tym miejscu zawsze piszę o tym aby polegać na faktach a nie na teoriach i w pewnym momencie trzeba zamilknąć. Nie wolno Pana Boga zamykać w szufladki teologicznych teorii, bo Pan Bóg działa suwerennie a człowiek nie rozumie Bożych motywów i działania.
Pan Bóg niektórych wybiera do zbawienia indywidualnie np. Pawła apostoła, innych wybiera grupowo tj ludzi wiary w Pana Jezusa:

List do Efezjan 1:4 W nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nienaganni przed obliczem jego; w miłości
5 Przeznaczył nas dla siebie do synostwa przez Jezusa Chrystusa według upodobania woli swojej,
6 Ku uwielbieniu chwalebnej łaski swojej, którą nas obdarzył w Umiłowanym.
7 W nim mamy odkupienie przez krew jego, odpuszczenie grzechów, według bogactwa łaski jego,

Niektórych wybiera do potępienia:
List do Rzymian 9:17 Mówi bowiem Pismo do faraona: Na to cię wzbudziłem, aby okazać moc swoją na tobie i aby rozsławiono imię moje po całej ziemi.
Ewangelia św. Jana 6:70 Jezus odpowiedział im: Czy nie dwunastu was wybrałem? Ale jeden z was jest diabłem.
Ewangelia św. Jana 13:18 Nie o was wszystkich mówię; Ja wiem, których wybrałem; lecz niech się wypełni Pismo: Ten, kto spożywa chleb mój, Podniósł na mnie piętę swoją.

Boże wybory i działanie jest cudowne i dziwne, my nie wiemy do końca jak jest ustawiona nasza odpowiedzialność na Boże wezwanie do wiary, ale jakaś odpowiedzialność jest. Łaska Boża jest wielka, ale korzystają z niej ci którzy uwierzą, a czy uwierzą to jest tajemnica Boża.

Myślmy o Bożej łasce a nie o teologicznych dywagacjach kalwinistów albo arminianistów , to puste gadki nie przynoszące Chwały Bogu ani wzrostu tym co się przekomarzają.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
emwu
Posty: 106
Rejestracja: 25 lis 2017, 20:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Predystynacja

Postautor: emwu » 01 gru 2017, 11:48

Niesłychane, ale znowu zgadzam się z KAANEM ;)

Rozstrzygnąć spór kalwinistów z arminianami, to jakby w pełni przeniknąć myśl Bożą czy plany - co jest absolutnie niemożliwe. Ja pokładam nadzieję w łasce Bożej, która po raz kolejny, szczodrze została mi okazana i wiem, że niczego do swojego zbawienia nie wniosłem. Z drugiej strony świadomość ogromu okazanej łaski skłania mnie do lepszego życia, natomiast zakonność i uczynkowość, w różnych miejscach propagowane [w świecie protestanckim głównie przez pastorów dla pieniędzy i rozrostu ich organizacji] nie pomaga mi ani trochę. Dokładnie tak, jak w Liście do Rzymian opisywał apostoł Paweł.


Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Predystynacja

Postautor: biblijny » 01 gru 2017, 13:47

nan pisze:Jeśli predystynacja jest prawdą, to Bóg kara piekłem ludzi za to, że sam sprawił że nie uwierzą.


Bóg nie potępia ludzi za to, że nie uwierzyli, lecz za to, że zgrzeszyli.
Niektórzy potępieni z powodu swoich grzechów mogą się jednak uratować, jeśli uwierzą.

Co do nauki o predestynacji, to zwróć uwagę na tę sytuację:

(21) A gdy już długo byli bez posiłku, wtedy Paweł stanął pośród nich i rzekł: Trzeba było, mężowie, posłuchać mnie i nie odpływać z Krety i oszczędzić sobie niebezpieczeństwa i szkody. (22) Lecz mimo obecnego położenia wzywam was, abyście byli dobrej myśli; bo nikt z was nie zginie, tylko statek. (23) Albowiem tej nocy stanął przy mnie anioł tego Boga, do którego należę i któremu cześć oddaję, (24) i rzekł: Nie bój się, Pawle; przed cesarzem stanąć musisz i oto darował ci Bóg wszystkich, którzy płyną z tobą. (25) Przeto bądźcie dobrej myśli, mężowie; ufam bowiem Bogu, że tak będzie, jak mi powiedziano. (26) Będziemy wyrzuceni na jakąś wyspę. (27) A gdy nas unosiło po Adriatyku już czternastą noc, około północy zdawało się żeglarzom, że się ku nim zbliża jakiś ląd. (28) Spuścili tedy sondę i stwierdzili, że głębokość wynosi dwadzieścia sążni, a popłynąwszy nieco dalej i znowu zmierzywszy, stwierdzili piętnaście sążni; (29) bojąc się przeto, abyśmy czasem nie wpadli na miejsca skaliste, zarzucili z tylnego pokładu cztery kotwice i z upragnieniem oczekiwali nastania dnia. (30) A gdy żeglarze próbowali uciec ze statku i pod pozorem, że chcą z przodu statku zarzucić kotwicę, spuścili w morze łódź ratunkową, (31) rzekł Paweł setnikowi i żołnierzom: Jeżeli ci nie pozostaną na statku, nie możecie być uratowani. (32) Wtedy żołnierze odcięli liny od łodzi ratunkowej i pozwolili, że spadła. (33) A gdy miało już świtać, nalegał Paweł na wszystkich, aby się posilili, mówiąc: Dziś mija czternasty dzień, jak czekacie i pozostajecie bez posiłku nic nie jedząc. (34) Dlatego wzywam was, abyście się posilili, bo to przyczyni się do waszego ocalenia; nikomu bowiem z was nawet włos z głowy nie spadnie.


W powyższym fragmencie Paweł informuje, że Bóg ocali wszystkich. Następnie wzywa, aby każdy się najadł, aby miał siłę dopłynąć do brzegu.

Jest to oczywisty paradoks. Kto bowiem uratował tych żeglarzy? Czy ich siła i umiejętność pływania? Oczywiście nie. Gdyby bowiem Bóg ich nie uratował, na nic zdałyby się ich umiejętności. Wszyscy potopiliby się, wszyscy co do jednego. Autorem ich ratunku jest Bóg.

Skoro Bóg jest wszechmocny i chciał ich uratować, to po co zalecił im, aby posilili się? Tego ludzki umysł nie jest w stanie pojąć.

I tu pojawia się ryzyko redukcji prawdy chrześcijańskiej. Jedni zaakcentują, że ratunek zależy przede wszystkim od tego, czy się najemy. Inni zaś będą uczyć, że posiłek nie ma znaczenia, ponieważ Bóg jest na tyle mocny, że wyratuje nawet słabego.

Prawda Biblijna jest jednak taka:
1. Bóg jest jedynym autorem ratunku tych ludzi.
2. Obowiązkiem żeglarzy było się najeść.

I tu stawiamy kropkę. Co ponad to, jest od złego. Nie wolno nam redukować nauczania Biblii dla naszej intelektualnej wygody. Dlatego zgadzam się z tym, co napisał Kanaan. Bóg jest za wielki, abyśmy przeniknęli naszym rozumiem Jego sposób postępowania. Wystarczy, że uwierzymy i będziemy posłuszni Jego przykazaniom.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Predystynacja

Postautor: polk » 16 gru 2017, 14:51

Efendi pisze:Bylo juz wiele razy walkowane na forum. Ja jestem 100% arminianem ;) Wiec kompletnie nie zgadzam sie z teoria predestynacji, ale to raczej dosc malo popularny poglad na tym forum wiec napewno znajdzie sie wielu kalwinow ktorzy wyjasnia kwestie predestynacji :D


Jak się przekonałeś do arminianizmu? Z tego co wiem u baptystów jest sporo kalwinistów.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości