Strona 1 z 1

Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

: 04 maja 2017, 00:06
autor: kosia
Poszukuję informacji o Kościele przy Żabiej Ścieżce we Wrocławiu. Jak pewnie wie większość wrocławian - jest to ruina. Obecny właściciel nie jest w stanie wyremontować kaplicy z własnych środków. Czy myślicie, że jest jakaś szansa na uratowanie tego obiektu? Szkoda, że taki piękny budynek obraca się w ruinę. Może gdyby rozbudować go o miejsca noclegowe i sale konferencyjne, przy jednoczesnej odbudowę samej kaplicy, to mógłby służyć większej liczbie zborów i można go wykorzystywać na więcej sposobów - na konferencje, zjazdy itp. Tak jak niedawno otwarte Centrum Ewangelickie.
Pytam o to, ponieważ zajmuję się rewaloryzacją tego obiektu w ramach projektu studenckiego - wszystko jest czysto hipotetyczne, ale zastanawia mnie po prostu co należałoby zrobić, aby budynek ten uratować i aby mógł on "żyć". Jest to kościół ewangelicki i myślę, że taki powinien pozostać - dlatego pytam tutaj. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi!

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

: 04 maja 2017, 12:46
autor: Oberyn.
Z tego, co wiem obecna wspólnota nie jest w stanie go wyremontować, ale chyba projekt mają. Widziałem w środku wizualizacje jak ma wyglądać i ma mieć wygląd typowo ewangelicki. Może skontaktuj się z pastorem tej wspólnoty, albo przejdź się na nabożeństwo na Żabią Ścieżke w niedziele o godz. 11?

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

: 07 maja 2017, 21:36
autor: christianinroman
Od strony podwórka i Pogotowia jest wejście do ,,Zboru Chrześcijan''we Wrocławiu, ul. Żabia Ścieżka 1. Zbór należy do zborów prostaków ( nie mylić z prostymi zborami). Byłem członkiem do 22 marca 2017 roku i z przyczyn rodzinnych przeprowadziłem się do Polanicy Zdrój a do zboru ChWZ w Kłodzku.
Zbór ten raczej nie utrzymuje kontaktów i nie współpracuje ze zborami rejestrowanymi w Wrocławiu i innych miastach Polski. Jest raczej zamknięty, chyba z obawy by się nie zanieczyścić, ale też nie jest misyjny. Nacisk kładzie na uświęcenie i czystość zewnętrzną. To tak w skrócie.

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

: 08 maja 2017, 14:47
autor: Justyna
Jak liczny to jest zbór? Czy używa instrumentów w czasie zgromadzeń? Wcześniej miał tam siedzibę Kościół Chrystusowy z Sopotu?

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

: 09 maja 2017, 00:09
autor: Justyna
Efendi pisze:
Justyna pisze:Wcześniej miał tam siedzibę Kościół Chrystusowy z Sopotu?


Co to jest kosciol chrytusowy z sopotu?? Zaintrygowalo mnie to ;) Wiem ze we Wroclawiu jest zbór kościoła chrystusowego w RP "Spolecznosc Chrzescijanska Wroclaw" ale oni korzystaja z kosciola ktory formalnie nalezy do kosciola ewangelicko-augsburskiego, ale oni (ewangelicy) z niego nie korzystaja.
Ale z Sopotem chyba nic wspolnego nie ma.Kościół Chrystusowy w Polsce: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... y_w_Polsce

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

: 11 maja 2017, 20:51
autor: kosia
Dziękuję za odpowiedzi! Właśnie też nie do końca rozumiem do kogo ten kościół należy - na kartce w oknie jest napisane, że obiekt jest pod zarządem Rady Administracyjno - Misyjnej Kościoła Chrystusowego w RP z siedzibą w Sopocie. Z tego co wiem, to w Polsce są dwa Kościoły Chrystusowe - Kościół Chrystusowy w Polsce z siedzibą w Sobocie i Kościół Chrystusowy w RP z siedzibą w Warszawie. Czym one się między sobą różnią i do którego należy kaplica przy Żabiej Ścieżce nie wiem... I nie wiem też jaki związek ma z tym kościołem obecnie spotykający się tam zbór, o którym pisał christianinroman. Nie wiem też, czy mogę jako "obcy" przyjść na spotkanie tego zboru?
Projekt, który robię jest czysto teoretyczny, mam tylko pokazać swoje umiejętności konserwatorsko-projektowe. Chciałam się tylko dowiedzieć, co takiej wspólnocie jest niezbędne do funkcjonowania i co powinno się tam znaleźć oprócz samej kaplicy.

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

: 14 maja 2017, 21:48
autor: Oberyn.
Justyna pisze:Jak liczny to jest zbór? Czy używa instrumentów w czasie zgromadzeń? Wcześniej miał tam siedzibę Kościół Chrystusowy z Sopotu?


Na oko ok. 80-100 osób. Nie używają w czasie zgromadzeń instrumentów.

kosia pisze:Właśnie też nie do końca rozumiem do kogo ten kościół należy - na kartce w oknie jest napisane, że obiekt jest pod zarządem Rady Administracyjno - Misyjnej Kościoła Chrystusowego w RP z siedzibą w Sopocie. Z tego co wiem, to w Polsce są dwa Kościoły Chrystusowe - Kościół Chrystusowy w Polsce z siedzibą w Sobocie i Kościół Chrystusowy w RP z siedzibą w Warszawie. Czym one się między sobą różnią i do którego należy kaplica przy Żabiej Ścieżce nie wiem... I nie wiem też jaki związek ma z tym kościołem obecnie spotykający się tam zbór, o którym pisał christianinroman.


Owszem, również zauważyłem kartkę (może jakaś pozostałość i niezauważona pozostała), ale raczej zbór jest własnością tej wspólnoty, która nie należy do żadnego zarejestrowanego wyznania.


kosia pisze:Nie wiem też, czy mogę jako "obcy" przyjść na spotkanie tego zboru?


Jasne, że możesz. Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godz. 11. Pewnie przeczytałaś już na fasadzie budynku :) Nikt Cię nie wyprosi ani nie wygoni. Po nabożeństwie porozmawiaj z pastorem i już ;)

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

: 14 maja 2017, 21:49
autor: Oberyn.
christianinroman pisze: Jest raczej zamknięty, chyba z obawy by się nie zanieczyścić, ale też nie jest misyjny.


I powiem Ci, że widać to od razu ;)

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

: 14 maja 2017, 23:05
autor: christianinroman
Mogę jeszcze uzupełnić informacje o Braciach Dawidow z Sopotu, którzy jako Kościół Chrystusowy dzierżawili obiekt wrocławski na ul. Żabia Ścieżka 1 zborowi chrześcijan który nie ma rejestracji. W piątek lub w sobotę od Braci z Gdańska dowiedziałem się, że Bracia Dawidow nie żyją. Ojciec zmarł kilka lat temu, gdy jeszcze byłem w tej społeczności a o synu dowiedziałem się w Olsztynie od Braci z Gdańska.
Społeczność Chrześcijańska z Sępolna nie ma nic wspólnego z Sopotem.

pytania pomoc Chrześcijańska Randka Ewangelia w Centrum