Zielonoświątkowcy, Charyzmatcy i trzecia fala

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Kontaktowanie:

Zielonoświątkowcy, Charyzmatcy i trzecia fala

Postautor: Efendi » 12 maja 2014, 18:01

W sumie to wciaz jestem dosc "swiezy" w Kosciele ZIelonoswiatkowym i nigdy sie nie zaglebialem w ten temat, wiec moze ktos z was mi rozjasni ;) Czym rozni Ruch Zielonoswiatkowy od Charyzmatycznego i co to jest 3 fala? Czy 3 fala i neo-charyzmatycy to to samo?

Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 13 maja 2014, 20:12

Mógłby mi ktoś wyjasnić? Bardzo prosze :-P Szczegolnie czym jest 3 fala? Bo czesto spotykam sie z tym okresleniem.

Awatar użytkownika
believer
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 13 maja 2014, 20:48

tu sprawa nie jest łatwa, bo ja kiedyś czytałem na ten temat ale trochę zapomniałem...coś mi się tam kojarzy: ruch zielonoświątkowy tzw. klasyczny to powstanie ruchu zielonoświątkowego w 20 wieku na początku, powstawanie tych pierwszych denominacji do lat może pięćdziesiątych lub sześćdziesiątych, ruch charyzmatyczny to odnowienie darów Ducha w kościołach tradycyjnych np. metodystach, luteranach, a potem i w kościele katolickim tzw. Odnowa w Duchu Świętym. 3 falą określano odnowienie, rozrost ruchu zielonoświątkowego od chyba lat siedemdziesiatych lub osiemdziesiątych od czasów Johna Wimbera, ruch ewangelizacji z mocą, a potem i przebudzenia z Pesacoli i Toronto blessing ... czyli czytałem coś na ten temat ale jakoś mnie to przestało interesować. Jesteś w KZ to koniecznie sobie pożycz taką książkę: Historia ruchu zielonoświątkowego i odnowy charyzmatycznej Vinson Synan, wydana przez KZ (chyba), tam masz kilkaset stron i wszystkie te tematy o które sie pytasz są wyjaśnione, część książki, ale mała, jest do pobrania na chomiku, jest pewnie też gdzieś do kupienia albo wypożyczenia, wpisz sobie w google ten tytuł, dla mnie to wszystko jest nieważne, bo te wszystkie określenia typu trzecia fala, neocharyzmaycy, klasyczni to są pojęcia umowne, jeden może uważać, że to trzecia fala, a drugi, że to żadna fala i można różnie rozumieć te pojęcia. Koniecznie poszukaj sobie tej książki, tam masz wszystko wyłożone, a ja już z niej niewiele pamiętam, nie badam obecnie tego tematu.

Awatar użytkownika
Kitka
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 14 maja 2014, 08:46

A ja w temacie polecę książkę Mateusza Wicharego "Nowa reformacja, czy nowa deformacja. Nauczanie Ruchu Trzeciej Fali w świetle zasad protestanckiej reformacji na przykładzie teologi reformowanej" To naprawdę dobra praca, choć pisana językiem dość sztywnym (to chyba praca doktorska)
http://jack.pl/Nowa-Reformacja-Czy-Nowa ... ,id,K05386

Wróć do „Wszelka inna pomoc”