"tryumf" Jefty

Tu robimy burze mózgów.......
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

"tryumf" Jefty

Postautor: Axanna » 30 lis 2009, 16:09

Sdz 11:30-39 Bw „A Jefta złożył Panu ślub tej treści: Jeżeli wydasz Ammonitów w moje ręce,(31) to wówczas, gdy cało powrócę z wyprawy na Ammonitów, do Pana należeć będzie i na całopalenie złożę mu to, co wyjdzie na moje spotkanie z drzwi mojego domu.(32) I wyruszył Jefta przeciwko Ammonitom, aby z nimi walczyć, a Pan wydał ich w jego ręce.(33) I zadał im bardzo ciężką klęskę na obszarze od Aroer aż do okolic Minnit, zdobywając dwadzieścia miast, i aż do Abel-Keramim. Tak zostali Ammonici upokorzeni wobec synów izraelskich.(34) A gdy Jefta przyszedł do Mispa i zbliżył się do domu swojego, oto córka jego wyszła na jego spotkanie z bębenkami i tańcami; była zaś ona jedynaczką, oprócz niej nie miał ani syna, ani córki.(35) Toteż gdy ją zobaczył, rozdarł swoje szaty i rzekł: Ach, córko moja, zdruzgotałaś mnie, sama zaś stałaś się dla mnie nietykalną, złożyłem bowiem ślub Panu i nie mogę się cofnąć.(36) A ona rzekła do niego: Ojcze mój, skoro złożyłeś ślub Panu, uczyń ze mną, jak ślubowałeś, gdy Pan sprawił, że wziąłeś pomstę na twoich wrogach, na Ammonitach.(37) Poprosiła tylko swojego ojca: Niech to będzie mi użyczone: pozostaw mi dwa miesiące czasu, abym mogła pójść i chodzić po górach, i opłakiwać moje dziewictwo wraz z moimi towarzyszkami.(38) A on opowiedział: Idź! I wypuścił ją na dwa miesiące. Poszła tedy wraz ze swoimi towarzyszkami i opłakiwała swoje dziewictwo na górach.(39) A po upływie dwóch miesięcy powróciła do swojego ojca, on zaś uczynił z nią zgodnie ze ślubem, jaki złożył.

ciezko zrozumiec, o co tu chodzi...

1. ok, zlozyl taki slub - zaciagnal wine, ali czy przypadkiem nie bylo jeszcze wieksza wina spelnienie tego slubu?

2. Czy aby napewno Bogu zalezalo tak mocno na spelnieniu tego slubu - wiecej niz na zyciu dziewczyny, ze koniecznie go trzeba bylo dotrzymac?

3. czy Jefta, zlozywszy taki slub - wiadomo ze zwinil przez to - ale czy nie postapil jak tchorz, spelniajac swoje slubowanie, zamiast samemu wziac przed Bogiem odpowiedzialnosc za to, co bezmyslnie wyszlo z jego ust? - niech by Bog nalozyl na niego kare za brak spelnienia slubu.

4. dlaczego tak sie stalo - czy ktos moze wykorzystac nasze sluby i modlitwy przeciwko nam?


Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 01 gru 2009, 14:14

dlatego trzeba uważać, co się ślubuje i
co się przysięga - tu Pan Jezus mówi że nie mamy przysięgać ale tak - to tak, a nie- to nie.
Axanna pisze:dlaczego tak sie stalo


był posłuszny temu któremu ślubował , tak jak Abraham miał złożyć syna w ofierze - tak Jefta ...zrobił to.

a czemu... nie wiem , nie rozumiem.


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "tryumf" Jefty

Postautor: chrześcijanin » 02 gru 2009, 11:45

Jefta to bardzo pouczający przykład dla nas - jako dla tych, którzy nie mają bardziej miłować matki lub braci, dzieci czy sióstr a nawet życia swego niżeli posłuszeństwa Panu Jezusowi.
Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem jak czary, a niegorliwe słuchanie jak oddawanie czci obrazom
Axanna pisze:Sdz 11:30-39 Bw „A Jefta złożył Panu ślub tej treści: Jeżeli wydasz Ammonitów w moje ręce,(31) to wówczas, gdy cało powrócę z wyprawy na Ammonitów, do Pana należeć będzie i na całopalenie złożę mu to, co wyjdzie na moje spotkanie z drzwi mojego domu.(32) I wyruszył Jefta przeciwko Ammonitom, aby z nimi walczyć, a Pan wydał ich w jego ręce.(33) I zadał im bardzo ciężką klęskę na obszarze od Aroer aż do okolic Minnit, zdobywając dwadzieścia miast, i aż do Abel-Keramim. Tak zostali Ammonici upokorzeni wobec synów izraelskich.(34) A gdy Jefta przyszedł do Mispa i zbliżył się do domu swojego, oto córka jego wyszła na jego spotkanie z bębenkami i tańcami; była zaś ona jedynaczką, oprócz niej nie miał ani syna, ani córki.(35) Toteż gdy ją zobaczył, rozdarł swoje szaty i rzekł: Ach, córko moja, zdruzgotałaś mnie, sama zaś stałaś się dla mnie nietykalną, złożyłem bowiem ślub Panu i nie mogę się cofnąć.(36) A ona rzekła do niego: Ojcze mój, skoro złożyłeś ślub Panu, uczyń ze mną, jak ślubowałeś, gdy Pan sprawił, że wziąłeś pomstę na twoich wrogach, na Ammonitach.(37) Poprosiła tylko swojego ojca: Niech to będzie mi użyczone: pozostaw mi dwa miesiące czasu, abym mogła pójść i chodzić po górach, i opłakiwać moje dziewictwo wraz z moimi towarzyszkami.(38) A on opowiedział: Idź! I wypuścił ją na dwa miesiące. Poszła tedy wraz ze swoimi towarzyszkami i opłakiwała swoje dziewictwo na górach.(39) A po upływie dwóch miesięcy powróciła do swojego ojca, on zaś uczynił z nią zgodnie ze ślubem, jaki złożył.
...
1. ok, zlozyl taki slub - zaciagnal wine, ali czy przypadkiem nie bylo jeszcze wieksza wina spelnienie tego slubu?
oczywiście, że nie
Axanna pisze:2. Czy aby napewno Bogu zalezalo tak mocno na spelnieniu tego slubu - wiecej niz na zyciu dziewczyny, ze koniecznie go trzeba bylo dotrzymac?
dla Boga wszyscy żyją, dziewczyna w niebie czekała na swojego posłusznego ojca a teraz razem są w raju Bożym, gdyby Jefte okłamał Boga mogłoby się potoczyć mniej korzystnie
Axanna pisze:3. czy Jefta, zlozywszy taki slub - wiadomo ze zwinil przez to - ale czy nie postapil jak tchorz, spelniajac swoje slubowanie, zamiast samemu wziac przed Bogiem odpowiedzialnosc za to, co bezmyslnie wyszlo z jego ust? - niech by Bog nalozyl na niego kare za brak spelnienia slubu.
raczej Jefta w uniesieniu Ducha Świętego jako sędzia złożył ten ślub - nie był to błąd lecz jego usta jako Sędziego Izraela (Elohim) wypowiadały słowa Boże - gdyby nie powiedział tego ślubowania popełniłby grzech przeciwko Duchowi Świętemu, 1 Sam. 3:17 I rzekł: Co to za rzecz, o której On ci mówił? Nie ukrywaj jej przede mną. Niech ci Bóg odpłaci sowicie i z okładem, jeżeli ukryjesz przede mną choć jedną z tych rzeczy, o których mówił do ciebie.
Axanna pisze:4. dlaczego tak sie stalo - czy ktos moze wykorzystac nasze sluby i modlitwy przeciwko nam?
co znaczy nam? mamy być gotowi złożyć ofiarę - nawet z tego co nam najmilsze - dla Jeftego najmilsza była jego umiłowana córeczka.
Mamy się od Jeftego uczyć - jako naszego wzoru do naśladowania bojaźni Chrystusowej


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
BelZedar
Posty: 232
Rejestracja: 08 paź 2008, 16:42
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Kętrzyn
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: BelZedar » 03 gru 2009, 11:22

ten fragment o ofierze Jefty zawsze przywodzi mi na myśl ofiarę Abrahama jako niezłomnych sług bożych


Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar (BW Efez. 2:8)
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 04 gru 2009, 14:09

BelZedar pisze:ten fragment o ofierze Jefty zawsze przywodzi mi na myśl ofiarę Abrahama jako niezłomnych sług bożych

mysle, ze sytuacja nie jest adekwatna i nie mozna jej nawiazac, ani porownac z sytuacja Abrahama...

Chrzescianinie - na jakiej podstawie twierdzisz, ze owa straszna pomylka Jeftego wyszla od Boga? - uwazaj...

Asko - wlasnie... nie tylko na sluby mamy uwazac, ale w ogole na to co Bogu mowimy, bo czasem nam moze sie wydawac, ze tak jest, lecz On wie....


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 07 gru 2009, 21:34

Axanna pisze:na jakiej podstawie twierdzisz, ze owa straszna pomylka
na jakiej podstawie insynuujesz, że to pomyłka? uważaj


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 08 gru 2009, 08:15

chrześcijanin pisze:
Axanna pisze:na jakiej podstawie twierdzisz, ze owa straszna pomylka
na jakiej podstawie insynuujesz, że to pomyłka? uważaj


lepiej sam uważaj
podstawa jet prosta: Jefte ZŁAMAŁ PRZYKAZANIE!

Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary (Pwt 18:10)


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 08 gru 2009, 19:00

a moze to:

Jr 7:31 Bw "Wznieśli miejsce ofiarne Tofet w Dolinie Ben-Hinnoma, aby spalać w ogniu swoich synów i swoje córki, czego Ja nie nakazałem i co mi nawet na myśl nie przyszło."


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 09 gru 2009, 23:36

św.tomek pisze:
chrześcijanin pisze:
Axanna pisze:na jakiej podstawie twierdzisz, ze owa straszna pomylka
na jakiej podstawie insynuujesz, że to pomyłka? uważaj

lepiej sam uważaj
podstawa jet prosta: Jefte ZŁAMAŁ PRZYKAZANIE!
Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary (Pwt 18:10)

Jeśli chodzi o Pwt 18:10 - to go nie złamał, nie przeprowadzał swojej córki przez ogień, a zarzucanie mu wróżb, guseł, przepowiedni i czarów jest nie na miejscu.
Spalenie czarownicy w ogniu nie było tożsame z przeprowadzaniem jej.
Spalenie czarownicy która przy okazji byłaby córką - leżało do obowiązku uczciwego Izraelity i jako pierwszy miał podnieść przeciwko niej rękę - nie było to limitowane przez Pwt 18:10 - bo to całkiem co innego.
Axanna pisze:a moze to:
Jr 7:31 Bw "Wznieśli miejsce ofiarne Tofet w Dolinie Ben-Hinnoma, aby spalać w ogniu swoich synów i swoje córki, czego Ja nie nakazałem i co mi nawet na myśl nie przyszło."
też nie - miejsce Ben-Hinnoma było niewłaściwe już choćby z tego powodu, że było jedno miejsce do składania ofiar, to po pierwsze, a po drugie, ludzie opisani w Jeremiasza nie mieli nakazu Pana aby składać swe dzieci w ofierze, Abraham i Jefte mieli. To Bóg sprawił, że córka Jeftego wybiegła jako pierwsza i to była forma Bożego wyboru i jednoznaczna Boża decyzja kto miał spłonąć.

Posłuszeństwo Bogu jest ważniejsze niż religijne puste rytuały - od Jeftego musimy uczyć się wierności Bogu i determinacji wstępowania w ślady posłuszeństwa. Kto ceni córkę wyżej niż wierność Bogu - zapiera się Boga i jest gorszy od niewierzącego.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 10 gru 2009, 14:44

chrześcijanin pisze:
Axanna pisze:a moze to:
Jr 7:31 Bw "Wznieśli miejsce ofiarne Tofet w Dolinie Ben-Hinnoma, aby spalać w ogniu swoich synów i swoje córki, czego Ja nie nakazałem i co mi nawet na myśl nie przyszło."
też nie - miejsce Ben-Hinnoma było niewłaściwe już choćby z tego powodu, że było jedno miejsce do składania ofiar, to po pierwsze, a po drugie, ludzie opisani w Jeremiasza nie mieli nakazu Pana aby składać swe dzieci w ofierze, Abraham i Jefte mieli. To Bóg sprawił, że córka Jeftego wybiegła jako pierwsza i to była forma Bożego wyboru i jednoznaczna Boża decyzja kto miał spłonąć.

prosze wybaczyc, ale z tym bredem nie da sie dyskutowac....

poniewaz stanowi taki sam idiotyzm, jak na przyklad, wmawianie, ze cudzolostwo Dawida z Batszeba wraz z morderstwem jej meza, bylo zrealizowaniem woli Bozej poprzez jego sluge Dawida "w uniesieniu Ducha Świętego jako sędziego..."

albo ze wybudowanie swiatynek poganskich poprzez Salomona sie odbylo "w uniesieniu Ducha Świętego jako sędziego..."

itp.itp. chimera jakas... :-?



Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości