Mt 15:13.

Tu robimy burze mózgów.......
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Mt 15:13.

Postautor: fantomik » 07 lis 2009, 00:30

Mat. 15:12-14 (BW)
12. Wtedy przystąpili uczniowie i rzekli do niego: Wiesz, że faryzeusze, usłyszawszy to słowo, zgorszyli się?
13. A On odpowiadając rzekł: Wszelka roślina, której nie zasadził Ojciec niebieski, wykorzeniona zostanie.
14. Zostawcie ich! Ślepi są przewodnikami ślepych, a jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną.

Jestem ciekaw waszej interpretacji tych zaznaczonych słów Jezusa Chrystusa :) Nie wklejam umyślnie szerszego kontekstu bo pragnę aby każdy samemu chwycił swoją Bibliję i przeczytał tyle ile uważa za słuszne jako kontekst (dobrze by było aby zaznaczać przy odpowiedziach na moje pytanie jaki kontekst bierzecie pod uwagę). Z góry powiem, że swoją interpretację podam dopiero jak już otrzymam kilka odpowiedzi ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Mt 15:13.

Postautor: jj » 07 lis 2009, 08:45

fantomik pisze:Mat. 15:12-14 (BW)
12. Wtedy przystąpili uczniowie i rzekli do niego: Wiesz, że faryzeusze, usłyszawszy to słowo, zgorszyli się?
13. A On odpowiadając rzekł: Wszelka roślina, której nie zasadził Ojciec niebieski, wykorzeniona zostanie.
14. Zostawcie ich! Ślepi są przewodnikami ślepych, a jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną.

Jestem ciekaw waszej interpretacji tych zaznaczonych słów Jezusa Chrystusa :) Nie wklejam umyślnie szerszego kontekstu bo pragnę aby każdy samemu chwycił swoją Bibliję i przeczytał tyle ile uważa za słuszne jako kontekst (dobrze by było aby zaznaczać przy odpowiedziach na moje pytanie jaki kontekst bierzecie pod uwagę). Z góry powiem, że swoją interpretację podam dopiero jak już otrzymam kilka odpowiedzi ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


Chodzi o to, ze nie da rady "wciagnac sie do nieba za kolnierz". Czlowiek chcialby zyskac akceptacje w oczach Boga przez uczynki, a tu okazuje sie, ze jest to niemozliwe.

(41) Wtedy Żydzi szemrali przeciwko niemu, iż powiedział: Ja jestem chlebem, który zstąpił z nieba.
(42) I mówili: Czy to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę znamy? Jakże więc teraz może mówić: Z nieba zstąpiłem?
(43) Wtedy Jezus odpowiedział i rzekł im: Nie szemrajcie między sobą!
(44) Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
Ew. Jana 6:41-44


Tutaj znowu Zydzi szemraja i odpowiedz Jezusa jest podobna.


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Mt 15:13.

Postautor: chrześcijanin » 07 lis 2009, 22:02

fantomik pisze:Mat. 15:12-14 (BW)
12. Wtedy przystąpili uczniowie i rzekli do niego: Wiesz, że faryzeusze, usłyszawszy to słowo, zgorszyli się?
13. A On odpowiadając rzekł: Wszelka roślina, której nie zasadził Ojciec niebieski, wykorzeniona zostanie.
14. Zostawcie ich! Ślepi są przewodnikami ślepych, a jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną....

to jest zasadniczo ta sama myśl co w przypowieści o człowieku bez właściwej szaty - wyproszono go na zewnątrz


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 07 lis 2009, 22:06

Dzięki za wasze odpowiedzi :) Poczekam jeszcze na wypowiedzi może Norbiego i Markulusa (z chęcią dla zrównoważenia bym wasze wypowiedzi przeczytał :)), jeśli zechcą oczywiście się wypowiedzieć :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 08 lis 2009, 11:27

fantomik pisze:Dzięki za wasze odpowiedzi :) Poczekam jeszcze na wypowiedzi może Norbiego i Markulusa

strzeliłeś sobie w kolano fantomik :lmao: a zaraz napiszę czemu tak myślę :)
Jak wiemy faryzeusze byli stronnictwem którego celem było przyprowadzenie narodu wybranego bliżej i do Boga poprzez przestrzeganie przykazań i zakonu który stanowił prawo.
Jednak po drodze popełnili powazne błedy okazało się ze w ich przypadku wazniejsza była litera prawa niż relacja z Tym który te prawo dał (notabene przestroga aktualna na dzisiaj)
i o tym pisze autor listu do Hebrajczyków

Hbr 12:25 Bw "Baczcie, abyście nie odtrącili tego, który mówi; jeśli bowiem tamci, odtrąciwszy tego, który na ziemi przemawiał, nie uszli kary, to tym bardziej my, jeżeli się odwrócimy od tego, który przemawia z nieba."
a wiec tak jak napisałem w innym miejscu napiszę i w tym ze Bóg ze swej strony zrobił wszystko (wypełnił swoją część przymierza) i o tym mówi przez Izajasza

Iz 5:1 Bw "Zaśpiewam mojemu ulubieńcowi ulubioną jego pieśń o jego winnicy. Ulubieniec mój miał winnicę na pagórku urodzajnym."
(2) Przekopał ją i oczyścił z kamieni, i zasadził w niej szlachetne szczepy. Zbudował w niej wieżę i wykuł w niej prasę, oczekiwał, że wyda szlachetne grona, lecz ona wydała złe owoce. (3) Teraz więc, obywatele jeruzalemscy i mężowie judzcy, rozsądźcie między mną i między moją winnicą! (4) Cóż jeszcze należało uczynić mojej winnicy, czego ja jej nie uczyniłem? Dlaczego oczekiwałem, że wyda szlachetne grona, a ona wydała złe owoce? (5) Otóż teraz chcę wam ogłosić, co uczynię z moją winnicą: Rozbiorę jej płot, aby ją spasiono, rozwalę jej mur, aby ją zdeptano. (6) Zniszczę ją doszczętnie: Nie będzie przycinana ani okopywana, ale porośnie cierniem i ostem, nadto nakażę obłokom, by na nią nie spuszczały deszczu.

to ludzie zawiedli a efektem tego było

J 1:11 Bw "Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli."

smutne ale prawdziwe :(


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 08 lis 2009, 23:22

markulus pisze:[...]strzeliłeś sobie w kolano fantomik :lmao: a zaraz napiszę czemu tak myślę :)

Ale mógłbyś się jakoś jaśniej odnieść do tego fragmentu w Mt 15:13? Tzn. napisać mi jak rozumiesz dokładnie ten tekst :) Bo chyba, z tego co zrozumiałem, to odniosłeś się do wypowiedzi powyżej, a nie do tekstu (w kontekście) :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 09 lis 2009, 08:35

fantomik pisze:Ale mógłbyś się jakoś jaśniej odnieść do tego fragmentu w Mt 15:13? Tzn. napisać mi jak rozumiesz dokładnie ten tekst

tak rozumiem

J 3:5 Bw "Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego."

i zauważ że Pan mówi to do faryzeusza który jest mu przychylny. Bez nowego narodzenia właśnie wszelka relacja z Bogiem jest nic nie wnoszacą martwa religią w którą niestety uwikłał się naród wybrany.


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 09 lis 2009, 11:02

markulus pisze:
fantomik pisze:Ale mógłbyś się jakoś jaśniej odnieść do tego fragmentu w Mt 15:13? Tzn. napisać mi jak rozumiesz dokładnie ten tekst

tak rozumiem

J 3:5 Bw "Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego."

i zauważ że Pan mówi to do faryzeusza który jest mu przychylny. Bez nowego narodzenia właśnie wszelka relacja z Bogiem jest nic nie wnoszacą martwa religią w którą niestety uwikłał się naród wybrany.

Rozumiem, że Mt 15:13 odnosisz do Zbawienia, tak? Bo nadal cytując J3:5 nie do końca odniosłeś się bezpośrednio do tekstu :) Po prostu nie jest to dla mnie jasne jak interpretujesz ten wers, bo za bardzo się do samej jego treści nie odniosłeś, tylko chyba założyłeś z góry jego interpretację podaną powyżej przez innych użytkowników i do nej się odnosisz, a nie do samego tekstu :) Albo ja mam problemy ze zrozumieniem, czego nie wykluczam ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 09 lis 2009, 12:04

fantomik pisze:
markulus pisze:
fantomik pisze:Ale mógłbyś się jakoś jaśniej odnieść do tego fragmentu w Mt 15:13? Tzn. napisać mi jak rozumiesz dokładnie ten tekst

tak rozumiem

J 3:5 Bw "Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego."

i zauważ że Pan mówi to do faryzeusza który jest mu przychylny. Bez nowego narodzenia właśnie wszelka relacja z Bogiem jest nic nie wnoszacą martwa religią w którą niestety uwikłał się naród wybrany.

Rozumiem, że Mt 15:13 odnosisz do Zbawienia, tak? Bo nadal cytując J3:5 nie do końca odniosłeś się bezpośrednio do tekstu :) Po prostu nie jest to dla mnie jasne jak interpretujesz ten wers, bo za bardzo się do samej jego treści nie odniosłeś, tylko chyba założyłeś z góry jego interpretację podaną powyżej przez innych użytkowników i do nej się odnosisz, a nie do samego tekstu :) Albo ja mam problemy ze zrozumieniem, czego nie wykluczam ;)

:new-toy: eh fantomik :wall:
a do czego tu sie odnosić ? :eek:
narodziłeś siez Boga będziesz żył :super:
nie narodziłeś sie z Boga zginiesz - będziesz wycięty :rozpacz:
nowe narodzenie jest zasadzeniem przez Boga nowego zycia w nas


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 09 lis 2009, 13:00

OK, już kapuję :) Innymi słowy:
"Wszelka roślina, której nie zasadził Ojciec niebieski, wykorzeniona zostanie." rozumiesz tak: "Wszelka roślina zasadzona przez Ojca niebieskiego" to "osoby zrodzone z Boga" i wszystko dla mnie jest jasne (nie wnikam w rozwinięcie kto to taki itd) :)

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 09 lis 2009, 13:22

ok skoro kapujesz to czy możesz odnieść sie do Izajasza ?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 lis 2009, 13:56

a ja widzé że markulus nie kapuje :-/

A tak przy okazji uwaga do Norbiego

W tym poscie
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 9569#79569

w punkcie 2 istnieje sugestia ukryta że roslina OZNACZA ZBAWIONEGO

2 żadna roślina nie zostanie zagłuszona przez ciernie ?


Tu widać że roślina moze symbolizować coś innego

13. A On odpowiadając rzekł: Wszelka roślina, której nie zasadził Ojciec niebieski, wykorzeniona zostanie.


Uwaga brzmi.... lepiej czytać Pismo uwazniej bo WYDAJE ci się ze KAŻDY taki tekst oznacza zbawionych etc. a oznacza RÓZNE RZECZY.
W wypadku rośliny ZAGŁUSZONEJ oznacza MARTWĄ WAIRE NIE - OWOCNĄ!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 09 lis 2009, 14:18

markulus pisze:ok skoro kapujesz to czy możesz odnieść sie do Izajasza ?

E, nie (tzn. nie teraz) ;) Wpierw odniosę się do Mt 15:13 ale to później, może jeszcze ktoś się wypowie :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 09 lis 2009, 14:49

fantomik pisze:Wpierw odniosę się do Mt 15:13 ale to później, może jeszcze ktoś się wypowie

to kiedy bedziesz strzelał nowym objawieniem ? ;)


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 12 lis 2009, 23:28

No dobra, wystarczająco czasu upłynęło ;) Przyznam, że pod wpyłwem waszych postów przestudiowałem też komentarze do tego fragmentu i rzeczywiście wydaje się, że to co chciałem zaproponować nie jest jednak odpowiednią interpretacją ;) Innymi słowy -- przychylam się jednak do tego, że słowa te odnoszą się do Zbawienia.

Nie mniej i tak przedstawię co chciałem zapisać, a co tam :)

Mat. 15:1-14 (BG)
1. Tedy przystąpili do Jezusa z Jeruzalemu nauczeni w Piśmie i Faryzeuszowie, mówiąc:
2. Czemu uczniowie twoi przestępują ustawę starszych? albowiem nie umywają rąk swych, gdy mają jeść chleb.
3. A on odpowiadając, rzekł im: Czemuż i wy przestępujecie przykazanie Boże dla ustawy waszej?
4. Albowiem Bóg przykazał, mówiąc: Czcij ojca twego i matkę; i kto by złorzeczył ojcu albo matce, śmiercią niechaj umrze.
5. Ale wy powiadacie: Kto by rzekł ojcu albo matce: Dar, którykolwiek jest ode mnie, tobie pożyteczny będzie; a nie uczciłby ojca swego albo matki swojej, bez winy będzie.
6. I wzruszyliście przykazania Boże dla ustawy waszej.
7. Obłudnicy! dobrze o was prorokował Izajasz, mówiąc:
8. Lud ten przybliża się do mnie usty swemi, i wargami czci mię; ale serce ich daleko jest ode mnie.
9. Lecz próżno mię czczą, nauczając nauk, które są przykazania ludzkie.
10. A zawoławszy do siebie ludu, rzekł im: Słuchajcie, a rozumiejcie.
11. Nie to, co wchodzi w usta, pokala człowieka; ale co wychodzi z ust, to pokala człowieka.
12. Tedy przystąpiwszy uczniowie jego, rzekli mu: Wiesz, iż Faryzeuszowie, usłyszawszy tę mowę, zgorszyli się?
13. A on odpowiadając rzekł: Wszelki szczep, którego nie szczepił Ojciec mój niebieski, wykorzeniony będzie.
14. Zaniechajcie ich; ślepi są wodzowie ślepych, a ślepy jeźliby ślepego prowadził, obadwa w dół wpadną.

Bliskim kontekstem jest dyskusja czy też raczej swego rodzaju spór (w 1-6) "nauka tradycji ludzkiej" vs "przykazania Boże", więc wywnioskowałem, że słowa te tyczą się właśnie tego, a mianowicie -- jako, że ziemia i niebo przeminą, a Boże Słowo nie przeminie, to w ostatecznie każda ludzka tradycja upadnie, a ostoi się jedynie Boże Słowo.

Jednak raz jeszcze potwierdzę, że stwierdzenie, że Chrystus nawiązuje tutaj jednak do kwestii Zbawienia (w sumie potępiając w pewien sposób faryzeuszy) jest bardziej prawdopodobne i lepiej pasuje przy odczytaniu również wersu 12-stego.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość