Czy kalwiniści zbierają ziemskie bogactwa

Tu robimy burze mózgów.......
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Czy kalwiniści zbierają ziemskie bogactwa

Postautor: Puritan » 11 cze 2009, 08:18

W szkole podstawowej i na studiach nauczają, że historyczni kalwiniści nieprzyzwoicie bogacili się aby tym sposobem wypracować sobie pewność swojego zbawienia. Czy wie ktoś może skąd wzięła się ta bajka?


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 11 cze 2009, 11:06

no ja też na socjologii słyszałam taką dziwną teorię, że katolicyzm to łaska i sakramenty, a protestantyzm to praca na zbawienie...

pewnie dlatego, że - o ile się orientuję - protestanckim hasłem było ponoć (?) "módl się i pracuj", a nie "módl się i umartwiaj".


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 11 cze 2009, 13:13

Może się wzięła z tąd, iż Kalwniści zwykle pracują (no a przynajmniej historycznie rzecz biorąc) tak jakby pracodawcą ich był sam Chrystus (ktoś może nawet i rzucić cytatem jeśli ma taką ochotę). Zapewne też i źródła tego przekrzywienia można by się doszukać w kontr-reformacji (tak samo jak i szkalowanie Lutra, że Reformację rozpoczął "dla kobiety"; jeśli takie durne "próby ataku" mogli wymyślić to i taka by mnie nie zdziwiła). A tak poza tym to ślicznie wygląda takie stwierdzenie w konfrontacji z pięcioma Sola ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 11 cze 2009, 13:23

no ja też na socjologii słyszałam taką dziwną teorię, że katolicyzm to łaska i sakramenty, a protestantyzm to praca na zbawienie...

Uczelnie rzymskokatolickie kłamią...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem

Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości