Polska Protestancka

Tu robimy burze mózgów.......
Awatar użytkownika
Deo et Patriae
Posty: 24
Rejestracja: 15 paź 2016, 13:10
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Starać się żyć tak, aby w godzinie śmierci móc się bardziej cieszyć niż lękać.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Deo et Patriae » 15 paź 2016, 22:11

Riddick pisze:
Deo et Patriae pisze:Wracając do tematu Polska od zawsze była katolicka

MI-TO-LO-GIA


A w jakim okresie Rzeczpospolita Polska nie była katolicka skoro uważasz, że to jest mitologia?


- Dominus regat vos et nihil vobis deerit.

- Wy macie wskrzesić ducha katolickiego i być jako świece płonące w ciemnym miejscu.
mat8833
Posty: 20
Rejestracja: 11 sie 2016, 13:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: mat8833 » 15 paź 2016, 22:51

Pragnę nadmienić, że gdyby nie kościół katolicki to prawdopodobnie do zaborów by nie doszło. Największym błędem w historii naszej Ojczyzny, w opinii wielu historyków, było obranie na królów elekcyjnych Wazów... To oni, za namową delegatów papieskich i w chęci odzyskania korony Szwecji i szerzenia jedynego słusznego wyznania katolicyzmu wpędzili nas w wojny z naszym naturalnym sojusznikiem - Szwecją... To ich durna polityka, doprowadziła do zniszczenia naszych neutralnych wtedy relacji z Rosją - zdobycie i rzeź Moskwy, (Rosjanie do dziś świetują wygnanie Polaków że stolicy).... Następnie gdy Rosjanie zaproponowali nam tron cara i Unię z jednym warunkiem - zachowaniem prawosławia, nasz król katol odmówił... Machanie mieczykiem i rzymskim krzyżem przed nosem króla Szwecji skończyło się największą tragedia w dziejach naszego kraju... Potem szwedzkim. Nie było drugiego takiego wydarzenia, takiej katastrofy społecznej i gospodarczej w naszej historii.... To wszystko by nawrócić heretyków.. Kontrreformacja zatrzymała w Polsce rozwój szkolnictwa, języka, nauki.. Po 16 wieku nastała dla Polski era ciemnoty która doprowadziła Polskę do upadku.. Kościół katolicki ma w tym BEZPOŚREDNI udział.. Tak jak i w Targowicy, rzuceniu klątwy na powstańców, podsycaniu nienawiści między Polakami a Ukraińcami (głównie grekokatolicy) Mógłbym wymieniać do jutra ale nie w tym rzecz. Kościół katolicki nie licząc czasu Wojtyły, PRAWIE NIGDY nie stanął po stronie tego narodu. A mówienie że protestanci popierali Hitlera jest prawdą, ale jednocześnie perfidnym nadużyciem. To mapa wyborcza, katolicy mieli własną centroprawica partie, to nie znaczy że nie popierali Hitlera, który sam był Katolikiem. Słuchaj zapewne też jesteś Katolikiem chce żebyś wiedział, że jesteśmy braćmi chrześcijanami i bardzo cię szanuje, zauważ że mówimy w tym wątku nie o błędach i grzechach osób ale instytucji jaka jest Kościół Katolicki. A oceniamy ją tylko dlatego że mimo swoich niedoskonałości uzurpuje sobie tytuły i zaszczyty jedynego kościoła założonego przez Chrystusa. A wracając do NSDAP to tak ludzie popełnili błąd pewnie nie raz sobie z tego nie zdajac sprawy, ale fakty są takie że to kościół katolicki oficjalnie wprawial i błogosławil wermahtowi. To samo robili luteranie to prawda, ale luteranie się podzielili. Ci którzy nie popierali Hitlera zeszli do podziemi i tam odprawiali nabożeństwa. Kościół katolicki stał ramię w ramię z nazistami. I nie odbieramy zasług ludziom jeszcze raz podkreślam ale INSTYTUCJI. To już chyba wszystko :)

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: christianinroman » 16 paź 2016, 02:06

Deo et Patriae. Polska była i jest katolicka, ale nie jest chrześcijańska ( od Chrystusa a nie od chrztu, tak dosłownie oznacza bycie chrześcijaninem, Chrystusowym ). To że niektórzy katolicy umierali za ojczyznę dowodzi tego że byli posłuszni i wierni PANU Jezusowi? Jak pisałem Ci w innym wątku, KRK nigdy nie stał na straży nauki Chrystusa Pana, gdyż zmienił SŁOWO BOŻE przez co stał się kościołem odstępczym. Reformacja protestancka z XVI wieku tylko po części odsłoniła prawdy biblijne; przetłumaczenie Biblii na języki narodowe otworzyło milionom ludzi oczy na plan Boga względem ludzkości i na kłamstwa nominalnego kościoła.


Awatar użytkownika
Deo et Patriae
Posty: 24
Rejestracja: 15 paź 2016, 13:10
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Starać się żyć tak, aby w godzinie śmierci móc się bardziej cieszyć niż lękać.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Deo et Patriae » 16 paź 2016, 20:12

Przyznam, że wchodząc na wasze forum oczekiwałem rzeczowej i konkretnej dyskusji, popartej solidnymi argumentami, jedyne co dostałem to lakoniczne stwierdzenia typu „wielu historyków”, „MI-TO-LO-GIA”, „Jak pisałem Ci w innym wątku, KRK nigdy nie stał na straży nauki Chrystusa Pana, gdyż zmienił SŁOWO BOŻE przez co stał się kościołem odstępczym” oraz wiele innych stwierdzeń nie mających poparcia żadnymi dowodami, nazwiskami historyków itp. Stwierdzenie pana Riddicka pominę z oczywistych względów, ponieważ jego odpowiedź nie wniosła nić ciekawego do dyskusji. Jedyne co mogę napisać, że jeżeli pan Riddick lubuje się w Mitologii, to polecam mu przekłady pana Jana Parandowskiego.
Wracając do ważniejszych kwestii tego postu, a mianowicie królów elekcyjnych i rozbiorów Polski. Nie jest tajemnicą, że Zygmunt III Waza (tak, ten Król Korony Polskiej), objął tron Polski, mając jedynie w zamyśle zdobycie korony szwedzkiej, co formalnie mu się udało. Nie jest też tajemnicą, że opowiadał się on za kontrreformacją, będąc stronnikiem Papieża. Kłamstwem natomiast jest twierdzenie mat8833, że katolicyzm Króla wpędził nas w wojnę ze Szwecją. Gdy Zygmunt III Waza został zdetronizowany z tronu szwedzkiego, musiał wypełnić zobowiązania dane szlachcie litewskiej, która w zamian za obranie go królem, żądała odzyskania Inflant, i to był główny powód wojny ze Szwecją, który wiadomo czym się skończyło ( dla tych co niewiedzą polecam sięgnięcie po książkę do historii).
Niepoparte faktami jest twierdzenie przez mat8833 twierdzenia, że Kościół katolicki miał BEZPOŚREDNI udział w Targowicy, rzucaniu klątw na powstańców i podsycaniu nienawiści między Polakami a Ukraińcami. Jeżeli tak faktycznie było, to proszę o konkretne przykłady.
Również proszę poprzeć twierdzenie, że Kościół katolicki nigdy nie stał po stronie tego narodu.
Właśnie w tym jest rzecz, żeby wymieniać do jutra twierdzenia i przy okazji dowody potwierdzające te twierdzenia.
Skoro katolicy mieli swoją centroprawicową partię, to czemu protestanci popierali Hitlera zamiast założyć własną partię, który przeciwstawiałaby się szerzeniu kultu nadczłowieka i antysemityzmowi?
Prawdą jest, że Hitler urodził się jako katolik. Ale czy był wierzącym katolikiem?
Karol Grunberg – historyk i biograf Hitlera kategorycznie zaprzeczył twierdzeniu, iż był on katolikiem wierzącym. Wielu innych historyków i biografów (np. Lech Niekrasz również potwierdził ten fakt, iż Hitler porzucił katolicyzm. Również adiutant Hitlera – Nicolas von Below w swoich pamiętnikach opisywał, że Hitler nie był osobą pobożną, a wiarę katolicką porzucił.
Również NSDAP uczyło młodzież niemiecką krytycznego stosunku do katolicyzmu.
Ale wystarczy w tym momencie już o Hitlerze, zainteresowanych zachęcam po prostu do lektury biografii Hitlera.
Również proszę o przykład kiedy Kościół katolicki – włącznie z papieżem „oficjalnie wprawial i błogosławił wermachtowi” oraz na to, że „Kościół katolicki stał ramię w ramię z nazistami.” – bo nie za bardzo mi do znajomości takich faktów (bo ich prawdopodobnie nie ma). Chyba, że masz jakieś źródła, które to potwierdzą, to chętnie do nich zajrzę.
Kolejna kwestia „ I nie odbieramy zasług ludziom jeszcze raz podkreślam ale INSTYTUCJI.” – moje pytanie brzmi, czy to nie przypadkiem ludzie tworzą instytucję?
Już na sam koniec zostawiam sobie perełkę – christianinroman.
Czy katolicyzm nie jest chrześcijaństwem? Proszę uzasadnij jakoś bardziej konkretnie ten wywód. W jaki sposób Kościół katolicki zmienił Słowo Boże i kiedy stał się odstępczy? O ile mi wiadomo to Luter odstąpił od Kościoła katolickiego i wcześniej protestanci stali się odszczepieńczy… Bo zamiast starać się reformować wewnętrznie kościół, widząc rzekome błędy – nierycersko go porzucili. Zamiast iść za Chrystusem Panem, modlić się i trwać. W ogóle wypowiedź christianinroman nie jest niczym podparta – jest po prostu lakoniczna wypowiedź w stylu „moja prawda jest bardziej mojsza, niż twojsza”.
Jeszcze kwestia Samoluba, który mi nie pozwala przejść obok bez reakcji. Gen. Andres dowódca bardzo dobry – prawda. Ewangelik – prawda. Powołujecie się na autorytet gen. Andresa, tylko chyba średnio był wierzącym protestantem, skoro miał dwie żony ;)
Macie8833 jestem katolikiem wierzącym i praktykującym. Ale jak czytam wasze wypowiedzi, pełne jadu i nienawiści do katolików, to zastanawiam się ile mają w sobie protestanci wiary i wypełniania nauki Chrystusa. 90 % wpisów jest nastawionych na obrażanie katolików, również twierdzenia, że katolicy to nie chrześcijanie. Czy to jest wasze miłosierdzie i wypełnianie nauki Chrystusa Pana?


- Dominus regat vos et nihil vobis deerit.

- Wy macie wskrzesić ducha katolickiego i być jako świece płonące w ciemnym miejscu.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Adalbertus » 16 paź 2016, 21:21

Deo et Patriae pisze:(...)Wielu innych historyków i biografów (np. Lech Niekrasz również potwierdził ten fakt, iż Hitler porzucił katolicyzm. Również adiutant Hitlera – Nicolas von Below w swoich pamiętnikach opisywał, że Hitler nie był osobą pobożną, a wiarę katolicką porzucił.

Czy widział ktoś akt apostazji Adolfa Hitlera? Twierdzicie, że nawet składając taki akt i tak pozostaje się katolikiem. Czy Hitler korzystał z jakiś przywilejów w tym względzie?

Deo et Patriae pisze:(...) O ile mi wiadomo to Luter odstąpił od Kościoła katolickiego i wcześniej protestanci stali się odszczepieńczy… Bo zamiast starać się reformować wewnętrznie kościół, widząc rzekome błędy – nierycersko go porzucili. Zamiast iść za Chrystusem Panem, modlić się i trwać.

Marcina Lutra to raczej wyrzucili z Rzymskokatolickiego Kościoła, za to, że chciał iść za Chrystusem Panem etc.

Deo et Patriae pisze:90 % wpisów jest nastawionych na obrażanie katolików


Ile postów przeczytałeś? Jak to obliczyłeś?


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
Deo et Patriae
Posty: 24
Rejestracja: 15 paź 2016, 13:10
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Starać się żyć tak, aby w godzinie śmierci móc się bardziej cieszyć niż lękać.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Deo et Patriae » 16 paź 2016, 21:43

Samo zachowanie i stosunek Hitlera do Kościoła katolickiego jest jego aktem apostazji. Oficjalnie nie został on ekskomunikowany. Od 1917r. w Kościele rzymskokatolickim istniała tzw. ekskomunika latae sententiae, która polega na tym, że ktoś odrzucający doktryny i nauki kościelne podlegał ekskomunice. Dlatego Hitler z automatu podlegał ekskomunice, więc nie potrzeba było ogłaszać oficjalnej ekskomuniki.

Luter nie został wyrzucony z Kościoła rzymskokatolickiego. Luter sam zerwał z Kościołem, gdy 10 grudnia 1520 roku w obecności studentów i profesorów na przedmieściach Wittenbergi spalił papieskie księgi prawnicze i bullę papieską, za co 3 stycznia 1521 r. papież Leon X go ekskomunikował.


- Dominus regat vos et nihil vobis deerit.

- Wy macie wskrzesić ducha katolickiego i być jako świece płonące w ciemnym miejscu.
mat8833
Posty: 20
Rejestracja: 11 sie 2016, 13:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: mat8833 » 16 paź 2016, 22:46

1.Może zacznę od końca, moim zdaniem twierdzenie jakby katolicy nie byli chrześcijanami jest przesadą. Zastanówmy się raczej skąd wśród protestantów i vice versa tyle wrogość do katolików. Powiem na swoim przykładzie. W pewnym momencie życia bardzo mocno związałem się, i na pewno nie było to próbą buntu wobec KrK, z protestantyzmem. Była to bardzo ważna decyzja w moim życiu, która natrafiła na masę trudności jak postawa rodziny, znajomych (tak na prawdę nie wierzących, będących katolikami tylko z tradycji).. Było mi z tym bardzo ciężko gdy nawet właśni rodzice, czy najbliższa rodzina, mimo wielu rozmów i argumentów była na wszystko głucha. Potem doszła sprawa mojego proboszcza z katolickiej parafii, który próbował mi udowodnić dlaczego katolicyzm i katolicy są najlepsi a wszyscy inni nie mają racji i nie są chrześcijaninami (to niestety robią nie tylko katolicy). Chciałem się rozstać z kościołem w spokoju i odnaleźć się w pełni i wolnym od formalności w nowej wspólnocie. Wszystko jakoś poszło, mimo codziennie wylewanego wiadra pomyj nie żywiłem urazy do katolików, ani kościoła katolickiego, co więcej wziąłem udział w nabożeństwie ekumenicznym katolicko luterańsko zielonoświątkowo prawosławnym i to był wielki błąd... Po rozmowie z Katolikami zebranymi razem z nami w zborze, okazało się że modlimy się o dwie różne rzeczy.. Uświadomiłem sobie, że świat wymusił na kościele katolickim reformę, wymienił zbrukaną krwią chrześcijan fasadę, a zostawił ten sam fundament.. Wy pojmujecie jedność chrześcijan jako - nie ważne w co wierzysz, oddaj pokłon papieżowi, zachowaj swoje przemyślenia liturgię wszystko co chcesz, ale uznaj "Namiestnika Boga". Nie ma akcji bez reakcji, myślę, że wiele osób znalazło się w podobnej sytuacji.
2. Marcin Luter, początkowo wzywał do debaty teologicznej nad słusznością SPRZEDAŻY odpustów i "biletów do Nieba", a z jego tezami katolicy się dziś zgadzają w większości, dopiero później reformacja przybrała większy rozmach - za sprawą druku. Celem Lutra nie było wywoływanie rewolucji w Kościele katolickim ani dzielenie go, co sam podkreślał wielokrotnie i do końca życia żył z nadzieją na dyskusję i debatę w kościele katolickim na temat reformy. Co ciekawe większość jego nauk nie była niczym nowym ani rewolucyjnym, Reformator był zainspirowany Ojcami Kościoła, zwłaszcza Augustynem - stąd o wiele więcej łączy dziś teologicznie konserwatywny luteranizm z prawosławiem niż rzymski katolicyzm z prawosławiem - co jest na prawdę zdumiewające zważywszy na różnice kulturowe, geograficzne jak i upływ czasu. Reformacja nie podzieliła Kościoła, ale jedynie kościół katolicki, co obiektywnie rzecz ujmując wyszło wszystkim na dobre :) Luter nie zniszczył Kościoła, którego głową jest Chrystus, a wręcz przeciwnie - zaprowadził wielu ludzi do niego, podając im do czytania Jego Słowo.
3. Co do instytucji - kościół katolicki jako instytucja jest organizacją feudalną, nie jak większość zborów demokratyczną więc logicznym jest, że hierarchia tej instytucji jako dla laikatu jest dla ciebie niedostępna i nie masz głosu w sprawach ustalania prawd wiary. No może co najwyżej sobie zasiąść w radzie parafialnej i decydować o wymianie dachu.
4. Kościół Katolicki a Hitler...... Z całym szacunkiem ale kolega raczy sobie chyba żartować?!
http://www.liberalslikechrist.org/+Artw ... Hitler.jpg
http://i43.photobucket.com/albums/e372/ ... clergy.jpg
https://ekai.pl/wydarzenia/komentarze/x ... e-hitlera/
Jak przeczytasz jasne, że błogosławili popierali i sami walczyli byli kapelanami :D Mam prośbę, aby się nie kompromitować przecząc faktom historycznym... Ciekawym rozdziałem są również zbrodnicze działania kościoła katolickiego na Słowacji i Chorwacji.
Oświadczenie biskupów Niemieckich, po agresji na Polskę: „W historycznej godzinie dziejowej zachęcamy naszych katolickich żołnierzy do posłuszeństwa Führerowi i napominamy ich, aby wypełniali swój obowiązek ofiarnie z całym poświęceniem swojej osobowości. Wierzących nawołujemy do żarliwych modlitw, aby boska opatrzność doprowadziła rozpętaną wojnę do błogosławionego sukcesu dla ojczyzny i przyniosła pokój jej obywatelom”. źr. ”Gemeinsames Wort der deutschen Bischöfe” Martinus-Blatt, nr 38, 17 września 1939
5. "Skoro katolicy mieli swoją centroprawicową partię, to czemu protestanci popierali Hitlera zamiast założyć własną partię, który przeciwstawiałaby się szerzeniu kultu nadczłowieka i antysemityzmowi?" Hmm, może ludzie którzy nie popierali Hitlera bądź żadnej innej partii nie poszli do wyborów?? Ten "argument" jest tak durny.. Czemu katolicy nie założą własnej partii tam gdy nie odpowiadają im czyjeś poglądy? Różnica jest taka że kościoły protestanckie podzieliły się i część poparła a część nie Hitlera..
6. Kościół Katolicki prawie nigdy nie stanął po stronie narodu polskiego. *nie ujmuję zasług papieżowi Wojtyle, z tymże jego zaangażowanie w sprawy Polski wynikało.
a) Koniec wolności religijnej w RON: 1596 r.UNIA BRZESKA- zburzyła w Rzeczypospolitej pokój religijny - zaostrzenie konfliktów z prawosławnymi Ukraińcami i Białorusinami w imię zwiększenia władzy Rzymu. Większa destabilizacja Polski. Biskupi na synodzie w Piotrkowie w 1577 r. rzucili na akt konfederacji Warszawskiej klątwę, papież potwierdził tę klątwę bullą z 1578 r.
b) podtrzymywanie zgnitego ustroju: W roku 1660 na sejmie podjęto temat wyplenienia liberum veto, sprzeciwili się tej uchwale biskup krakowski Trzebicki i prymas Wacław Leszczyński wraz z bratem Janem.
c) Po wygnaniu Braci Polskich Rzeczpospolita staje się największym ciemnogordem Europy, jezuickie ambicje zostają zrealizowane w 1733 r. kiedy to odebrali ewangelikom i prawosławnym prawa publiczne.
d)Konfederacja Radomska: Przywódcami byli biskupi: Sołtyk (pochowany na Wawelu), Załuski i Krasiński. W zamian za zdradę Ojczyzny ambasador Rosji Repnin obiecywał im detronizację króla i… niedopuszczenie do równouprawnienia innowierców. Współorganizatorem zdrady był ks. Podoski - przyszły prymas Polski....
e) I rozbiór Polski - papież Klemens XIV w odpowiedzi do cesarzowej Austrii "Ww imieniu nieba i ziemi, że inwazja i rozbiór były nie tylko właściwe politycznie, ale i w interesie religii; że w Polsce Moskale mnożą się niebywale; że wprowadzają tam po kryjomu religię schizmatycką; i że dla duchowego dobra Kościoła było konieczne, ażeby dwór wiedeński rozciągnął swe panowanie możliwie daleko” Jedynym państwem protestującym w sprawie rozbiorów Polski było Imperium Osmańskie.
f) traktaty rozbiorowe reatyfikowali przez Sejm biskupi: Młodziejowski - organizator sejmu, Ostrowski przewodniczył senatowi i delegacji podpisującej traktaty rozbiorowe oraz Massalski.
g) Papież Pius VI wystosował specjalne błogosławieństwo dla dzieła konfederacji targowickiej - “aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej”. Gorącymi zwolennikami konfederacji byli: prymas Michał Jerzy Poniatowski, biskup chełmski Wojciech Skarszewski, biskup żmudzki Jan Stefan Giedroyć, biskup poznański Antoni Onufry Okęcki, biskup łucki Adam Naruszewicz i biskup wileński Ignacy Jakub Massalski.
h) 9 czerwca 1832 r. papież Grzegorz XVI ogłosił encyklikę o posłuszeństwie władzy cywilnej "Cum primum". "Wiemy, że posłuszeństwo, które ze strony ludzi należy się ustanowionym od Pana Boga władzom, jest prawem bezwzględnym, któremu nikt, chyba, gdyby się zdarzyło, iż one coś boskiemu i Kościoła prawu przeciwnego rozkazują, sprzeciwiać się nie może" Nakazał bezwzględne posłuszeństwo władzą carskim, mimo tego, że byli "schizmatykami"
iiiiiiiiii mógłbym tak wymieniać do jutra braknie alfabetu a już się zrobiła bardzooo długa wypowiedź. I napisałem "w opinii wielu historyków" dlatego że zdanie "Potop Szwedzki jest największą tragedią w historii Polski" jest jedynie opinią, ktoś może uznać za równie tragiczny komunizm czy II Wojnę, proszę o czytanie ze zrozumieniem :) To chyba tyle.


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Adalbertus » 17 paź 2016, 13:49

Deo et Patriae pisze:(...) spalił papieskie księgi prawnicze i bullę papieską, za co 3 stycznia 1521 r. papież Leon X go ekskomunikował.



Czy Ty naprawdę wierzysz, że za to został ekskomunikowany?


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Samolub » 17 paź 2016, 19:15

Deo et Patriae pisze:Wyczuwam tu tyle nienawiści do Kościoła katolickiego.
Pragnę nadmienić, iż gdyby nie Kościół katolicki, to naród Polski nie przetrwałby okresu zaborów.


A co ma Kosciół Katolicki wspolnego z narodem polskim. Tyle że Polak ma wolnosc wyznania i może być też Katolikiem. Wiecej zbierzności nie widzę

Deo et Patriae pisze:Po śmierci Piłsudskiego Polska z dnia na dzień nie stała się państwem narodowo - katolickim.


Endencja odrzucila propozycje wlaczenia Mińska, Słucka czy Kamieńca Podolskiego tylko aby zatrzymać charakter narodowo Katolicki z tendencją Katolizacjii terenow wschodnich na miare mozliwosci Katolizacjii, czyli odrzucajac federacje Litewsko-Białoruską wraz z Polską oraz niepodległa Ukrainą na wschod od Zbruczy. Endecja zakladala ze II RP musi zawierac się w 60% z Katolikow Rzymskich. Co swiadczy o patologii ich umyslu. Kiedy Marszalek Piłsudzki umarl Polska przeszla głeboką zmiane w kierunku katolicko-narodowym. Od zawsze szkodzac zreszta federalizacjii, wolnosci religijnej oraz ideii I RP

Deo et Patriae pisze: Wracając do tematu Polska od zawsze była katolicka i nie zmienili tego ludzie Piłsudskiego, ani jego śmierć.


Chlopi i mieszczanie nie mieli prawa zmiany wyznania chyba ze pod karą śmierci, a szlachta innowiercza szereg utrudnien... zwyczajnie Katolicyzm i Biskupi niszczyli Polske, wszystkie jej osiagniecia, wprowadzali Polske w wojny domowe i zewnetrzne dla interesu np Habsburgow, poludniowych Niemiec, Hiszpani czy Francjii. Polska byla takim chlopcem do bicia. I nie mow mi ze Polska miala charakter Katolicki bo nigdy Kosciol poza zaklocaniem spokoju i wprowadzaniu swoich imteresow tu i tam nie zrobil. Przed potopem Szwedzkim wlasciwie nawet ta slynna husaria ktora masz w avatarze skladala sie w 50-90% z żolniezy protestanckich ktorzy ze swoich pieniedzy wystawiali wojsko. Szlachta Katolicka poza paroma wyjatkami to sami pijacy, uciskowcy i hamy. Ostatnią proba normalizacjii w kraju był rokosz Sandomierski.

Deo et Patriae pisze:O ile jest mi wiadomo przywódcy kościoła katolickiego II RP widząc narastający antysemityzm, raczej nawoływali do życia w zgodzie, czego przykładem jest II WŚ i heroizm narodu polskiego w ratowaniu Żydów.


Zydzi to tylko pol obywatele pomieszkujacy na terenie Polski ktorzy sami taki status chcieli posiadac. To taka mniejszosc obojetno-przychylna wiec nie ma to wiekszego znaczenia w kontekscie rozmowy.

Deo et Patriae pisze:- katolicy w imię wiary oddawali życie ratując żydów.


To super ale rozmawialismy o Polsce, ja nie widze zbierzności z tematem.

Deo et Patriae pisze:A w jakim okresie Rzeczpospolita Polska nie była katolicka skoro uważasz, że to jest mitologia?


~1540 do ~1650
Po konstytucjii 3 maja az do rozbiorow
Podczas istnienia Ksiestwa Warszawskiego
W okresie miedzywojennym

Szczytem debilizmu były rzady Jana Kazimierza ultra Katolika, ktory przegrana i calkowity rozklad panstwa zamienil w opatrznosc MB Czestochowskiej. Bunt Chmielnickiego, Potop Szwedzki, najazd Rosjii, wszystkie trzy wydarzenia objely caly kraj. Gospodarka, ekonomia, kultura, wszystko siegnelo dna, wprowadzono obca agenture (jezuici) wykonywano rozkazy z Wiednia, Rzymu i Paryza odciazajac konflikty, to agentura wplywu, Polska byla marionetką, chlopcem do bicia na koncu dobito Reformacje w Polsce przesladowaniami, restrykcjamo zaostrzonymi juz do poziomu inkwizycyjnego.a Targowica ? Smiesz jeszcze obrazac Polske mowiac ze gdyby nie Kosciół Katolicki to by narod nie przetrwal... waż słowa !

Deo et Patriae pisze:Przyznam, że wchodząc na wasze forum oczekiwałem rzeczowej i konkretnej dyskusji, popartej solidnymi argumentami, jedyne co dostałem to lakoniczne stwierdzenia typu „wielu historyków”, „MI-TO-LO-GIA”


To zacznij oczekiwania od samego siebie najpierw. Puki co weszłeś tu szukać zaczepki wiec trudno o zdrową dyskusje.

Deo et Patriae pisze: twierdzenia, że Kościół katolicki miał BEZPOŚREDNI udział w Targowicy, rzucaniu klątw na powstańców


Nie wcale, oczywiscie że Kosciół Katolicki w Polsce wprowadzil Rosjan jako obroncow panszczyzny, ladu feudalnego, konstytucja oraz insurekcja byla odebrana jako bunt wobec boskich praw przyrody czyli wobec feudalizmu. Szlachta ultra Katolicka i Biskupi nawet zbrojnie dzialali przeciw powstaniu a Ty tu pierdoly opowiadasz.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
mat8833
Posty: 20
Rejestracja: 11 sie 2016, 13:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: mat8833 » 05 lis 2016, 23:46

Efendi pisze:Tak się zastanawiam, jak by ta protestancka Polska miała wyglądać? Jak protestancka-kalwińska Holandia? Jak protestancka-luterańska Szwecja? Czy może jak protestancki-ewangelikalny Teksas?

W takim rozumowaniu jest jeden zasadniczy błąd, który (jeśli chodzi o sferę ekonomiczną) powielają polscy politycy, czyli kalek rozwiązań ekonomicznych z krajów zachodnich w ich obecnej sytuacji gospodarczej (jak różnej od polskiej), a nie naśladowanie wyborów tych krajów, gdy były w sytuacji podobnej jak Polska obecnie.
Gdy mówimy o rozwoju ekonomicznym, jest on w systemach demokratycznych zależny od rządzących, których wybierają ludzie, więc w dużym uproszczeniu rozwój państwa zależy przede wszystkim od mentalności społeczeństwa.
Na mentalność społeczeństwa (zwłaszcza w krajach rozwijających się) największy wpływ ma wyznawana religia. Jak pewnie wiesz pisano wiele prac na ten temat tak więc nie będziemy się rozwodzić nad tym w tym wątku, że to protestantyzm wywiera najbardziej pozytywny wpływ na rozwój ekonomiczny kraju, co widać po zachodzie, który wykształciwszy w sobie tą mentalność po prostu przeszedł sekularyzację, co nie skończyło się źle dla moralności.
Polsce przede wszystkim potrzebna jest (jak i całej Europie) ewangelizacja, dla mnie ważniejsza od zamożności jest moralność. Więc najbardziej życzyłbym sobie Polski chrześcijańskiej. Społeczeństwa innego niż teraz, ale też i innego niż Europa Zachodnia. Polska idzie swoją drogą, Europa swoją ale obie te drogi prowadzą do zniszczenia i zatracenia. Oni zatracili moralność promując wszystko co nie zgodne z Bożym Słowem - poszli zbyt w lewo. My również propagując wszystko co nie zgodne z Bożym Słowem, skręcamy ale dla odmiany zbyt w prawo, w drogę pogardy i nienawiści do wszystkich. A każdy chyba się zgodzi, że tylko Chrystus jest drogą, prawdą i życiem.


mat8833
Posty: 20
Rejestracja: 11 sie 2016, 13:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: mat8833 » 05 lis 2016, 23:47

Deo et Patriae pisze:Samo zachowanie i stosunek Hitlera do Kościoła katolickiego jest jego aktem apostazji. Oficjalnie nie został on ekskomunikowany. Od 1917r. w Kościele rzymskokatolickim istniała tzw. ekskomunika latae sententiae, która polega na tym, że ktoś odrzucający doktryny i nauki kościelne podlegał ekskomunice. Dlatego Hitler z automatu podlegał ekskomunice, więc nie potrzeba było ogłaszać oficjalnej ekskomuniki.

Luter nie został wyrzucony z Kościoła rzymskokatolickiego. Luter sam zerwał z Kościołem, gdy 10 grudnia 1520 roku w obecności studentów i profesorów na przedmieściach Wittenbergi spalił papieskie księgi prawnicze i bullę papieską, za co 3 stycznia 1521 r. papież Leon X go ekskomunikował.


Liczę na twoją odpowiedź do mojego obszernego wyjaśnienia, bo tak jakbyś gdzieś przepadł :(


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Samolub » 06 lis 2016, 00:44

Polska skręciła w prawą stronę? Ekonomicznie skręciliśmy znacząco w lewo, ale tego wymaga obecna sytuacja

społecznie nie skręciliśmy w żadną stronę, po prostu jest większą swoboda dyskusji

politycznie skręciliśmy w strone większej niezależności i tarcia interesów, możnaby nie iść ale to oznacza bycie pół kolonią

po prostu społeczeństwo przeszło na poziom zachodni świadomości społecznej i publicznej, a że to oznacza walkę na łokcie z krajami którym zależy utrzymać Polskę w ich wygodnym strategicznym położeniu nie wygodnym i nie strategicznym dla Polski musi powodować zaostrzenie nastrojów.

Ale Polska wstrzeliła się w moment i Uk oraz Usa uznały aspiracje "żywotność" narodu polskiego, innaczej wyglada to z punktu Niemiec czy Francjii.

Obecnie sprawa jest raczej przesądzona, że Polska wyjdzie z płapki średniego a raczej patologicznego rozwoju w ten średni. Pytanie brzmi jak się zmienią stosunki sił na kontynencie.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
mat8833
Posty: 20
Rejestracja: 11 sie 2016, 13:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: mat8833 » 06 lis 2016, 16:54

Miałem na myśli to, że droga jaka podąża zachód czyli naginanie Bożych praw w imie tolerancji, równości etc. jest złe i niebilijne. Ale droga która kroczy większość Polaków, czyli nieuzasadniony hejt na wszystko i wszystkich myślących inaczej. Nieuzasadnionona niczym nienawiść, życzenie czy cieszenie się z czyjejś śmierci jest okropne i również nie jest zgodne z przesłaniem Ewangelii. Chodzi mi o to, że idziemy dwiema sprzecznymi jeśli chodzi o moralność drogami i żadna z nich nie jest dobra.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


mat8833
Posty: 20
Rejestracja: 11 sie 2016, 13:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: mat8833 » 06 lis 2016, 16:55

http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,209 ... macji.html
Myślę, że ciekawy w tej dyskusji choć nie wolny od błędów, artykuł.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Samolub » 06 lis 2016, 17:31

Propo dróg którymi ktos idzie, my za wszystkich Polaków nie odpowiadamy, na zachodzie bywa różnie więc nie stygmatyzuj steoretypami Mat że zachód jest do końca zepsuty bo to nie prawda.

Nie idziemy żadną sprzeczną drogą, kto?
Zajmujemy się w pierwszym rzędzie wiarą. Protestantyzm to nie koło naukowe czy dodatek do życia jak gazeta wyborcza stymulująca poglądy, tym bardziej nie jesteśmy dodatkami do gazety czy polityki. Mamy własną wykształconą kulturę, styl i wewnętrzne własne ukształtowania. Nie wpisujemy się w żadne inne projekty gdyż sami jesteśmy projektem =D

Jesteśmy niezależni i anty systemowi =P
powiedzmy tak, że mamy swój własny świat i nie interesują nas zbytnio inne rzeczy i problemy, no chyba że trzeba je wspólnie rozwiązywać czy są ważne.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości