Polska Protestancka

Tu robimy burze mózgów.......
mat8833
Posty: 20
Rejestracja: 11 sie 2016, 13:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: mat8833 » 04 paź 2016, 17:57

Jasne, że nie uważam katolików za wrogów, nie było by to nawet racjonalne posunięcie mając na uwadze to, że są większością :P Owszem okres komunizmu też znacznie wpłynął na mentalność Polaków, a raczej spotęgował wcześniej zakorzenione cechy. Wystarczy poczytać, bądź słyszeć relacje osób żyjących przed IIWŚ, wcale nie było tak kolorowo, żeby nie powiedzieć, że gorzej :( A wtedy największy wpływ na mentalność miał właśnie kościół. I chyba trochę odbiegliśmy od tematu, przepraszam.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Samolub » 04 paź 2016, 18:13

Nie odbiegliśmy to ważne

różnie można oceniać Polskę międzywojenną, mamy np jedno z pierwszych w Europie praw wyborczych kobiet, praw człowieka itd państwa Europy Środkowej takie jak Polska, Czechosłowacja czy Rumunia były jednymi z najbardziej demokratycznych na świecie. Kościół Katolicki ma zle tradycję min ciągnie się za nim feudalizm czy podział społeczeństwa na klasy i te tendencje w II RP były podsycane, jednak istniał pewien konsensus polityczny. Gożej wyglądało to w mniejszych miastach czy na wsi gdzie KRK stosował pewne nadużycia. Socjalizm Radziecki bazował na tych nadużyciach, tak samo było miedzy innymi w rewolucyjnej Francjii czy podczas Insurekcjii Kościuszkowskiej gdzie sami Katolicy mieli naprawde dość nadużyć.

Gdyby wszystko bylo po Chrześcijańsku jak jest w Biblii to nie byłoby takich problemów. Feudalizm jest całkowicie sprzeczny z Ewangelia ale był sztandarowym dziełem KRK.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
mat8833
Posty: 20
Rejestracja: 11 sie 2016, 13:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: mat8833 » 04 paź 2016, 18:29

"Gdyby wszystko bylo po Chrześcijańsku jak jest w Biblii to nie byłoby takich problemów. Feudalizm jest całkowicie sprzeczny z Ewangelia ale był sztandarowym dziełem KRK" Zgadzam się :D A co do IIRP mam wrażenie, że jest to zbyt bardzo idealizowany przez praktycznie wszystkich okres. Owszem było to jedne z bardziej liberalnych państw, niestety w przypadku Polski nie trwało to długo.. Podczas rządów Piłsudskiego (luteranina) kościół katolicki nie miał za wiele do powiedzenia, wszystko jednak zmieniło się diametralnie po śmierci Marszałka czyniąc Polskę właściwie państwem narodowo-katolickim.. Mam materiały i gazety z tego okresu, wiele dowiedziałem się ze wspomnień mojej prababci, jak KrK namawiał do dyskryminacji Żydów, protestantów, prawosławnych, szeroko pojętej lewicy.. Zakończono politykę Piłsudskiego polegającą na lawirowaniu między ZSRS a III Rzeszą, narzucano mniejszością mówienie po polsku (co doprowadziło do powiększenia nienawiści zwłaszcza między Polakami, a Ukraińcami co wiadomo jak się skończyło, a dotychczas wierna Polsce mniejszość niemiecka zaczęła się od niej odwracać), możesz poczytać choćby o akcji burzenia cerkwi i przymuszonego "nawracania" na katolicyzm (w większości Polaków) - ciekawa strona: http://www.cerkiew1938.pl . Ta polityka doprowadziła ten kraj do upadku..


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Samolub » 04 paź 2016, 18:52

Tak masz rację Mat że Polska i inne kraje regionu miały różne okresy i zwroty. Polska miedzy wojenna to nie jest twór idealny, ale osiągnięcia społeczne, kulturowe czy przemysłowe ogólnie biorąc caly okres 18-39 są spore.

Spójrz na nazwiska dowódców operacjii nad Bzurą czy obrony Warszawy. Nie mowie że wszyscy to Protestanci bo są też Katolicy potomkowie Holendrów, Anglików, Niemców którzy osiedlili się w Polsce (Protestanci) jest tam wiecej nazwisk anglo czy niemiecko brzmiących niż polskie. Porównaj to z nazwiskami dowódców którzy zbiegli do Rumuni.

Mozemy tu przywołać przykład generała Andersa który był Protestantem i jego zasługi w Związku Radzieckim oraz na froncie zachodnim.


Wracając do Usa jest instytucja "Supreme Court" w 9 osobowym gronie nie ma żadnego Protestanta, instytucja jest obsadzana politycznie, lobby itd. Jeśli chodzi o prezydentów to wybiera bezpośrednio społeczeństwo.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Samolub » 04 paź 2016, 19:28

Proponuje wydzielić temat z wątku " II Rzeczypospolita" tu moja prośba do moderacji

Mat masz oczywistą rację że Polska najpierw miała zwrot w strone autorytaryzmu jak cała Europa Środkową włącznie z Turcją i Finlandią, Japonią. Jedynie Czechosłowacja nie poszła tą drogą (socjaldemokracja)

Mamy też komunizm w Zsrr, nazizm w Niemczech, faszyzm we Włoszech, Hiszpani, Argentynie, Węgrach, Bułgarii

inne kraje zdecydowały bronić się wzmocnieniem wladzy w autorytaryzm. Jedynie Benelux, Uk i dominia zachowały liberalny-konserwatyzm, Francja i Usa miały ustrój republikanski (centryzm) was Skandynawia trzymają się socjaldomkracjii.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Samolub » 04 paź 2016, 19:36

Państwa demokratyczne w obronie przed komunizmem, nazizmem oraz faszyzmem zdecydowały się na rządy autorytarne.

Po śmierci Piłsudzkiego Kościół Katolicki wykorzystał nastroje podsycił strach. Ukraińcy i Białorusini w tym Prawosławni i Grekokatolicy uznawali się za obywateli II RP. Takie nadużycia doprowadziły do parcypacji państwa i niskich morali armii. Polska i Czechosłowacka armia byla świetnie wyposażona i wyszkolona. Zatuszowano błędy sztabu i dowódców często wyznaczonych politycznie bądź przez Krk


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Samolub » 04 paź 2016, 19:42

polityka polska przez ostatnie 10 lat to pełna ułomność, przesuwanie pieniędzy z ośrodków przemysłowych do miast popierających Platformę np Warszawa, Gdańsk czy Wrocław doprowadziła do szeregu patologi systemowych

dawno temu zgłaszałem propozycje budowy autostrady Tesaloniki-Sofia-Bukareszt-Budapeszt-Tarnów-Kielce-Starachowice, Radom-Warszawa-Wilno-Talin Warszawa-Gdańsk i otworzenie się na np handel morski z Skandynawią, UK czy państwami Europy Środkowej

obecnie jesteśmy tak mocno uzależnieni od Niemiec, Ukraina jest państwem zdestabilizowanym, mamy napięte stosunki z Rosja i Białorusią że mozemy obudzić się z ręką w nocniku.

Dlatego podoba mi się plan Morawieckiego i działanie polskiego prezydenta. Z pewnością Polonia Polska czy inne państwa są nastawione politycznie do nowego zwrotu w polityce polskiej.

Mamy ogromne możliwości które trzeba wykorzystać.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
mat8833
Posty: 20
Rejestracja: 11 sie 2016, 13:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: mat8833 » 05 paź 2016, 21:12

Dzięki ci za przytoczenie wątku historycznego, był potrzebny bo wracamy do punktu wyjścia :) Nie ulega wątpliwości, że w czasach I i II RP "heretycy i schizmatycy" byli bardziej jak dziś zauważani i szanowani, moim zdaniem wynika to z tego, że:
1.przed S.Watykańskim II stanowiliśmy wizualnie i doktrynalnie większy kontrast do KrK (dziś zostało tylko to drugie) i sam Krk był mniej przyjemną i kolorową instytucją jak dziś.
2. byliśmy po prostu ZNACZĄCĄ mniejszością, mającą realny wpływ na rozwój kraju, polityki etc.
I to powinno być naszym zadaniem dziś, kto powiedział, że Polska musi przechodzić w skrajności w skrajność, mniejszość protestancka na poziomie 5-12% to realny scenariusz.
No i tu wracamy do głównego pytania :D


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Samolub » 05 paź 2016, 21:42

Nasza historia mocno wiąże się z naszą kulturą i jest znacznie inna niż ta brazylijska choć są pewne podobieństwa.

Jeśli zobaczysz przegląd nazwisk polskich generałow w okresie kampani wrześniowej ponad 1/3 nazwisk jest obco brzmiąca i większość miała pochodzenie nie polskie. Mieliśmy nawet generała który był nie spolszczonym Niemcem, bronił Helu i nie przeszedł nigdy na Niemiecka strone. Także nie bylo większego problemu o sprawę Polską tym bardziej wśród polskich Protestantów.

Wszystko zmienił mocno PRL i zmiany demograficzne.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
mat8833
Posty: 20
Rejestracja: 11 sie 2016, 13:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: mat8833 » 05 paź 2016, 22:03

Zgadzam się, ale dodałbym jeszcze papieża Wojtyłę, z całym szacunkiem do jego dorobku politycznego, ale w kwestii wiary i mentalności narodu polskiego, nie widzę żadnego jego pozytywnego wpływu.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Samolub » 05 paź 2016, 23:17

Protestanccy Amerykanie niedawno mi powiedzieli że oni wogole Papieża rozpatrują najpierw jako przywódcę politycznego dopiero potem jako przedstawiciela duchownego jeśli wogole. Niewątpliwie Wojtyła był zdolnym politykiem, ludzie traktowali go jako ambasadora polski na zachodzie, jego wybór jak też i argentyńskiego Papieża był też mocno polityczny.

Nie mamy zbyt jasnej historii i świadomości społecznej żeby pozbyć się cieni przeszłości. Brazylijczycy takich problemów nie mieli, stąd dziś wiara jest wolnością sumienia, u nas wiara katolicka jest troche wynieszana z polityka.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
mat8833
Posty: 20
Rejestracja: 11 sie 2016, 13:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: mat8833 » 05 paź 2016, 23:30

Więc co, twoim zdaniem, i jak wiele możemy zrobić oddolnie żeby zmienić ten stan rzeczy?


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Samolub » 06 paź 2016, 02:32

Mi tam na liczbach nie zależy. Bardziej na jakości czy na tym byśmy jako mniejszość religijną mogli czuć się swobodnie w Polsce i również uczestniczyć w życiu publicznym (kultura, sztuka, muzyka itp)

zależy mi na tym byśmy się bardziej integrowali z Braćmi Siostrami z innych krajów oraz np prowadzili dialog wewnątrz protestancki. Np nic nie stoi na przeszkodzie by raz w roku wszystkie wspólnoty Protestanckie w danym mieście wspólnie spożyły wieczerze.

Mniej teologi nastawionej na podział wiecej wspólnoty mimo różnic.

Pozytywne nastawienie do sztuki chrześcijańskiej, rozwój własnej kultury i tożsamości a nie podążanie za ogólnymi tendencjami.

Wiecej czasu spędzanego wspólnie, np ogródki warzywne przyzborowe, wycieczki, modlitwy grupowe poza Zborem, odwiedzanie się w domach, posługi dla młodzieży, dzieci, starszych.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Deo et Patriae
Posty: 24
Rejestracja: 15 paź 2016, 13:10
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Starać się żyć tak, aby w godzinie śmierci móc się bardziej cieszyć niż lękać.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Deo et Patriae » 15 paź 2016, 21:50

mat8833 pisze:"Gdyby wszystko bylo po Chrześcijańsku jak jest w Biblii to nie byłoby takich problemów. Feudalizm jest całkowicie sprzeczny z Ewangelia ale był sztandarowym dziełem KRK" Zgadzam się :D A co do IIRP mam wrażenie, że jest to zbyt bardzo idealizowany przez praktycznie wszystkich okres. Owszem było to jedne z bardziej liberalnych państw, niestety w przypadku Polski nie trwało to długo.. Podczas rządów Piłsudskiego (luteranina) kościół katolicki nie miał za wiele do powiedzenia, wszystko jednak zmieniło się diametralnie po śmierci Marszałka czyniąc Polskę właściwie państwem narodowo-katolickim.. Mam materiały i gazety z tego okresu, wiele dowiedziałem się ze wspomnień mojej prababci, jak KrK namawiał do dyskryminacji Żydów, protestantów, prawosławnych, szeroko pojętej lewicy.. Zakończono politykę Piłsudskiego polegającą na lawirowaniu między ZSRS a III Rzeszą, narzucano mniejszością mówienie po polsku (co doprowadziło do powiększenia nienawiści zwłaszcza między Polakami, a Ukraińcami co wiadomo jak się skończyło, a dotychczas wierna Polsce mniejszość niemiecka zaczęła się od niej odwracać), możesz poczytać choćby o akcji burzenia cerkwi i przymuszonego "nawracania" na katolicyzm (w większości Polaków) - ciekawa strona: http://www.cerkiew1938.pl . Ta polityka doprowadziła ten kraj do upadku..


Wyczuwam tu tyle nienawiści do Kościoła katolickiego.
Pragnę nadmienić, iż gdyby nie Kościół katolicki, to naród Polski nie przetrwałby okresu zaborów.
Po śmierci Piłsudskiego Polska z dnia na dzień nie stała się państwem narodowo - katolickim. Po śmieci Piłsudskiego władzę w Polsce nadal sprawowali ludzie związani z sanacją - Prezydent Mościcki (okres urzędowania - 1926 - 1939), jak również premierzy Marian Zyndram - Kościałkowski oraz Felicjan Sławoj - Składkowski. Wracając do tematu Polska od zawsze była katolicka i nie zmienili tego ludzie Piłsudskiego, ani jego śmierć.
Nienawiść pomiędzy Polakami a Ukraińcami wprowadzili zaborcy - Sowieci i Naziści. Naziści tworząc specjalne oddziały złożone z ukraińskich nacjonalistów nawoływali do wrogości i niszczenia narodu polskiego. Również przywódcy cerkwi ukraińskiej nawoływali do nienawiści wobec ludności polskiej w imię wolności i niezależności narodu ukraińskiego.
O ile jest mi wiadomo przywódcy kościoła katolickiego II RP widząc narastający antysemityzm, raczej nawoływali do życia w zgodzie, czego przykładem jest II WŚ i heroizm narodu polskiego w ratowaniu Żydów. Antysemityzm bardziej zarzucić można Protestantom, którzy popierali Hitlera i program NSDAP ( żeby nie być gołosłownym viewtopic.php?t=5568). Oczywiście nie mam tu na myśli wybielania wszystkich katolików, bo żadna grupa społeczna nie jest idealna - byli dobrzy i źli katolicy. Odebrać kościołowi katolickiemu nie możecie faktu, iż :
- katolicy w najtrudniejszych okresach dziejów świata ponosili największe ofiary w imię Chrystusa;
- katolicy w imię wiary oddawali życie ratując żydów.
Również przykłady katolików, którzy żyli wiarą i oddali życie za wiarę i ojczyznę np. o. Kolbe, Stanisław Sojczyński (ps. Warszyc), Łukasz Ciepliński (ps. Pług), Witold Pilecki.


- Dominus regat vos et nihil vobis deerit.

- Wy macie wskrzesić ducha katolickiego i być jako świece płonące w ciemnym miejscu.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Polska Protestancka

Postautor: Riddick » 15 paź 2016, 21:58

Deo et Patriae pisze:Wracając do tematu Polska od zawsze była katolicka

MI-TO-LO-GIA


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem

Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości