Ryba - (nie)symbol chrześcijaństwa?

Tu robimy burze mózgów.......
Awatar użytkownika
fauxpas
wyznanie: Reformowani Baptyści
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 13 kwie 2015, 12:54

mjsystem pisze:
fauxpas pisze:A z Jezusem ukrzyżowanym też masz problem?
Ja nie mam żadnego problemu. Od tego zacznijmy.
Swoją drogą figura ukrzyżowanego to najobrzydliwszy symbol bałwochwalstwa.

Zależy, co on symbolizuje - ja nie wiem, jak taki krzyż traktują katolicy, o protestanckim podejściu Wikipedia pisze tak:
Krzyże protestanckie (z wyjątkiem luteran) są puste (bez wizerunku cierpiącego Chrystusa), co symbolizować ma zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad śmiercią, całkowite zakończenie dzieła zbawienia i brak konieczności powtarzania bądź uobecniania ofiary krzyżowej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC

I jest to spoko. A co oznacza figura ukrzyżowanego Chrystusa na krzyżu?

Jeśli zamiast polemiki chcesz się bawić w obrońcę wiary katolickiej, to nie ma sensu już dalsze pisanie.

?
Obrońca wiary katolickiej? Skąd taki wniosek?

fauxpas pisze:1Kor 1: (22) Podczas gdy Żydzi znaków się domagają, a Grecy mądrości poszukują, (23) my zwiastujemy Chrystusa ukrzyżowanego, dla Żydów wprawdzie zgorszenie, a dla pogan głupstwo, (24) natomiast dla powołanych - i Żydów, i Greków, zwiastujemy Chrystusa, który jest mocą Bożą i mądrością Bożą.

Chyba mam wrażenie, że odkryłeś coś, czego nigdy nie czytałem. :idea: :-D
Ja o chlebie Ty o niebie. 8-)
Przeczytaj nazwę tematu.

O rybie chyba już pogadaliśmy, sam o krzyżu zacząłeś dyskusję :-).

fauxpas pisze:Napisałem Ci na samym końcu mojego poprzedniego posta do Ciebie:
Tak nas nazywają Żydzi w Talmudzie. Nazarejczycy.
Ale mi to do zbawienia i nauki apostolskiej potrzebne nie jest. Do szczęścia tez nie. :mrgreen:

No i spoko - zatem nie używaj tego symbolu (ani żadnego innego, jeśli chcesz). Ale na jakiej podstawie innym "zakazujesz"?

Awatar użytkownika
Kamil M.
wyznanie: Kościół Katolicki
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 13 kwie 2015, 13:03

fauxpas pisze:A z Jezusem ukrzyżowanym też masz problem?

1Kor 1: (22) Podczas gdy Żydzi znaków się domagają, a Grecy mądrości poszukują, (23) my zwiastujemy Chrystusa ukrzyżowanego, dla Żydów wprawdzie zgorszenie, a dla pogan głupstwo, (24) natomiast dla powołanych - i Żydów, i Greków, zwiastujemy Chrystusa, który jest mocą Bożą i mądrością Bożą.

Gal 3:1
​O nierozumni Galacjanie! Któż was omamił, was, przed których oczami został wymalowany obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego?

Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
mjsystem
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 13 kwie 2015, 17:03

fauxpas pisze:Obrońca wiary katolickiej? Skąd taki wniosek?
Jeśli źle zrozumiałem, przepraszam ;)

fauxpas pisze:O rybie chyba już pogadaliśmy, sam o krzyżu zacząłeś dyskusję
Bo nie chodzi o przytoczony werset wcześniej tylko o fizyczne symbole, wytworzone ręką ludzką. ;-)

fauxpas pisze:Ale na jakiej podstawie innym "zakazujesz"?
A gdzie ja napisałem, zasugerowałem, że nie wolno, czy że zakazuję? :oops:
Dyskusja ma charakter porównawczy i nawet ostra argumentacja ma nie podważać wolnej woli rozmówcy. :-P

Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.

Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
mjsystem
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 13 kwie 2015, 17:12

fauxpas pisze: o protestanckim podejściu Wikipedia pisze tak:
Krzyże protestanckie (z wyjątkiem luteran) są puste (bez wizerunku cierpiącego Chrystusa), co symbolizować ma zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad śmiercią, całkowite zakończenie dzieła zbawienia i brak konieczności powtarzania bądź uobecniania ofiary krzyżowej.
Jak dla mnie to Luteranie czynią bałwochwalstwo. Ale to moje zdanie.
Inna rzecz, że każdy z tych symboli jest do niczego nie potrzebny. Ludzki wymysł.
Kiedyś słyszałem, że ukrzyżowany (piszemy o rzeźbie) symbolizuje w świecie duchowym śmierć bez zmartwychwstania. Mało się mówi o zwycięstwie przez zmartwychwstanie. Dlatego nie rozumiem, dlaczego figury ukazują akurat tą chwilową sytuacje w życiu Pana Jezusa. To moment hańby, śmierci, opuszczenia przez Boga, cierpienia i samotności. Czy nie fajniejszym i bardziej pożądanym momentem było wniebowzięcie? Pełne czekającej nas chwały przy trąbach aniołów i z nadzieją na wieczne życie w Chrystusie?

Kamil M. pisze:O nierozumni Galacjanie! Któż was omamił, was, przed których oczami został wymalowany obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego?

:thumbup:

Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.

Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 13 kwie 2015, 18:19

mjsystem pisze:Jak dla mnie to Luteranie czynią bałwochwalstwo.

Dlaczego? Czy Luteranie modla sie do tej figury albo uznaja za cudowna? To tylko figura. Gdybym sobie powiesił ikone nad kominkiem to czynie bałwochwalstwo? Nie modlac sie do niej ani nie uznajac za cudowna? Po prostu podoba mi sie i sobie powiesiłem - ktos wiesza Mona Lise a ja ikone?

mjsystem
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 13 kwie 2015, 19:44

Vrijer, przykazanie mówi jak byk:
5 ks. Mojż. 5 8 Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi........

Awatar użytkownika
fauxpas
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 13 kwie 2015, 20:05

mjsystem pisze:
fauxpas pisze:Ale na jakiej podstawie innym "zakazujesz"?
A gdzie ja napisałem, zasugerowałem, że nie wolno, czy że zakazuję? :oops:
Dyskusja ma charakter porównawczy i nawet ostra argumentacja ma nie podważać wolnej woli rozmówcy. :-P

Stąd cudzysłów :-).
Czy nie sugerowałeś, że ryba czy krzyż nie są symbolami chrześcijańskimi? Bo jeśli tak, to co to znaczy? Co się dzieje, gdy używam któregoś z tych symboli?

Ok. Ciekawe, co oni by o tym powiedzieli.

Inna rzecz, że każdy z tych symboli jest do niczego nie potrzebny. Ludzki wymysł.

Symbol jak symbol, świat pełny jest symboli. I cóż z tego, że to "ludzki wymysł"? Biblia po polsku też jest "ludzkim wymysłem". Coś z tego wynika?

Kiedyś słyszałem, że ukrzyżowany (piszemy o rzeźbie) symbolizuje w świecie duchowym śmierć bez zmartwychwstania.

W świecie duchowym? Co to w ogóle znaczy? To ludzie nadają symbolom znaczenia i te znaczenia mogą być zmienne i różne w różnych kulturach. Nie wiem, czy Cię rozumiem...

Mało się mówi o zwycięstwie przez zmartwychwstanie. Dlatego nie rozumiem, dlaczego figury ukazują akurat tą chwilową sytuacje w życiu Pana Jezusa. To moment hańby, śmierci, opuszczenia przez Boga, cierpienia i samotności. Czy nie fajniejszym i bardziej pożądanym momentem było wniebowzięcie? Pełne czekającej nas chwały przy trąbach aniołów i z nadzieją na wieczne życie w Chrystusie?

To Twoja opinia - zwycięstwo Jezusa to nie tylko to nad śmiercią, to całe Jego życie z punktem kulminacyjnym właśnie na krzyżu. Nie mówię, że któryś moment jest "ważniejszy", ale nie mówię też, że któryś jest "mniej ważny" :-).

Nie wiem, czy którykolwiek chrześcijanin przyznający się do symbolu krzyża z Chrystusem myśli tak właśnie, jak to tu opisałeś.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2015, 20:12 przez fauxpas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 13 kwie 2015, 20:11

mjsystem pisze:Vrijer, przykazanie mówi jak byk:
5 ks. Mojż. 5 8 Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi........

To jak sobie powiesze Mona Lise to tez zgrzesze?

mjsystem
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 13 kwie 2015, 20:16

fauxpas pisze:Czy nie sugerowałeś, że ryba czy krzyż nie są symbolami chrześcijańskimi? Bo jeśli tak, to co to znaczy? Co się dzieje, gdy używam któregoś z tych symboli?
Nie. Zadaję pytania. Jest tyle różnych teorii, tyle opcji, że chciałem poznać zdanie wielu osób. Ja mam swoje zdanie i nie sądzę, że czyjeś jest lepsze czy gorsze. Nie widzę w tym bałwochwalstwa(mówię o rybie), ale potrzeby jej posiadania również nie. Tak czy inaczej, dzięki za konwersację :)

Awatar użytkownika
fauxpas
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 13 kwie 2015, 20:17

mjsystem, okej, dzięki!

mjsystem
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 13 kwie 2015, 20:20

fauxpas pisze:Cytat:

Ok. Ciekawe, co oni by o tym powiedzieli.
Dla mnie ważne, co Bóg mówi :)

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 13 kwie 2015, 20:20

Ponawiam pytanie - Czy jak powieszę Gioconde albo Mona Lise nad kominkiem do zlamie przykazanie II ?

fauxpas, swoja droga, uczeszczac do zboru typowo reformowanych baptystow czy po prostu ty jestes reformowany w zborze "szerokim" ? :P

mjsystem
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 13 kwie 2015, 20:21

Kiedyś słyszałem, że ukrzyżowany (piszemy o rzeźbie) symbolizuje w świecie duchowym śmierć bez zmartwychwstania.

W świecie duchowym? Co to w ogóle znaczy? To ludzie nadają symbolom znaczenia i te znaczenia mogą być zmienne i różne w różnych kulturach. Nie wiem, czy Cię rozumiem...
Nie prawda. |Demony żądają własnej chwały a ludzie im się poddają ;-)

mjsystem
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 13 kwie 2015, 20:24

Mało się mówi o zwycięstwie przez zmartwychwstanie. Dlatego nie rozumiem, dlaczego figury ukazują akurat tą chwilową sytuacje w życiu Pana Jezusa. To moment hańby, śmierci, opuszczenia przez Boga, cierpienia i samotności. Czy nie fajniejszym i bardziej pożądanym momentem było wniebowzięcie? Pełne czekającej nas chwały przy trąbach aniołów i z nadzieją na wieczne życie w Chrystusie?

To Twoja opinia - zwycięstwo Jezusa to nie tylko to nad śmiercią, to całe Jego życie z punktem kulminacyjnym właśnie na krzyżu. Nie mówię, że któryś moment jest "ważniejszy", ale nie mówię też, że któryś jest "mniej ważny" .

Jak byłem katolikiem, to widziałem przygnębiający obraz trupa na krzyżu. Dopiero jak się nawróciłem Jezus dla mnie ożył. Może i to syndrom katolika, ale czy tylko mój?

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 13 kwie 2015, 20:26

mjsystem, Czy jak powieszę Mona Lise albo Dame z łasiczka nad kominkiem to zlamie II przykazanie? Prosze o odpowiedz

Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”