Czy istnielibyśmy?

Tu robimy burze mózgów.......
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Czy istnielibyśmy?

Postautor: wyczekujący » 17 wrz 2018, 17:59

Czy gdyby nie grzech to istnielibyśmy?

Myślę że wiecie co to efekt motyla, jeśli nie to sobie wygooglujcie.

Więc, gdyby nie grzech to Kain nie zabiłby Abla a co się z tym wiąże prawdopodobnie nie zostałby poczęty Set, więc czy w związku z tym istnielibyśmy? Co o tym sądzicie?


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy istnielibyśmy?

Postautor: nan » 17 wrz 2018, 19:16

To trochę zależy od tego, jak według ciebie działa dawanie człowiekowi ducha przez Boga, są dwa popularne poglądy
-Bóg tworzy ducha w jakimś momencie, czy to poczęcie, czy narodziny
-Bóg daje ducha, który już dawno został stworzony, istnieje tyle duchów, ile ludzi będzie w całej historii świata, i potem Bóg przydziela je do jakiegoś ciała

Generalnie obie te rzeczy to mocne teoretyzowanie, osobiście nie mam zdania i nie sądzę, żeby takie teorie miały jakiś sens, bo i tak tego się nie dowiemy. Druga sprawa-nie możemy mówić o "byciu ja" w jakiejkolwiek innej sytuacji, niż nasza. Jeśli w jakimś momencie życia, poszedłeś do sklepu x a nie y, to gdybyś poszedł do y już nie byłbyś tym, kim jesteś teraz, bo już coś się różni, a to mogłoby mieć nawet bardzo duże konsekwencje. Myślenie o takich tematach w zasadzie jest nawet ciekawe, ale szybko kończymy zabawę, bo dochodzimy do momentu w którym zdajemy sobie sprawę, że możemy powiedzieć jedynie "nie wiem". Tyle ode mnie.


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
Pielgrzym_diakon
Posty: 62
Rejestracja: 12 wrz 2018, 13:19
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: centralna Polska
O mnie: Uratowany od drugiej śmierci dzięki łasce
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy istnielibyśmy?

Postautor: Pielgrzym_diakon » 19 wrz 2018, 09:54

wyczekujący pisze:Więc, gdyby nie grzech to Kain nie zabiłby Abla a co się z tym wiąże prawdopodobnie nie zostałby poczęty Set, więc czy w związku z tym istnielibyśmy? Co o tym sądzicie?


Wyczekujący, czy jesteś w stanie przedstawić rozumowanie które doprowadziło do takiego miejsca? Czy chodzi może o werset z Rodzaju 4:25b gdzie Ewa wypowiada się następująco: "Bóg dał mi innego potomka zamiast Abla, którego zabił Kain." Czy chodzi o stwierdzenie że Set był zamiast Abla więc jeśli nie zginąłby Abel, to set by się nie urodził? Czy dobrze rozumiem punkt wyjścia do efektu motyla o którym piszesz?

Jeśli o ten fragment chodzi, to chciałbym zacząć od tego, że imiona w kulturze Hebrajskiej miały konkretne znaczenie w odróżnieniu od tego, jak my dziś nadajemy imiona. W większości nasze imiona to wybór z jakiegoś ogólnie przyjętego zestawu imion i nie posiadają głębszego znaczenia. Imię "Set" według tłumaczenia dosłownego z komentarzem EiB oznacza "dany". W tym momencie cały werset który brzmi "I obcował Adam jeszcze raz z żoną swoją, a ona urodziła syna i dała mu imię Set, mówiąc: Bóg dał mi innego potomka zamiast Abla, którego zabił Kain." byłby bardziej wytłumaczeniem dlaczego Set otrzymał takie imię a nie stwierdzeniem o tym, że Set był w zamian za Abla. Przynajmniej ja tak rozumiem tą kwestię.


"Kto bowiem jako niewolnik został powołany w Panu, ten jest wyzwoleńcem Pana. Podobnie kto jako wolny został powołany, jest niewolnikiem Chrystusa." 1 List do Koryntian 7:22

"Odkryłem, że Diakon był prawdziwym misjonarzem, o obliczu raczej smutnym, ożywiającym się kiedy mówił o Bogu. Wtedy jego twarz rozjaśniała się i nie można było powstrzymać go od mówienia. Opowiadał mi o Bogu i człowieku, jego pochodzeniu i historii. Przytaczał przykłady zaczerpnięte z Biblii." - Siergiej Kurdakow, "Przebacz mi Nataszo"
Kominna166
Posty: 10
Rejestracja: 25 cze 2020, 12:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy istnielibyśmy?

Postautor: Kominna166 » 27 sie 2020, 12:47

Ciekawe zagadnienia, warto byłoby się dłużej nad tym zastanowić.


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy istnielibyśmy?

Postautor: Noemi » 27 sie 2020, 13:02

[quote="Kominna166"][/quote]
witam cię ,fajnie że jesteś na forum :) ale byłoby jeszcze fajniej gdybyś zapoznał/a/ się z regulaminem tego forum tam sa zawarte ważne informacje dla użytkowników ,zachęcam


Lelejko
Posty: 3
Rejestracja: 11 sie 2020, 23:06
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Żyj skromnie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy istnielibyśmy?

Postautor: Lelejko » 15 sie 2021, 23:44

Bardzo ciekawe pytanie. Takie głębokie i w sumie porusza odwieczne pytanie o sens życia. Muszę się zastanowić to odpowiem konkretnie.
gdzie jest burza


wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy istnielibyśmy?

Postautor: wyczekujący » 18 sie 2021, 07:17

Lelejko pisze:Bardzo ciekawe pytanie. Takie głębokie i w sumie porusza odwieczne pytanie o sens życia. Muszę się zastanowić to odpowiem konkretnie.
gdzie jest burza

Po prawie 3 latach jestem w stanie sobie odpowiedzieć, że prawdopodobnie i tak jakoś byśmy istnieli, ale tego co piszę pewien nie jestem.
Ale nie ma sensu się nad tym dłużej zastanawiać, bo po co?
Żyjemy tu i teraz, zostaliśmy cudownie stworzeni.

Bóg nas stworzył i posiada swój wielki plan.
Człowiek ma wolną wolę i nawet wobec grzechu człowieka w Edenie, Bóg ma plan.


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
UkrainiecPL
Posty: 1
Rejestracja: 21 sie 2021, 22:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy istnielibyśmy?

Postautor: UkrainiecPL » 25 sie 2021, 18:47

Czyli jeśli bóg stworzył człowieka na własne podobieństwo, to oznacza, że bóg jest chamem i czuje nienawiść?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
https://alko-tester.pl/


wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy istnielibyśmy?

Postautor: wyczekujący » 25 sie 2021, 19:29

UkrainiecPL pisze:Czyli jeśli bóg stworzył człowieka na własne podobieństwo, to oznacza, że bóg jest chamem i czuje nienawiść?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
https://alko-tester.pl/

Zepsucie człowieka to konsekwencja grzechu.

Grzech na szczęście będzie pokonany.

Bóg jest miłosierny, ale też sprawiedliwy i chce dla ludzi jak najlepiej.

Np. słaba miłość w człowieku nie oznacza że Bóg nie kocha


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12

Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości