Ewangelicyzm a ojcowie Kościoła (zwłaszcza wschodni)

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
napisano
Posty: 93
Rejestracja: 29 sie 2010, 13:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Ewangelicyzm a ojcowie Kościoła (zwłaszcza wschodni)

Postautor: napisano » 22 lip 2011, 18:58

Witam

Ostatnio szukałem jakiś informacji na temat tego czy teologia Marcina Lutra pokrywała sie z nauka ojców Kościoła (zwłaszcza chodzi mi o wschodnich). Znalazłem jedno ciekawe kazanie na ten temat (jest tam poruszana z tego co pamietam zbieżność z Symeonem).
Więc własnie :) czy nacie jakies artykuły na ten temat albo sami coś wiecie (słyszeliście?), zaznaczam ze chodzi mi bardziej o zbieżności niż roz-bieżności ;)

Ps. jeśli chodzi o eawngelicyzm to bardziej interesuje mnie ujęcie własnie reformatora z wittembergi, może byc też metodystyczne.

Na zachęte jeden z cytatów własnie ks. Lutra:

"Z dzieł teologicznych należy czytać jedynie nieliczne i najlepsze.(...) Tak więc powinno się czytać dzieła ojców Kościoła tylko przez jakiś czas, abyśmy poprzez nie mogli dojść do Biblii (...) jedynie Pismo św. jest bowiem naszą winnicą, w której powinniśmy ćwiczyć i pracować."

pozdrawiam i zapraszam do dyskusji :)
i z góry dzieki za wszelką pomoc ;)


Bóg powiedział: Nakłońcie uszu i przyjdźcie do Mnie, posłuchajcie Mnie, a dusza wasza żyć będzie. (Izajasza 55,3)
napisano
Posty: 93
Rejestracja: 29 sie 2010, 13:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: napisano » 23 lip 2011, 11:43

...nie wierze ze teologia Lutra była aż tak sprzeczna z ojcami Kościoła... ejże


Bóg powiedział: Nakłońcie uszu i przyjdźcie do Mnie, posłuchajcie Mnie, a dusza wasza żyć będzie. (Izajasza 55,3)
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 23 lip 2011, 12:38

Mam książkę dość rzetelnie napisaną "Marcin Luter. Człowiek między Bogiem a diabłem", autor Heiko a.Oberman.
Jeśli jesteś zainteresowany to mogę przysłać na adres wskazany mi na PW . Mnie już jest niepotrzebna.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 03 sie 2011, 18:50

kontousunięte1 pisze:Mam książkę dość rzetelnie napisaną "Marcin Luter. Człowiek między Bogiem a diabłem", autor Heiko a.Oberman..

Niestety Oberman (rzymski katolik) jest raczej mało rzetelny w odniesieniu od Lutra :(


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 04 sie 2011, 09:22

Ksiazke kupilam z ksiegarni WARTO,a wiec to raczej protestancka publikacja,ale nei wglebialam sie w zyciorys autora. Jest chyba solidnie napisana.
Juz zreszta wyslalam komus zainteresowanemu.


napisano
Posty: 93
Rejestracja: 29 sie 2010, 13:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: napisano » 19 paź 2011, 11:50

bracie fantomik - rzymsko-katolik może być rzetelny w temacie Lutra.
A co do autora książki Obermana to jest on z kościoła ewangelicko-luterańskiego. Tak pisze na książce. pozdrawiam!


Bóg powiedział: Nakłońcie uszu i przyjdźcie do Mnie, posłuchajcie Mnie, a dusza wasza żyć będzie. (Izajasza 55,3)

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości