Metodyści bliżej...

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
w.walczak
Posty: 258
Rejestracja: 18 paź 2008, 01:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: w.walczak » 22 lis 2008, 20:58

A nie masz Anno w okolicy zboru baptystycznego? Niekoniecznie reformowano-baptystycznego, ale choćby baptystycznego. To rozwiązałoby problem i nie musiałabyś chodzić tam, gdzie chrzczone są niemowlęta.


siostra Władysława Walczak
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 22 lis 2008, 21:03

chrzescijanin pisze:
ann_in_grace pisze:Arminianin z Kalwinista

bo zasadniczo ten podzial to wymysl koncowki 20 wieku i nie ma on zadnego znaczenia - jako ze jest to sztuczny podzial niepoparty w zadnych rzeczywistych sytuacjach z zycia
szkoda tylko ze zbyt wielu dalo sie na ten zart z tym podzialem nabrac.

Nie masz racji. Nie wszyscy chrześcijanie wierzą w suwerenność Boga jeśli chodzi o zbawienie, tych co w to wierzą określa się jako reformowani. A tych jest zdecydowana mniejszość.
Ciekaw jestem w jaki to sposób to Rzym wymyślił kalwinizm. Raczej było coś przeciwnego.
chrzescijanin pisze:
ann_in_grace pisze:poniewaz ten zbor prezbiterianski

zjezdzamy z gorki?
pamietasz moj przyklad co dzieje sie z Baptysta jak jego sanki zaczepia o trujaca galazke z kalwinskimi bzdurami? Najpierw zaakceptujesz chrzest niemowlat, a na dole gorki ... jesli nie bedzie jakiejs poteznej interwencji Bozej - zaczniesz sie wstydzic wszystkich chwil ze swego zycia kiedy uwazalas sie za osobe nie bedaca w jednomyslnosci z papiestwem
W koncu po to Rzym wymyslil i rozpropagowal kalwinizm :-|

Albo ja jestem jakiś tępy albo ktoś tutaj uprawia trolling...
Z tego co się zacząłem orientować to chrzczenie niemowląt wcale nie oznacza naśladowania Rzymu (choć z pewnością z zewnątrz może to sprawiać takie wrażenie), a w USA są istnieją bardzo biblijne kościoły prezbiteriańskie. (Choć z pewnością są i takie które wstąpiły w ekumenizm z Rzymem, ale i baptyści tacy się znajdą).


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 22 lis 2008, 21:10

chrzescijanin pisze:
ann_in_grace pisze:Arminianin z Kalwinista

bo zasadniczo ten podzial to wymysl koncowki 20 wieku i nie ma on zadnego znaczenia - jako ze jest to sztuczny podzial niepoparty w zadnych rzeczywistych sytuacjach z zycia
szkoda tylko ze zbyt wielu dalo sie na ten zart z tym podzialem nabrac.

Polecam przestudiować dzieje kontrreformacji, a w szczególności zwrócić uwagę czego nauczali, a czego nie nauczali Jezuici ;-) Ten podział jest jak najbardziej skrajny -- antropocentryzm vs teocentryzm w kwestii Zbawienia. Arminianizmowi (szeroko pojętemu, nawet zahaczając do Ewangelii 'wiecznego zbawienia przez decyzje') jest dużo bliżej do teologii Rzymu niż Teologii Reformowanej. Zresztą wystarczy spojrzeć jakie Kościoły Protestanckie -- tzn. jaką teologię wyzające -- przyłączają się (oficjalnie bądź semi-oficjalnie) z ochotą do Ekumenizmu Rzymu, a których jest tam najmniej.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 22 lis 2008, 21:19

fantomik pisze:jeśli zastępują Suwerenność Boga suwerennością człowieka.
Przecież Bóg chce aby każdy był zbawiony (1 Tm 2:3-4) i to jest Boża Suwerenność , ale nie bedzie naruszał wolnej woli czlowieka przecieżm i jak ktoś odrzuca Boga, to trudno, ale Bóg nie będzie przymuszał... jest to rozsądne...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 22 lis 2008, 21:25

Hahaku pisze:
fantomik pisze:jeśli zastępują Suwerenność Boga suwerennością człowieka.
Przecież Bóg chce aby każdy był zbawiony (1 Tm 2:3-4) i to jest Boża Suwerenność , ale nie bedzie naruszał wolnej woli czlowieka przecieżm i jak ktoś odrzuca Boga, to trudno, ale Bóg nie będzie przymuszał... jest to rozsądne...

Tylko i wyłącznie dla kogoś kto we własnej mocy (czy swojego rozumu, swojego osądu czy swojej moralności) pokłada nadzieję. Kiedyś już polecałem O Niewolnej Woli Lutra, cytowałem tam ostatnie paragrafy z tego krótkiego dzieła:

"Następnie także i to u Ciebie bardzo pochwalam i oświadczam, że jedynie ty poza wszystkimi innymi uchwyciłeś rzecz samą, to jest istotę sprawy, a nie nużysz mnie tymi obcymi mi tematami: o papiestwie, o czyśćcu, o odpustach, i innymi podobnymi bredniami raczej niźli tematami, w dziedzinie których dotąd prawie wszyscy daremnie na mnie sidła nastawiali. Ty jeden i jedyny dostrzegłeś zasadniczy punkt* zagadnienia i do samego gardła mi skoczyłeś, za co w głębi duszy składam ci dzięki."

Przypisy:
* - Wyraźnie widać, że Luter upatruje sedno konfliktu pomiędzy katolicyzmem a protestantyzmem właśnie w tytułowej kwestii (nie-) wolnej woli. Patrz Wstęp; [przyp. wyd.]

Marcin Luter, O Niewolnej Woli, Tłumaczył z j. łacińskiego ks. prof. dr hab. Wiktor Niemczyk, Towarzystwo Upowszechniania Myśli Reformowanej "Horn", Świętochłowice 2002.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa zardzewiałe grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
w.walczak
Posty: 258
Rejestracja: 18 paź 2008, 01:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: w.walczak » 22 lis 2008, 23:01

Zielonoświątkowcy to wielkie odstępstwo od wiary. Jeśli jakiś zbór baptystyczny to przyjmuje (charyzmatyczność), co prawda nadal jest baptystyczny dopóki nie odrzuci prawd biblijnej sukcesji, ale choć jest to jeszcze Kościół Chrystusowy, trwa pogrążony w odstępstwie. Chrzest udzielony w takim Kościele jest co prawda ważny i nie musi być powtórzony w momencie, gdy dana osoba przechodzi do Kościoła starobaptystów, jednak Wieczerza Pańska staje się w takim Kościele nie ważna, gdy zostanie podana osobie nie będącej baptystą.


siostra Władysława Walczak
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 22 lis 2008, 23:04

Wydzieliłem posty odnośnie Chrztu do osobnego wątku.

Pozdrawiam,
f. (tym razem moderator)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 22 lis 2008, 23:22

w.walczak pisze:
fantomik pisze:Dokładnie tak samo mawiają Katolicy na tym forum ;-) Tylko zastępują słowo 'baptystów' słowem 'katolicki'. Czy widzisz otaczające Cię mrugające czerwone światło ostrzegawcze? ;-)


Ależ owszem, widzę. Katolicy są sprzeczni z Biblią i nie mają sukcesji baptystycznej. Stąd są uzurpatorami. Nie mają z chrześcijaństwem nic wspólnego. Chrzest baptystyczny przetrwał nienaruszony od I wieku aż do dziś i to jest gwarantem właściwej sukcesji przy zachowaniu baptystycznych zasad wiary z I wieku.
Pani Wlaczak a co na to uzurpator proboszcz?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 22 lis 2008, 23:23

Znów wydzieliłem posty. Tym razem prosto do kubła.

Pozdrawiam,
f. (tym razem moderator)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 22 lis 2008, 23:24

w.walczak pisze:To dlaczego nie jest baptystą, tylko założył nowy Kościół? Pan Jezus założył Kościół baptystów, a nie zielonoświątkowy - pamiętaj!

dobra kobieto :mrgreen:
ciało Jezusa Chrystusa to nie denominacja.
Przeczytaj sobie jak apostoł Paweł widział kościół Jezusa Chrystusa. polecam Efezjan. 4: 11-16
notabene tam jest też mowa o tym że Chrystus ustanowił min. proroków - czy w twoim zborze sa jacyś prorocy :?:


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 22 lis 2008, 23:24

Chciałem sie czegoś wiecej dowiedzieć na temat metodyzmu, dyskusje o chrzcie prosze prowadzić w odpowiednim wątku. I jak na razie czekam aż ktoś uprzejmy wskaże jakąś dobrą lekturę na temat metodyzmu.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
w.walczak
Posty: 258
Rejestracja: 18 paź 2008, 01:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: w.walczak » 22 lis 2008, 23:28

DLACZEGO MOJE POSTY TRAFIŁY KOLEJNY RAZ DO KOSZA? DO TEJ PORY NIC NIE MÓWIŁAM, ALE TO JEST BRAK SZACUNKU DO MOJEJ OSOBY!!!


siostra Władysława Walczak
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 22 lis 2008, 23:30



(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 22 lis 2008, 23:31

Hahaku pisze:Chciałem sie czegoś wiecej dowiedzieć na temat metodyzmu, dyskusje o chrzcie prosze prowadzić w odpowiednim wątku. I jak na razie czekam aż ktoś uprzejmy wskaże jakąś dobrą lekturę na temat metodyzmu.

A właśnie ;-) Zapomniałem kompletnie :-)
Krótka historia (warto się zaznajomić): http://central-methodist.homecall.co.uk ... odism.html
Z wikipedią taki ogólny pogląd na teologię: http://en.wikipedia.org/wiki/Methodism#Beliefs
Jeszcze z ciekawszych znalazłem referencję do książki: http://www.acton.org/publications/randl ... view=print (niestety zamówić raczej można tylko z amazonu)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości