Luteranie - Pl. Małachowskiego - Warszawa

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
KAAN
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Kontaktowanie:

Re: Luteranie - Pl. Małachowskiego - Warszawa

Postautor: KAAN » 18 gru 2017, 10:59

emwu pisze:Protestantyzm, pomimo fasady w postaci deklarowania opierania się wyłącznie na Słowie Bożym, ma niezliczona ilość odmian.
Dlatego jeśli protestant, taki jak Ty, KAAN,
Nie rozumiesz protestantyzmu, ja nie jestem protestantem :)
reprezentuje jakiś XIX-wieczny odłam i jeden z mnóstwa sposobów interpretacji Biblii a przy tym zarzuca innemu protestantowi, że jest liberałem, uprawia samowolkę itd., to jest to nie tylko niepoważne, ale też logicznie niespójne.
Nie jestem odłamem i nie interpretuję Biblii. Masz własną liberalną wizję protestantyzmu, dlatego tak piszesz, nie masz spójnego obrazu wiary chrześcijańskiej, dlatego nie umiesz się zidentyfikować jako protestant.
To właśnie Twoje, ujawnione w powyższym wpisie przekonanie, że "ruch braterski", czyli kolejny odłam chrześcijaństwa, który potem jeszcze wielokrotnie się dzielił, jedynie pielęgnuje prawdę, potwierdza słuszność mojej diagnozy.
Twoja diagnoza wynika z niewiedzy na temat tego czym jest Kościół, zbór Boży. Widzisz tylko jakieś bliżej niekreślone granice, podziały których nawet nie umiesz właściwie zidentyfikować. Patrzysz na chrześcijaństwo w sposób religijny, a nie jako człowiek wiary.

Takie same metody psychomanipulacji stosują darbyści [którzy zresztą niezbyt poważają "wolnych", też zarzucając im samowolę itp].
To ty stosujesz tutaj na forum psychomanipulację przedstawiając fałszywie różne grupy chrześcijan i stawiając siebie ponad wszystkimi jako sędzia i wszystkowiedzący. A tak na prawdę to nie wiesz na czym polega wiara chrześcijańska.
Otóż uświadom sobie, że Twoje poglądy, zaczerpnięte z XIX-wiecznej Anglii nie są niczym szczególnym, lecz stanowią jedynie wariację na temat chrześcijaństwa.
Uświadom sobie, że twoje wariancje na temat protestantyzmu są twoimi fantazjami mającymi zapełnić pustkę spowodowaną brakiem oparcia w zborze; nie da się żyć poza społecznością zboru, radzę ci poszukać społeczności wierzących. Znam wielu takich motylków, którzy latają z kwiatka na kwiatek i nigdzie nie mogą znaleźć swojego miejsca, wszędzie im coś nie pasuje, ich sposobem na życie to ciągła krytyka wierzących.
Historycznie i biblijnie nie mają żadnej przewagi nad wieloma innymi sposobami interpretacji Pisma.
Fantazjujesz, nie znasz Pisma i dlatego tak piszesz. Wiara nie polega na interpretacji Pisma, ale na przyjęciu objawionego Słowa Bożego takim jakim jest.
Jeżeli zarzucasz samowolę mi, to zapewniam Cię, że Ty stosujesz taką samą samowolę, bo z religijnej półki wybrałeś wg własnego widzimisię produkt z XIX wieku i go promujesz.
Twoje zapewnienia nie mają mocy i autorytetu, wiara to nie towar w supermarkecie, a zbór to nie punkt handlowy, najpierw musisz uwierzyć Panu Jezusowi, a nie poszukiwać religii i interpretacji, wiara to nie interpretacja Pisma, ale osobiste zaufanie Bogu, Panu Jezusowi. Poszukując religijnej grupy, która by ci się podobała nie znajdziesz wiary i Pana Jezusa.
Zarzucasz mi też subiektywizm, co również jest nieporozumieniem, jeśli wychodzi z ust kogoś, kto z tysięcy wersji chrześcijaństwa wybrał sobie akurat tę XIX-wieczną, pochodzącą z Wielkiej Brytanii.
I to jest właśnie twój subiektywizm, twoje spojrzenie na wiarę chrześcijańską to półka w supermarkecie religii, w której przebierasz wśród tysięcy towarów religijnych. Pokazałeś dokładnie swój subiektywizm :)
To Ty jesteś skrajnie subiektywny, bo jak w sklepie z zabawkami wybrałeś sobie, nie wiedzieć czemu, jakiś zestaw doktryn.
Kolejny przykład twojego subiektywizmu i niezrozumienia czym jest wiara chrześcijańska, kolejny raz pojawia sie twój handlowy schemat myślenia. Ty nie wiesz czemu wierzę, a ja wiem komu uwierzyłem i jak mówią słowa jednej z pieśni chrześcijańskich " i nikt z Chrystusem mnie nie rozłączy" :) .
Wiara to nie zestaw doktryn.

Wybrałeś, bo subiektywnie wydaje Ci się, że akurat to jest prawda, gdyż zbiegło się z Twoim rozumieniem Biblii. Innemu będzie pasował luteranizm, kalwinizm, campbellizm itp., oczywiście w rozmaitych mutacjach. Nie ma żadnego dowodu na wyższość Twoich doktryn nad doktrynami luterańskimi, kalwińskimi, darbystycznymi itp.
Nic o mnie nie wiesz i piszesz według swojego handlowego wyobrażenia o mnie fałszywe tezy. Twoja retoryka zdradza, że obcy jest tobie sposób poznawania prawdy przez studium Słowa Bożego, piszesz o "dowodach" tak samo jak niewierzący lub ateiści. Wierzący ludzie nie zajmują się dowodami na temat swojej wiary, nie udowadniają nikomu że moje jest mojsze, ale głoszą Ewangelię zbawienia tym, którzy zechcą słuchać.
Protestantyzm z zasady jest samowolką i liberalizmem, gdyż powstał 1500 lat po narodzinach chrześcijaństwa, wymyślił sobie, że do wiary potrzebna jest wyłącznie Biblia, że dotychczasowe 1500 lat Kościoła to jeden wielki błąd, po czym rozwalił się na dziesiątki tysięcy odłamów stosownie do tego, co kto wymyślił na temat Biblii.
Nie rozumiesz protestantyzmu, myślisz o wierze jak katolicy w sposób instrumentalny, pragmatyczny. Czy widzisz w tym wszystkim Kościół i wiarę milionów zbawionych z wiary?
Konkludując, uważam, że Twoje zarzuty wobec mnie są wyjątkowo nieuczciwe, ponieważ sam uprawiasz samowolkę, nie licząc się w żaden sposób z historią chrześcijaństwa, wybierając sobie doktryny XIX-wiecznego odłamu jako sposób interpretacji Biblii i na dodatek zarzucając inaczej myślącym subiektywizm i samowolę.
Konkludując; twoje nieuczciwe zarzuty były pierwsze, a moje tezy są prostym wnioskiem z twoich wystąpień na tym forum, nie dysponujesz żadnym merytorycznym argumentem w swoich wystąpieniach poza swoją "handlową" teorią protestantyzmu. Nie znasz historii chrześcijaństwa, bo znawca by takich głupot nie pisał.

Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
biblijny
Kontaktowanie:

Postautor: biblijny » 18 gru 2017, 15:34

emwu pisze:Protestantyzm z zasady jest samowolką i liberalizmem, gdyż powstał 1500 lat po narodzinach chrześcijaństwa, wymyślił sobie, że do wiary potrzebna jest wyłącznie Biblia, że dotychczasowe 1500 lat Kościoła to jeden wielki błąd, po czym rozwalił się na dziesiątki tysięcy odłamów stosownie do tego, co kto wymyślił na temat Biblii.

Nie wiem, o czym mówisz. Chrześcijaństwo dzieli się na dwa odłamy: fundamentalizm, do którego ja należę, oraz liberalizm, w którym zawierają się takie odłamy jak katolicy, starokatolicy, mariawici, katolicy narodowi, prawosławni, luteranie, kalwini, adwentyści i wielu innych.

Najlepszym argumentem, że stanowisko, które reprezentujesz, jest błędne, jest to, że jako liberałowie rozwaliliście się na dziesiątki tysięcy odłamów, stosownie do tego, co kto wymyślił na temat Biblii i tradycji. Nie potraficie się dogadać w najprostszych kwestiach, np. w kwestii dogmatu o nieomylności papieża, niepokalanego poczęcia Maryi czy jej wniebowzięcia, a także kapłaństwa kobiet, czy w ogóle istnienia sakramentu kapłaństwa (!). Jak możesz twierdzić, że nurt, do którego przynależysz, jest prawdziwy, skoro jest tak chaotyczny doktrynalnie?

Szkoła Biblijna "Hosanna":
www.j1213.org
Awatar użytkownika
Filip
wyznanie: Prezbiterianizm
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 18 gru 2017, 17:45

Nie wiem, o czym mówisz. Chrześcijaństwo dzieli się na dwa odłamy: fundamentalizm, do którego ja należę, oraz liberalizm, w którym zawierają się takie odłamy jak katolicy, starokatolicy, mariawici, katolicy narodowi, prawosławni, luteranie, kalwini, adwentyści i wielu innych.

Widzę, że się nie patyczkujesz i nie zawracasz sobie zbytnio głowy tym, co słowa "fundamentalizm" i "liberalizm" oznaczają, tylko nadajesz im własne znaczenia.

Najlepszym argumentem, że stanowisko, które reprezentujesz, jest błędne, jest to, że jako liberałowie rozwaliliście się na dziesiątki tysięcy odłamów, stosownie do tego, co kto wymyślił na temat Biblii i tradycji. Nie potraficie się dogadać w najprostszych kwestiach, np. w kwestii dogmatu o nieomylności papieża, niepokalanego poczęcia Maryi czy jej wniebowzięcia, a także kapłaństwa kobiet, czy w ogóle istnienia sakramentu kapłaństwa (!). Jak możesz twierdzić, że nurt, do którego przynależysz, jest prawdziwy, skoro jest tak chaotyczny doktrynalnie?

To w gruncie rzeczy bardzo wygodny sposób na odsunięcie problemu podziałów w chrześcijaństwie. Zdefiniować wszystkich myślących inaczej od Ciebie jako "liberałów" i oskarżyć ich o dzielenie się na wiele nurtów. Tylko chrześcijaństwo braterskie, względnie wolni chrześcijanie też są jednym z tych nurtów, który powstał w XIX wieku w wyniku oddzielenia się od anglikanów ze względu na – jakżeby inaczej - odmienne rozumienie Biblii (mówiąc Twoim językiem: "stosownie do tego co wymyśliliscie na temat Biblii").

"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
polk
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: polk » 18 gru 2017, 18:18

Biblijny, niezły brak pokory. Sam definiujesz takie pojecia jak fundamentalizm i liberalizm po swojemu bez żadnego obiektywnego spojrzenia. No ale jesli twój stan wiedzy na temat podstawowych pojęć jest taki sam jak na temat biblii to nie ma sie co dziwić. Chłopaku ucz się! Wiedza nie boli. Nie przyjmuj tego personalnie, po prostu: do nauki, bo braki, oj braki.
Powiedzmy to wprost należysz do Kościoła założonego przez Darbyego.

"Nic bardziej nie przeszkadza w badaniu prawdy niż wcześniejsza zgoda na częściową prawdę"Jakub Arminiusz
Awatar użytkownika
biblijny
Kontaktowanie:

Postautor: biblijny » 18 gru 2017, 20:17

Filip pisze:

Widzę, że się nie patyczkujesz i nie zawracasz sobie zbytnio głowy tym, co słowa "fundamentalizm" i "liberalizm" oznaczają, tylko nadajesz im własne znaczenia.

Powyższe zdanie to ironia. Zwolennicy papieża rzymskiego uszyli jeden worek, wrzucając do niego wszystkich, którzy do nich nie należą. Następnie wskazują na nich palcem i mówią: patrzcie, nie jesteście prawdziwa religią, ponieważ jesteście podzieleni.

Dlaczego wiec ja nie mam prawa swojego wyznania nazwać prawdziwym, a dla wszystkich innych wymyślić jakiejś zbiorczej nazwy, aby potem z przekąsem twierdzić: o jacy oni podzieleni.

Użycie nazw "fundamentalizm" i "liberalizm" jest przypadkowe. Równie dobrze można by wymyślić "centryzm" i "peryferyzm" albo "iksizm" i "ygrekizm". Chodziło mi tylko o obnażenie manipulacji.

Szkoła Biblijna "Hosanna":
www.j1213.org
Awatar użytkownika
Filip
wyznanie: Prezbiterianizm
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 18 gru 2017, 20:28

Wybacz, nie zrozumiałem ironii. :)

"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
KAAN
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 20 gru 2017, 10:03

polk pisze:...Powiedzmy to wprost należysz do Kościoła założonego przez Darbyego.
Oj nie znasz historii :)

Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
polk
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: polk » 20 gru 2017, 14:40

A więc: "Darbyści należą do Ruchu Wolnych Chrześcijan. Kościół Darbystów, założony przez Johna Darby. Sami darbyści użwają różnych nazw w tym Kościół Wolnych Chrześcijan, Kościół Braterski. Kościół Darbystów powstał w Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie XIX w. Jako początek ruchu "braci" przyjmuje się rok 1830, kiedy to w Dublinie rozpoczęto zgromadzać się na regularne nabożeństwa. Od roku 1832 "bracia" zgromadzali się także w mieście Plymouth i od nazwy tego miasta "braci" nazywa się także "braćmi plymuckimi". Czołowi "bracia" pierwszego okresu to między innymi : John Darby (założyciel), John Bellett, William James Stokes, i Georg Müller"

Nie ma w tym nic złego, że należycie do Kościoła Darbyego. Nie ładnie jednak, że próbujecie zafałszować historię.

"Nic bardziej nie przeszkadza w badaniu prawdy niż wcześniejsza zgoda na częściową prawdę"Jakub Arminiusz
Awatar użytkownika
KAAN
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 21 gru 2017, 14:45

polk pisze:A więc: "Darbyści należą do Ruchu Wolnych Chrześcijan. Kościół Darbystów, założony przez Johna Darby. Sami darbyści użwają różnych nazw w tym Kościół Wolnych Chrześcijan, Kościół Braterski. Kościół Darbystów powstał w Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie XIX w. Jako początek ruchu "braci" przyjmuje się rok 1830, kiedy to w Dublinie rozpoczęto zgromadzać się na regularne nabożeństwa. Od roku 1832 "bracia" zgromadzali się także w mieście Plymouth i od nazwy tego miasta "braci" nazywa się także "braćmi plymuckimi". Czołowi "bracia" pierwszego okresu to między innymi : John Darby (założyciel), John Bellett, William James Stokes, i Georg Müller"

Nie ma w tym nic złego, że należycie do Kościoła Darbyego. Nie ładnie jednak, że próbujecie zafałszować historię.
Masz złe informacje, ktoś niedouczony to napisał a ty powtarzasz. Darby oddzielił się od braci Plymuckich i był prekursorem oddzielnego nurtu braterskiego zwanego "braćmi zamkniętymi" w odróżnieniu do "braci otwartych" których reprezentantem w Polsce jest KWCh.

Wróć do „Hyde Park”