Protestanci prześladowali katolików (i nie tylko)!

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
juliusz2017
Posty: 41
Rejestracja: 09 wrz 2017, 19:43
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Protestanci prześladowali katolików (i nie tylko)!

Postautor: juliusz2017 » 21 lis 2017, 17:30

Na przestrzeni wieków protestanci dopuszczali się strasznych rzeczy względem katolików, choć ich ofiarą padali też Żydzi.
Trzeba w tym miejscu dodać, że w późniejszym okresie inkwizycję zorganizowano w państwach protestanckich, a także w Anglii po oderwaniu się od Kościoła katolickiego. Spośród 300 tysięcy spalonych na stosie czarownic 200 tysięcy stanowią ofiary inkwizycji protestanckiej, zaś 70 tysięcy inkwizycji anglikańskiej. Inkwizycja katolicka najczęściej stosowała pokuty kościelne, zaś wyroków śmierci wydawała stosunkowo niewiele i w dodatku nie wszystkie były wykonywane. Np. w całym okresie działania inkwizycji w Hiszpanii wydano 3 – 5 tys. wyroków śmierci (dokładnymi danymi nie dysponujemy), przy czym nie wiadomo ile z nich wykonano naprawdę

“Historia systemu sterowania społecznego Kościoła katolickiego” J. Kossecki str. 54
Katolicy byli prześladowani, czyli m.in dyskryminowani prawnie, okradani i mordowani przez podobno biblijnych chrześcijan, czyli protestantów.
Jak pisze Paweł Lisicki w książce “Luter. Ciemna strona rewolucji” na stronie 200:
Od 1522 roku klasztory się rozwiązuje, mnichów zmusza do opuszczenia własnych domów, a dobra likwidowanych zakonów religijnych przechodzą w ręce książąt, którzy opowiedzieli się za reformą. Śmiało można uznać, że był to największy akt hipokryzji w dziejach Europy. Nigdy jeszcze nie udało się w imię tak świętego i szlachetnego celu doprowadzić do rabunku i złodziejstwa na tak masową skalę. Dopiero komuniści okazali się bardziej skuteczni, komuniści, którzy w imię ludu okradali wszystkich
.
O prześladowani katolików w Anglii i Irlandii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Cath ... ed_Kingdom
Podobno dla was jedynie Biblia, w tym N.T. jest najważniejszym autorytetem, to się pytam: gdzie on nakazuje, aby okradać i mordować bliznich?
Polecam, abyście się też zapoznali z faktami dobrze udokumentowanymi, jak już u swych początków protestanci różnych odłamów, w sposób rażący sprzeciwiali się nauce Pana Jezusa w kwestii m.in. miłosierdzia: http://www.catholicapologetics.info/apo ... protin.htm
Dla mnie to był :O :O :O
Słyszałem, że protestanci dopuszczali się pewnych nadużyć względem katolików, ale o takiej skali prześladowań - nie. Również palenie kobiet podejrzanych o czary dominowało w krajach protestanckich: https://en.wikipedia.org/wiki/Witch-hunt
Krytykujecie KK za jego rzeczywiste i urojone zbrodnie, a przecież sami protestanci dopuszczali się strasznych zbrodni! Gdzie ta wasza wierność Biblii?
Czy wiecie, jak wiele pogardy, wręcz nienawiści, której nie mogliby się powstydzić naziści, miał do Żydów Luter - twórcą protestantyzmu:
Traktat O Żydach i ich kłamstwach zawiera także konkretne postulaty rozprawy z Żydami, streszczające się w siedmiu punktach :

„podpalać ich synagogi i szkoły, a co nie da się spalić, na to narzucić ziemi i przysypać, żeby żaden człowiek nie oglądał po wieki ani kamienia, ani szlaki” (daß man ihre Synagoga oder Schule mit Feur anstecke, und was nicht verbrennen will, mit Erden uberhäufe und beschütte, daß kein Mensch ein Stein oder Schlacke davon sehe ewiglich)
„niszczyć też i burzyć ich domy” (daß man auch ihre Häuser desgleichen zebreche und zerstöre)
„zabierać im wszystkie ich modlitewniki i Talmudy” (daß man ihnen nehme alle ihre Betbüchlin und Talmudisten)
„na przyszłość ich rabinom pod karą śmierci zabronić nauczania” (daß man ihren Rabbinnen bei Leib und Leben verbiete, hinfurt zu lehren)
„całkowicie odebrać żydom prawo do glejtów ochronnych” (daß man den Jüden das Geleit und Straße ganz und gar aufhebe)
„zakazać im lichwy […] oraz skonfiskować wszelką gotówkę, klejnoty, złoto i srebro” (daß man ihnen den Wucher verbiete […] und nehme ihnen alle Baarschaft und Kleinod an Silber und Gold, und lege es beseit zu verwahren)
„zmusić do zarabiania na chleb w pocie czoła” (daß man […] lasse sie ihr Brod verdienen im Schweiß der Nasen).
https://pl.wikipedia.org/wiki/O_%C5%BBy ... 82amstwach
Co z tego, że Luter znał się na Biblii - nie uchroniło go to od antysemityzmu, a być może nawet zachęciło do nawoływania do palenia czarownic, gdy opierał na wersecie z Księgi Wyjścia (22,17 lub 22,18 w zależności od przekładu). Gdzie jednak w tym wszystkim Jezusowe miłosierdzie? Podobno Kościoły anglikańskie zaliczają Lutra do grona .... świętych :eek: Chroń mnie Boże od takich świętych.
Historia i współczesność protestantyzmu pokazuje mi, że sama znajomość Biblii ( sola scriptura) czy sama wiara ( sola fide)nie czyni człowieka miłosiernym i zdolnym do naśladowania Jezusa; nie uwalnia (niestety) od różnych uprzedzeń czy stereotypów , które prowadziły do prześladowań inaczej wierzących ludzi, w tym katolików.


juliusz2017
Posty: 41
Rejestracja: 09 wrz 2017, 19:43
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestanci prześladowali katolików (i nie tylko)!

Postautor: juliusz2017 » 21 lis 2017, 17:58

Efendi pisze:
juliusz2017 pisze:Podobno Kościoły anglikańskie zaliczają Lutra do grona .... świętych :eek:

No i co? Anglikanie to tacy protestanci jak starokatolicy sa katolikamim ;) Anglikanie nawet protestantow przesladowali bo to byl ruch polityczny. Zreszta przy okazji tematu wspomnij o tym jak katolicy przesladowali protestantow :) ze o krucjatach nie wspomne w ktorych mordowali muzulmanow i zydow


Watek dot. prześladowań, jakich się dopuszczali protestanci względem katolików, jaki i innych wyznań czy religii np. judaizm. Kościoły protestanckie w Niemczech udzieliły ogromnego poparcia antysemickiej polityce Hitlera i jego partii. Czym się kierowały, skoro podobno dla nich jedynie Pismo Święte jest samowystarczalnym źródłem wiary chrześcijańskiej, a w konsekwencji – jedynym autorytetem Kościoła rozstrzygającym w kwestiach wiary i praktyki. Gdzie więc ci protestanci znalezli uzasadnienie w Biblii dla; najpierw dyskryminacji, a potem eksterminacji Żydów? Czym była wtedy dla nich w praktyce zasada sola fide? Okazuje się, że sama wiara nie wystarcza - trzeba też miłować, aby być godnym nazwy: uczeń Jezusa. Dla mnie protestantyzm się skompromitował ....Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości