Czy baptyści są zasiedziali?

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: MMW » 19 lis 2017, 17:06

Nie sposób rzetelnie odpowiedzieć na tak postawiony problem. Można tylko rozmawiać o subiektywnych wrażeniach.

Na pewno ogólnie krucho jest z ewangelizacją w Warszawie - tylko raz, na przestrzeni kilkunastu lat, trafiłem na chrześcijańską akcję ewangelizacyjną [w te wakacje namiot pod Pałacem Kultury, jakieś ewangelizacyjne przedstawienie]. Poza tym jedynie ŚJ, mormoni i raz bardzo namolny, katolicki neokatechumenat [tak "ewangelizowali", że ludzie uciekali z Parku Żeromskiego].

Moje obserwacje też nie mają charakteru naukowego, ale rzadkość akcji ewangelizacyjnych, na jakie trafiłem, daje do myślenia.

Większość zborów wygląda podobnie: kółko dobrze znających się ludzi, skupienie na sprawach wewnętrznych, wojenki itp.

Jestem ciekawy, jak wyszedł Festiwal Nadziei.


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: Justyna » 19 lis 2017, 19:14

Wiem , że Kościół Mocy jest bardzo aktywny . Ciągle organizuje coś na ulicy: https://www.youtube.com/watch?v=ujRYkq5Zu3U


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: Justyna » 19 lis 2017, 19:29

Kościół Mocy jest niestety zwiedzeniem. Jest to kościół niejakiego Artura Cerońskiego w którym na porządku dziennym są ewangelia sukcesu oraz neo-charyzmatyczne praktyki znane z toronto blessing itp[/quote]

Oni to samo twierdzą o baptystach. Uwalniają od duchów baptystyczno-zielonoświątkowych: https://www.youtube.com/watch?v=_pF-kOE9pwk


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: kontousunięte1 » 19 lis 2017, 19:36

Oni to samo twierdzą o baptystach.

Mówić sobie mogą. Ale wystarczy na nich popatrzeć :roll: (o posłuchaniu nie mówię, bo przez moje uszy taki coś nie przechodzi),...toż to cyrk na kiju.
Nie znam bardziej zrównoważonych i konserwatywnych społeczności niż baptyści.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: kontousunięte1 » 19 lis 2017, 19:51

Wolnych nie znam, u nas nie ma. Tak, masz rację, KECH to tak równo z baptystami (u nas).


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: Justyna » 19 lis 2017, 20:15

Najbardziej konserwatywni są darbyści : zbór chrześcijan


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: MMW » 19 lis 2017, 20:21

7 lat byłem u darbystów [Stowarzyszenie Zborów Chrześcijan w RP] i zdecydowanie są najbardziej konserwatywni. Potem wolni [Kościół Wolnych Chrześcijan w RP]. Reszta jest już tak zmieszana, rozwodniona i zamerykanizowana, że trudno porównać - zależy od zboru i osoby.


Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: biblijny » 19 lis 2017, 20:57

Problem przedstawiony w tym wątku, czyli "zasiedzenie" dotyczy całej rodziny zborów ewangelicznych w Polsce. Niechęć do zwiastowania ewangelii na masową skalę, coraz bardziej powierzchowne nauczanie - to oznaka przede wszystkim braku charyzmatów Ducha Świętego wśród braci usługujących. Nie umiem jednak wskazać przyczyny. Być może jedną z nich jest to, że kościoły ewangeliczne przez kilkadziesiąt lat były prowadzone na postronku władz państwowych. A jak wiemy Duch Święty nie lubi konkurencji i delikatnie ustępuje miejsca innym duchom, jeśli takie są preferencje danej wspólnoty.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: kontousunięte1 » 19 lis 2017, 21:04

Być może jedną z nich jest to, że kościoły ewangeliczne przez kilkadziesiąt lat były prowadzone na postronku władz państwowych. A jak wiemy Duch Święty nie lubi konkurencji i delikatnie ustępuje miejsca innym duchom, jeśli takie są preferencje danej wspólnoty

To dość poważne oskarżenie.
A także sugestia, że Duch Święty jest ograniczony, skrępowany, nieudolny, a byle władza świecka może Go pokonać.
A może to te charyzmaty :oops: które nijak mają się do tych opisanych w Dz.Ap. odciągają ludzi i zniechęcają do angażowania się w jakąkolwiek działalność.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: MMW » 19 lis 2017, 21:07

biblijny pisze:Być może jedną z nich jest to, że kościoły ewangeliczne przez kilkadziesiąt lat były prowadzone na postronku władz państwowych. A jak wiemy Duch Święty nie lubi konkurencji i delikatnie ustępuje miejsca innym duchom, jeśli takie są preferencje danej wspólnoty.


Nie sądzę. W Europie Zachodniej było i jest więcej zarówno swobody, jak i protestantyzmu, a laicyzacja jest daleko bardziej posunięta. Za to w Polsce zbory starające się być [przynajmniej zewnętrznie] jak najbliżej wymogów biblijnych, czyli braterskie [darbyści, wolni] są jednymi z najmniej licznych. Za to ŚJ, nie mający z chrześcijaństwem nic wspólnego, jest ponad 100 tys., o katolikach nie wspominając.


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: Justyna » 19 lis 2017, 21:36

MMW pisze:7 lat byłem u darbystów [Stowarzyszenie Zborów Chrześcijan w RP] i zdecydowanie są najbardziej konserwatywni. Potem wolni [Kościół Wolnych Chrześcijan w RP]. Reszta jest już tak zmieszana, rozwodniona i zamerykanizowana, że trudno porównać - zależy od zboru i osoby.


Czy to prawda, że darbyści nie używają instrumentów na zgromadzeniach, a na innych spotkaniach już tak.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy baptyści są zasiedziali?

Postautor: MMW » 19 lis 2017, 21:40

Justyna pisze:Czy to prawda, że darbyści nie używają instrumentów na zgromadzeniach, a na innych spotkaniach już tak.


Tak, na niedzielnej pamiątce instrumentów się nie używa. Za to w przypadku np. spotkań ewangelizacyjnych są używane.



Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości