Diakoni i Łamanie Chleba

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Diakoni i Łamanie Chleba

Postautor: polk » 23 sie 2017, 12:01

Czy w waszych kościołach diakoni mogą łamać chleb (inaczej mówiąc prowadzić Wieczerzę Pańską)?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
wuka2
Posty: 86
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:10
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Diakoni i Łamanie Chleba

Postautor: wuka2 » 23 sie 2017, 15:47

U mnie mówi się Starsi. Tak, prowadzą Wieczerzę.
Kogo nazywasz diakonem?
Tzn. dopytuję, bo zabrzmiało, jakoby "diakon" miał jakieś specjalne święcenia, czy coś w tym stylu.


Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni i Łamanie Chleba

Postautor: biblijny » 31 sie 2017, 22:05

polk pisze:Czy w waszych kościołach diakoni mogą łamać chleb (inaczej mówiąc prowadzić Wieczerzę Pańską)?


Przewodniczyć pamiątce Wieczerzy Pańskiej może każdy mężczyzna, dający dobre świadectwo życia, bez względu na to, czy pełni w zgromadzeniu funkcję starszego lub diakona.

wuka2 pisze:U mnie mówi się Starsi. Tak, prowadzą Wieczerzę.
Kogo nazywasz diakonem?
Tzn. dopytuję, bo zabrzmiało, jakoby "diakon" miał jakieś specjalne święcenia, czy coś w tym stylu.


Starsi i diakoni to nie są synonimy. Biblia wyróżnia dwa urzędy w z gromadzeniu chrześcijan:
1. Starsi, po grecku "presbiteroi", zwani czasami prezbiterami. W niektórych miejscach Pisma te same osoby są nazywane również "episkopoi", czyli biskupami, co po grecku znaczy "strażnik, nadzorca".
2. Pomocnicy, zwani czasem diakonami.

Starsi są odpowiedzialni zasadniczo za sprawy wiary, diakoni za sprawy gospodarcze zboru, co nie wyklucza, że i oni mogą głosić Słowo Boże.

Ani starsi, ani diakoni nie mają żadnych święceń, ponieważ w zgromadzeniu chrześcijan nie ma kapłanow. Są oni powoływani do służby przez Boga za sprawą Ducha Świętego. Zbór powołanie to rozpoznaje i wprowadza ich do służby. Czasami wprowadzenie do służby nazywane jest ordynacją.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni i Łamanie Chleba

Postautor: biblijny » 31 sie 2017, 22:09

Warto zapoznać się z kluczowym fragmentem Pisma, który mówi o starszych=biskupach oraz diakonach:

(1) Prawdziwa to mowa: Kto o biskupstwo się ubiega, pięknej pracy pragnie. (2) Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel, (3) nie oddający się pijaństwu, nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie chciwy na grosz, (4) który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, (5) bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży? (6) Nie może to być dopiero co nawrócony, gdyż mógłby wzbić się w pychę i popaść w potępienie diabelskie. (7) A powinien też cieszyć się dobrym imieniem u tych, którzy do nas nie należą, aby nie narazić się na zarzuty i nie popaść w sidła diabelskie. (8) Również diakoni mają być uczciwi, nie dwulicowi, nie nałogowi pijacy, nie chciwi brudnego zysku, (9) zachowujący tajemnicę wiary wraz z czystym sumieniem. (10) Niech oni najpierw odbędą próbę, a potem, jeśli się okaże, że są nienaganni, niech przystąpią do pełnienia służby. (11) Podobnie kobiety: powinny być poważne, nie przewrotne, trzeźwe, wierne we wszystkim. (12) Diakoni niech będą mężami jednej żony, mężami, którzy potrafią dobrze kierować dziećmi i domami swoimi. (13) Bo ci, którzy dobrze służbę pełnili, zyskują sobie wysokie stanowisko i prawo występowania w sprawie wiary, która jest w Chrystusie Jezusie. (14) Piszę do ciebie w nadziei, że rychło przyjdę do ciebie; (15) gdyby jednak przyjście moje się odwlokło, to masz wiedzieć, jak należy postępować w domu Bożym, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podwaliną prawdy. (16) Bo bezsprzecznie wielka jest tajemnica pobożności: Ten, który objawił się w ciele, został usprawiedliwiony w duchu, ukazał się aniołom, był zwiastowany między poganami, uwierzono w niego na świecie, wzięty został w górę do chwały.


Jest to 3 rozdział 1 Listu do Tymoteusza.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Diakoni i Łamanie Chleba

Postautor: magda » 01 wrz 2017, 13:37

Biskup to nie tylko starszy ale jest starszym tylko nie każdy starszy jest biskupem , w kosciele zielonoświątkowym jest cś takiego jak pastor pomocniczy słyszę to na nabożeństwach ale nie zapytałam nigdy czy to oznacza diakona czy jakiejs nizszej rangi pastora.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni i Łamanie Chleba

Postautor: biblijny » 02 wrz 2017, 20:35

magda pisze: nie każdy starszy jest biskupem , w kosciele zielonoświątkowym jest cś takiego jak pastor pomocniczy słyszę to na nabożeństwach ale nie zapytałam nigdy czy to oznacza diakona czy jakiejs nizszej rangi pastora.


Mylisz się. W Biblii każdy starszy jest biskupem. Wynika to na przykład z 20 rozdziału Dziejów Apostolskich, gdzie Apostoł Paweł używa tytułu starszy i biskup zamiennie. Hierarchia kościelna polegająca na rozdzieleniu urzędu prezbitera i biskupa jest wynikiem pozabiblijnej tradycji.

W Kościele zielonoświątkowym, na który się powołujesz, rozdzielenie urzędu prezbitera i biskupa nastąpiło za czasów prezbitera naczelnego, Mieczysława Czajko. Wcześniej takiego rozdzielenie nie było. Jak już wspomniałem, jest to tradycja pozabiblijna.

Pastor pomocniczy, a także pastor to również pozabiblijne posługi, wprowadzające do zborów niepotrzebne komplikacje i brak przejrzystości. Czego wymagać od starszych, wiemy na przykład na podstawie I Listu do Tymoteusza i Listu do Tytusa. Czego wymagać od pastora pomocniczego? Nie wiadomo, ponieważ w Biblii taki urząd nie występuje.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Diakoni i Łamanie Chleba

Postautor: magda » 05 wrz 2017, 21:09

A zapytam sie o to jak u nich bedę na razie latam do Baptystów tak mam ze jak brzydka pogoda to chodze gdzie blizej.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości