Free Presbyterian Church of Scotland

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
KamilPawelak
Posty: 71
Rejestracja: 10 lip 2017, 09:06
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: www.droga.milejewo.eu
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Free Presbyterian Church of Scotland

Postautor: KamilPawelak » 28 lip 2017, 14:20

Bardzo misyjny widzę jest, jak na tak mały kalwinistyczny kościółek. Ciekawą ma też - bardzo purytańską formę zgromadzeń i regulamin. Mam kontakt z ich pastorem jednym Donaldem i fajnie się z nim dyskutuje. :) Bardzo konserwatywni są. Tak umieściłem, jako ciekawostkę eklezjologiczną.


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Free Presbyterian Church of Scotland

Postautor: Riddick » 28 lip 2017, 21:25

Efendi pisze:
KamilPawelak pisze:A co tam z nimi :)?

Mają na czele kościoła Arcybiskupa a w zborach wieszają ikony ;) A zbor centralny w stolicy Gruzji nosi miano zboru katedralnego ;) Wiec dosc nietypowo jak na baptystow

Ha, nawet po odejściu od Cerkwi nie mogą sie powstrzymać od nawiązywania do niej c:


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Free Presbyterian Church of Scotland

Postautor: Filip » 28 lip 2017, 21:29

Konserwatywny prezbiterianizm w Szkocji nie kończy się na FPCS. Oprócz nich istnieje trochę większy Free Church of Sotland (FCS) oraz od 2000 roku Free Church of Scotland (Continuing), który powstał w wyniku pewnej kontrowersji w FCS. Poza tym niektóre zbory w Kościele Szkocji wciąż pozostają stosunkowo konserwatywne pomimo, że reszta denominacji jest bardzo progresywna.

Wiadomo że w krajach gdzie istnieją koscioly krajowe jak np. w Szkocji kosciol prezbiterianski istnieja tez ich mniejsze, neizalezne odpowiedniki.


Wyjątkiem jest Anglia :) Kościół Anglii jakimś cudem wciąż jednoczy pod swoimi skrzydłami ewangelikałów, anglo-katolików i liberałów. Oczywiście są tu też rozmaite niezależne kościoły, ale nie są one "odpowiednikiem" Kościoła Anglii.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości