Pastorki

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pastorki

Postautor: Michał » 05 lis 2016, 19:16

Wszyscy jadą po tym KERze, podczas gdy to był jeden jedyny przypadek ordynacji kobiety chyba dzięki usuniętej już luce w prawie kościelnym (jak ktoś wie lepiej to niech mnie poprawi), a ta pastorka wyjechała już z Polski i pracuje w Czechach.
W KEA nie ma póki co pastorek, są panie diakon. W zasadzie można dyskutować czy to nie są takie de facto pastorki - mogą prowadzić nabożeństwo, wygłaszać kazanie, nie mogą jedynie sprawować sakramentów. Inna sprawa, że nabożeństwa prowadzone przez diakonisy należą raczej do rzadkości, chyba że w jakichś filiałach.
Nie wiem jak jest w KEM. Sprzed paru lat pamiętam na portalach typu natemat wywiady z taką sympatyczną ładną panią, polską metodystyczną diakon. Przez dziennikarzy była prezentowana też jako taka w zasadzie pastorka.

Na dwoje babka wróżyła. Z tego co widzę, ordynacja kobiet cieszy się dość sporym poparciem wśród znanych mi wiernych i sympatyków KEA. Z drugiej jednak regulacji takiej kilkukrotnie nie udało się przepchnąć na synodzie. W KER było to możliwe, ale jednak tamta ordynacja wywołała burzę. Można się zastanawiać, czy praktyka funkcjonowania diakonis w kościołach ewangelickich nie jest wprowadzaniem pastorek bocznymi drzwiami.

Ale niektórzy to a bardzo idą w narrację "bo to są te złe liberalne ewangeliki, a my to konserwatywna solaskripturowa sól ziemi".
Co to, nie ma w kościołach ewangelikalnych nauczania przez kobiety?
Czasem na stronach internetowych prezentuje się pastora z żoną jako "parę pastorską" co też może być dwuznacznie odebrane.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pastorki

Postautor: biblijny » 05 lis 2016, 19:38

michno pisze:Jakie są argumety za tym, aby kobiety nie mogły prowadzić nabożeństw, głosić kazań i udzielać sakramentów. Protestanci są dumni z sola scriptura, z odrzucenia Tradycji. A czy właśnie niedopuszczanie kobiet do "pastorowania" nie jest po prostu zwykłą tradycją?

Wydaję mi się, że kryje się za tym strach przed liberalizacją. Że tuż za plecami pastorek stoi adopcja dzieci przez pary homoseksualne, wyludnianie zborów i wszystko co najgorsze ze "zgniłego Zachodu". A w konsekwencji "upadek cywilizacji białego człowieka".

Ale też zapewne zwolennicy, jak i przeciwnicy pastorek dysponują odpowiednimi cytatami z Pisma.

W skrócie: pastorki - czemu nie?


Nie ma żadnych przeszkód, aby kobieta została pastorem, arcybiskupem, superintendentem czy nawet papieżem. Pismo Święte takich posług w Kościele nie przewiduje, a jakie kto funkcje ustanawia w swoich prywatnych stowarzyszeniach, to jego sprawa.

Natomiast, jeśli chodzi o zgromadzenie chrześcijan - zbór Pańskie - to przewidziane są dwa urzędy:
1. starsi, zwani również prezbiterami, biskupami, opiekunami.
2. pomocnicy, zwani czasem diakonami.

Kto może tego rodzaju posługi pełnić, ściśle opisuje Słowo Boże, np. w 3 rozdziale 1 Listu do Tymoteusza:

(1) Prawdziwa to mowa: Kto o biskupstwo się ubiega, pięknej pracy pragnie. (2) Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel, (3) nie oddający się pijaństwu, nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie chciwy na grosz, (4) który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, (5) bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży? (6) Nie może to być dopiero co nawrócony, gdyż mógłby wzbić się w pychę i popaść w potępienie diabelskie. (7) A powinien też cieszyć się dobrym imieniem u tych, którzy do nas nie należą, aby nie narazić się na zarzuty i nie popaść w sidła diabelskie. (8) Również diakoni mają być uczciwi, nie dwulicowi, nie nałogowi pijacy, nie chciwi brudnego zysku, (9) zachowujący tajemnicę wiary wraz z czystym sumieniem. (10) Niech oni najpierw odbędą próbę, a potem, jeśli się okaże, że są nienaganni, niech przystąpią do pełnienia służby. (11) Podobnie kobiety: powinny być poważne, nie przewrotne, trzeźwe, wierne we wszystkim. (12) Diakoni niech będą mężami jednej żony, mężami, którzy potrafią dobrze kierować dziećmi i domami swoimi. (13) Bo ci, którzy dobrze służbę pełnili, zyskują sobie wysokie stanowisko i prawo występowania w sprawie wiary, która jest w Chrystusie Jezusie


Zatem starsi, czyli biskupi, to mężczyźni, z uporządkowanym życiem rodzinnym, dochowujący wierności żonie, z dobrą opinią u pogan, zdolni do nauczania.
Diakonami, którzy pełnią posługę pomocniczą, np. opiekują się budynkiem zborowym, mogą być również kobiety.

Praktyka publicznego nauczania dostępna jest tylko dla mężczyzn, co wyraźnie wynika z Pisma. Stosowne fragmenty były cytowane przez przedmówców.
Jeśli chodzi o ustanowienia Pańskie, to zasadniczo praktykuje się dwa: chrzest i Pamiątkę Wieczerzy Pańskiej. Ponieważ siostry nie zabierają publicznie głosu, tym dwóm ustanowieniom przewodniczą mężczyźni.

Odstępstwo od Słowa Bożego może zatem polegać na:
1. ustanawianiu urzędów, które nie są przewidziane w Słowie Bożym, czyli tzw. klerykalizm.
2. ustanawianie na biblijnych urzędach osób, którym Słowo Boże nie pozwala takich urzędów sprawować, np. gdy diakonem zostaje pijak lub na starszego zboru powołuje się jedną z sióstr.

Obydwie wymienione powyżej praktyki są zgubne dla społeczności i niechybnie prowadzą do jej upośledzenia, a z czasem zaniku duchowego.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pastorki

Postautor: Michał » 05 lis 2016, 19:43

Efendi pisze:
marcin_ pisze:Paweł pisząc o konieczności nakrywania głów przez kobiety w trakcie zgromadzeń nie powołuje się na uwarunkowania kulturowe, ale właśnie na Boży porządek stworzenia.


Jesteście pewni, że chodzi o uwarunkowania kulturowe?

Dlatego kobieta powinna mieć na głowie oznakę uległości ze względu na aniołów. 1 Kor 11,10 (BW)

I tutaj Warszawska daje następujący odsyłacz:

ujrzeli synowie boży, że córki ludzkie były piękne. Wzięli więc sobie za żony te wszystkie, które sobie upatrzyli. (I Mojż 6,2)

Ciekawa interpretacja, prawda?

A co do "kontekstu kulturowego" to jestem coraz bardziej krytyczny wobec tego zwrotu-klucza. Dla mnie "kontekst kulturowy" to w przypadku NT trochę to samo, co w przypadku ST "symboliczne rozumienie: - takie podminowywanie dosłownego rozumienia Biblii.

O wiele ciekawsze jest moim zdaniem dociekanie co w Biblii jest nakazem/zakazem, a co tylko sugestią czy poradą (np. moim zdaniem Biblia nie zakazuje małżeństwa z niewierzącymi, choć zdecydowanie je odradza) i jak tu usytuować nakrywanie głowy przez kobiety.

O zmianach w KEA nie wiedziałem, bywałem tam ostatnio raz na parę miesięcy.
Ta metodystka o której pisałem to była właśnie z Ełku, Monika Zuber, znalazłem w necie.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pastorki

Postautor: Riddick » 05 lis 2016, 21:52

Jeżeli coś takiego przeszło w KEA, to jest to niesamowite, ale niestety w ten sposób, jeżeli to się potwierdzi, KEA jako KEA traci moją sympatię, bo wprowadzanie takich dziwactw uważam za przejaw czegoś niedobrego, toksycznego. Niestety problem polega na tym, przynajmniej tak mi się wydaje, że zaczęło przeważać "widzimisię" nad Słowem Bożym. Niestety i powiem to z przykrością, jestem niezmiernie ciekaw jak będą się na sądzie ostatecznym tłumaczyć wszyscy nowinkarze, którzy przedkładali swoje chcenia nad to, co zostało ustanowione przez Pana.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pastorki

Postautor: Samolub » 05 lis 2016, 23:04

A co kobiety myślą w temacie? Tylko bez wodolejstwa, ale szczerze =P


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pastorki

Postautor: n.ellie » 05 lis 2016, 23:36

Samolub pisze:A co kobiety myślą w temacie? Tylko bez wodolejstwa, ale szczerze =P


A co tu myśleć? Jest to niebiblijne i tyle.


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pastorki

Postautor: Samolub » 07 lis 2016, 04:51

No gdyby nie to wlasnie, że Biblia zakazuje to bym był zwolennikiem.

A parytety dla młodych Pastorów? =D jest tendencja do starzenia się pasterzy co też zniechęca do wspólnot jak jest to beton z lat 50-60-tych tylko


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pastorki

Postautor: Noemi » 07 lis 2016, 10:35

Samolub gdzie ty bywasz ze piszesz takie dyrdymaly?


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pastorki

Postautor: Samolub » 07 lis 2016, 17:50

Czego nie wiesz, pytaj


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
michno
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2015, 17:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pastorki

Postautor: michno » 18 lis 2016, 16:06

Dziękuję za cytaty i za owocną dyskusję. Mam jeszcze pytanie odnośnie tego cytatu:

Natomiast, jeśli chodzi o zgromadzenie chrześcijan - zbór Pańskie - to przewidziane są dwa urzędy:
1. starsi, zwani również prezbiterami, biskupami, opiekunami.
2. pomocnicy, zwani czasem diakonami.

Gdzie w Piśmie jest o owych urzędach, że takie (i tylko takie) zostają powołane?


Po mrokach światło.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pastorki

Postautor: Samolub » 18 lis 2016, 16:50

Nie tylko takie...
To są najważniejsze powołania w Zborze biblijnym

urzędy są troche inne
- biskup
- prezbiter (u nas Pastor)
- diakon
- starszy

nie mają związku z kapłaństwem, to jest kluczowe do zrozumienia funkcjonowania Zborow Bożych! Kapłanami są wierzący Nowo Narodzeni w tym Ci którzy pełnią tą posługę, te posługi mają być pełnione oprócz tego są inne posługi nie muszą być wymienione czy ustalone w Biblii, nawet noszenie śpiewników, sprzątanie, odwiedzanie to posługi

z tych czterech wymienionych głównych urzędów tylko jeden jest dostępny dla kobiet (diakon) jeśli wiec odpowiednikiem prezbitera jest u nas Pastor to naucza =D wiec nie może to być kobieta...

Zrozumienie Katolickie czy kulturowe nie jest biblijne, przedstawiłem Ci biblijne rozumienie funkcjonowania Zborow.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości